СДСМ - Политичка партија

Дали ви се допаѓаат пратеничките листи со кои ќе настапува партијата на следниве избори?

 • Да.

  Гласови: 7 11,1%
 • Не.

  Гласови: 42 66,7%
 • Можеле да стават и многу подобри кандидати.

  Гласови: 14 22,2%

 • Вкупно гласачи
  63
 • Гласањето е завршено на .

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.024
Поени од реакции
2.060
СДС 143 илјади гласови има 18 пратеника
ДУИ со 132,000 гласови има 19 пратеника

Ако ви е гниди ако ви е чим неќете една изборна единица ако ви е
Дуи имаат 9 пратеника од тие 19 мислам
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.822
Поени од реакции
10.056
Се надевам некој го исклучи светлото на Бихачка синоќа, да не гори џабе

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
КОАЛИЦИЈА ЗА ЕВРОПСКА ИДНИНА “ 2024 год - Избори

(Социјалдемократски сојуз на Македонија-СДСМ,
Либерално демократска партија – ЛПД,
Нова социјалдемократска партија – НСДП,

ВМРО Народна партија – ВМРО-НП, 20210922092149.jpg :facepalm:
...„го подржа“ малку повеќе, а премиер беше на Македонија, ама имот на Флорида не се купува со вошките од студентски денови! :D

Партија за движење на Турците-ПДТ,
Демократски сојуз на власите-ДСВМ,
Сојуз на Ромите од Македонија,
Странка на демократска акција на Македонија,
Демократска обнова на Македонија-ДОМ,
Десница, Партија на пензионерите-ПП,
Партија за демократски просперитет на Ромите,
Партија за општествен и екомоски напредок – ПОЕН,
Српска Странка во Македонија-ССМ)

– за ИЕ1, ИЕ2, ИЕ3, ИЕ4, ИЕ5, ИЕ6
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.273
Поени од реакции
21.560
КОАЛИЦИЈА ЗА ЕВРОПСКА ИДНИНА “ 2024 год - Избори

(Социјалдемократски сојуз на Македонија-СДСМ,
Либерално демократска партија – ЛПД,
Нова социјалдемократска партија – НСДП,

ВМРО Народна партија – ВМРО-НП,Прегледај го приврзокот 416565 :facepalm:
...„го подржа“ малку повеќе, а премиер беше на Македонија, ама имот на Флорида не се купува со вошките од студентски денови! :D

Партија за движење на Турците-ПДТ,
Демократски сојуз на власите-ДСВМ,
Сојуз на Ромите од Македонија,
Странка на демократска акција на Македонија,
Демократска обнова на Македонија-ДОМ,
Десница, Партија на пензионерите-ПП,
Партија за демократски просперитет на Ромите,
Партија за општествен и екомоски напредок – ПОЕН,
Српска Странка во Македонија-ССМ)

– за ИЕ1, ИЕ2, ИЕ3, ИЕ4, ИЕ5, ИЕ6
Што сака авторот да каже?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
Кандидати за Претседател на СДСМ

...ајде да се потсетиме за активноста на кандидати кои мислат дека ДЕНЕС се вредни да бидат новиот Претседател на политичката партија СДСМ, па да се потсетиме како и што направиле кога биле на високи функции како министри во претходната Власт,


да почнеме со кандидатот за претседател на СДСМ :

д-р В.Филипче.

imagesсцџзд.jpg filipche-venko-960x639.jpeg

16.03.2020 година
цитат:

„Кина понуди да донира 200 респираторни машини за македонското здравство“, изјави министерот Венко Филипче
цитат:
„Министерот Венко Филипче денеска соопшти дека набавката на респираторни машини е поништена бидејќи никој не можел да ги испорача за кратко период.
тој алудираше дека респиратори ќе се набават преку Бразил зашто понудувачот за тие машини бил единствениот кој можел да испорача за кратко време. Но, проблем, рече Филипче, е што респираторите се заглавени во Бразил.“затворен цитат.

22.05.2020 година


...еден предлог до надлежните инспекции, да се проверат ДЕНЕС каде се овие дадени донации од неинвазивни респиратори и дали воопшто пристигнале на вистинското место или пак ги снема од тие места денес незаведени на пописна лисна на апаратура на институциите!

...после една година


14.04.2021 година

СКАНДАЛ : Дали Венко Филипче лапнал милион евра од сомнителна набавка на респиратори во Бразил?!
цитат:
Додека Венко не лажеше дека не набавувале респиратори во Бразил, милионот веќе бил исплатен“.

цитат:
„Што се случи со набавката на респиратори од Бразил тешка 1.2 милиони кои ги ветуваше Венко Филипче, преку компанијата СОНИСК која во една година и четири месеци добила тендери во вредност од 1.8 милиони евра? Дали до ден денес некој знае, дали се вратени парите од самата набавка и дали респираторите пристигнаа во Македонија? Дали со оваа набавка Венко Филипче лапнал 1.2 милиони евра?
Она што е клучно е фактот што Боцевски на самата сннимка открива дека респираторите биле веќе платени, што е спротивно на тогашните тврдења на Венко Филипче дека таква набавка никогаш не се случила.
Во 2019-та година, министерот за здравство го обвини Александар Митовски од порталот Infomax.mk за ширење на лажни вести и потенцираше дека набавката не завршена, спротивно на она што го тврди екс-амбасадорот во Бразил, но денес слушаме дека респираторите биле платени.“ затворен цитат.... КАДЕ СЕ ДОНАЦИИТЕ???
нека одговорните инспекторски институции направат контрола на сите здравствени установи во Македонија каде се донираните апаратури, респиратори и друг потрошен материјал, толку се донирало, а ни трага од донациите посебно респираторите и апаратурите, а донираните парични средства, појела маца во име на пандемија или...!?? :toe:


цитат:

„При продажбата на фирмата „Диамед“ на странска компанија, во зделка вредна над 11 милиони, Филипче и Ден Дончев изнесувале невистини на шведскиот инвеститор, за да се откаже од купувањето на фирмата која располага со центри за дијализа во земјата…

Средновечна жена од Скопје со сериозно заболување на коските и во животозагрижувачка состојба била вратена од Клиниката за ортопедија, а хирурзите заминале на одмор.
Каде се респираторните апарати?“ затворен цитат.


...циркусни идеи со централизација на лабораториските анализи и тендер од 35 мил.Е во име на голема заштеда, па крвта на пацинетите од сите градови ќе патуваат централно во клиника во Скопје, резултати „кој чека ќе дочека“!zoran-zaev-venko-filipce-motori.jpg zoran-zaev-venko-filipche-grcija.jpeg

...д-р В.Филипче си го помина својот мандат, неговата способноста во докажани и недокажани афери само потврдува дека е компромитирана особа за да биде повторно број еден на СДСМ политичка партија;

sd.jpg zaev-i-filipce.jpg

Дајте друго дете!
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
Славјанка Петровска, како втор кандидат за претседател на СДСМ!

slavjanka-petrovska-1-960x537.jpg

...ја поставив една од најочајните нејзини фотки поставена во јавност преку социјални мрежи од нејзина страна при давање интервју, а со толку висока функција на екс Министер за Одбрана и екс заменик Министер на МВР.

slavjanka14-768x512.jpg

...штом со заштитини маски за време на пандемија во државниот кабинет заеднички доручек или што, па како така собирање нели беше забрането?

Screenshot 06-09-2024 21.31.13.png

...тоа кога Министерката за одбрана го посетила Криволак и не може да се види од толку завртени кругови на шалот, некој би рекол што е проблем ладно е, па да ладно е, ама начинот и функцијата кажува многу што не треба коментар.


petrovska-slavjanka-24info-1536x1026-1-1200x802.jpg


цитат:
„Додека министерката за одбрана, Славјанка Птеровска денеска држеше говор во Воедната академија „Генерал Михаило Апостолски” во Скопје, црно мало куче се качи на бината барајќи вода.
Истото куче се појави во близина на министерката додека им честиташе на новите потпоручници и офицери во Армијата.
Министерката Петровска рече дека кучето ќе го однесе на ветеринар, а потоа ќе го вдоми и ќе биде нов чувар во Министертсвото за одбрана.“ затворен цитат.

...и би кучето во Министерство за одбрана во службената канцеларија, ако некој играл фудбал и кошарка во службени простори што не би и да чува кученце, а може и некое маче да си има другарче! :facepalm:

Screenshot 06-09-2024 21.23.06.png

424922112_840684581400700_1664953362140912350_n.jpg

...три дена конкурс истакнат во четворток, значи само петок како работен ден и веќе понеделник затворен конкурс, кој знае за кого наменет, па потоа паметни дипломци ни бегаат во странство, ами ќе бегаат никогаш во сопствена држава нема да се вработат ако не се дел од партсика гарнитура која е на власт!

433417669_1191048672217943_1806135556055324001_n.jpg

...за клевета каков износ добила ауууу, браво за нашето судство, наместено филувано да си нема човек работа со судските органи ако не е со власта!


...невиден гаф за дочек на Министер за одбрана од Македонија, одозгора била пријатно изненадена зошто ја овожавала песната „Јованке, Јованке“, нели наместо државната химна!


шлагот „стани Цаци да те види сала“


...со еден збор не може иста личност која е исмеана од народот облечена со маица со Штрумфета на терен како заменик министер на МВР и сите гафови како министер за одбрана, да биде поставена за прв човек на СДСМ, не може, не личи, ако ќе се оди по ист терк за што изгуби на овие избори СДСМ, тогаш ОК, никогаш нема веќе да ве изгласа народот!


... искомпромитирана личност, своето си го отпеа!

Дајте друго дете!
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.003
Поени од реакции
84.631
Тивка Пасокизација :love:

 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.019
Поени од реакции
1.137
Тивка Пасокизација :love:


Очекувано беше ваквиот развој на настаните.

Лани во Декември 2023 година се донесе закон со кој директорите на институциите и установите ќе можат да вработуваат во своите установи со кои раководат без претходна согласност од страна на Министерството за финансии, значи новост е дека сега не е потребна таа согласност од Министерството за финансии.
И сега во одредени институции уште трае мандатот на директорите поставени од СДСМ или ДУИ, пример во таа некоја си агенција за разузнавање или како и беше точниот назив директор е од ДУИ а таму директор се поставува од страна на Претседателот на државата и самата Силјановска-Давкова даде изјава дека тој директор од ДУИ има уште 3 години од мандатот и таа во тој случај не може ништо да стори, и треба да чека да му истече мандатот па дури тогаш има право да назначува директор кој таа ќе сака да назначува.

Исто е и со другите институции / установи, додека имаат директорите мандати новата власт не може да ги разрешува.
Пример, нели се зборуваше дека ВРЕДИ добиле 300 или 400 директорски позиции, ама нема веднаш да ги земат сите тие позиции, за одредени места ќе чекаат да истекнат мандатите на директорите.
Е сега, во СДСМ има слушам големи кавги меѓу членството, јасно им е дека ќе бидат опозиција многу, многу време, самите членови во СДСМ имаат сомнеж дали воопшто и ќе се вратат некогаш на власт.
Свесни се дека минимум 15 години ќе бидат опозиција.

И сега има кавги во СДСМ, секој се бори да обезбеди за себе и свои членови да бидат вработени додека нивните директори имаат мандати по установите, законот од Декември 2023 година овозможува директорите да вработуваат без согласности од Министерство за финансии.
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
140
Поени од реакции
191
Очекувано беше ваквиот развој на настаните.

Лани во Декември 2023 година се донесе закон со кој директорите на институциите и установите ќе можат да вработуваат во своите установи со кои раководат без претходна согласност од страна на Министерството за финансии, значи новост е дека сега не е потребна таа согласност од Министерството за финансии.
И сега во одредени институции уште трае мандатот на директорите поставени од СДСМ или ДУИ, пример во таа некоја си агенција за разузнавање или како и беше точниот назив директор е од ДУИ а таму директор се поставува од страна на Претседателот на државата и самата Силјановска-Давкова даде изјава дека тој директор од ДУИ има уште 3 години од мандатот и таа во тој случај не може ништо да стори, и треба да чека да му истече мандатот па дури тогаш има право да назначува директор кој таа ќе сака да назначува.

Исто е и со другите институции / установи, додека имаат директорите мандати новата власт не може да ги разрешува.
Пример, нели се зборуваше дека ВРЕДИ добиле 300 или 400 директорски позиции, ама нема веднаш да ги земат сите тие позиции, за одредени места ќе чекаат да истекнат мандатите на директорите.
Е сега, во СДСМ има слушам големи кавги меѓу членството, јасно им е дека ќе бидат опозиција многу, многу време, самите членови во СДСМ имаат сомнеж дали воопшто и ќе се вратат некогаш на власт.
Свесни се дека минимум 15 години ќе бидат опозиција.

И сега има кавги во СДСМ, секој се бори да обезбеди за себе и свои членови да бидат вработени додека нивните директори имаат мандати по установите, законот од Декември 2023 година овозможува директорите да вработуваат без согласности од Министерство за финансии.
za da se vrabotat vo javni institucii, na drzavno ili lokalno nivo, mora prvin da ima oglas na strana na agencija za administracija, pa vo zavisnost od pozicija se polaga administrativen ispit, prakticen i teoretski del, stran jazik, a za rakovodna i administrativno upravuvanje.
site postapki za vrabotuvanje se vo miruvanje od denot na raspishuvanje na izborite, moze da se proveri na web stranata na agencijata za administracija, bidejki tamu ke se pravi novoministerstvoza indijanecon od znam mincev, tesko dekake vrabotat nekoj voovoj period, taka da toa shto nema potreba od soglasnost od finansii ne igra uloga, isto taka za vrabotuvanje na drzavno nivo e potrebna soglasnost i ona ministerstvo kade sto se praktikuvashe sport, na grubi, koe isto taka ke pretrpi promeni, taka da tesko vrabotuvanja.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Очекувано беше ваквиот развој на настаните.

Лани во Декември 2023 година се донесе закон со кој директорите на институциите и установите ќе можат да вработуваат во своите установи со кои раководат без претходна согласност од страна на Министерството за финансии, значи новост е дека сега не е потребна таа согласност од Министерството за финансии.
И сега во одредени институции уште трае мандатот на директорите поставени од СДСМ или ДУИ, пример во таа некоја си агенција за разузнавање или како и беше точниот назив директор е од ДУИ а таму директор се поставува од страна на Претседателот на државата и самата Силјановска-Давкова даде изјава дека тој директор од ДУИ има уште 3 години од мандатот и таа во тој случај не може ништо да стори, и треба да чека да му истече мандатот па дури тогаш има право да назначува директор кој таа ќе сака да назначува.

Исто е и со другите институции / установи, додека имаат директорите мандати новата власт не може да ги разрешува.
Пример, нели се зборуваше дека ВРЕДИ добиле 300 или 400 директорски позиции, ама нема веднаш да ги земат сите тие позиции, за одредени места ќе чекаат да истекнат мандатите на директорите.
Е сега, во СДСМ има слушам големи кавги меѓу членството, јасно им е дека ќе бидат опозиција многу, многу време, самите членови во СДСМ имаат сомнеж дали воопшто и ќе се вратат некогаш на власт.
Свесни се дека минимум 15 години ќе бидат опозиција.

И сега има кавги во СДСМ, секој се бори да обезбеди за себе и свои членови да бидат вработени додека нивните директори имаат мандати по установите, законот од Декември 2023 година овозможува директорите да вработуваат без согласности од Министерство за финансии.
Сметаш дека распаѓањето на сдсСС е заради некакви директорски места, а не заради до сега невиденото ВЕЛЕПРЕДАВТСТВО ? ?
Ако и овие од ДПсНЕ имааат ист ментален склоп очекуваш на нередни избори кога и да се да завршат како сдсСС ама и тие ќе тресат зелени дека тоа е заради директорски позиции :yid:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom