Како се однесувате на концерти?

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.616
Големината на еден концерт, според едни се гледа според бројот на лименки пиво кои остануваат на земјата по неговиот завршеток. Според други, големината на еден концерт се гледа според времетраењето на распродажба на билети. Ако распродажбата траела отприлика колку и невиноста на децата кога ќе стигнат во Ватикан, тогаш може да се окарактеризира како успешен.

Покрај тоа, ќе се сложиме дека големината на еден концерт зависи и од атмосферата во публика. Знам дека од прва ќе ми речите дека зависи од типот на концертот, но можеме да се обидеме да сумираме некако. Како се однесувате на концерти?

Седите?

Според еден естетски хируг од Анкара, баш гравитацијата е главната причина за ќелавост, бидејќи ги влече влакната надолу. Можеби затоа се плашите да ја предизвикате? Или пак тоа го ословувате ко лакомо дегустирање? Порција чувства, порција музика. Медитирате, лебдите, оставате ритмот да ве вози, додека удобно сте сместени на столицата. Најавангардно што си го дозволувате да го направите е несинхронизираното тупсање со ногата.

Или пак сте од оние кои купуваат исклучиво вип карти, со двоглед за очите и при тоа стандард си порачувате најмалку 50 свежо скинати поклопци на јогурт за лижење?

Дали се пентерете на нечии рамена со никнејм: раце горе, го чупаме воздухот ? Дали светите со запалки или мобилни на некоја балада, ко да го пирсате месечко?

Дали мењате патики после секој концерт, затоа што сте се искршиле од играње во прв ред? Дали се шуткате, дали пеете ко птица брлива, дали чекате за автограми...?

Можеби пиете за да се нивелираат нерамнините на ирисот и да ве треснат децибелите посаглам ?

Мене единствено што не можам да сконтам се оние кои снимаат цел концерт, за некои бедни видео снимки со кои ќе се курчат по јуб туб или фејсбук. Или они кои цел концерт го поминуваат на фејсбук, при тоа тагирајќи се, објавувајќи слики или шака еуфорија во живо.
 
P

parvati

Гостин
Прау чек ин,тагирам hh шалу се, неам фејсбук

На концерти и журке, иду за мене мој укус, моју душу, расположење до ежење,трошење на вишак енергију,ѓускање братеее, смеањеее,запознавање, слушање на омилени траке

Шуткање ми е срање, озбиљно,пубертетска работа
Качување на рамења селска демагогија
Снимање и сликање цело време е непотребно
А најнај наише што ме нервира на журке или концерти е кд се дереф онија УУ УУ УУ УУ (знаеш нели за што збору)
Жифцира ме тој, која непотребна маса од људи има на сфаку дешафку.Они идеф за да се изжуркаф нели као демек, а идеф за да се фалиф дека биле на тј настан
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.948
А најнај наише што ме нервира на журке или концерти е кд се дереф онија УУ УУ УУ УУ (знаеш нели за што збору)
Ова на журки го правева едно време, сеа и по концерти почнава?
 
P

parvati

Гостин
Ова на журки го правева едно време, сеа и по концерти почнава?
На сфе и сфашта га праиф брат
Довољно е едн да почне, после сфи се прикључиф тија такфи што размислуеф како офце пред да ги стрижеф
Ќути си и си играј, пој си кд се пое, а не да вриштиш и урлаш како млади пипиња на Џастин Бибер, мноо се жифцирам кд ке ми текне колко пут сам га чуја тој УУУткање
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.103
Поени од реакции
15.396
Сега да разграничиме и местото каде се одржува концертот,
во вашево време тоа е или спортска сала или сајмиште,каде има повеќе простор за рипање и урлање или пак дури на стадион или некоја ливада.
До душа јас и не сум бил многу одамна на концерт,но на времето се знаеше каде се одржуваа тие концерти-а тоа беше универзална сала. Е таму сум ги гледал во тоа време најпопуларните Ју пеачи,поретко групи,а најповеќе доаѓаа српските,иако хрватските повеќе сум ги слушал. Инаку се седеше.Единствен што ја дигна цела универзална сала на нозе тогаш беше Лео Мартин (иако како гостин на друг пеач) беше тогаш тука многу популарен бидеиќи испеа неколку песни на скопскиот фестивал.Можеби сум тука единствен што Индекси сум ги слушал во живо за мене најдобра Ју група на сите времиња.А од новите имам мерак некогаш Архангел да го слушам на концерт во живо.
Е а најмразам кога пеачот бара публиката да пее,а јас сум платил тој да пее.
Но тогаш најпопуларните Ју групи не заооѓа-не доаѓаа во М.(а некои печалеа во СССР)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.670
Поени од реакции
13.006
нормално дека зависи од концертот, ако е некој пеач/ка група што ужасно многу ми се свиѓа ако можам зеам карти да сум поблиску до нив, зашто тука на пример ако зеам обична карта и не ја купам првиот ден од продажбата ќе треба со двоглед да идам на концерт...а и тоа не ми иде некако. не снимам и глеам да не фоткам, али носам мобилен за онака 2-3 фотки можда да штракнам :P не љубам да стојам на страна, сакам да сум понапред и да шизам :) а според parvati изглеа сум сеуште во пубертет, сакам шутки :D јеби га, има некои групи ако не се изнаскокаш исшуткаш напред, ко да не си бил :D
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.359
Поени од реакции
4.197
Зависи за каков концерт станува збор. Од една страна сакам да можам да си приседнам ама пак од друга страна ако имам желба да приседнам тогаш не сум си поминал баш нај нај. Немам некој фетиш во прва редица да се пентарам ама да не биде па и толку далеку да ми треба двоглед за да ги гледам.

По можност да биде блиску до штандот за пиење. Ако е на затворено да нема толку многу гужва да не може да се дише ако е на отворено не е проблем. Випот не ми прави разлика, до пред година две си мислев којзнае што е, ја имав таа привилегија и на крај испаѓа џабе ти е се ако не си во добро друштво т.е добра атмосфера.

Снимањето/сликањето мислам дека е ок ако си направиш неколку фотки за успомен, а не цел концерт на тоа да ти помине.

Мислам дека тоа е се ;)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.810
Поени од реакции
25.407
Гледам да не бидам таму каде што е најголемата гужва, не сакам буткања, страв ми е. Сакам да си стојам понастрана и да уживам. ВИПови, МИПови такви ми ти ствари не сакам. Сакам да сум си доле кај публиката, само не во најгустото. Си земам нешто за пиење, најчесто пивце и си денсам, си пејам, најчесто плачам (зависи од песната) и пиштам...:icon_lol:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.309
Поени од реакции
3.803
Си стојам, не играм. Но ме нервира кога ќе почнат да прават шутка (она буткањето ако ви текнува) и да прскаат нагоре со шише пиво.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.097
Поени од реакции
996
На концерт одам само за да крварам. За добар концерт го рачунам оној од кој се враќам дома со барем еден скршен заб.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.898
Си денсам во радиус од 1 метар, обавезно 2-3 чаши виски од на нога.. а порано и други средства за пумпање ендорфин :icon_mrgr:.. Ко ќе ми ја погодат песната/траката одма влегвам во некој амерички филмој и ги сакам сите околу мене, мразам женско вриштење во радиус од 20см, го мразам тој пред мене ако е некој висок глауЧ и да ми го ебит погледот...
Ретко доседвам до крај, освен ако не се работи за некој омилен изведувач.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.670
Поени од реакции
13.006
Си денсам во радиус од 1 метар, обавезно 2-3 чаши виски од на нога.. а порано и други средства за пумпање ендорфин :icon_mrgr:.. Ко ќе ми ја погодат песната/траката одма влегвам во некој амерички филмој и ги сакам сите околу мене, мразам женско вриштење во радиус од 20см, го мразам тој пред мене ако е некој висок глауЧ и да ми го ебит погледот...
Ретко доседвам до крај, освен ако не се работи за некој омилен изведувач.

значи и мене ме мразат :( ја сум обично тој висок главуч (како е у женски род?) што е релативно напред и плус скока
 

Флеш

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
7.874
Поени од реакции
7.906
Прау чек ин,тагирам hh шалу се, неам фејсбук

На концерти и журке, иду за мене мој укус, моју душу, расположење до ежење,трошење на вишак енергију,ѓускање братеее, смеањеее,запознавање, слушање на омилени траке

Шуткање ми е срање, озбиљно,пубертетска работа
Качување на рамења селска демагогија
Снимање и сликање цело време е непотребно
А најнај наише што ме нервира на журке или концерти е кд се дереф онија УУ УУ УУ УУ (знаеш нели за што збору)
Жифцира ме тој, која непотребна маса од људи има на сфаку дешафку.Они идеф за да се изжуркаф нели као демек, а идеф за да се фалиф дека биле на тј настан
Куманово нема концерти,они само ја имаат Северина ... како и да е ...

Сум бил на доста лајв свирки ... Катастрофа е македонската публика во однесување .... Седиш,опкружен со луѓе кои се статични кукли, ги имаш со пијалок,вкрстени раце и дилдоа кои се замислуваат дека се на турбо фолк концерт на Српска порно пејачка/курва со став раце високо со два прста во вис ... па после зш чуден филинг ти доаѓа кога сакам да потанцувам малку ма супер атмосфера со убави песни,а идиоти околу тебе намуртени,со поглед те гледаат ... Не е природно ... :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom