Патување и одмор во Дубаи

Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.381
Поени од реакции
245
Здраво, некој да даде точна информација каде може да се извади туристичка виза(за 1-2 недели или месец зависи колку најкратко има) за Дубаи ?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.490
Поени од реакции
10.691
Здраво, некој да даде точна информација каде може да се извади туристичка виза(за 1-2 недели или месец зависи колку најкратко има) за Дубаи ?
Мене ми средија виза од туристичка агенција, а патот, сместувањето и екскурзиите во Дубаи сам си ги организирав.
Значи само однесов пасош во агенцијата и после некое време имав виза. Без главоболки :D
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.900
Поени од реакции
8.258
Мене ми средија виза од туристичка агенција, а патот, сместувањето и екскурзиите во Дубаи сам си ги организирав.
Значи само однесов пасош во агенцијата и после некое време имав виза. Без главоболки :D
ako si bil vo skoro vreme, da pisi nesto detalji kolku bi kostalo celo patuvanje?
rang na ceni, letovi, smestaj, tamu nekoi poseti koi se plakjaat i slicno, i covid protokoli.
odamna sakam da odam, ama epten me nervira delot so baraat viza, a sega so covid i pcr i vakcini i svasta.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.490
Поени од реакции
10.691
ako si bil vo skoro vreme, da pisi nesto detalji kolku bi kostalo celo patuvanje?
rang na ceni, letovi, smestaj, tamu nekoi poseti koi se plakjaat i slicno, i covid protokoli.
odamna sakam da odam, ama epten me nervira delot so baraat viza, a sega so covid i pcr i vakcini i svasta.
Точно пред 2 години бев, почеток на март, се вратив на 11ти март и на 13ти затворија граници поради корона :icon_lol:
Не се сеќавам добро, ама летав со flydubai од Софија, повратна беше околу 700 евра, иако можеше и поевтино, ама јас плаќав седиште напред пошто сум висок, а летот беше 5 часа. За смештај исто платив повеќе демек ради базентот, а реално го искористив само 30 минути и тоа во брзање, пошто немав време од разни прошетки и екскурзии. Значи за смештај ти треба само кревет и ВЦ реално. Ако сте повеќе луѓе се наоѓаат многу јаки апартмани на аирбнб на добри локации. За виза е лесно, јас не знам на некој да не му одобриле, значи работата е само да ја платиш таа виза, пари плус за ОАЕ :D . Е сега, ако имаш криминално досие, незнам.
За екскурзиите ми се подзаборавени местата, меѓутоа отвараш гугл, пишував TOP 10 things to do in Dubai или Top 20 places to see in Dubai, бараш и си запишуваш. После тоа ги отвараш местата едно по едно да видиш дали имаат официјален вебсајт и ако имаат си купуваш карта за таа и таа дата, ова посебно за Бурџ Калифа пошто знае да бидат исполнети термините. Тие што немаат вебсајт, ќе си купиш карта на лице место. Некои места се стварно скапи, некои за џабе пари што се вика...
Таксињата е евтини за град како што е Дубаи, меѓутоа треба да внимаваш да бидат лиценцирани таксиња, односно да возат со таксиметар. Тие што немаат таксиметар се диви и најверојатно ќе те ошурат.
Јас купив на аеродром интернет, околу 20 евра беше со над 5гб интернет, пошто ми требаше за Google Maps. Ако си шетал со гугл мапс знаеш дека ти кажува на кое метро, автобус да се качиш за да стигнеш до посакуваната дестинација..
Солената храна им е крш, ставаат многу зачини (цимет) во јадењето, ама затоа благото им е ВРВ. Ако се решиш, ќе ти кажам што да пробаш :D :D

Исто еден ден бев за Абу Даби со туристичка агенција од Дубаи, со водич кој зборуваше на англиски, жално е да се пропушти кога си веќе во ОАЕ. Можам да ти ја препорачам ако си заинтересиран, беше поевтино за разлика од другите, а услугата беше стварно професионална.
 
Последно уредено:
Член од
24 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
35
Дали ми треба виза за трансфер лет во Дубаи? Патувам за Азија во октомври па прашањето ми е, дали за 4 часовен стоп во Дубаи ќе ми бараат виза? Некои агенции ми рекоа да, некои не.
Автоматски споено мислење:

Дали ми треба виза за трансфер лет во Дубаи? Патувам за Азија во октомври па прашањето ми е, дали за 4 часовен стоп во Дубаи ќе ми бараат виза? Некои агенции ми рекоа да, некои не.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
845
Поени од реакции
397
Дали ми треба виза за трансфер лет во Дубаи? Патувам за Азија во октомври па прашањето ми е, дали за 4 часовен стоп во Дубаи ќе ми бараат виза? Некои агенции ми рекоа да, некои не.
Автоматски споено мислење:

Дали ми треба виза за трансфер лет во Дубаи? Патувам за Азија во октомври па прашањето ми е, дали за 4 часовен стоп во Дубаи ќе ми бараат виза? Некои агенции ми рекоа да, некои не.
Идеш транзит преку Дубаи , така да тие 4 часа помеѓу летови ќе ги поминеш на аеродром , а за тоа не ти е потребна виза . Виза ти треба ако сакаш да излезеш од аеродром и да одиш во градот , а за тоа секако немаш време . Обрни вмимание само од кој терминал ти е следниот лет . Дубаи меѓународен аеродром има 4 терминали , па ако слеташ пример на 1ца , а следниот лет ти е на 2ка , треба да одиш со метро меѓу терминалите. Е сега ако леташ со Wizzair преку Софија , тој не оди на интернационалниот , туку оди на друг помал аеродром , заборавив како се викаше , а тој е далеку у пм , па за да дојдеш на интернационалниот ќе мора да земеш шатл или такси , а за тоа ти треба виза пошто ќе мораш да излезеш надвор ( вака беше до пред 3-4 год ) …
 
Член од
24 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
35
Идеш транзит преку Дубаи , така да тие 4 часа помеѓу летови ќе ги поминеш на аеродром , а за тоа не ти е потребна виза . Виза ти треба ако сакаш да излезеш од аеродром и да одиш во градот , а за тоа секако немаш време . Обрни вмимание само од кој терминал ти е следниот лет . Дубаи меѓународен аеродром има 4 терминали , па ако слеташ пример на 1ца , а следниот лет ти е на 2ка , треба да одиш со метро меѓу терминалите. Е сега ако леташ со Wizzair преку Софија , тој не оди на интернационалниот , туку оди на друг помал аеродром , заборавив како се викаше , а тој е далеку у пм , па за да дојдеш на интернационалниот ќе мора да земеш шатл или такси , а за тоа ти треба виза пошто ќе мораш да излезеш надвор ( вака беше до пред 3-4 год ) …
Letam Hamburg-Dubai-Bali, naodenje imam 4 sati layover a na vrakjanje 10. Razgovarav so agencii i so agenti, nekoi mi rekoa NE, nekoi DA. Nikoj nema tocen odgovor. Ps. Letam so Emirates
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
845
Поени од реакции
397
Letam Hamburg-Dubai-Bali, naodenje imam 4 sati layover a na vrakjanje 10. Razgovarav so agencii i so agenti, nekoi mi rekoa NE, nekoi DA. Nikoj nema tocen odgovor. Ps. Letam so Emirates
Двата лета ти со емирати ? Ако е така тогаш ќе слеташ на терминал 1 и од таму ќе фатиш следен лет . За натака немаш време за излегување и ќе си преседиш 4 часа на аеродром и виза не ти треба . За на враќање пошто имаш повише време , ако сакаш да излезеш ќе мора да имаш виза . Ако немаш виза ќе си седиш цело време на аеродром . За транзитирање само низ аеродром не требаат визи .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom