Македонци се степаа со Африканци во Перт

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
e 6to tie 4udno be brat ... u opredelena mestnost ako dve malcinstva kako u slucajov u pert makedonci i afrikanci se borat koj da dominira togas normalno e makedoncite da reagirat oti negrite se po skoro dojdeni .. toa e isto ko u mk albancite ni dojdoa 2001va i normalno e da nema trpelivost.
Ako kaj nas afrikanci imase kolku albanci veruvaj pak kje imase problemi ali ipak ne tolku kako sega oti po gnasno nesto od albgancite nema. Ali normalno e ova tamu sto se slucuva sepak biznisi drogi kurvi ilegala sve se kontrolira od mesnoto mnozinstvo i valjda makedoncite nesakat afrikancite da im ja prezemat igrata ;). Epten isto e i kaj nas samo sto kaj nas makedoncite se pod opojka dodeka tamu ete gledas se borat za mestoto kade izrastnale, nesto sto tuka treba i nie da go praktikuvame ali nema problema nie go imame grujo i mijalko, naste spasiteli.
Горе-доле се согласувам, само игра улога менталитетот. Менталниот склоп. Има глупости со црцни и во Америка, и Британија, и Франција/Шпанија/Германија, ама во голем дел земјиве се пак на добро ниво во однос на интеграција. Кај нас шпоните не сакаат да се интегрираат, и затоа се создаваат проблеми. Не ги гледаш црнциве во другиве земји да величат африкански корени на начин на кој овие си ги величат шпонските. Таму се знае сепак, црнците пак ќе слават Американски празници во САД, во Франција празници кои се ислучиво француски итн. - колку-толку државите ги чувствуваат како свои и се океј со белците (во најголем дел, проблематични има секаде), кај нас е друга приказна, ретко имаш албанци кои се океј со сите, а поголем број се Албанци кои се однесуваат како да се на Диви Запад. И не сакаат интеграција, не ја чувствуваат државава ко своја, не се блиски со ниедно друго малцинство ни мнозинството, и како после држава со нив? А се согласувам дека и ние би имале проблеми со црнците доколку не се се уште од цивилизираниот терк. Овие за кои се збори овде не се чинат поразлични од шпоните овде.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.969
Поени од реакции
12.687
Сликиве се од друга тепачка. И тие што се тепале биле роми Македонци, се тепале со емигранти од Африка, колку што успеав да разберав по коментари на фб. И секако не гледам потреба за секоја тепачка да се отвара тема, секој петок има тепачки се кршат од мавање, па нит пренесува некој весник нит на кајгана тема се отвара :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.486
ONAJ CRNION RODUM OD PERT IM REKOL NA DECANA DEKA E MONKEY I TIE MISLELE MONKEYDONIA VIKA I TOLKU BILO GLUP CRNEC NE ZNAE DA ZBORI KAKO STO TREBA NIZA RASA NE SE TIE ARIEVCI NEMA STO DA SE PANICI MAKEDONCI IGRAME SO GEJOVINA RAKOMET DA TEPAME NEMAME TUKA MOMENTALNO MAK KANALI KE MU KAZAM NA VNUK MI DA MI PISI NA BIBER PROGRAMANA REZULTATI POZZ
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
574
Поени од реакции
830
Еве зошто се степале нашите со африканците во Перт - заради навредена девока!

Навреда со дофрлување на девојката на еден млад Македонец од страна на Африканец била причината за масовната тепачка што се случила завчера во Перт, Австралија. Настанот се одвивал во локалниот парк во населбата Мирабука по што преку повиците на социјални мрежи набрзо се собрале две групи млади Македонци и Африканци, кои почнале жестоко да се тепаат.
- Нашиот сонародник реагирал на навредите кон својата девојка и се случила кавга. Ова не е прва караница што се случува меѓу наши македонски момчиња и Африканци. И порано се случуваа, Африканците тука се многу агресивни и нашите реагираат - ни изјавија денеска нашите сонародници од македонската заедница Перт.
Во ова населба, инаку, живеат најмногу Македонци, кои се одамна дојдени во овој град во западна Австралија, а сж помногубројни се и Африканци од Судан и од Сомалија.
- На сето ова сигурно влијае и тоа што многу од младите се невработени и со тоа се зголемува агресивноста кај нив - ни рекоа нашите сонародници.
Австралиската полиција ги објави фотографиите од вчерашниот инцидент кој се случи на улиците меѓу Херб Греам и плоштадот Мирабука во центарот на Перт, Австралија, каде што голема група Македонци се истепале со засега неидентификувана група насилници од Африка.
Според известувањата на австралиската полиција, во големата тепачка учествувале триесетина австралиски државјани по потекло од Македонија на различна возраст и десетина Африканци. Полицијата морала да употреби и „бибер-спреј“ за да ги раздвои двете групи. Некои од насилниците биле „храбри“, па се истепале и пред полициска станица и пред седиштето на градскиот суд.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.814
Поени од реакции
2.904
Македонци и Африканци? ... од која земја Африканци? зошто не кажале Европјани и Африканци ... :icon_lol:
Батка Македонија е Голема затоа нема потреба како европјани ионака не е членка во ЕУ затоа добро и е вака насловот Македонци и Африканци ;) :LOL:
 

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
Стоки неваспитани
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Сеа има да се отепаат овие нигериве да не најдат на мапата, да си знаат со кој си имат работа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.220
Поени од реакции
4.555
Горе-доле се согласувам, само игра улога менталитетот. Менталниот склоп. Има глупости со црцни и во Америка, и Британија, и Франција/Шпанија/Германија, ама во голем дел земјиве се пак на добро ниво во однос на интеграција. Кај нас шпоните не сакаат да се интегрираат, и затоа се создаваат проблеми. Не ги гледаш црнциве во другиве земји да величат африкански корени на начин на кој овие си ги величат шпонските. Таму се знае сепак, црнците пак ќе слават Американски празници во САД, во Франција празници кои се ислучиво француски итн. - колку-толку државите ги чувствуваат како свои и се океј со белците (во најголем дел, проблематични има секаде), кај нас е друга приказна, ретко имаш албанци кои се океј со сите, а поголем број се Албанци кои се однесуваат како да се на Диви Запад. И не сакаат интеграција, не ја чувствуваат државава ко своја, не се блиски со ниедно друго малцинство ни мнозинството, и како после држава со нив? А се согласувам дека и ние би имале проблеми со црнците доколку не се се уште од цивилизираниот терк. Овие за кои се збори овде не се чинат поразлични од шпоните овде.
Зошто вие не се интегрирате како што треба во Австралија, зошто се гетоизирате вака, зошто се тепате вака, нецивилизирани сте.
Не ви се криви албанците и таму.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Зошто вие не се интегрирате како што треба во Австралија, зошто се гетоизирате вака, зошто се тепате вака, нецивилизирани сте.
Не ви се криви албанците и таму.
Зошто вие не се интегрирате како што треба во - Америка, Холандија, Романија, Франција, Германија ... - зошто се гетоизирате така, зошто се тепате, силувате, пљачкате, убивате, не ви се мнозинството криви и таму.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.220
Поени од реакции
4.555
Зошто вие не се интегрирате како што треба во - Америка, Холандија, Романија, Франција, Германија ... - зошто се гетоизирате така, зошто се тепате, силувате, пљачкате, убивате, не ви се мнозинството криви и таму.
Ние сме диви, затоа.
Но вие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom