Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Отварам фејсбук, прва вест.
Прашање на време е кога овие ќе почнат исто како бугарите да се лигават.

Егзархијата дава пари и купава ветер зашто народноста со пари не се купува - тоа е такво деликатно нешто, кое штом сети дека го пазариш изветрува... сомневајќи се во најново време во некаков сепаратизам, а првин - се гледа во нашата народност. (се стреми б.н) да го убие секое посамостојно движење во нас, да ја одземе секоја можност Македонците да се занимаваат со повозвишени општествени прашања, и на тој начин... да го стави народниот македонски дух во полна зависност од неа, да го огради како птица во кафез... да не окова во синџири за да не разигрува како мечка, и да не води таму, од каде добива голем бакшиш... Ни даваат пари за да не убијат...

Петар Поп Арсов
Се е исто
Ти си многу интересен лик.
Вистинското прашање е зошто до сега српски шовинистички кругови не почнаа да ни го прават истото.
Според многумина и според нивниот поглед на работите оправдано.
1. За време на Љубчета Балгарчета нашата територија и небо ги отстапивме за да се нападне соседот Србија!
2. За време бомбардирањето на Србија од страна на ОТАН Боро и Доста отвараа шампањац во кабинет!
3. Грукито го призна Кососве како независна држава, а во исто време и Србија како независна држава, па прашањето е што се признава...!
4. Пред некој ден претставникот на Северџганистан гласаше во ОН дека Србија е геноцидна... последниве 6-7 години ставивме министер за надворешни кој постојано одеше по свет со наши пари се разбира и лобираше да се признае Косова репубљик ! ! !

Е па сега ти како неутрален со бугарски преференции што имаш да речеш на ова?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.111
Поени од реакции
4.731
Ти си многу интересен лик.
Вистинското прашање е зошто до сега српски шовинистички кругови не почнаа да ни го прават истото.
Според многумина и според нивниот поглед на работите оправдано.
1. За време на Љубчета Балгарчета нашата територија и небо ги отстапивме за да се нападне соседот Србија!
2. За време бомбардирањето на Србија од страна на ОТАН Боро и Доста отвараа шампањац во кабинет!
3. Грукито го призна Кососве како независна држава, а во исто време и Србија како независна држава, па прашањето е што се признава...!
4. Пред некој ден претставникот на Северџганистан гласаше во ОН дека Србија е геноцидна... последниве 6-7 години ставивме министер за надворешни кој постојано одеше по свет со наши пари се разбира и лобираше да се признае Косова репубљик ! ! !

Е па сега ти како неутрален со бугарски преференции што имаш да речеш на ова?
Ова што го наброја не е ни 5% што србија ни има направено нас, а ако ја кажувам вистината тоа автоматски ме прави да имам бугарски преференци хаха, интересен сум ти оти сум македонец во вистинска смисла и србија и бугарија ги ставам на исто рамниште а тоа е нели интересно за секој кој много воли београд.
Не пали веќе пропагандата па ве фаќа криза.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.726
Поени од реакции
969
https://skopje1.mk/archives/292562

Министер за одбрана – Игор Јанушев,
Министер за внатрешни работи – Александар Јанев,
Министер за правда – „ЗНАМ“,
Министер за заедници – Љупчо Димовски,
Министер за надворешни работи и трговија – Тимчо Муцунски
Министер за економски прашања – Алтернатива
Министер за финансии – Гордана Димитриевска
Министер за економија и труд – Бесар Дурмиши
Министер за енергетика – Сања Божиновска
Министер за земјоделство – Цветан Трипуновски
Министер за здравство – Арбен Таравари
Министер за образование и наука – Весна Јаневска
Министер за социјална политика – Фатмир Лимани
Министер за транспорт – Александар Николовски
Министер за екологија – Изет Меџити
Министер за спорт – Борко Ристевски.
Чек чек , онај изгубенион Тимчо за надворешни ќе е???? Абе нему влезната вратата од дома да му ја изфарбаш во друга боја ,нема да знај дома да си појди. Има да си играат шанкуре странскиве дипломати со него .
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.844
, онај изгубенион Тимчо за надворешни ќе е????
Студенти на Правен од него се жалат многу и прогласен беше меѓу најлошите на анонимна анкета .
Кај него не може да се дојде ни до оцена за индекс и потпис .
Зема плата како професор и градоначалник истовремено што и на Павлова Данева ја скорнаа кога земаше три плати наеднаш . Од приватна своја фирма, како професор на Правен и како функционер на СДС .

Најлошо решение избрано .
Подобро да се идеше со Милошевски .
Него заборавив , што ќе се прави со непотизам сега ?
Татко му исто работи во МНР на Муцунски ?
Сега ќе има синот е шеф на таткото и плус како советник таткото ќе биде ?

Црвен аларм .

Игор Јанушев министер за одбрана ?

