Коњи

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.761
Поени од реакции
2.290
Липицанската раса има неколку линии.(ваљда знаеш од сточарство што е линија :D).Епа те прашувам од кој линии има коњи таму.Дали од сиглави,дали од плуто
Сточарство :pos::pos::pos: Еден од најдосадните предмети на факс.
Голема пракса не ме интересира колега ;) Јас само уживам во присуството на коњ, ништо повеќе. :)
Единствено што имам слушнато е дека има испитно прашање кај професорот, за липицанерот, и сум слушнала дека им кажал дека 6 раси(може и линии) учествувале во неговото создавање. Кои, што и како, сигурна сум дека ни тој не знае. :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.523
Кои, што и како, сигурна сум дека ни тој не знае. :D
Eве што успеав да најдам на страницава за Липице
http://www.lipica.org/en/stable/stud-farm/breeding-herd
Одгледување коњи во фармата Липице вклучува животни кои се класифицирани во класична линии на пастуви и класична семејствата на кобили според нивното потекло.
Класичните линии на пастуви и класичните семејствата на кобили се развиени во Липице на крајот на 19 век.
Класични линии на пастуви
Classical lines of stallions


 • Pluto (Pluto senior,1765)
 • Conversano (Conversano senior,1767)
 • Neapolitano (Neapolitano senior,1770)
 • Maestoso (Maestoso senior, 1773)
 • Favory (Favory senior,1779)
 • Siglavy (or. a. Siglavy senior, 1810)
Класични линии на кобили
Classical lines of mares

 1. Sardinia (Sardinia, 1776, Lipica)
 2. Spadiglia (Spadiglia, 1778, Lipica)
 3. Argentina (Argentina 1767, Lipica
 4. Africa (Africa, leta 1747, Kladruby)
 5. Almerina (Almerina, 1769, Kladruby)
 6. Presciana/Bradamanta (Presciana, 1782/1777, Kladruby)
 7. Englanderia (Englanderia, 1773, Kladruby)
 8. Europa (Europa, 1774, Kladruby)
 9. Stornella/Fistula (Stornella/Fistula, 1771, Kopčani)
 10. Ivanka/Famosa (Ivanka/Famosa, 1754/1773, Kopčani)
 11. Deflorata (Deflorata, 1767, Frederiksborg)
 12. Capriola (Capriola, 1785 Kladruby)
 13. Rava (Rava, 1755, Kladruby)
 14. Gidrana (Gidrane, 1841, Lipica)
 15. Djebrin (100 Generale Junior, 1824, Babolna)
 16. Mercurio (60 Freies Gestuet, 1806, Radautz)
 17. Theodorosta (Theodorosta, 1870, Bukovina)

Веројатно професорот ова не го ни знаел напамет, а кој може ова да го запомни?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.761
Поени од реакции
2.290
Eве што успеав да најдам на страницава за Липице
http://www.lipica.org/en/stable/stud-farm/breeding-herd
Одгледување коњи во фармата Липице вклучува животни кои се класифицирани во класична линии на пастуви и класична семејствата на кобили според нивното потекло.
Класичните линии на пастуви и класичните семејствата на кобили се развиени во Липице на крајот на 19 век.
Класични линии на пастуви
Classical lines of stallions • Pluto (Pluto senior,1765)
 • Conversano (Conversano senior,1767)
 • Neapolitano (Neapolitano senior,1770)
 • Maestoso (Maestoso senior, 1773)
 • Favory (Favory senior,1779)
 • Siglavy (or. a. Siglavy senior, 1810)
Класични линии на кобили
Classical lines of mares


 1. Sardinia (Sardinia, 1776, Lipica)
 2. Spadiglia (Spadiglia, 1778, Lipica)
 3. Argentina (Argentina 1767, Lipica
 4. Africa (Africa, leta 1747, Kladruby)
 5. Almerina (Almerina, 1769, Kladruby)
 6. Presciana/Bradamanta (Presciana, 1782/1777, Kladruby)
 7. Englanderia (Englanderia, 1773, Kladruby)
 8. Europa (Europa, 1774, Kladruby)
 9. Stornella/Fistula (Stornella/Fistula, 1771, Kopčani)
 10. Ivanka/Famosa (Ivanka/Famosa, 1754/1773, Kopčani)
 11. Deflorata (Deflorata, 1767, Frederiksborg)
 12. Capriola (Capriola, 1785 Kladruby)
 13. Rava (Rava, 1755, Kladruby)
 14. Gidrana (Gidrane, 1841, Lipica)
 15. Djebrin (100 Generale Junior, 1824, Babolna)
 16. Mercurio (60 Freies Gestuet, 1806, Radautz)
 17. Theodorosta (Theodorosta, 1870, Bukovina)

Веројатно професорот ова не го ни знаел напамет, а кој може ова да го запомни?
Мала корекција, не Липице, Липица, така се вика селото, преубаво е, на височина е и ветерот достигнува маx брзина и до 190км/ч.

Ова може да го знае некој што одгледува коњи, кој е во тој бизнис или во тој спорт. Секој одгледувач знае каква крв носи неговиот коњ, ги познава линиите. Тоа е пасија, страст, исто како што на пример за мене пасија се лабрадорите.

Инаку, интересен е фактот дека липицанерот се раѓа црн, а со текот на времето побелува. Еден од условите за да еден коњ биде поскап е и тоа колку е бел. :) А цената на ждребе купено од оваа ергела се движи од 5000евра па нагоре. :)
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
3.939
Мала корекција, не Липице, Липица, така се вика селото, преубаво е, на височина е и ветерот достигнува маx брзина и до 190км/ч.

Ова може да го знае некој што одгледува коњи, кој е во тој бизнис или во тој спорт. Секој одгледувач знае каква крв носи неговиот коњ, ги познава линиите. Тоа е пасија, страст, исто како што на пример за мене пасија се лабрадорите.

Инаку, интересен е фактот дека липицанерот се раѓа црн, а со текот на времето побелува. Еден од условите за да еден коњ биде поскап е и тоа колку е бел. :) А цената на ждребе купено од оваа ергела се движи од 5000евра па нагоре. :)
Па добро,5000 евра за квалитетно ждребе и не е многу скапа цена.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.761
Поени од реакции
2.290
Па добро,5000 евра за квалитетно ждребе и не е многу скапа цена.
Па сега, колку ќе биде квалитетно, не знам, затоа реков не сум упатена во таа тема, не знам. Како и секое животно што е поскапо, плаќањето за него е само минимален трошок, затоа што неговото одгледување е 10х поскапо.

Мислам дека во Македонија нема липицанери, освен некој ако не чува во приватните ергели.
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
3.939
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.523
Вечерва карши Стара железничка видов кола со коњ и тројца кои собираа отпадна хартија и картони.
Се распрашав за коњот. Стар бил 7 години. Прашав колку чини ваков коњ.- ми рекоа околу илјада евра.
Убава е глетка е да видиш коњ во Скопје. Штета што ги нема повеќе
 
Член од
9 мај 2014
Мислења
11
Поени од реакции
40
Ја видов темата и морав да искоментирам,со овој спорт се бавам веќе 6 години и имам 3 коњи(полукрвен енглез и 2 холштајнери),со нив и се такмичам!
 
Член од
9 мај 2014
Мислења
11
Поени од реакции
40

Attachments

Последно уредено:

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
786
Може да ми кажете како се викаат овие коњи на Македонски:


Јас ги знам како Shire horse, дедо ми ми кажа дека се викале Германски тегачи, но не сум сигурна дека тоа им е вистинското име... на македонски.

Преубави коњи се и омилени ми се зошто се снажни и отпорни. Сон ми е да имам ваков коњ и изгледа ќе остане само сон.:unsure:
 
Член од
9 мај 2014
Мислења
11
Поени од реакции
40
Не знам дали има македонско име за Shire,овие коњи се многу слични со расите Cob и Gypsy Vanner,главно се користеле во војската бидејќи се големи и силни исто така го држат и светскиот рекорд за најголеми и највисоки коњи :)

Може да ми кажете како се викаат овие коњи на Македонски:


Јас ги знам како Shire horse, дедо ми ми кажа дека се викале Германски тегачи, но не сум сигурна дека тоа им е вистинското име... на македонски.

Преубави коњи се и омилени ми се зошто се снажни и отпорни. Сон ми е да имам ваков коњ и изгледа ќе остане само сон.:unsure:
[DOUBLEPOST=1405886273][/DOUBLEPOST]Мојот најнов член во фамилија Dame de pique -маџарска топлокрвна кобила има само 4 години и оваа година за првпат се такмичи!
 

Attachments

Последно уредено:
На врв Bottom