Крајно време е да ја вратиме НЕДЕЛАТА!

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.058
Што се случи со неделата?

Каде е она непишано правило- шест дена работи, а седмиот одмарај, или читај книга, или отиди во природа, биди нешто друго- нешто поразлично од она што си останатите шест дена. Забави го ритамот.
Порано таа беше ко рајска градина - ден меѓу јавето и сонот
Ден во кој можеше се’ да почне, а ништо не мора да се заврши. Чардак ни на небо ни на земја.
Порано се сеќавам секоја недела беше празник.
Станување бавно,ништо не беше брзо ,ниту нагло,па расонување со тукушто приготвено кафенце,па семејни ручеци(додуша кај нас ова сеуште важи(y)) .
Неделата беше поим за опуштеност, спорост -ден каде никаде немораш да брзаш.
Ден во кој се заборава минатото, и не се мисли на иднината.
Минатото- е изминатата работна седмица -која треба што побрзо да се отфрли од мислите, а иднината - тоа е всушност новата работна седмица која доаѓа со понеделникот.

Крајно време е да ја вратиме НЕДЕЛАТА.
Некогаш неделите беа стварно НЕДЕЛИ- ден за одмор -дури ни продавници не работеа- додуша некаде до 10 часот кога можеше да купиш леб, млеко погачици, па и весници.Се друго беше затворено и се уживаше во неделниот мир.
На пазар се одеше в петок ил сабота .Тоа беше вистинскиот ден за купување пиперки, лубеници....(Моите и понатаму одат на пазар сабота:))

Недела беше ден за излети. Ден кога улиците беа празни......
Меѓутоа, кога денес излегов надвор- како да беше среда или петок.:pos:
Се’ работи, сите продавници отворени, пазарите ...што да ти раскажувам, па дури и аптеките.
ЕЕЕЕЕ само банките не работеа, но тоа и го очекувам - оти и онака тие најмалку работат.Доколку банките почнат и во недела да работат- знајте дека наскоро доаѓа крајот на светот.

Во некои држави, ко например Иран, ден за одмор е петок, а работната седмица започнува со сабота. Други муслимански држави одмараат во четврток и петок.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.912
Поени од реакции
31.190
Јас сум добро ситуиран господин и за мене недела не е ништо посебно. По недделите воздивнуваат пролетерите и работничката багра сеќавајќи се на некои дамнешни времиња ко ќе се нагметеа во фиќовци и ќе одеа на ливада да уз драгана мирковиќ, митар мириќ, шериф коњовиќ.... изедат некоја плескавица (со доста кромид внатре) и соберат некое кофе шипинки или дренки.
Оние кои стварно сакаат да успеат во живот, оние кои се борат и творат да за себе и своето семејство обзбедат лагоден и удобен живот, не се замараат многу на тоа дали е денес среда или петок или недела. Календари пратат жени да си следат редовноста на менструацијата и општите работници на кој в ум му е само да зе извали негде и дреми и безделничи.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Навистина, иако сум од помладите, 21 година, ама се сеќавам порано пред 10тина години, во недела ако не излезеш до 11 сат, после леб нема да најдеш. Сега тотално се е отворено до 8 вечер, освен банките како што кажа, банкоматите се најчесто испразнети од саботата кога интензивно се трошат пари на шопинг.
Кај мене неделата е единствен ден кога спијам до 1-2 попладне, си го дозволувам тој луксуз, во недела многу ретко излегувам надвор, цел ден дома го поминувам, се трујам со кафиња и не размислувам дека утре е понеделник, а вечер треба порано да си легнам. Уживам во овој ден!
 

The Magus

אהיהוה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.202
Поени од реакции
10.110
Што се случи со неделата?

Каде е она непишано правило- шест дена работи, а седмиот одмарај
Е да бе 6 дена работи, тој шо го измислил то нека работи 6 дена а јас сигурно не го измислив...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.058
Јас сум добро ситуиран господин и за мене недела не е ништо посебно. По недделите воздивнуваат пролетерите и работничката багра сеќавајќи се на некои дамнешни времиња ко ќе се нагметеа во фиќовци и ќе одеа на ливада да уз драгана мирковиќ, митар мириќ, шериф коњовиќ.... изедат некоја плескавица (со доста кромид внатре) и соберат некое кофе шипинки или дренки.
Оние кои стварно сакаат да успеат во живот, оние кои се борат и творат да за себе и своето семејство обзбедат лагоден и удобен живот, не се замараат многу на тоа дали е денес среда или петок или недела. Календари пратат жени да си следат редовноста на менструацијата и општите работници на кој в ум му е само да зе извали негде и дреми и безделничи.
И каква врска има ситуираноста и неделата??
недела - беше и е семееен празник(барем кај мене) - кога цело семејство е на куп- затоа што како што и самиот нагласи премногу сме растрчани по пари, слава..... а се прашуваш дали за оние за кои ствараш се желни да те/ ве видат макар еден ден во седмицата- дооооооома- онака во опуштена атмосфера- без ѕврцкања на мобилни,договарања ....да си поприкажете за она што било или планови за утре????
 
Член од
10 октомври 2010
Мислења
54
Поени од реакции
54
Очигледно поминале тие времиња кога неделата имала посебно значење.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
987
Поени од реакции
1.671
Јас сум добро ситуиран господин и за мене недела не е ништо посебно. По недделите воздивнуваат пролетерите и работничката багра сеќавајќи се на некои дамнешни времиња ко ќе се нагметеа во фиќовци и ќе одеа на ливада да уз драгана мирковиќ, митар мириќ, шериф коњовиќ.... изедат некоја плескавица (со доста кромид внатре) и соберат некое кофе шипинки или дренки.
Оние кои стварно сакаат да успеат во живот, оние кои се борат и творат да за себе и своето семејство обзбедат лагоден и удобен живот, не се замараат многу на тоа дали е денес среда или петок или недела. Календари пратат жени да си следат редовноста на менструацијата и општите работници на кој в ум му е само да зе извали негде и дреми и безделничи.
демек според тебе само тие сакаат недели.. на другиве не им треба оти они се машини.. додека не цркне нека работи.. после коа ќе цркне ќе земеш некоја друга млада душа и ќе ја заглавиш 20 години ќе работи ќе црнчи за шо?
за на крај пак да нема доволно средства и солидна пензија за да отиде некаде на одмор...
не значи дека ако некој сака сабота и недела да одмара дека не сака да работи.. или дека ќе биде помалку продуктивен..
грешиш многу лет3 затоа што неодморените луѓе помалце се концентрираат на работата и помалку се продуктивни за разлика од другите.. само шо денес капитализмот нас ни ги испра мозоците дека ете.. ние луѓето сме машини можеме се.. можеме и без одмор цела година.. ако треба сите празници ќе ги укинеме само за да не испаднеме од работа.
кога те читам вака ми делуваш ко многу себичен човек.. не знам може грешам.. ама воа погоре шо си го пишал.. делуе ко ствр да ти го испрале мозокот..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.912
Поени од реакции
31.190
кога те читам вака ми делуваш ко многу себичен човек.. не знам може грешам.. ама воа погоре шо си го пишал.. делуе ко ствр да ти го испрале мозокот..
а да ме видиш одма ќе ми простиш и да сум себичен и покварен и лош.
 
На врв Bottom