Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

 • Да

  Гласови: 268 58,3%
 • Не

  Гласови: 128 27,8%
 • Не сум размислувал/а ...

  Гласови: 64 13,9%

 • Вкупно гласачи
  460
Член од
20 октомври 2019
Мислења
78
Поени од реакции
45
Не верувам , реинкарнацијата е жива глупост
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
911
Поени од реакции
1.684
Bez reinkarnacija zivotot voopsto veke ne bi postoel. Iloi so drugi zborovi: Bitisuvanjeto bi prekinalo.
А како би објаснил повеќекратни реинкарнации во исто време и дали секоја нова е понапредна, дали пример во оваа користиш ВПН?
 

Mystical

Profoundly Mistical
Член од
26 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
49
А како би објаснил повеќекратни реинкарнации во исто време и дали секоја нова е понапредна, дали пример во оваа користиш ВПН?
Logicno e da sekoja naredna e ponapredna. So sekoe iskustvo stanuvame ponapredni.
Ako so VPN prejudiciras Vselenska Progresivna Nacija, togas DA.
Povekekratnite reinkarnacii vo isto vreme se tesko objasnivi bez regresija. Zatoa i ostanuvaat vo domenot na vecna misterija.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.713
Поени од реакции
12.941
Logicno e da sekoja naredna e ponapredna. So sekoe iskustvo stanuvame ponapredni.
Ako so VPN prejudiciras Vselenska Progresivna Nacija, togas DA.
Povekekratnite reinkarnacii vo isto vreme se tesko objasnivi bez regresija. Zatoa i ostanuvaat vo domenot na vecna misterija.
A kaj e zapisana informacijata za nasata naprednost?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.713
Поени од реакции
12.941

Hyperion VI

In search of Light
Член од
3 октомври 2020
Мислења
536
Поени од реакции
856
Спалување после смрт и директ сипање пепел во Ганг,ве исфрла од циклусот на реинкарнација,
така викаат Хиндусите.
Значи може и да се неутрализира .
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
911
Поени од реакции
1.684
Спалување после смрт и директ сипање пепел во Ганг,ве исфрла од циклусот на реинкарнација,
така викаат Хиндусите.
Значи може и да се неутрализира .
Ова не смее да се прави, колку и да биле грешни, прекинот на циклусот зависи само од нив и советот на мудреци, судот после читањето на поминатиот живот.
Инаку точно е.
 
На врв Bottom