Како се прави пена на капучино?

Член од
1 декември 2011
Мислења
2.572
Поени од реакции
3.052
Значи. Најсериозно сеа.
Си купив капучино for the first time in my life и од прееска пробувам да направам кафе со пена.
САКАМ КАФЕТО ДА МИ ИЗГЛЕДА ВАКА !

Сите дома ми солат памет.
„Мешај го додека ставаш вода“
„Нека не ти биде толку топла водата“
Сите пробаа да направат барем по една шолја, не успева.
Кафето не ми изгледа вака.

Објаснете ми како ја праат пењата!
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Со кафемат. Има едно како издадок и тоа ослободува пареа, и млекото го ставаш у ѓезве и тоа го праи у форма на пена.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.572
Поени од реакции
3.052
Им викам ја дека не може домашно со пена! Они викаат можело и по дома XDD
Фала :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.489
Поени од реакции
16.947
Им викам ја дека не може домашно со пена! Они викаат можело и по дома XDD
Фала :)
Можело.Земи малку млеко (50-100 мл) и измешај го со кисела вода (Пелистерка најдобро - најгазирана е) во однос 70-30 или макс 60-40.Пред зовривање поради газираното од водата ќе добиеш пена ;)
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.572
Поени од реакции
3.052
Можело.Земи малку млеко (50-100 мл) и измешај го со кисела вода (Пелистерка најдобро - најгазирана е) во однос 70-30 или макс 60-40.Пред зовривање поради газираното од водата ќе добиеш пена ;)
ХАХАХА ! Ќе пробам, ќе ти кажам утре дали успеав! :)
Фала :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.489
Поени од реакции
16.947
ХАХАХА ! Ќе пробам, ќе ти кажам утре дали успеав! :)
Фала :)
Само немој да претераш со вода, оти ништо нема да добиеш.И пиши после извештај :D
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.336
Поени од реакции
7.010
Ја си ставам шлаг..грдо ми е со пена.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Ја си ставам шлаг..грдо ми е со пена.
И со шлаг е убаво само по калорично е :D Иначе за пената да ти биде поубава има финта. Првин на страна ги мешаш несот и топлата вода и не ставаш ништо во нив. Во шолјата ставаш само млеко, лажичка (кафеав) шеќер, цимет и доколку имаш може и пола лажиче ванилин екстракт. Така измешано го правиш во форма на пена и после во него го додаваш кафето. Преубаво е xD
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.336
Поени од реакции
7.010
И со шлаг е убаво само по калорично е :D Иначе за пената да ти биде поубава има финта. Првин на страна ги мешаш несот и топлата вода и не ставаш ништо во нив. Во шолјата ставаш само млеко, лажичка (кафеав) шеќер, цимет и доколку имаш може и пола лажиче ванилин екстракт. Така измешано го правиш во форма на пена и после во него го додаваш кафето. Преубаво е xD
Баш ми треба мене покалорично нешто. :P

бтв, ќе го пробам ова. :D :D
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Им викам ја дека не може домашно со пена! Они викаат можело и по дома XDD
Фала :)
Moze.

Kako pomal koga piev kapucino (ne deka godinite imaat vrska, ama ... nema vrska), probuvav se i sesto za da ima i pena, probuvav sve i na kraj od sto nemase sto poveke da probam, zedov kapucinoto otkako ke bide gotovo (onaka toplo bla bla) go turiv vo edno sise od koka kola (2 litarsko) i go tresev silno shisheto. You will be amazed.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.336
Поени од реакции
7.010
Moze.

Kako pomal koga piev kapucino (ne deka godinite imaat vrska, ama ... nema vrska), probuvav se i sesto za da ima i pena, probuvav sve i na kraj od sto nemase sto poveke da probam, zedov kapucinoto otkako ke bide gotovo (onaka toplo bla bla) go turiv vo edno sise od koka kola (2 litarsko) i go tresev silno shisheto. You will be amazed.
хахаа, и ја имам вака праено, ама ич не е убава. :D
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
616
Поени од реакции
108
Со кафемат. Има едно како издадок и тоа ослободува пареа, и млекото го ставаш у ѓезве и тоа го праи у форма на пена.
процес на варање на млекото е тоа ...исто и кога вариш млеко во тенџере само што тука температурата е многу голема ....
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.663
Поени од реакции
3.223
Има специјални апарати за правење пена. Имам јас такво дома. Ја прави толку добра што кога ќе го превртиш апаратот пената не паѓа. Али апаратот е само за пена.
 
На врв Bottom