Најекономично греење и ладење

Член од
16 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
27
Го имам истиот модел од 3.5kw (купен од Нептун), но првенствено го купив за ладење и за тоа го користам.
За греење најниско го имам забележано на 600-700w, a највисоко на 1.4kw.
На ладење спушта 0.3 - 0.4w.
Дува топло и при минусни температури, со топол издув.
Имаш неколку брзини, тоа ти е предност. Немаш wifi контрола, јонизатори и слично. Нема и греачи на тацна (кои не ти требаат).

Иако се користи ретко и најчесто во лето (но кратко, саат до два дневно) сепак сум задовлен. Не крцка, тивка, нема пројавено кварови.

Како за 3.5kw модел си е океј. Е сега моделот е постар и за тие пари (и поевтини) други модели ќе ги најдеш и со јонизатори и со wifi контрола, но ако тоа не ти е пресудно и не ти треба (мене не ми беше кога ја купував) ќе си брка работа коректно.

Правени се во Турција.
По овоа што го кажа ти мене ми изгледа на солидна клима и можеби ќе ја купам во иднина. Знам дека се правени во Турција видејќи фирмата Arcelik каде што се прават е турска фирма и како што знам Arcelik исто така ги правеше и климите Beko
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Bolje je stavi na zidu gde je spoljasnja jedinica, da duva prema vratima od hodnika.
Mislim da nema potrebe da stavljas 18k, stavi 12k, dovoljno je.
Ok, tako mi je jos clanova reklo. Koji 12 konkretno da gledam ? Hteo bih da cujem misljenje svacije. Da ne bude kasnije kuku lele, jaka ti je zima, trebao si jacu 12 ticu. Hvala svima.
Moram da pitam jos nesto.
Citajuci forume zakljucio sam da valjda Gree nudi najvise za najmanje novca. Znam i da ne postoji sprava koja nema i mane pored vrlina.
U nekom rangu do 500-550e, koje su prednosti Gree, i ima li mozda i mana i koje su ? Planirao sam taj budzet za inverter.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Gree U Crown VS Mitsubishi -Споредба на двете највисоки(Репрезативни) класи на клими од двата производитела
Разлика во цена мала но разлика во потрошувачка на електрична енергија огромна
Gree cop 3.7 vs Mitsubishi 5.52 OOOOOUUUUU
СКОРО 80 Проценти во потрошувачка на електрична енергија
од британски сајт каде нема штелување на параметрите и хартија трпи се
па се прашувам зошто не ги носат веќе U-Crown затоа што не можат да манипулираат и кој ќе им ги купи по таа цена со тие мизерни параметри кои се Инфериорни во однос на јапонските
а зошто моделите на клими како што ги продаваат овде ги нема во Британија просто и едноставно оти може да пишуваат какви сакаат параметри

Автоматски споено мислење:

Jas se izvinuvam.Mislev na KMTA a napisav KLCM.
https://www.youtube.com/watch?v=u9W1OQa775Q ova e katalogot za 2020 godina i podobra 18btu nema sem ovaa
Za mene soliden model koj znaj nesto poveke mozi i da prokomentira.
E sega ke fali malce autofanot i kulturata na rabota na SUZUMI 24,ama i ovaa ne e losa.
Sepak e povisoka klase soliden sreden model na 18-24btu na FUGITSU.
Na hartija me bendisva, gledaj ki go Tehnical Manual ,a iskustvo nemam so FUGITISU.
атофан е одличен и е врзан со работата на компресорот и на мануел авто фан не дозволува да ја намалуваш или зголемуваш како ка кинескиве клими оти фанот го прати компресорот за да не се наруши копот,ако го зголемиш фанот се зголемува и работата на компресорот и обратно
Автоматски споено мислење:

Jas se izvinuvam.Mislev na KMTA a napisav KLCM.
https://www.youtube.com/watch?v=u9W1OQa775Q ova e katalogot za 2020 godina i podobra 18btu nema sem ovaa
Za mene soliden model koj znaj nesto poveke mozi i da prokomentira.
E sega ke fali malce autofanot i kulturata na rabota na SUZUMI 24,ama i ovaa ne e losa.
Sepak e povisoka klase soliden sreden model na 18-24btu na FUGITSU.
Na hartija me bendisva, gledaj ki go Tehnical Manual ,a iskustvo nemam so FUGITISU.
кмта не е ентри модел туку спага во супер инвертер
Автоматски споено мислење:

Jas se izvinuvam.Mislev na KMTA a napisav KLCM.
https://www.youtube.com/watch?v=u9W1OQa775Q ova e katalogot za 2020 godina i podobra 18btu nema sem ovaa
Za mene soliden model koj znaj nesto poveke mozi i da prokomentira.
E sega ke fali malce autofanot i kulturata na rabota na SUZUMI 24,ama i ovaa ne e losa.
Sepak e povisoka klase soliden sreden model na 18-24btu na FUGITSU.
Na hartija me bendisva, gledaj ki go Tehnical Manual ,a iskustvo nemam so FUGITISU.
ЗМАЈ Е 6300wfujitsu а потрошувачка смешна како 3,5 на грее
Автоматски споено мислење:

FUJITSU KMTA 18 е закон модел и работи одлично и ниедна од таа класа од јапонските не може да и пријде со такови перфоманси и цена,а за кинеските не сакам ни да дискутирам за тоа старо железо
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
ouuu pak ti tuka, na drugiot kako nikoj ne ti pravese muabet ili opsto slabo muabet? Nego uste se vlaznis koga tvojata zema zalet kako kazuvase kako avion da poletuva ti se slusalo koga ja zaletuvas na kolku bese 28 29 stepeni

p.s si gi utnal slikite stavi od 3.5ka ucrown na nejze uste i e ponizok copot
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.478
Поени од реакции
3.822
Gledam tuka citkam po nesto unazad XX strani muabetot na koj mue podolg na koj pokus,na koj mue potoplo na koj poladno.....a ne gledate deka eden kup narod izumre(i mn,mladi)nikoj nisto ne prevzema a vie si gi merite db, bucela,tropala, i se po nesto.....
Bravo Makedonski narode bravooo.!selo gori baba se (sprema za vo grad da izlezi/a tamu policiski zivo pile ne mrda see mrtvo)ako prodolzete so merejnata ke stignete = nikade....
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
ouuu pak ti tuka, na drugiot kako nikoj ne ti pravese muabet ili opsto slabo muabet? Nego uste se vlaznis koga tvojata zema zalet kako kazuvase kako avion da poletuva ti se slusalo koga ja zaletuvas na kolku bese 28 29 stepeni

p.s si gi utnal slikite stavi od 3.5ka ucrown na nejze uste i e poni
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
[/QUOTE]
Pisuj si na it forumceto sam so sebe.... hahaha
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Двете премиум највисоки класи на Gree VS највисоката класа на Vivax (Произведена во Мидеа)
Gree GWH12UB "U-Crown -700000 cop -3.7
AMBER GWH12YD-S6DBA2 -cena 49900 cop-3.7


vs
VIVAX ACP12 CH35AEVI,-34900 cop-3.42

И сега се прашувам кој би дал за Gree U crown ili Amber толку пари а за скоро иста потрошувачка на електрична енергија а разлика во цена огромна
-освен за онаа -30 што во македонија го нема
-плус дизајнот на Vivax е сто пати подобар и докажан бренд
Автоматски споено мислење:

Двете премиум највисоки класи на Gree VS највисоката класа на Vivax (Произведена во Мидеа)
Gree GWH12UB "U-Crown -700000 cop -3.7
AMBER GWH12YD-S6DBA2 -cena 49900 cop-3.7


vs
VIVAX ACP12 CH35AEVI,-34900 cop-3.42

И сега се прашувам кој би дал за Gree U crown ili Amber толку пари а за скоро иста потрошувачка на електрична енергија а разлика во цена огромна
-освен за онаа -30 што во македонија го нема
-плус дизајнот на Vivax е сто пати подобар и докажан бренд
линковите
Автоматски споено мислење:

Gree Ambeer 18000btu -Cop 3.7 цена 69,900
vs
Fuego 18000 btu( SANIO Компресор)Cop 3.7 цена 26,900
-Со мали разлики во техничките параметри(мала разлика во снага од 10%)
-И греење до -30 што на никој не му треба во Македонија
-и остали глупости како плазма,ај феел....
-и бил two stage -голема работа тоа е да се палат само млади Мај
-се прашувам сега кој би дал 70,000 за Амберот и кога ке ја извади таа разлика во цена кога имаат ист Cop (иста потрошувачка на електрична енергија)



 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Двете премиум највисоки класи на Gree VS највисоката класа на Vivax (Произведена во Мидеа)
Gree GWH12UB "U-Crown -700000 cop -3.7
AMBER GWH12YD-S6DBA2 -cena 49900 cop-3.7


vs
VIVAX ACP12 CH35AEVI,-34900 cop-3.42

И сега се прашувам кој би дал за Gree U crown ili Amber толку пари а за скоро иста потрошувачка на електрична енергија а разлика во цена огромна
-освен за онаа -30 што во македонија го нема
-плус дизајнот на Vivax е сто пати подобар и докажан бренд
Автоматски споено мислење:


линковите
Автоматски споено мислење:

Gree Ambeer 18000btu -Cop 3.7 цена 69,900
vs
Fuego 18000 btu( SANIO Компресор)Cop 3.7 цена 26,900
-Со мали разлики во техничките параметри(мала разлика во снага од 10%)
-И греење до -30 што на никој не му треба во Македонија
-и остали глупости како плазма,ај феел....
-и бил two stage -голема работа тоа е да се палат само млади Мај
-се прашувам сега кој би дал 70,000 за Амберот и кога ке ја извади таа разлика во цена кога имаат ист Cop (иста потрошувачка на електрична енергија)



Vakvi nepismeni koga ke ti preporacaat nesto lugeto imaat problem.
Bolna rabota.. Hahahaha
Baniraniov so golemi bukvi pak voskresna, samo so novo ime.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom