Книга на жалост за Тоше

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
tose nikogas nema da go zaboravam i sekogas ke se sekavam kako so negoviot volseben glas go peese pocetokot na mojata omilena pesna "magla pak me pokriva....."tose ne bese covek toj bese nesto sto nemoze so zbor da se opise toj bese "gospod" koj ziveese na zemjata!!!pocivaj vo mir tose

ova e tekst za tose go najdov na edna strana i ova e najubavoto nesto sto sum go procitala znam deka e dolg ama procitajte go...

Da mozam bar da se razbudam vo svet na ljubovta, bez stari dolgovi i tie senista, vo cekor sto me demneat..." za posleden pat zapea Tose pred mnogubrojnata publika na Gratskiot stadion vo Skopje.
"... da mozam pak da te pregrnam, da ne se sekavam na studoj esenski, onie patila sto tokmu nas ne sledea..." im poracuvase Tose na svoite verni obozavateli, edinstvenite 25 iljadi lu|e od svetot koi ja imaa cesta za posleden pat da go vidat angelot vo covecko telo, golemiot Tose Proeski.

Mnogu pesni ke ostanat neispeani, mnogu humanitarni manifestacii neodrzani, mnogu spotovi nesnimeni, mnogu tok - soua nerealizirani. Mnogu deca ke ostanat so natazeni oci, mnogu tinejdjeri ke baraat uteha vo tugi pesni, mnogu vozrasni ke stareat bez sekvanja za svojata mladost, zatoa sto Tose umeese da gi sploti site generacii vo edna edinstvena celina i preku svojata pesna na sekogo da mu go dade ona sto mu e potrebno.
I vo casot na svojata smrt toj mislese na site nas. Kako da pretcuvstvuvase deka nesto grdo ke se sluci, pobrza da se pozdravi so svojata publika, da gi vidi roditelite, na site da im ostavi po nesto.

Na 16-ti oktomvri zgasna eden mlad zivot. Se izgubi toplinata na mekedonskoto sonce, potonaa nadezite za afirmacija na makedonskata pesna. No, Tose ne umre. Toj zamina na podobro mesto...
No pred da zamine toj zapea. Ja sobra svojata publika i svoite obozavateli na edno mesto i im ja prenese porakata za ljubovta. Posledniot koncert go oddrza pred svojata publika koja mu bese najsakana. Poslednoto intervju povtorno go dade za svojata televizija, poslednata nasmevka im ja dade na svoite roditeli. Kako strasten fan na fudbalot, na svoite fudbaleri im ostavi prekrasna pesna koja za zal ne stigna samiot da im ja posveti, no posthumno bese objavena. Vo migot na plac site se nasmeaa. Kako neboto da se otvori i od tamu da se pokaza likot na Tose so jasna poraka:"Deneska ke ja pobedime Andora! Ja imate mojata poddrska, jas peam so vas i ve gledam od neboto".
A Gratskiot stadion bese prepoln so luge koi dojdoa da ja slusnat negovata posledna poraka, da go cujat glasot na svojot milenik koj im se obrati so zborovi koi poddrzuvaa, ohrabruvaa i bodrea, zborovi povrzani na nacin koj tie nikogas prethodno ne go slusnaa, zatoa sto toj sakase da gi iznenadi.
Toj bese pobornik za podobra Makedonija. Nekoi velat deka bese angel i verojatno se vo pravo. Tose ja sogleduvase nepravdata, no se borese da ja iskoreni. Tose socuvstvuvase so bolnite, stradnite, gladnite, siromasnite i im podade raka za da im pomogne. Se borese! No, dali na svojot pat kon humanitarnosta se umori od preskoknuvanjeto na preckite, rusenjeto na barierite na nemilosrdnosta koi vladeea i odluci da gi zatvori ocite vo vecen son, umoren od se...?
Toj zapea - "A mojot zivot e igri bez granici, umorna prikazna, skinati stranici, prazni neispisani...". Dali so ova 26- godisniot Tose si ja predizvika subinata? Knigata na negoviot zivot ostana prazna, neispisana. Dali Tose zali za toa sto ima premalku vreme na raspolaganje, a tolku mnogu golemi sonista koi nema da stigne da gi ostvari i zatoa se cuvstvuva porazen? Saka da dade, a ne moze! "A mojot zivot e vecno paganje, se da se sobere poraz ke ostane...". Dali ne mozese da go podnese porazot, zatoa sto ne mozese da im pomogne na site, a toa go grizese dlaboko odvnatre, zosto mnogumina ja baraa negovata pomos, za mnogumina bese posledna nadez?
"Da mozam bar da se zaljubam vo mala selanka na rosna ledina nebesno visoka, nadolu da ne dogleduvam..." Sega Tose, sega mozes da ja ostvaris svojata zelba. Site na glas se molime za tebe Gospod Bog da ja naseli tvojata dusa na rosna ledina, nebesno visoka...

Momceto bese nesebicno. Retko nesebicno. Vo ova dinamicno opstestvo kade sto mnogumina gledaat niz prizmata na parite, Tose umeese da gleda niz prizmata na humanitarnosta, ne samo kaj nas. Balkanskite zemji mozat da posvedocat deka Tose odrza golem broj humanitarni koncerti so koi im pomogna na decata nastradani vo vojnata barem delumno da go podobrat svojot zivot i da se izraduvaat. Kolkumina posle ili pred Tose go napravija istoto? Toj bese momce so golemo srce i siroka dusa...
Nekoj ke prasa: kako smeese Gospod Bog da napravi takva kardinalna greska? Ako e za utrha ke kazam: Bog sekogas gi zema rano kaj sebe nepogreslivite dusi. Taka nema da im ostavi prostor da pogresat.
Ilijadnici sveki gorea na gratskite plostadi sirum zemjava, ilijadnici solzi se proleaa, site taguvaa... Lu|e, ne placete po nego, go izgubivme i toj nema da se vrati. Bidete gordi sto nekogas sme go imale, zosto Tose bese nasiot edinstven brend, najdobroto sto i se slucilo na Makedonija i ke ostane simbol za nesto sto e iskonski cisto zasekogas!

Tose, zasekogas ke ostanes vo nasite srca i nie nikogas nema da te zaboravime. Pocivaj vo mir angelu nas najsvetol!
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
Ќе те паметам како најубавиот спомен од мојата младост! ... твоите најсјани со љубов преполно очи уште долго ќе ни праќаат грстови надеж и светлина од небото ... живеј ја сега хармонијата на вселенската музика . . .
always in my heart ... r.i.p
 
Член од
24 септември 2007
Мислења
19
Поени од реакции
0
Го молам ноќва небото да ми те врати...До твоето срце големо поздрав да испрати...
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Празни се душите наши. Никој не може да те замени.
Почивај во мир ангелу наш. Вечно ќе живееш во нашите срца!
 
Член од
15 март 2006
Мислења
95
Поени од реакции
5
Tose zasekogas vo nasite srca......Pocivaj vo mir!
Bi sakala da go stavam tekstot na pesnata na Queen,napisana za Freddy Mercury i vo ovaa prilika ja posvetuvam na Tose........

No-one but you-Queen

A hand above the water
An angel reaching for the sky
Is it raining in heaven -
Do you want us to cry?

And everywhere the broken-hearted
On every lonely avenue
No-one could reach them
No-one but you

One by one
Only the Good die young
They're only flying too close to the sun
And life goes on -
Without you...

Another Tricky Situation
I get to drownin' in the Blues
And I find myself thinkin'
Well - what would you do?

Yes! - it was such an operation
Forever paying every due
Hell, you made a sensation
You found a way through
One by one
Only the Good die young
They're only flyin' too close to the sun
We'll remember -
Forever...

And now the party must be over
I guess we'll never understand
The sense of your leaving
Was in the way it was sayin' goodbye...

One by one
Only the Good die young
They're only flyin' too close to the sun
Cryin' for nothing
Cryin' for no-one
No-one but you
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
мислам дека овој пост кажува се
Светлината ЁВиди што имамЁ им рече старецот на децата и полека ја отвораше раката, како да се плашеше дека ке го повреди богатството внатре, во дланката.
На децата им засветкаа очите.
Таква совршена џамлија не беа виделе никогаш порано. Совршено мазна, совршено светкава, со совршен склад бои во себе.
На почетокот се плашеа да ја допрат, но кога видоа дека старецот им ја подава со широка насмевка која покажуваше разбирање за нивната восхитеност, ја зедоа и почнаа внимателно да ја испитуваат. Кога едно од децата заврте глава за да праша нешто, забелеѓаа дека старецот заминал.
Секој ден си играа со џамлијата, се помалку внимајки на нејзината кршливост затоа што им се чинеше дека е нескршлива. Ниеден удар на неа не оставаше ни најмала гребаница. Напротив. таа беше се посјајна.
Еден ден, кога се чинеше дека сите заборавија на него, старецот се појави пред нив како од земја да изникна. Само ја пружи раката и ЁсјајотЁ скокна во неговата дланка.
Што се чудите? Јас ви ја дадов накратко, само малку да си поиграте.
Зар мислевте дека вакво богатство се остава на група неодговорни дечишта? Треба да сте благодарни и само да ви ја покажев, а јас ете, ви ја оставив и да си поиграте.
Се заврте и си отиде..
Утредента осамна наслов во весниците, ЁСе случи несрека кај Нова ГрадишкаЁ...



преземено од http://tomba.blog.com.mk/


Одлично напишано

R.I.P Tошка :(
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
If blood will flow when flesh and steel are one
Drying in the colour of the evening sun
Tomorrow's rain will wash the stains away
But something in our minds will always stay
Perhaps this final act was meant
To clinch a lifetime's argument
That nothing comes from violence and nothing ever could
For all those born beneath an angry star
Let's not we forget how fragile we are

On and on the rain will fall
Like tears from a star like tears from a star
On and on the rain will say
How fragile we are how fragile we are

On and on the rain will fall
Like tears from a star like tears from a star
On and on the rain will say
How fragile we are how fragile we are
How fragile we are how fragile we are

Почивај во мир, Голем Човеку
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Sitting here wasted and wounded
at this old piano
Trying hard to capture
the moment this morning I don't know
'Cause a bottle of vodka
is still lodged in my head
And some blonde gave me nightmares
I think she's still in my bed
As I dream about movies
they won't make of me when I'm dead
With an ironclad fist I wake up and
French kiss the morning
While some marching band keeps
its own beat in my head
While we're talking
About all of the things that I long to believe
About love and the truth and
what you mean to me
And the truth is baby you're all that I need
I want to lay you down on a bed of roses
For tonite I sleep on a bed on nails
I want to be just as close as the Holy Ghost is
And lay you down on bed of roses
Well I'm so far away
That each step that I take is on my way home
A king's ransom in dimes I've given each night
Just to see through this payphone
Still I run out of time
Or it's hard to get through
Till the bird on the wire flies me back to you
I'll just close my eyes and whisper,
baby blind love is true
I want to lay you down on a bed of roses
For tonite I sleep on a bed of nails
I want to be just as close as the Holy Ghost is
And lay you down on bed of roses
The hotel bar hangover whiskey's gone dry
The barkeeper's wig's crooked
And she's giving me the eye
I might have said yeah
But I laughed so hard I think I died
When you close your eyes
Know I'll be thinking about you
While my mistress she calls me
To stand in her spotlight again
Tonite I won't be alone
But you know that don't
Mean I'm not lonely I've got nothing to prove
For it's you that I'd die to defend
I want to lay you down on a bed of roses
For tonite I sleep on a bed of nails
I want to be just as close as the Holy Ghost is
And lay you down on bed of roses


Омилената песна на Тоше од Бон Џови- Bed of roses.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Posakuvam barem ednas da te pregrnev i baknev.
Posakuvam barem ednas da ti kazev kolku mnogu zasluzuvas.
Tolku mnogu napravi za mene. Mi ja razubavi mladosta, mi go raznezni detstvoto. Ti si dete samo ednas sto se raga. Zosto otide angelce milo???
Slusas li se sto neznam da ti iskazam,
pravam se samo da ne te povredam.
Ke te sakam sekogas
Niedno sekavanje nemam bez tebe!
Tose pocivaj vo mir
 
Член од
3 октомври 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
TOSE kako sto ti ne sakase site,znaj deka SITE NIE TE SAKAME TEBE ! Pocivaj vo mir Angelu nas nikogas neprezalen :-(

p.s.baram od nadleznite institucii vo drzavava Tose Proeski da go proglasat za svetec
 

anathestar

...Зима*Снег...
Член од
25 јули 2007
Мислења
269
Поени од реакции
3
Излив на емоции... пак почнав да плачам! Неможам да се совземам, кутрата таа, кутрите родители! Не сакам ни да помислам како му е, да го изгубиш саканиот, да го надживееш детето... се губам и јас. Тоше се што е кажано нема да те врати ама сигурно ќе не направи погорди на тебе! Почивај во мир!
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Викаше дека сите не сакаш...денес после 7 пеколни денови јас од земјата имам да ти кажам само дека ние повеќе те сакаме...почивај во мир голем човеку...
 

LoveAshlee

I dont have a plan..thats the point
Член од
27 мај 2007
Мислења
475
Поени од реакции
2
Помина е 1 недела но не поминува болката :(
Уште неможам да поверувам :(
Почивај во мир !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom