Одмор во Малта

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
9.684
Поени од реакции
21.397
Пребарував низ форумот и најдов тема за работа во Малта, но не сакав да ја оптоварувам со други информации а и нема да ја видат членови кои биле на одмор во Малта, а не по работа.
По долго размислување се решив октомври месец да ја изберам Малта како дестинација за одмор. Нормално, досега не сум бил, а и немам многу избор во октомври за одење по плажи, па некако така испадна ова. Ќе бидам таму околу 10 дена, најдов сместување во Бугиба.
Сакав да прашам за искуства, предлози, што треба а што не, оние стандард предлози/совети за одмор.
Ме интересира дали има опција да изнајмам кола и дали воопшто важат наши возачки таму или да се ослонам на јавен транспорт? Каков е јавниот транспорт? Кои плажи се задолжителни за посета и кои места градчиња ноќе? Како е со цените отприлика? Како се оди од еден остров до друг итн итн...
Ви благодарам.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.538
Поени од реакции
42.342
Едни таму што живеат ми рекоа дека октомври/септември е најбоље за одмор да се иде таму.
Исто ми рекоа дека е калабалак.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.814
Поени од реакции
7.055
Пребарував низ форумот и најдов тема за работа во Малта, но не сакав да ја оптоварувам со други информации а и нема да ја видат членови кои биле на одмор во Малта, а не по работа.
По долго размислување се решив октомври месец да ја изберам Малта како дестинација за одмор. Нормално, досега не сум бил, а и немам многу избор во октомври за одење по плажи, па некако така испадна ова. Ќе бидам таму околу 10 дена, најдов сместување во Бугиба.
Сакав да прашам за искуства, предлози, што треба а што не, оние стандард предлози/совети за одмор.
Ме интересира дали има опција да изнајмам кола и дали воопшто важат наши возачки таму или да се ослонам на јавен транспорт? Каков е јавниот транспорт? Кои плажи се задолжителни за посета и кои места градчиња ноќе? Како е со цените отприлика? Како се оди од еден остров до друг итн итн...
Ви благодарам.
Имаш картичка за автобус 10 евра што ти важи една недела, автобусите има цело време и се чисти. Добри плажи во Буџиба немаш, иди на Тефика и Голден Беј, една до друга ти се. До таму имаш 2-3 линии на секои 10 минути, симни си апликација tallinja за автобуси. Можеш и на Ghadira Bay плажата да одиш или некоја во тој северен дел, оти натка се плажите Малта. Blue Lagoon и Coral Lagoon ти се маст сеен ако сакаш малце по природно нешто. Mdina и Valletta ти е историски градови со стара архитектура. Посебно Mdina, ќе мислиш дека си во Games Of Thrones. Paceville ти е за ноќен живот, ќе се фатиш за глава кога ќе видиш што се дешава таму. Во Буџиба можеш да идеш во Moonvale Pub, све балканци се таму пиво е 2 евра.
За јадење во ресторани и барови скапо, да си правиш дома малце поскапо од тука.
Некои идат и на другиот остров, има добри ствари таму, ама ја не сум бил.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.372
Поени од реакции
4.297
Пребарував низ форумот и најдов тема за работа во Малта, но не сакав да ја оптоварувам со други информации а и нема да ја видат членови кои биле на одмор во Малта, а не по работа.
По долго размислување се решив октомври месец да ја изберам Малта како дестинација за одмор. Нормално, досега не сум бил, а и немам многу избор во октомври за одење по плажи, па некако така испадна ова. Ќе бидам таму околу 10 дена, најдов сместување во Бугиба.
Сакав да прашам за искуства, предлози, што треба а што не, оние стандард предлози/совети за одмор.
Ме интересира дали има опција да изнајмам кола и дали воопшто важат наши возачки таму или да се ослонам на јавен транспорт? Каков е јавниот транспорт? Кои плажи се задолжителни за посета и кои места градчиња ноќе? Како е со цените отприлика? Како се оди од еден остров до друг итн итн...
Ви благодарам.
Буџиба, каши. Прљави улици , цигани, балканци и црнци. :)

Транспортот не би ти го препорачал со оглед на тоа дека ќе изгубиш многу време чекајќи и патувајќи.
Автобусите се ок, ама тие што оперираат од Буџиба се обично пуни од старт.
Ако имаш можност за кола, рентај, така се ќе видиш.

Како што кажа членов претходно, Мдина и Валета се маст визит, али јас би ти препорачал и Блу Грото ако имаш кола. Нуркај таму да видиш што е плава вода.

Најубава плажа е Мелиха и воедно најголема а и најдобро поврзана со Буџиба.

Од градовиве највеќе ќе се восхитиш на Слиема. Најмодерна и најубава. Воедно ноќниот живот е на 10-15 минути пеш од Слиема (Пачевил-Paceville)

Ресторани скапо, ама имаш опции како да се прехраниш за нешто поефтино.

До другиот остров мораш да фаќаш фери, и мислам дека чини 5 евра повратен билет. За таму незнам што да ти кажам зашто никогаш не сум бил. :)
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.814
Поени од реакции
7.055
Гужва во автобуси има само летоска кога се враќаат сите од плажи и работа. Во Октомври има помалце туристи, не верувам дека ќе има сега.


И ја би го советувал да не поминува многу време е во Буџиба. Буквално како што опиша, црнци, балканци, прљаво. Не за џабе е најефтина киријата таму
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.726
Поени од реакции
27.993
Busovite se so klima i wifi ama za nekade ke izgubis i do 2 casa za da stignes, a ne vredi, se zaglavuva u metez. Kola definitivno, si pravis avanturi niz malta ali u obratna nasoka vozat, pazi zaebano e poso plus e haos, tesni ulici.. Nekade e samo eden pravec i cekas da se razminete a nekade e pustelija i se zaboravas. :D 30 evra mislam e iznajmuvanjeto.

Za ceni, mene mi bese skapo, kako u market taka i vo restorani, nesto nalik grcija samo sto u grcija moze da najdes eftini opcii, a u malta takva opcija e pekara... Nokjniot zivot e skap, potrosiv dosta ali takvo mi e pijanstvoto, poznatata ulica (pacevil) e kiceraj i treba da si seljak za da ti e jako tamu, a opsto se naogja pubcinja za pivce i kuliranje, ne e strasno...

Plazi ne me palat, mene sve mi e isto, golden bej i slicnite se ok, plitko e, eftino e pivo, bev u juni na 25 stepeni i pak izgorev, ubavo vreme biras za malta, oti e pekol, idi vidi tamu blue lagoon... Ama nema kaj da sednes ubava plaza, samo ke ve nosat da plivate a eden koktel ti e 20 evra...

Mdina e interesna i ke izgubis cel den tamu, epten e kings landing... Valeta isto interesna. ..

So znam, ok e malta, ja ne bi pak
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.640
Поени од реакции
9.999
Еве ти за рентање на колата, јас преку овие рентав (holiday autos) и спреми се за првиот ден психички да се смениш со мозокот да возиш од лева страна, се е обратно, брзините ти се исто како и на нашите коли само замисли како да ги менуваш со лева и од совозачко седиште :D
Ако си сам подобра опција ти е моторче.
Возачка меѓународна за секаде, имаш во здружение на возачи за 700ки или АМСМ околу 1000ка.
 
Последно уредено:

brnjomkd

kobra
Член од
23 ноември 2017
Мислења
123
Поени од реакции
44
и немој да ги пцуеш шоферите од таллинја сега 90% хахаха се македонци срби
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.372
Поени од реакции
4.297
и немој да ги пцуеш шоферите од таллинја сега 90% хахаха се македонци срби
Уживај си дека 90 % биле "наши".
Јас незнам дали и воопшто се 25 % кога ќе видам колку филипинци, пакистанци и индијци се шофери.
 

brnjomkd

kobra
Член од
23 ноември 2017
Мислења
123
Поени од реакции
44
Уживај си дека 90 % биле "наши".
Јас незнам дали и воопшто се 25 % кога ќе видам колку филипинци, пакистанци и индијци се шофери.
добро треснав така ама има сепак
 
На врв Bottom