Уште плакнам очи .
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
774
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.844
Шумм букуруш AND уриме !
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
370
Поени од реакции
245
Таравари министер за здравство :tapp: фрлаа со дрва и камења по него ама сега добар е.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
774
Шумм букуруш AND уриме !
А глеј го учкава. Е ова го немам видено. Први се истрчаа све да сменат, казни да пишуваат за знамето, шахтите да ги брусаат. Додека грција не вика Скопје, неке ни да изговори северна Македонија. Ниту знаци сменети ниту пак ратификувани протоколи.

И учкава најде да каже ние не ги исполнуваме обврските. Племе гнасно ш иптарско.

 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.768
Поени од реакции
8.380
Чек чек , онај изгубенион Тимчо за надворешни ќе е???? Абе нему влезната вратата од дома да му ја изфарбаш во друга боја ,нема да знај дома да си појди. Има да си играат шанкуре странскиве дипломати со него .
Тимчо е изгубен како личност, ама фамилијарно има врски пуштено на сите страни што мислам дека и Шеќеринска може да му позавиди. Од димпломатија, преку судство од страна на жена му, па се до коцкарници.

Види му ја кариерата и се ќе ти стане јасно.

Докторирал кај Бучко.
Директно заменик министер во владата на Груевски.
Стана пратеник и не направи ама баш ништо.
Стана градоначалник, вмровцие во аеродром слават дека ќе го тргнат за министер сега.
Татко му беше советник на Османи.
Жена му стана обвинител и мислам судија за 2 години во мандат на СДС.
Таткото на жена му е главниот правен претставник на Австриски казина.

Мутавиот цел живот со прст нема мрднато, само го буткаат нанапред. Дали ќе станеше за одбрана или надворешни исто се фаќа. Мандатот ќе го помине на средби во брисел, вашингтон и надворешната политика ќе ни биде иста како на Балтикот. Секој 3 месеци има во Украина да оди.

И како што можеше да се предвиди, сите тротинеташи и педерчиња ги пикнаа во влада, тој ешалонот "патритоти" кој го користеа само за пред камера. за нив нема ништо. Ќе го слушаме сега Мицко уште некоја недела како блада за проекти и промени и ќе видите после што е распад на систем. Ова е СДС 2016, втор дел.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
370
Поени од реакции
245
Дали сакаш СДС да остане или да си оди ?
Не ги сакам јас ни тие ни тие поради нив не живеам во Македонија, само малку чудно ако еднаш бил неспособен што сега ке го оправи здравството, лош избор на Вмро за министри исто Муцунски незнае кај тера.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.768
Поени од реакции
8.380
Влатко е далеку, далеку пониско на скалата од Тимчо. Он е повеќе како маскота што била во вистинското време на вистинското место, се пробил доволно високо и сега си ја одржува позицијата со тоа што не е многу амбициозен.

Тимчо во кариерата оди само нагоре, а притоа на ниту една позиција не покажал ниту елементарна способност.

Пред две години доста луѓе мислеа дека Николовски му ја завршил кариерата на Тимчо со тоа што го кандидираа за градоначалник на Аеродром, и немал од таму на каде да оди. Зошто и двајцата имаа амбиции за истата позиција, министер за надворешни.

И Тимчо на градоначалничка позиција испадна дека е комплетно неспособен, али сепак зошто има врски челични сајли ( кај странски амбасадори, судство и казина) пак на крај ја доби позицијата Министер за Надворешни.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.111
Поени од реакции
4.731
Османи за човек што неможе да живее без плата многу зборува деновиве, на што се должи ова слободно време, јас мислев ќе се вработи некаде за да остане со кров на глава.
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
999
Поени од реакции
2.786
Коментар на Левица беше да има намалување на министерствата и како што вети ВМРО(16,000 отпуштања на администрaција) и корекно носење на законот по нормална постапка а не по забрзана/ СДС метода . Станавме број 1 земја во Европа по број на министерства .
Но тие отидоа спротивно.
Прифатија гласови на ДУИ во замена за 2 адхок комисии кои не се под надлежност на Собранието и кои ќе ги води ДУИ и ќе вадат службени извештаи-заклучоци до странски организации како ЕУ,САД итн .

Тие комисии се
  • Контрола на користење на Рамковниот Договор(НЕЛИ ПРЕГОВАРАЊЕ?)
  • Правична застапеност на етничките заедници/етничкиот балансер во извршната власт ( НЕЛИ УКИНУВАЊЕ ?)

Не само што зголемија на администрација, туку уште повеќе им се даде на ДУИ да го контролира ВМРО со уцени во замена за пратенички гласови .
Утре нешто не чини, ДУИ слободно ќе извади политички официјален извештај од овие комисии ќе прави проблеми пред ЕУ за членство и неработење .


Дволичност, спомна ?
Ако не си ги следел изјавите на девица прашај го нивниот претседател хоџа што даваа изјави пред да се гласа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom