Патот до пеколот е поплочен со добри намери

Член од
3 мај 2019
Мислења
12.354
Поени од реакции
6.147
Неколку одговори постојат што го објаснуваат значењето на оваа поговорка, но никако да ја сфатам, кое е правото, вистинското објаснување.
Имам некаде сретнато каде изрекава ја пишуваат - Пеколот е поплочен со добри намери.
Која е вистината,, кое е значението..... @liberij дали ќе може твоја интерпретација на оваа реченица, само поедноставно, а и секој друг што мисли дека знае.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
628
Поени од реакции
2.433
Неколку одговори постојат што го објаснуваат значењето на оваа поговорка, но никако да ја сфатам, кое е правото, вистинското објаснување.
Имам некаде сретнато каде изрекава ја пишуваат - Пеколот е поплочен со добри намери.
Која е вистината,, кое е значението..... @liberij дали ќе може твоја интерпретација на оваа реченица, само поедноставно, а и секој друг што мисли дека знае.
...тоа што сметам јас дека е добро според мене не значи дека ќе биде добро за тебе
...секој човек има различни критериуми за тоа штто е добро,а што лошо
...секој човек е еден универзум за себе
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.354
Поени од реакции
6.147
...тоа што сметам јас дека е добро според мене не значи дека ќе биде добро за тебе
...секој човек има различни критериуми за тоа штто е добро,а што лошо
...секој човек е еден универзум за себе
Фала за обидот да ми одговориш, но тоа сето го знам а пак одговорот што го побарав не ми го даде.
Ако патот до пеколот е поплочен со добри намери, каков е патото до рајот?
Нема всушност такава изрека, нели?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.354
Поени од реакции
6.147
Изреката да беше Патот кон рајот е поплочен со добри намери, на сите ќе ни беше јасно ко ден, но ова не ми иде у глава, никако.....ете, сите понекогаш имаме добра намера за нешто, но поради икс причини, ќе излезе наопаку...која е добра намера ако гревот е сокриен во неа, како ќе ја препознаеме??
Тешко за објаснување :toe: а толку луѓе ја употребуваат оваа поговорка, а кога ќе ги прашаш за нејзиното значење, немаат појма.:(
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.210
Поени од реакции
3.223
која е добра намера ако гревот е сокриен во неа, како ќе ја препознаеме??
Ќе ја препознаеш по гордоста.Гордоста е најголемиот грев и гревот кои води кон сите други гревови.

Значи не треба да правиш добри нешта/работи за да ти биде тебе убаво,за да се фалиш на нет или у лице колку ти си помогнал/а ,колку си добар итн.

Моли се и прави добри работи тајно за да бидеш награден јавно. - Тоа е контра изрека.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.429
Поени од реакции
13.447
Неколку одговори постојат што го објаснуваат значењето на оваа поговорка, но никако да ја сфатам, кое е правото, вистинското објаснување.
Имам некаде сретнато каде изрекава ја пишуваат - Пеколот е поплочен со добри намери.
Која е вистината,, кое е значението..... @liberij дали ќе може твоја интерпретација на оваа реченица, само поедноставно, а и секој друг што мисли дека знае.
Летен распуст, внучето ти е тебе доверено на чување. Излегува да игра фудбал со другарчињата пред зграда, а ти го предупредуваш „немој внучко никако да пиеш ладна вода, ќе настинеш!“. Внучето се поти, се уморува и станува жедно. Другарчињата си купуваат сокче од продавница, ама грч ладно од фрижидер. Твоето внуче не купува, пошто сака да те послуша да не пие ладно. Продолжуваат да играат и твоето внуче колабира поради дехидрираност. Е, тоа е тоа.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.361
Поени од реакции
4.470
Изреката да беше Патот кон рајот е поплочен со добри намери, на сите ќе ни беше јасно ко ден, но ова не ми иде у глава, никако.....ете, сите понекогаш имаме добра намера за нешто, но поради икс причини, ќе излезе наопаку...која е добра намера ако гревот е сокриен во неа, како ќе ја препознаеме??
Тешко за објаснување :toe: а толку луѓе ја употребуваат оваа поговорка, а кога ќе ги прашаш за нејзиното значење, немаат појма.:(
Имам впечаток дека не си го прочитала написот што ти го пратив. IMG_20211021_152724.jpg
 
Член од
13 април 2021
Мислења
975
Поени од реакции
3.204
Летен распуст, внучето ти е тебе доверено на чување. Излегува да игра фудбал со другарчињата пред зграда, а ти го предупредуваш „немој внучко никако да пиеш ладна вода, ќе настинеш!“. Внучето се поти, се уморува и станува жедно. Другарчињата си купуваат сокче од продавница, ама грч ладно од фрижидер. Твоето внуче не купува, пошто сака да те послуша да не пие ладно. Продолжуваат да играат и твоето внуче колабира поради дехидрираност. Е, тоа е тоа.
Баш тоа.

Пример 1: Хитлер имал најдобри намери за Германците и мислел дека прави добро дело, ама ете...

Колку и да имаш најдобри намери, некогаш твоите добри намери не се нужно добро за другиот.

Пример 2: родителите не му дозволуваат на детето да го студира тоа што го сака, затоа што не е профитабилно и врз основа на своите најдобри намери му бираат некој друг факултет. Притоа, тоа се одразува врз психолошката состојба на детето и на тој начин му прават лошо.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.839
Поени од реакции
8.436
Оваа поговорка не мора секогаш да се сфати во религиски контекст. И не е премногу тешка за сфаќање.

Едноставно некогаш мислиме дека нашите постапки се исправни и дека правиме нешто добро за себе или другите. Но подоцна испаѓа дека нашите постапки им делуваат штетно на другите, или придонесуваат кон лоши ефекти, или па можат да бидат злоупотребени од некој друг. Така да крајниот резултат е обратен од оној што сме го очекувале.

Како историски пример ми текнува на Алфред Нобел, кој го измислил динамитот мислејќи дека луѓето ќе го користат за корисни работи, но набргу видел како неговиот пронајдок се користи меѓу другото и за војување и уништување.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.210
Поени од реакции
3.223
Како историски пример ми текнува на Алфред Нобел, кој го измислил динамитот мислејќи дека луѓето ќе го користат за корисни работи, но набргу видел како неговиот пронајдок се користи меѓу другото и за војување и уништување.
Уште подобар пример ти е барутот.

Кинеските алхемичари кои барале еликсир за долговечен живот го направиле барутот кој скратил милиони животи.
 

Red Zurla

Авион
Член од
29 јули 2021
Мислења
972
Поени од реакции
2.137
Ако патот до пеколот е поплочен со добри намери, каков е патото до рајот?
Животниот пат е мистерија... Никој не знае што го очекува денес,утре или во некоја блиска иднина и тоа е сосема во ред...Ако го препознаваш патот до пеколот лесно ќе го откриеш патот до рајот...А на крајот на краиштата ако немаш рај на земјата тогаш што ќе ти е рај на небото?

 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.504
Поени од реакции
1.721
The road to hell, along the way,
Is paved with good intentions or so they say
And some believe, that no good deed
Goes unpublished in the end or so it seems
Staind _ Little something to remind you
Thank me later
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.685
Поени од реакции
19.059

извадок од архива :
„Патот до пеколот понекогаш е поплочен со добри намери“. Ова е објаснувањето на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за општата аболиција која ја прогласи претседателот на државата Ѓорге Иванов. Во интервју за специјалниот магазин „Зона на Конфликти“ на Дојче Веле, Попоски меѓудругото, за политичката криза и прислушкувањето во земјата го обвинува лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Изборите биле одложени заради СДСМ, откако сите други партии сакале да учествуваат на нив, тврди министерот за надворешни работи. „Не мислам дека претседателската аболиција беше од корист. Мислам дека не требаше да се случи. За земјата ќе беше подобро доколку тој тоа не го стореше“, вели Попоски. Тој признава дека аболицијата ја влошила политичката состојба, но не мисли дека поради тоа Иванов треба да си поднесе оставка.
„Мислам дека неговите намери беа позитивни, но последиците беа многу негативни. Понекогаш патот до пеколот е поплочен со добри намери“, вели Попоски...“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom