Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Како мислиш? Што не работи?
За Инста, Фб и Месинџер од apk pure симнати си тераат. За гугл апликациите ако знаеш нешто повеќе слободно кажи.

(И јас сакам п40 лите да зиам :) )
Све работи, само немаш google services т.е најбитните две апликации од google, youtube и gmail. Ако можеш без нив нема да имаш никаков проблем со било што друго.
Нормално имаш youtube vanced и било кој друга mail апликација како замена на овие две.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Све работи, само немаш google services т.е најбитните две апликации од google, youtube и gmail. Ако можеш без нив нема да имаш никаков проблем со било што друго.
Нормално имаш youtube vanced и било кој друга mail апликација како замена на овие две.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Мене за Гугл Плеј исто ми е малце пошо сакам да уживам во некоја игра на моб а се преку гмаил/гугл плеј се логирам :)
Како и да е иам работено малце на п40 лајт и можам да кажам дека предобар ми е за цената, едноставно перфектно ми лежи на рака, јбг после п10 лајт от заљубен у хуавеи п сериите сум.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Мене за Гугл Плеј исто ми е малце пошо сакам да уживам во некоја игра на моб а се преку гмаил/гугл плеј се логирам :)
Како и да е иам работено малце на п40 лајт и можам да кажам дека предобар ми е за цената, едноставно перфектно ми лежи на рака, јбг после п10 лајт от заљубен у хуавеи п сериите сум.
Тоа е уште една причина повеќе against, кога ја би бирал нов телефон gms не би биле одлучувачки фактор, ама тоа не значи дека автматски би зел Хуавеј. Бирај телефон според твоите потреби, ако тебе ти се свиѓа не оди по мислењето на друг, земи ги во предвид ама одлучи сам оти ти ќе го користиш телефонот.
Еве на пример ја користам Redmi Note 9s и не ми треба ништо повеќе,брз е, не лагира, има одличен дисплеј за таа цена, брзо полнење, голема батерија. Камера не ме интересира и воопшто нени знам колку мегапиксели е, кој сензор, која бленда и тн.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.915
Поени од реакции
12.405
Јутуб ти иде преку browser.
Фејс, Инста и Месинџер треба самата од нет да си ги симнеш. (Можеш од apk.pure) како Апк фајлови и си ги инсталираш рачно :) Претпоставувам дека и Lightroom или некој таков програм ќе сакаш да симнеш, и тој ќе треба рачно од apk pure да си го симнеш.

Вака за програмчиња генерално и не е некој проблем. Основните ги симињаш кога ќе го земеш телефонот и тоа е тоа. Околу Gmail и останатите алатки (освен јт) не знам како иде.
мислам дека официјалните апликации на гугл нема баш и некој начин да ги инсталираш но за тоа некој поупатен.
За апликации од типот на ФБ и Инстаграм не е проблемот за рачно инсталирање на aпк-то. Моментално други апликации ми се проблем, т.е дали би можела секоја апликација што ја користам сега да ја најдам како апк? Имам апликации од банки, апликации за плаќање, имам citizen identification апликација која ја користам за најавување на сите јавни сервиси во Шведска. Ако ова не ми работи како да не постојам тука :)
Јас пример користам Google music, maps користам секојдневно, многу често и се најавувам на други сервиси преку Гугл сервисот.
Доколку некој има искуство со овие работи би било добро да сподели.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
За апликации од типот на ФБ и Инстаграм не е проблемот за рачно инсталирање на aпк-то. Моментално други апликации ми се проблем, т.е дали би можела секоја апликација што ја користам сега да ја најдам како апк? Имам апликации од банки, апликации за плаќање, имам citizen identification апликација која ја користам за најавување на сите јавни сервиси во Шведска. Ако ова не ми работи како да не постојам тука :)
Јас пример користам Google music, maps користам секојдневно, многу често и се најавувам на други сервиси преку Гугл сервисот.
Доколку некој има искуство со овие работи би било добро да сподели.
Хјуавеи доаѓа со phone clone апликација, јас успеав да ги префрлам сите апликации освен Гмаил, Гугл Мапс и Јутуб.

Од Gmail немам потреба, користам Outlook.
За Maps има многу алтернативи.
Јутуб користам Vanced Youtube, и е многу подобро со оглед на тоа што нема Адс + работи во позадина и при lockscreen.

За во Шведска ќе мора да провериш, но во Huawei Store ги има сите апликации на Македонските банки и поважни сервиси, би требало да ги има и Шведските :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
За апликации од типот на ФБ и Инстаграм не е проблемот за рачно инсталирање на aпк-то. Моментално други апликации ми се проблем, т.е дали би можела секоја апликација што ја користам сега да ја најдам како апк? Имам апликации од банки, апликации за плаќање, имам citizen identification апликација која ја користам за најавување на сите јавни сервиси во Шведска. Ако ова не ми работи како да не постојам тука :)
Јас пример користам Google music, maps користам секојдневно, многу често и се најавувам на други сервиси преку Гугл сервисот.
Доколку некој има искуство со овие работи би било добро да сподели.
Операторите низ Шведска го продаваат P40, мислиш дека би го продавале ако неможеш да користиш BankId?
Мислиш дека никој не размислил пред да се пуштат во поход да го продаваат?
Значи не збориме за продавнички од типот на iFixIt што ги имаш низ трговски, него мобилните оператори и големи ланци како netonnet, elgiganten ...
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.915
Поени од реакции
12.405
Операторите низ Шведска го продаваат P40, мислиш дека би го продавале ако неможеш да користиш BankId?
Мислиш дека никој не размислил пред да се пуштат во поход да го продаваат?
Значи не збориме за продавнички од типот на iFixIt што ги имаш низ трговски, него мобилните оператори и големи ланци како netonnet, elgiganten ...
Ако живееш во Шведска знаеш колку сакаат да ги следат политиките на САД. Пред нецел месец објавија бан за сите Huawei уреди при лансирањето на 5g мрежата. Ако хипотетички, утре САД забрани и Huawei мобилни, Шведска е прва во Европа која истото ќе го примени. Може Бајден за 3 месеци ќе го укине банот, може не. Сепак има одредена доза на ризик.

Да, достапен е телефонот и се мислам да го земам,затоа сакам да слушнам искуства. Изгуглав малце и апликацијата на банката која ја користам ја нема на Huawei store. Нема да менувам банка заради телефонот, бар не на овој маркет со толку понуди :) Исто ме интересира како оди за updates на веќе постоечки апликации, дали излегуваат покасно на Huawei store отколку на PlayStore?
Како што спомнав, јас и моментално имам Huawei и сум многу задоволна од телефонот, и најверојатно ако не се одлучам за 40ката ќе го земам 30 Pro.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Ако живееш во Шведска знаеш колку сакаат да ги следат политиките на САД. Пред нецел месец објавија бан за сите Huawei уреди при лансирањето на 5g мрежата. Ако хипотетички, утре САД забрани и Huawei мобилни, Шведска е прва во Европа која истото ќе го примени. Може Бајден за 3 месеци ќе го укине банот, може не. Сепак има одредена доза на ризик.

Да, достапен е телефонот и се мислам да го земам,затоа сакам да слушнам искуства. Изгуглав малце и апликацијата на банката која ја користам ја нема на Huawei store. Нема да менувам банка заради телефонот, бар не на овој маркет со толку понуди :) Исто ме интересира како оди за updates на веќе постоечки апликации, дали излегуваат покасно на Huawei store отколку на PlayStore?
Како што спомнав, јас и моментално имам Huawei и сум многу задоволна од телефонот, и најверојатно ако не се одлучам за 40ката ќе го земам 30 Pro.
Да во шведска живеам.
Баш како што кажа владата сака да го намали учеството на Хуавеи во шведска ама во Телекомуникациска опрема не во телефони, на што првиот човек на Ериксон излезе и се побуни дека тоа не е здраво за пазарот и за компетитивноста. Они сакаат да следат некои трендови тоа е точно ама мислам дека нема да ги следат халуцинациите на Трамп.

Дали имаат надградби, сигурно имаат само би бил изненаден ако се инстантни. Искрено би очекувал да имаат мало доцнење. Тоа за банката си во право, пример мојата банка не поддржува еплпеј (искрено не ми е јасно зашто) па нема да ги сменам ради тоа ниту нив ниту телефонот, ама да ја немаше апликацијата тогаш сигурно ќе сменев едно од нив две (верувај пре би банката зашто не сум толку задоволен од нив ама сум мрзлив да ги сменам :))

Искрено мое мислење за 30 Про, да точно тоа е одличен телефон, ама кога веќе даваш пари за скап телефон тогаш зашто би земала нешто што е веќе може слободно да кажеме старо (според тоа кога објавуваат нови модели за очекување е дека во март/април ќе има нов што го први 30кава 2 години стар)
Да користам 2 години старт уред немам никаков проблем, ама да купам нов уред што е веќе две години старт ми е нелогично. Али како сакаш тука се сепак вкусови во прашање. Јас би сменил на Самсунг пример или што и да имаше во наведената листа уште на почетокот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Лажете се тоа дека ексинос и и снапдрагон е исто или блиску.
Pa istoto go rekov i jas.....najslaba alka vo A51 e procesorot. No so poslednata nadgradba na Androidot....dosta e pobrz telefonot...normalno i baterijata sega malku pobrzo se prazni

Aj da vidime denes...go zedov noviot so 8 Gb Ram....pa ke pišam povtorno
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
За апликации од типот на ФБ и Инстаграм не е проблемот за рачно инсталирање на aпк-то. Моментално други апликации ми се проблем, т.е дали би можела секоја апликација што ја користам сега да ја најдам како апк? Имам апликации од банки, апликации за плаќање, имам citizen identification апликација која ја користам за најавување на сите јавни сервиси во Шведска. Ако ова не ми работи како да не постојам тука :)
Јас пример користам Google music, maps користам секојдневно, многу често и се најавувам на други сервиси преку Гугл сервисот.
Доколку некој има искуство со овие работи би било добро да сподели.
Ич не помислувај на Huawei со овие потреби.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Da dopolnam( da ne bidam dosaden... :facepalm: )....da, ponovite A51 doađaat so 8 Gb Ram, i ist procesor
Edinstvena razlika vo odnos na verzijata od Mobimak e polačot...koj e malku cuden.....no plus so adapter za naši štekeri

Koj znae od kade e dovlečkan...
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
како да го поврзам галакси а71 на пц купив кабел со усб и тајп ц и треба програма ли да инсталирам треба автоматски да пронајде нештоо :busi:
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
како да го поврзам галакси а71 на пц купив кабел со усб и тајп ц и треба програма ли да инсталирам треба автоматски да пронајде нештоо :busi:
Не ти треба кабел, scrolldown menu - > link to windows :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
како да го поврзам галакси а71 на пц купив кабел со усб и тајп ц и треба програма ли да инсталирам треба автоматски да пронајде нештоо :busi:
приклучи го со Усб кабел....и чекај на мониторот ќе ти се појави мени, а на телефонот ќе ти се појави за одобрување...стискаш,,alow,,...... оди во ,,Open device to open files,,....и влегуваш во телефонот

Нормално дека вака влегуваш во фајловите,.....неможиш во самиот Андроид
 

Kajgana Shop

На врв Bottom