Кои авиони ја прелетуваат нашава земја?

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од Daddy, 6 мај 2012.

 1. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  4.967
  Допаѓања:
  3.853
  Начекав еден над струмица,идеше од Солун према Франкфурт :D
   
 2. Zakon4eto

  Zakon4eto ПОЧЕСЕН ЧЛЕН

  Член од:
  27 август 2011
  Мислења:
  1.377
  Допаѓања:
  292
  Ајде сега сите да зјапаме у авионите и ако има некоја несреќа, ќе кажеме каде се случила и со која брзина се движел авионот. :D
   
  На Daddy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mr.Tasev

  Mr.Tasev Расад за лопате

  Член од:
  30 ноември 2008
  Мислења:
  271
  Допаѓања:
  75
  9 авиони моментално над Македонија o_O
   
 4. michael corleone

  michael corleone

  Член од:
  20 јуни 2011
  Мислења:
  191
  Допаѓања:
  13
  интересна работа...
   
 5. Black Guard

  Black Guard Гостин

  Едно е сигурно-руската авиоиндустрија тоне и тоа како.

  Украинците се држат некако со антонов.

  Овие нема да го прелетуваат нашиот воздушен простор.
   
 6. mona999

  mona999

  Член од:
  9 октомври 2012
  Мислења:
  710
  Допаѓања:
  955
  летаат, летаат авионите интересна страница многу
   
 7. Daddy

  Daddy

  Член од:
  25 септември 2009
  Мислења:
  593
  Допаѓања:
  277
  [​IMG][​IMG]

  Моментално над аеродромот во Скопје кружат 4 авиони поради густата магла.

  Sent from my C5303 using Tapatalk
   
 8. joe.b

  joe.b

  Член од:
  8 април 2016
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  306
  Пред некој ден 747 на Ел Ал слета на Аеродромот Александар Велики поради технички проблеми.
  Немав во мене телефон да го сликам и жив се изедов, права реткост е да видиш широкотрупен патнички авион на нашиот аеродром. Последен пат видов 330 на Туркиш Ерлајнс пред можда 2 години.
   
  На gorantuborg, Daddy и krkac им се допаѓа ова.
 9. Daddy

  Daddy

  Член од:
  25 септември 2009
  Мислења:
  593
  Допаѓања:
  277
  Јас пак скоро дознав дека слетувал во 2007. Не знаев дека има можност аеродромот да прими ваков ѕвер.
   
 10. joe.b

  joe.b

  Член од:
  8 април 2016
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  306
  Ух, за 2007 не знам, не бев тогаш таму. Јас од 2010 сум со работа на скопскиот аеродром.
  Иначе како што имам слушнато од колеги, 99та за време на НАТО агресијата врз СР Југославија слетувале американски карго џинови на тогашниот Петровец. Може да слета, само што аеродромот нема инфрастуктура за комерцијални летови со широко-трупни авиони. (терминали,heavy порти итн)
  А иначе за слетување-полетување и А380 и 747 ќе слетаат/полетаат дури и на помала писта од скопската.
   
  Последно уредено: 19 мај 2016
 11. joe.b

  joe.b

  Член од:
  8 април 2016
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  306
  Деновиве А330 на Ер Србија ќе слета во Скопје поради промоција и на авионот и на летот Белград-Њу Јорк.
  Истиот авион беше промовиран во Подгорица, и Бања Лука, денеска лета за Загреб а кога точно ќе слета во Скопје не се знае али ќе биде оваа недела сигурно бидејќи веќе од 16ти стартува летот за Њу Јорк.
   
  Последно уредено: 12 јуни 2016
  На Krstev, McQ и Vori им се допаѓа ова.
 12. deltaaa

  deltaaa

  Член од:
  11 август 2014
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  5
  Неколку дена имам приметено тој авион надлетува, дали некој знае што снима, скенира..?
  fl3.JPG fl2.JPG
   
 13. george_jov

  george_jov

  Член од:
  23 февруари 2011
  Мислења:
  547
  Допаѓања:
  536
  Постои некаде точка/место од каде може да се наблудуваат полетувања и слетувања на скопскиот аеродром?
   
 14. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ...ебате спотерот на авиони без добар фото апарат.....штета ....стварно е редок 747 на скопски аеродром , на прсти се бројат.. :)
   
 15. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  4.967
  Допаѓања:
  3.853
  Да снима не верувам,можда е приватен авион,па пилотот си прави саати летање?
  Да,има едно убаво местенце после мостот према Чојлиа
   
  На george_jov му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: