Крајно време е да ја вратиме НЕДЕЛАТА!

Беркут

независен експерт
Член од
12 април 2010
Мислења
9.641
Поени од реакции
14.221
Овој месец имаше 31 ден, од нив само 4 дена ми беа слободни....(два државни празници и две недели)
така да....тешко дека би се вратила неделата...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.502
Поени од реакции
13.353
Зошто сите да не работат во тој ден за одмор? Зошто се` да е затворено? Секој нека си одбере еден ден и два дена од неделата кога нема да работи.
Нека биде тоа поинаку регулирано. Зошто да не можам да одам во недела на лекар? Зошто да не може да се купува леб во недела? Оти ако биде неделата неработен ден за сите, никој нема да работи.
Јас мислам дека е подобро секо ден да биде работен и динамичен, да нема посебен ден за одмор, секој си бира кој ден или денови од неделата ќе си одмора.
Дури сум и против концептот на викендот каков што е сега.
Зошто туристичките места да бидат пренатрупани во викенд, а во другите денови празни? Зошто СИТЕ да одмораат во викенд, некои нека одмораат сред недела, кој како ќе избере. Нека се регулира тоа поинаку.
Eve eden dobar odgovor. Aj zamislete da e stvarno NEDELA neraboten den.
Vo zelezara se gasat peckite vo sabota, lude ajde doma.Nedela e. .
Sakate da odite nekade so voz ili avtobus,e ne moze. Nedela e.
Dneska pravete sto sakate,izduvajte se,lumpuvajte.Policijata odmara.Nedela e.
Sport, fudbal ma ajde,site so se treneri sudii i maseri na vikend.Nedela e.
Zeni i devojki stiskajte zabi do ponedelnik,deneska porodilno ne raboti.Nedela e.
Svadba vo nedela nema.Pa neli e NEDELA ne raboten den.
E denes e nedela ajde na izbori,nekoj mora da raboti.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.749
Eve eden dobar odgovor. Aj zamislete da e stvarno NEDELA neraboten den.
Vo zelezara se gasat peckite vo sabota, lude ajde doma.Nedela e. .
Sakate da odite nekade so voz ili avtobus,e ne moze. Nedela e.
Dneska pravete sto sakate,izduvajte se,lumpuvajte.Policijata odmara.Nedela e.
Sport, fudbal ma ajde,site so se treneri sudii i maseri na vikend.Nedela e.
Zeni i devojki stiskajte zabi do ponedelnik,deneska porodilno ne raboti.Nedela e.
Svadba vo nedela nema.Pa neli e NEDELA ne raboten den.
E denes e nedela ajde na izbori,nekoj mora da raboti.
Другар и јас сум буквалист, ама ова е апсурд.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.980
Поени од реакции
1.606
Недела како ден ја обожавам. Спијам до покасно, одмарам цел ден, неам никаква активност. Бидејќи само тој ден сум слободен без ниедна обврска и активност се обидувам максимално да го искористам(да се одморам) :D
 

KIFFLA

не ме викај друже
Член од
5 ноември 2008
Мислења
548
Поени од реакции
178
Нај убав ден е недела,само ако немаш заглавено ептен саботата
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.031
Поени од реакции
1.452
Maкедонија со тоа што денес се работи и во недела наликува како во периодот кога бил најсуров Капитализмот 1800-1850 година.

Како што наговорил Фридрих Енгелс нормата на плаќањето на работа во недела е толку мала што стои во остра противречност со огромната штета што му ја причинува прекувремениот труд на здравјето и животната сила на работникот...
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Некои погоре се фатија со тоа ајде и возовите да не работат... Па не е тоа смислата на темава. Тоа што мора да работи, ќе си работи, но што е со оние другите?! Оние кои што не мора, но работаат за да земат некој денар повеќе. Еве ќе земеме за пример еден колонијал. Тој колонијал пред 10на години во недела работеше до 10-12часот, сега тој истиот колонијал работи со исто рбаотно време како и секој друг ден. Кога ќе има одмор тој човек?! Зарем нему не му е потребно еден ден одмор, еден ден поминат со семејството, еден ден само за него?!

Јас сум за тоа шест дена работи, а седмиот одмарај. Едноставно тоа нека биде ден посветен за други работи.

И да, време е да се врати таа недела, луѓето да сватат дека треба да поминат еден ден со семејството, еден ден со пријателите... тоа ќе им бидат драгоцени моменти поминати со луѓето што ги сакаат.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.031
Поени од реакции
1.452
За да биде неделата неработен ден треба државата тоа да го регулира со закон. Бидејќи друго чаре нема. Доколку некој работи во недела казната за Работодавецот да биде едно 10.000 евра. Ако не ја плати сумата за една недела преку извршител да му бидат наплатени 30.000 евра казна. Значи неработен ден недела да биде за колонијал продавниците, супермаркетите, дисконтите за пијалоци, месарниците, бутиците, железариите, стовариштата, градежните фирми, продавниците за стакло, порцелан и пластика Фабриките, текстилците, и слични дејности да не ги набројувам. Но тие служби каде што е неопходно работа во недела нека работаат. Како на пример брза помош, полиција, пожарна.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.502
Поени од реакции
13.353
Сега во недела се работи, а 6 дена се одмара.
Така беше во социјализмот. А во недела на нива.
него сега се изменива времињата и ВЕЛИГДЕН повеќе не е во „недела“
како така го направија да е во понеделник (за да лежат ден повеќе легачите)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.890
Поени од реакции
2.481
уште ја немате вратено Недела?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
286
Поени од реакции
332
Ако сите ја бараме неделата,ке треба никој од кревет да не стане.
Оти секако нели ништо нема да работи,па ке мора да го преспиеме цел ден.
Не благодарам.
Сакам баш како што е сега,постојано да ми се менува слободниот ден.
Ако треба да е само во недела Недела,многумина не ке можат ни сметките да си ги платат во однос на темпото кое го живееме денес.
Кој се жали,нека му стои.Само во тие случаеви ке да е во право господичниот Спиро :D
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.031
Поени од реакции
1.452
Што се стори со нас со неделата?
Гледав сабајлево емисија дека кај нас имало предлог неделата да се прогласи за неработен ден за сектори (колонијал продавници, маркети, супермаркети, бутици, фабрики, градежници, стоваришта, продавници за бела техника) освен за секторите што е неопходно (амбуланти, болници, пожарна, полиција, дежурни аптеки, бензински пумпи)...

И кога ќе биде тоа на 30 Февруар на 31 септември или навечер недела наспроти вторник???

Кај нас да имаше неделата 8 дена и 8-миот ќе беше работен ден...
 
На врв Bottom