Прва брачна вечер (некогаш и сега)

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Некогаш
„Само што ми заврши свадбата,ги испративме сватовите,чекам да си
легнам со невестата, а мајка вели.
- Сега товари ја колата со дрва и јаглен,со што има и оди да купиш жито. Да
продадеш и да купиш. Се се дојаде, вели, се дограба за свадбата.
- Ами невестата ( ами првата вечер )
- Имаш време за невестата, вели мајка, цел живот ќе бидеш со неа. А и таа
сака да јаде, вели.
-Е добро и велам на мајка, и ја товарам колата,ги впрегнувам воловите,мора
да ја слушам мајка и тргам порано за да изутрината стасам на пазар.
-----------------------------
Да, така беше некогаш првата вечер, (донекаде и кај мене)
---------------------------
Сега
А сега,ќе чуеме ли како е сега на првата вечер и од кого ако не од младите.
Знаме,сме виделе,сме чуле, не е како некогаш.Сега им се спрема посебна
постела на младите за првата вечер, некаде и им се закупува соба веднаш
над ресторанот каде се и прави свадбата, а богами и некои се испраќаат
за таа прва вечер на некакви крстарења,па и на некакви „медени месец“.
А некогаш.
Некогаш кога се спиеше во една одаја, на рогозина и тоа на првата вечер.
И не многу одамна во едно-две собни станови,каде една соба ја зазеле
баба и дедо,а другата братот со снаата,а мора да се прави прва вечер.
---------------------------
Прва вечер: прашање до членовите кои се во брак и ја поминале таа ноќ.
поточно,писмена работа напиши на тема. Прва вечер - сеќавања
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
ај сеа уште еден коментар да се напише дека: на првата брачна вечер сега младоженците ги бројат парите и ставаат слики на фб :)
Па ај да прекинеме со броење на парите.
Порано се влегуваше во брак-женидба баш поради тоа во таа прва вечер.
Затоа што во повеќето случаеви 99% и стварно „им беше прва вечер“.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Ги бројат сликите и ги ставаат парите на фејсбук.

Се зезна нели?


Прва брачна вечер? Мамиците и татиците раскреваат, млада брачна двојка некаде се клеца - ваљда во нечија дома на погорниве пошо пари се нема за нов стан/куќа
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Па ај да прекинеме со броење на парите.
Порано се влегуваше во брак-женидба баш поради тоа во таа прва вечер.
Затоа што во повеќето случаеви 99% и стварно „им беше прва вечер“.
па знам де, ајде да прекинеме..... 5 коментари со ред на почеток се исти :)
ај да прашам и некој постар дедо и комшијата вчера што правеше свадба, па ќе напишам домашна прва брачна ноќ некогаш и сега :D
 

MamaLover

Admiral
Член од
2 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
304
мажот брои пари а жената става слики на фејсбукот

:pos:морав ова да го повторам беше посилно од мене :pos:
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.201
Поени од реакции
14.514
Хммммм а замисли жената да ги брои парите а мажот да става слики на фејсбук... и тоа она заедничкиот на пример Марко Ивана Стојковски

имињата се измислени
 

MamaLover

Admiral
Член од
2 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
304
Jus primae noctis ili droit du seigneur,
je pravo prve bračne noći, zapravo pravo bega (ili rjeđe age) da provede jednu noć sa budućom ženom svoga kmeta (mladom i seksualno privlačnom) nakon čega bi je predao dalje kmetu, iako se ovo moglo izbjeći otkupom (plaćanjem izvjesne sume novaca).
To pravo je široko praktikovano u Evropi i posebno u zemljama Otomanske Imperije.Na dan udaje hrišćanska (vlaška) mlada bi bila posjećena od strane jednog begovog (aginog) predstavnika obično u počasnoj pratnji jednog odjeljenja vojnika. Predstavnik bi zatim odveo mladu do begove (agine) kuće đe bi provela dan i noć a zatim bi je otpratio nazad njenoj kući u jutro na dan vjenčanja.

:eek:
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Прва вечер: прашање до членовите кои се во брак и ја поминале таа ноќ.
поточно,писмена работа напиши на тема. Прва вечер - сеќавања
Види Анчо,

Генерацииве сега немаат допирна точка со вашето време..
Првата вечер, и како поим и како реалност, апсолутно ништо не значи.
90% уште пред да влезат во брак, веќе ги доживеале повеќето "значајни" моменти..
За секс да не прајме муабет.. 100 "брачни ноќи" дур не се погодил вистинскиот/ката...
Така да, од денешен аспект како што напоменаа горе, свадбата и бракот се само официјализација на нешто претходно створено.
Се збираат луѓето за веселба, пиење, играње..
Младоженците пред то на тетратка напишано кој се обичаите... кумот вака, онака, ти ова ќе речиш, таа она... итн итн
Значи само формалност, на која се очекуваат повеќе писма со валути.. за да се покријат трошкојте, и да остани нешто за браќата во Халкидики.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom