Приклучете се на Кајгана радио - Е, неее...! [Сезона 2013/2014]

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Епа момци и девојки,

По неколку годишна пауза и по неколку месеци убедување да се крене радио серверот, @Bidikov конечно попушти на модераторската собиранка во петокот и ни овозможи техничка можност да почнеме повторно да го водиме нашето он-лајн радио :vozbud:

Моментално радиото е во тест фаза и може да се слуша преку следниве линкови:

1) Директен линк за слушање преку Winamp или друг плеер;

2) Виџетот на почетната страна на форумот
kgn-radio.JPG
(кликнете на икончето до името на радиото ако сакате да ви се отвори pop-up прозорец);

3) Преку апликацијата TuneIn за iPod/iPad/iPhone или Android уреди...
Или едноставно преку нивниот сајт :)


Што се плановите за во иднина:
- Дефинирање на неделна програма;
- Дедициран сајт за радиото (на кој ќе биде објавена програмата, диџеите и тн);
- Коментирање на спортски натпревари во живо;
- Late night емисии во живо, со вклучување на форумџи(к)и во програма;
- Продуцирање на нови џинглови;
- Дневна (викенд?) програма посветена на одреден музичар/бенд;
- „Слушаме филм“ кај што ќе одат саундтраци од филмови;
- Ваши идеи?


Знаеме дека сите сакаме да учествуваме во проектот и да бидеме „диџеи“, ама се' уште не се пријавувајте на темата. Ќе отвориме посебна тема за тоа кога ќе дојде време. Остајте прво да ги испегламе техничките работи...

Сега, слободно закачете се за да направиме мал „стес тест“ на радиото и да видиме како ќе поднесе повеќе слушатели :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Без жалопојки ве молам, иначе нема да го слушам.
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Без жалопојки ве молам, иначе нема да го слушам.
Пиштол да не ти стаи некој над гла да го слушаш. Не кликај плеј, едноставно е.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Важи, сега ќе опнеме CECA само за да се развеселиш :)
Пријателе, ако гледаме да му го погодиме на секој вкусот, тогаш подобро уште сега да го убиеме серверот.

Ако не ти се слуша, не слушај. Ене ти Јутуб, Јупорн и останато. Или стави го на Mute, ако си на радиото само за време на тестирањето и сакаш да дадеш придонес :)

Темава е за идеи околу развој на радиото, не за програмата. Не знам дали забележа, ама песните кои идат во моментов се „расфрлани“ и течат само за да го истестираме серверот. Во моментов нема програма по која се водиме, нема се' уште џинглови (ќе има подоцна) и нема диџеи (освен мојот Winamp) :) За програмата во некоја наредна тема, кога официјално ќе почнеме со радиото.

Server Status: Server is currently up and private.
Stream Status: Stream is up at 128 kbps with 15 of 512 listeners (15 unique)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Важи, сега ќе опнеме CECA само за да се развеселиш :)
Пријателе, ако гледаме да му го погодиме на секој вкусот, тогаш подобро уште сега да го убиеме серверот.

Ако не ти се слуша, не слушај. Ене ти Јутуб, Јупорн и останато. Или стави го на Mute, ако си на радиото само за време на тестирањето и сакаш да дадеш придонес :)

Темава е за идеи околу развој на радиото, не за програмата. Не знам дали забележа, ама песните кои идат во моментов се „расфрлани“ и течат само за да го истестираме серверот. Во моментов нема програма по која се водиме, нема се' уште џинглови (ќе има подоцна) и нема диџеи (освен мојот Winamp) :) За програмата во некоја наредна тема, кога официјално ќе почнеме со радиото.
Добро што ја тргна жалопојката готов бев да го исклучам. :) И како е колку има конектирано сега? Ќе го биде ли? (y)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Само за 512 луѓе има место? Одма проширете го.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Само за 512 луѓе има место? Одма проширете го.
Чил брату, полека, ти пишаа дека не се уште испеглани деталите.

Каква напнувачка моќ сме имале Корун, Пеџа989, Ејсид, Олимпија, Супервајзр и јас, за еден ден го среди Бидик радиото :cool:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Пошто работам во интернет кафе ќе бидам верен слушател :icon_mrgr: така да ајде со среќа некае се надевам дека ќе кажувате кога ќе пуштате српско да го исклучам радиото :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom