Конфликтот во Сирија

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Не е тој шпиунски кловн спонзориран и помаган од Русија тоа е сигурно, а дека тие што го спонзорираат сакаат така да личи тоа гарант. Реално Руските дипломати беа прилично умерени во сите изјави што ги даваа, во никој случај не ни наметнуваа политики и одлуки како што тоа го прават Американците и Брисел
Да ти кажам, нормално дека ќе наметнува политики и одлуки кој и да стигни. Тој некој, гледа дека не не бива 1 км пат да напрајме без да се украдат 40% од средствата, што да очекуваме повеќе?! Ни малку самопоштовање, патриотизам итн. Визија да се има за иднината, да си ја напрајме земјава да цути.

За многу души овде виорењето на знамето со 16 краци и лавот претставува патриотизам, и сликањето со три прсти, додека со сите сили се обидуваат синот,внукот да си го пикнат да цица од државна ц*цка, а не дај Господ да пукни пушка,за лекарско за неспособност први на листата ќе се пишат, исто како 2001год. (секоја чест на исклучоци).
 
M

Macedon1um

Гостин
Да ти кажам, нормално дека ќе наметнува политики и одлуки кој и да стигни. Тој некој, гледа дека не не бива 1 км пат да напрајме без да се украдат 40% од средствата, што да очекуваме повеќе?! Ни малку самопоштовање, патриотизам итн. Визија да се има за иднината, да си ја напрајме земјава да цути.

За многу души овде виорењето на знамето со 16 краци и лавот претставува патриотизам, и сликањето со три прсти, додека со сите сили се обидуваат синот,внукот да си го пикнат да цица од државна ц*цка, а не дај Господ да пукни пушка,за лекарско за неспособност први на листата ќе се пишат, исто како 2001год. (секоја чест на исклучоци).
Немам јас проблем да ни наметнуваат политики и одлуки кои ќе донесат подобар живот во државата, ама добар дел од нивните одлуки беа штетни за државата..

Што се однесува до вториов дел не знам оти само тие националисти ги кажуваш во приказната, па видовме ние во изминатиов период па и многу порано како либерали социјалдемократи и слични ја користат државата за исто. Корупција, мито, вработување на цела потесна фамилија, тендери итн да не набројувам
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Немам јас проблем да ни наметнуваат политики и одлуки кои ќе донесат подобар живот во државата, ама добар дел од нивните одлуки беа штетни за државата..

Што се однесува до вториов дел не знам оти само тие националисти ги кажуваш во приказната, па видовме ние во изминатиов период па и многу порано како либерали социјалдемократи и слични ја користат државата за исто. Корупција, мито, вработување на цела потесна фамилија, тендери итн да не набројувам
Тој што ни наметнува одлуки си се води од своите интереси. Му е гајле него дали се корисни или штетни за државата. Штета што кај нас еве веќе 30 години не се погоди некој политички махер, да успее да им падне во око, народски кажано, и некоја голема сила цврсто да застани зад нас и да ни помогне барем нешто да истуркаме што ни е нам во интерес.

А за болдот, СИТЕ ја користат државата. Не амнестирам никого изминатите 30 години. Ама, мене повеќе ме јадосуваат оние кои се лупаат во гради патриоти, лавој, трипрсти, а во реалноста се исти со другите.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
:pos:
Аууу не можам да верувам, сериозно почна да “полемизираш“ со лик за кого...:
Хитлер му доаѓа некако нормално, е тоа е, гаси се живо и диво, толку беше!
На место да се насочи енергијата и до некаде ќе се подигне нивото, сепак се губи време на спинови (памти па врати) :yid:, ако одговорот е за другите кои следат тогаш е оправдано ама ако е одговор на класичен спин тогаш се губи драгоцена енергија и време.
Не беше реплика кон никого.
Само гледиште за правото на секој да ги брани своите интереси под одредени правила и во взаемен интерес,без двојни стандарди кој секогаш биле рак рана на правдата и правичноста токму онака како што го прави Америка.
Замисли некој овде пишува дека Америка и дала нешто на Македонија?
Да,и даде Рамковен договор,Преспански Договор,Тиранска Платформа Договор со Бугарија и нова територијална организација и сите придобивки на нашите сограѓани Албанци.........
Тоа беа главните американски инвестиции во Македонија.
Е сега ако некој е курва па се продава за некое париче тоа е во карактерот на човекот и после години искуство знам дека тоа никогаш нема да го промени.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.100
Поени од реакции
4.881
Не беше реплика кон никого.
Само гледиште за правото на секој да ги брани своите интереси под одредени правила и во взаемен интерес,без двојни стандарди кој секогаш биле рак рана на правдата и правичноста токму онака како што го прави Америка.
Замисли некој овде пишува дека Америка и дала нешто на Македонија?
Да,и даде Рамковен договор,Преспански Договор,Тиранска Платформа Договор со Бугарија и нова територијална организација и сите придобивки на нашите сограѓани Албанци.........
Тоа беа главните американски инвестиции во Македонија.
Е сега ако некој е курва па се продава за некое париче тоа е во карактерот на човекот и после години искуство знам дека тоа никогаш нема да го промени.
Не мора да замислуваш, може да прочиташ, на крајот не знаеш дали да се смееш или да плачеш, до таму е работата дојдена.
А другиот да не подобар, ти реплицирам и говорам дека овде може да најдеш и типови кои говорат дека Хичо бил нормален и дека немало ништо лошо у неговата политика а тој се лути зошто нему директно не била упатена пораката, не ја разбрал содржината ама се лути.

И така доаѓаме до суштината-сознание дека е илузорно да се очекува од некои (кои пред 15-20год имале 11год денес да имаат капацитет да разберат така комплексни проблеми) ... барем фактографски да ги разберат-согледат сложените геостратешки комбинаторики и игри кои се одвиваат на БИ, улогата на Израел, Кина, Русија, Иран, Турција, ЕУропска+УК+САД каква е геостратешката позиција на Сирија, зошто судирот се одвива токму на нејзина почва, дали причините се од економска, военостратешка, историска-културолошка природа или од сето тоа заедно...
Дали војната во Сирија е само против Сирија или има и други вмешани на кои во таа војна им се пишува нивната иднина, е мислам преголемо за нив.

Ај може за 10-20-30 или 100 години ќе има некоја нова генерација која ќе умее да го користи онаа меѓу ушите, до тогаш ...!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Не мора да замислуваш, може да прочиташ, на крајот не знаеш дали да се смееш или да плачеш, до таму е работата дојдена.
А другиот да не подобар, ти реплицирам и говорам дека овде може да најдеш и типови кои говорат дека Хичо бил нормален и дека немало ништо лошо у неговата политика а тој се лути зошто нему директно не била упатена пораката, не ја разбрал содржината ама се лути.

И така доаѓаме до суштината-сознание дека е илузорно да се очекува од некои (кои пред 15-20год имале 11год денес да имаат капацитет да разберат така комплексни проблеми) ... барем фактографски да ги разберат-согледат сложените геостратешки комбинаторики и игри кои се одвиваат на БИ, улогата на Израел, Кина, Русија, Иран, Турција, ЕУропска+УК+САД каква е геостратешката позиција на Сирија, зошто судирот се одвива токму на нејзина почва, дали причините се од економска, военостратешка, историска-културолошка природа или од сето тоа заедно...
Дали војната во Сирија е само против Сирија или има и други вмешани на кои во таа војна им се пишува нивната иднина, е мислам преголемо за нив.

Ај може за 10-20-30 или 100 години ќе има некоја нова генерација која ќе умее да го користи онаа меѓу ушите, до тогаш ...!
П*чко, ме следиш кај пишам, одмори малце, скини ми се с..Ако имаш нешто да кажиш цитирај, и докажи го тоа кај го имам напишано, а не како некој некој мрсул се лигавиш, делиш памет, посочуваш некој, а основен бонтон форумски немаш. Ама добро ми се познати таквите како тебе, демек нема никој да прочита ништо, и никој нема да ти одговори? Е тука си се заебал.

А чекај кој тоа ти рекол па ти дека ги разбираш работите на Блискиот Исток?? Кој си ти?!

1. Замисли некој овде пишува дека Америка и дала нешто на Македонија?
2. Да,и даде Рамковен договор,Преспански Договор,Тиранска Платформа Договор со Бугарија и нова територијална организација и сите придобивки на нашите сограѓани Албанци.........
1.Едно прашање, што ќе се случеше ако во 1991 САД, речеа дека Македонија нема да биде независна држава туку ќе си остани во Југославија?! После САД и Европската Унија ќе го следеше нивниот пример..Еве кажи, што ќе се случеше и дали ќе имаше Македонија независност?
2. И ги даде. А за тоа кои се криви најмногу? Ние..Се си прифативме, си ќутиме, јаки сме на тастатура како момаков т.з Таксист, патриотишта тастатурски, а во животот потешко од виљушка немаат кренато, а на дело помалку 200 души пред Собрание за протест против промена на име, ејјј име ти менуваат 200 души протест, па во Франција ако им ја зголемат цената на Харибо гумените бомбони 10.000 души се збираат, ами да им смениш име? Затоа бате, никој не застанува позади нас. Научени сме само да кукаме, и да бараме други виновници, не знаеме сами да се избориме за да не поддржат. И што правиме? Кукаме по форуми, на фејсбук, на фејсбук споделуваме цела да е, Ќосиња, Мосиња. Што ќар од тоа?

Јас сум оддамна помирен дека НЕМА ПРИЈАТЕЛСТВА меѓу државите, за тебе не знам. Има само ИНТЕРЕС..Американците имаа(т) интерес од Албанците, затоа ги поддржуваа(т). Зошто ние не им станавме интересни за нас да не поддржат било Америка било Русија? Бидејќи, самите се нејќиме.
 

вован1

http://1917.gq/jy/jyindex.htm
Член од
10 декември 2017
Мислења
154
Поени од реакции
247
Руски оклопно возило удри во американска оклопна кола во Сирија
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.803
Поени од реакции
26.366
Дали е ова можда Рускиот одговор на Турската офанзива на Арцак, во неможност легално да се дејствува во Арцак.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Турската војска и нејзиниот башибозук се повлече од Морек со преку 170 камиони и истанати транспортери.Се оди по план,и навистина е голема огорченоста(фрустрацијата) кај другите учесници во сирискиот судир.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
The Russian Aerospace Forces carried out a devastating attack on a Turkish-backed militant training camp in northern Syria on Monday.

According to a field source in the neighboring Latakia Governorate, the Russian Aerospace Forces carried out the attack on a training camp belonging to the Turkish-backed Faylaq Al-Sham militant group.


 
M

Macedon1um

Гостин
Оваа група е една од најлојалните кон Турција така да јасна е пораката на Русите тука, ако не попушти Ердо во Нагорно ќе следува жесток одговор во Сирија

Пред ова предходеше и повлекување на Турците од Морек како и напад на рафинерија во Јараблус кој е под Турска контрола
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Оваа група е една од најлојалните кон Турција така да јасна е пораката на Русите тука, ако не попушти Ердо во Нагорно ќе следува жесток одговор во Сирија

Пред ова предходеше и повлекување на Турците од Морек како и напад на рафинерија во Јараблус кој е под Турска контрола

Порака, или припрема пред зимската офанзива ? :)

Викаат 80+ отишла бројката на умрени, 140+ повредени од нападов. Турциве бесни по твитеров :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.267
Поени од реакции
31.107

Kajgana Shop

На врв Bottom