НАТО самит во Букурешт: СИТЕ ДИСКУСИИ ЗА САМИТОТ - ТУКА!

  • Креатор на темата Borg_Drone
  • Време на започнување

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
А зошто да се согласиме на компромис??
Јас мислам дека сега е време да го фатиме возот да се откажеме од преговорите...баш во моментите кога Грција е прикажана во светската јавност(а и во јавноста на повеќето политичари) како црната овца..
Па не реков де дека треба компромис.:pos:
И јас сум противник на тоа.
Само си го искажав револтот од тоа што го зборат и тупат секој ден и тоа беше реторичко прашање.:)
 
B

Borg_Drone

Гостин
Па не реков де дека треба компромис.:pos:
И јас сум противник на тоа.
Само си го искажав револтот од тоа што го зборат и тупат секој ден и тоа беше реторичко прашање.:)

Добро се извинувам.... :)

Инаку еве еден интересен пост од друг форум..
Исто така предлозите што се дадени и во овој пост воопшто не се лоши..

После одморов на нашиве, сега здраво да се седне со Америка и стратегија да се изработи. Америка е спремна да помогне, ама не може таа да ни ја сврши домашната задача. Нашиве во напад треба да тргнат и да се растрчаат. Сега мора тезата дека Грција има претензии на нас, а не ние кон неа, активно да ја промовираат насекаде. Самиот факт што тие велат дека Македонија е Грчка и што не не признаваат е чист доказ. Цел свет гледа веке. Една страна на докази и аргументи е само потребна и насекаде да се врти, со Американска помош.

Власта во Грција знае што значи ветово за нив, и дека се во каша.Подршка од никого на тој начин не се добива. Ветово мора во наша корист да го искористиме, и да се преставиме како земја над која константно од Балканските војни навака се врши агресија од Грција.

Ако не го направиме ова, маф ни е работава. Пошто гарантирам дека заради ветово сега, Грциве ке се растрчаат четири пати повеќе од што трчаа пред Букурешт. Тие сега немимосрдно ке ги убедуваат сите дека мора притисок да се изврши врз Македонија за да попушти пошто ТИЕ се тие кој не го сакаат ветото.
За тоа што е обележано со црвено сметам дека е точно
Зошто видовте сега пред 6 месеци името не беше критериум, Грците се растрчаа на сите страни и успеаа да го наметнат името како критериум и еве што ни се случи, во Букурешт
Истиот кошмар што ни се случи во 1913 година...
Ако не се растрчаме ние сега, отидовме јабана името ќе го загубиме..
Ќе вршат притисок Грците и преку Франција, и преку Шпанија и преку Русија
Да се разбереме Саркози е грк, шпанската кралица исто така мислам дека има грчко потекло..а за Русија да не говориме веќе знаеме кои се и што се нашите православни "браќа"
И ќе ја добијат битката за името
Нас ќе не направат доселеници на грчка територија или со еден збор КОЛОНИСТИ..
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Леле значи во последниов период,почна да ми се гади од термините “компромис“ и “констуктивно однесување“.
Побогу,што им значи тоа конструктивно однесување?
Климајте со главите и согласете се кон она што ќе го кажат Грците и остали?
Ова се само политички изрази или синоними за некој многу подрски и побезобезобразни зборови и место да....

речеш:
Морате да се однесувате како што ќе ви кажеме и бидете спремни да го дадете вашето име и да прифатите друго!!!
(со три извичника, зошто извичникот нели меѓудругото се користи кога на некого нешто му наредуваш)

викаш:
Морате конструктивно да се однесувате и да бидете спремни на компромис.
(само со точка, зошто ова е само сугестија, а не наредба)

И секој наш политичар па и граѓанин знае дека вторава реченица значи исто што и првата, но вака мора да биде кажана согласно политичко-дипломатскиот речник.

И во суштина ако го кажеш тоа првото, тоа значи мешање во суверенитетот и интегритетот на една држава, а второво (демек) не значи тоа.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не знам дали некој ја постираше изјавата на Дорис (Па)Пак,ама еве јас ќе си ја пишам:

„Македонските политичари се премногу горди околу спорот со името.Не треба да се грижат само за своите политички кариери, туку прво треба да ја имаат предвид иднината на земјата.
Грција е во поповолна позиција како членка на НАТО и ЕУ и веќе направи голема отстапка со тоа што на почетокот од преговорите отфрлаше секаква можност да се спомене името Македонија,а денес тоа го прифаќа.Нема ништо да изгубите дури и со двојно име без оглед дали е Нова или Горна Македонија.Што и да е,вие останувате Македонци.„

Гуска!
Вештерка!
 
B

Borg_Drone

Гостин
Не знам дали некој ја постираше изјавата на Дорис (Па)Пак,ама еве јас ќе си ја пишам:

„Македонските политичари се премногу горди околу спорот со името.Не треба да се грижат само за своите политички кариери, туку прво треба да ја имаат предвид иднината на земјата.
Грција е во поповолна позиција како членка на НАТО и ЕУ и веќе направи голема отстапка со тоа што на почетокот од преговорите отфрлаше секаква можност да се спомене името Македонија,а денес тоа го прифаќа.Нема ништо да изгубите дури и со двојно име без оглед дали е Нова или Горна Македонија.Што и да е,вие останувате Македонци.„

Гуска!
Вештерка!
На клада,бре све тоа!
Така игра старата грда курва Европа...
Вчера ја слушав.. "Им треба иднина на вашите деца, размислете малку....." бла,бла,бла
Прееска оној на Канал 5 го слушав оној американскиот аналитичар и тој истото..
"Размислете иднината ви е накај западот ми дојде прееска еден србин и ми рече да ја спасиме неговата земја од Путиновите демократи..."
Сега намерно се улижуваат овака зошто знаат дека можеме да се повлечеме од преговорите и дека нема ништо да можат да направат бидејќи Грција прва го прекрши договорот.....
Јас викам сега ние да извршиме притисок, да најавиме повлекување од преговорите..и ќе видите сите има да ни јадат од рака.....
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Не знам дали некој ја постираше изјавата на Дорис (Па)Пак,ама еве јас ќе си ја пишам:

„Македонските политичари се премногу горди околу спорот со името.Не треба да се грижат само за своите политички кариери, туку прво треба да ја имаат предвид иднината на земјата.
Грција е во поповолна позиција како членка на НАТО и ЕУ и веќе направи голема отстапка со тоа што на почетокот од преговорите отфрлаше секаква можност да се спомене името Македонија,а денес тоа го прифаќа.Нема ништо да изгубите дури и со двојно име без оглед дали е Нова или Горна Македонија.Што и да е,вие останувате Македонци.„

Гуска!
Вештерка!
На клада,бре све тоа!
Да , да и неможите да не изе*бите онолку колко шо можиме да издржиме!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Да се надоврзам на двојните тројните....стандарди на европската курва.
Ги следите ли настаните околу патувањето на олимпискиот пламен низ европа, какви се не работи се случуваат, протести безредиа а се во името на обесправеноста на Тибетанскиот народ, а кога се случува обезличување на нејзино тло, од страна на европска земја не само што нема протести туку и јавно од највисоко ниво се дава подршка за тоа.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Дејди ИСТИНО дејди..Тешки психотропни супстанци земаш изгледа и се ти е сомлено во главата бе дечак..Кажи колку убав беше сонов што ни го раскажа?Ова е вистина колку Хитлер што е евреин!
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
- Дали ние имаме право на користење на името Македонија и дали имаме право да се повикуваме на врска со Античките Македонци?

Испаѓа: НЕ
Дали пак ние имаме право на користење на името Бугарија и дали имаме право да се повикуваме на врска со племето Турко-Болгар?
Колку градови и села се преименувани во Лажната Бугарија во последниве 60 години? За оние што не знаат, ќе кажам: повеќе градови и села се прекрстени во Бугарија одошто во Грција! Народот има заборавено како им се викале дедовците.

Дали пак смесата од покрстени роми, претопени албанци, каракачани, караманли, турци, наш народ и по некој грк има право на користење на името Грција и да се повикува на врска со античките Елини? Исто како и во Лажната Бугарија, и Лажната Грција е создавана во 20.век, не илјада години порано...
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
- Дали ние имаме право на користење на името Македонија и дали имаме право да се повикуваме на врска со Античките Македонци?

Испаѓа: НЕ
Малце ке те побијам со твоите терои со факти и некои прашања:
- Викаш дека Грчките женски имиња завршувале на "и", а што е со Атина, Спарта и Теба? впатен што означува зборот Атена??? ќе ми преведеш ли на грчки???
- Што е со Македонскиот симбол Лавот, Грците некако ми го многу негираат и не сакаат да зборат за него иако е многу видлив на парите со ликот на Александар како носи маска од лав.
- Од каде зборот Грк?
Аххх... и сега гледам дека админите те скинале, штета, баш би било добро да се види како некои вршат пропаганда над Македонското јавно мислење, на крај ке испадне дека Македонците можат да бидат све само не Македонци.
Прашањето е Зашто???
Грците спремни се и да ги вратат и имотите на оние кои избегале ( читај биле протерани ) за време на граѓанската војна но под еден услов да се пишат Грци а не Македонци.
Убаво Ванѓел рече - во светот провладуваат две струења за потеклото на културата едното хелинистичко ( читај измислено и лажно ), а другото Македонското кое сеуште не е испитано и проучено до крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom