Рамна Земја?

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.694
Поени од реакции
9.274
Тоа што човештвото со илјадници години пробувало да го разбере, научи и пренесе на следни генерации, youtube го среди со неколку клипа.

Исто така:

Прегледај го приврзокот 365968
Еве стар трек ликов ќе ни објасни кој е камерманот на Џејмс Веб во вселената како лебди или лета у место?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Нема врска Земјата е топка, ако копаш доволно длабоко ќе излезеш на онаа другата страна, којзнае може во Нов Зеланд или во Фиџи или... :tapp:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.694
Поени од реакции
9.274
Слика џам, нема тресење на раце и перфектна позиција на камерманот...
Screenshot_2023-02-05-22-06-34-18_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Автоматски споено мислење:

Нема врска Земјата е топка, ако копаш доволно длабоко ќе излезеш на онаа другата страна, којзнае може во Нов Зеланд или во Фиџи или... :tapp:
Ќе излезеш удолу високо, угоре длабоко :pos:
Автоматски споено мислење:

Тоа што човештвото со илјадници години пробувало да го разбере
Дали се постари диносаурусите или човеколикиот мајмун? Или сакаше само слика да ни постираш ? :pos:
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.974
Поени од реакции
4.139
Ве читам одамна на темава и во принцип сум човек што почитува туѓо мислење и немам ништо против дури и поддржувам скептицизам но во одредени граници и со поткрепени докази. Докази од типов со планетите се трагикомични и затоа не можев да се воздржам. Најпријателски совет да не верувате на секое видео што ќе го видите на интернет колку и да звучи уверливо. Ако сте веќе вистински скептицисти за формата на земјата мора прво со свои очи да погледнете низ телескоп, што може да се купи и за не многу пари па после ќе дискутираме...
Еве, јас сум скептик „до даска„ и се сомневам дека Земјава е „топка„, ама се сомневам и дека Земјава е „плоча„.

И што треба да видам низ телескопот (околу обликот Земјин) и на која позиција треба да биде поставен телескопот во однос на Земјава, небитно каков е нејзиниот облик?...:(
Автоматски споено мислење:

Нема врска Земјата е топка, ако копаш доволно длабоко ќе излезеш на онаа другата страна, којзнае може во Нов Зеланд или во Фиџи или... :tapp:
Мене ми е посебно интересно прашањето од еден “рамноземјаш„ кој вели-ако испопаш дупка низ средиштето од Земјата и ако во неа скокнеш со нозете, во која положба ќе излезеш на дното од дупката, односно на другата/спротивната страна од Земјата?...:)
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.694
Поени од реакции
9.274
Еве, јас сум скептик „до даска„ и се сомневам дека Земјава е „топка„, ама се сомневам и дека Земјава е „плоча„.

И што треба да видам низ телескопот (околу обликот Земјин) и на која позиција треба да биде поставен телескопот во однос на Земјава, небитно каков е нејзиниот облик?...:(
Од кога со телескоп може да се процени обликот на земјата? Да не видел со телескопот по грешка негде физичко закривување на земјата па да мисли дека е топка? :pos:
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
1.545
Нема врска Земјата е топка, ако копаш доволно длабоко ќе излезеш на онаа другата страна, којзнае може во Нов Зеланд или во Фиџи или... :tapp:
а ако е плоча и копаш каде? на грбот на некој кит или кај петар пан у недојдија?
 
Член од
13 јануари 2016
Мислења
82
Поени од реакции
50
ќе ви брка работа за почеток, хм или може и во него има некој софтвер што ќе ви вади фотошоп слики од планетите :tapp: муабетот беше за другите планети дека нели зурла стави видео како изгледаат низ телескоп.. али ајде нема муабет со вас толку сте смешни што не е возможно да не сте тролови
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
251
Поени од реакции
565
ќе ви брка работа за почеток, хм или може и во него има некој софтвер што ќе ви вади фотошоп слики од планетите :tapp: муабетот беше за другите планети дека нели зурла стави видео како изгледаат низ телескоп.. али ајде нема муабет со вас толку сте смешни што не е возможно да не сте тролови
Знаеш порано коа ни викаа не идете у дискотека, клавет дрога у пијачките, така и спасителов им вика не купујте телескоп, клават слики на кружни планети во нив :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Знаеш порано коа ни викаа не идете у дискотека, клавет дрога у пијачките, така и спасителов им вика не купујте телескоп, клават слики на кружни планети во нив :D
:facepalm:
Автоматски споено мислење:

Sram da mu e na toj El Salvador što taka vika lugje ne kupujte teleskopi... :vozbud:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.694
Поени од реакции
9.274
Не знаеш која од која изгледа пореално не ти треба ни телескоп ни Nikon P 900 или 1000 :pos:
Screenshot_2023-02-05-22-49-03-35_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Автоматски споено мислење:

како изгледаат низ Nikon P 1000
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
1.545
неандерталецов уствари гугла и тоа шо му личи нереално тврди дека не постои.
негира наука, труд и школо на астронаути и rocket-science инжињери според некоја си негова (не)логика.
уствари да го прашаш за неговата позадина работи ко виљушкарист у некој магацин на лидл у северна италија и у слободно време гугла и глеа јутјуб видеа со српска синхронизација
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Photoshopov stvarno e top, navistina site planeti se perfektno topčesti... :kafence:
Автоматски споено мислење:

неандерталецов уствари гугла и тоа шо му личи нереално тврди дека не постои.
негира наука, труд и школо на астронаути и rocket-science инжињери според некоја си негова (не)логика.
уствари да го прашаш за неговата позадина работи ко виљушкарист у некој магацин на лидл у северна италија и у слободно време гугла и глеа јутјуб видеа со српска синхронизација
:aplauz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom