Помош: SQL и останати бази на податоци

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Има некој од поискусните околу овие работи да напише нешто како вовед во SQL и слично ?

- Што е SQL
- За што се користи SQL
- Како се користи SQL
- Кои се неговите можности

Па ако има некој кој би можел да состави мини туторијалче околу SQL би било добредојдено...

Благодарам однапред.
 
P

Princ

Гостин
Ми треба MYSQL програмер. Ако има некој таков на форумов нека ме додаде на мсн princ@kajgana.com да му кажам збор-два :icon_lol:
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Ми треба .xls -> MS SQL конвертер. Дали директно да ги пичи у база или да ми создаде само INSERT query, не е битно. Битно да функционира.
Се изнагуглав, ништо саглам не најдов.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.283
Поени од реакции
18.108
Ми треба .xls -> MS SQL конвертер. Дали директно да ги пичи у база или да ми создаде само INSERT query, не е битно. Битно да функционира.
Се изнагуглав, ништо саглам не најдов.
Мораш така?

Јас ги снимам како cvs фајлови и потоа ги превземам со пхп и директ во mysql. Така му кажав на клиентите и така си прават, Save as... cvs и потоа upload.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Мораш така?

Јас ги снимам како cvs фајлови и потоа ги превземам со пхп и директ во mysql. Така му кажав на клиентите и така си прават, Save as... cvs и потоа upload.
Јасно, ама за mysql. MS SQL нема никаква опција за импорт. Нити csv.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.283
Поени од реакции
18.108
Јасно, ама за mysql. MS SQL нема никаква опција за импорт. Нити csv.

Нема ни MySql, освен некој клиентски програми.

PHP-то средува се, тој ги дели податоците прво на нов ред '\n' па потоа на ; и после сите рекорди во една INSERT команда.


Инаку и со Delphi или Lazarus можам истото.

Мислам оти не го решиш програмски во ASP, C#, VisualBasic сигурно има нешто слично или PHP и тој може инсерт во MSSql.

-------------------------------------------------------------------
Инаку да не дојди дека само солам памет еве нешто добро.

EMS MS SQL Utils

EMS MSSQL Query 1.0.0.1
EMS EMS MSSQL Query - is a utility that lets you quickly and simply build SQL queries to Microsoft SQL databases. Visual building as well as direct editing of a query text is available. User-friendly graphical interface allows you to connect to databases, select tables and fields for a query, set the selection criteria and many more. You can work with several queries at once, edit queries and view the execution results in several modes and perform any other operations you may need in your work with database queries.

EMSMSSQL DataPump 1.0.0.1
is a powerful utility for converting databases and importing table data from an ADO-compatible source (e.g. MS Access or any other database with ADO support) to Microsoft SQL databases. Easy-to-use wizard application allows you to build the ADO connection string, select tables, fields and indices for converting, view and edit SQL script for generating target Microsoft SQL database and select tables for import. Data conversion becomes as easy as possible with MS SQL DataPump!

EMSMS SQL Export 1.0.0.1
is a powerful program to export your data quickly from Microsoft SQL databases to any of 15 available formats, including MS Excel, MS Word, HTML, TXT, and more. MS SQL Export includes a wizard, which allows you to set export options for each table visually (destination filename, exported fields, data formats, and many more) and a command line utility to export data from tables and queries in one-touch.

EMS MS SQL Import 1.0.0.1
is a powerful tool to import your data quickly from MS Excel, MS Access, DBF, TXT and CSV files to Microsoft SQL tables. MS SQL Import includes a wizard, which allows you to set all the import options for different files visually, and a command-line utility to execute import in one-touch.

http://sqlmanager.net/en/products/mssql
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
Незнам дали те сфатив добро ама ако сакаш да импортираш податоци од Excel во MS SQL (нормално ако имаш иста структура на табелата) можеш тоа да го направиш преку SQL Server Management Studio, со десен клик врз базата во која што ќе Import-ираш па избираш Tasks->Import, па кога избираш datasource од кај што ќе копираш податоци, избираш Microsoft Excel.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Незнам дали те сфатив добро ама ако сакаш да импортираш податоци од Excel во MS SQL (нормално ако имаш иста структура на табелата) можеш тоа да го направиш преку SQL Server Management Studio, со десен клик врз базата во која што ќе Import-ираш па избираш Tasks->Import, па кога избираш datasource од кај што ќе копираш податоци, избираш Microsoft Excel.
Имам MS SQL 2005 Express.
Моментално симнувам 2008 server. Додуша и очекувам таму да има нешто вакво.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
Е да, Express едициите не овозможуваат Export и Import функционалности.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1

Kajgana Shop

На врв Bottom