ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.715
Imaat dolgogodisni klienti i renome na pazarot kako eksperti vo industrijata vo koja sto rabotat. Gi kupuvas, im gi prevzemas klientite, gi brkas juniorite i ostala mrtva tezina, gi zamenuvas so indijci, indijcite rabotat na proizvodot na klientite dovolno dolgo dodeka da mozat da go odrzuvaat bez seniorite. Gi brkas seniorite, nakacuvas cena na klienite za pomala vrednost i vrakjas investicija za dve tri godini.

Za nakacuvanje cena mozes da im go bundlnes tvojot proizvod so niviniot app, da im nudis prevzemanje na platfoma, infrastruktura posto (navodno) imas poniski ceni na aws, azure kako partner, itn itn.

Bi rekol, edinstvena varijabla vo ravenkava e kompleksnosta na codebase-ot. Ironicno, najdobro rabotno osiguruvanje za seniorite e da kucaat apstrahiran kod, nesfatliv za nikoj drug.
Како би го правеле тоа кога секоја рамка следи некои принципи и правила за чист код? Дури и да сакаш да го правиш тоа не можеш а да не се избрукаш тешко.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.372
Поени од реакции
3.547
Како би го правеле тоа кога секоја рамка следи некои принципи и правила за чист код? Дури и да сакаш да го правиш тоа не можеш а да не се избрукаш тешко.
Koga se saka, se se moze.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.508
Mislam muabetot mu e zaso gi kupuvaat voopsto. Koja e potrebata da kupuvas firma i da gi brkas lugjeto. Ne deka firmive imaat neso imot.
Корисници, или проширување на бизнисот со таков сектор. Кај големи фирми за да продолжи растот мора да си купуваат корисници и на тој начин.

Нас последната понуда ни беше од Американска фирма, преговаравме за да ни станат клиенти, и дадоа идеја да не купат. Само не сакаа WIWO, туку ми бараа јас, а и уште еден колега кој има дел, да останеме во полн работен однос од минимум 1 година, и за тоа време да се направи примопредаја, плус да докажеме дека фирмата ќе може да се прошири и да изработи уште околу 3м екстра приход на годишно ниво (како премиум поддршка за нив, постојат во 19 држави во САД). Ги одбивме и не ни започнавме преговори, па ги изгубивме и за потенцијални клиенти, рекоа дека имаат намера да се шират во оваа област и да им нудат 360° сервис на клиентите, и кажа дека се во преговори за истото со фирма од Филипини и Србија.
 
Член од
12 август 2024
Мислења
119
Поени од реакции
309
Не ве разбирам, што се криви тие што ја продале фирмата на странците?
Ако не ги отпуштеле странциве што купиле, ќе ги отпуштеле нашите.

Не разбирате изгледа каква криза е на пазарот во моментов, како лесно се откажуваат договорени проекти, и колку е тешко да се фатат нови.
А со оглед на тоа колку напумпани се платите во овој сектор, не може да се издржат повеќе луѓе на бенч долго време.
Развираме каква криза е. Настрана јуниори и тазе почетници што и пракса неможат да најдат, еве и сениори почнаа да се жалат дека ептен споро оди менување или пак наоѓање. Не дека не наоѓаат ама нема веќе ценкање и курчење.

Друго нешто 95% од фирмите се аутсорсинг. Бизнис моделот е да препродава ефтина работна рака која за време на короната поскапе. И толку. Ни нудат решенија во некој домејн и свои продукти. Од 5 фирми дали една дел од профитот го пренасочува за развивање на свои продукт или решенија за некој домејн. Се друго е: имам контакт од странство им треба сениор, даваат 7-8к, им давам интермидиејт што велам дека е сениор и му давам 2к-3к бруто. Нетсетера и неколку други погголеми нудат целосни решенија на некој проблем, свои продукти другите се класично препродавање.

Први за трзање и штедење во фирмава ни беа екстерните и ги заменивме со овдешни. Има уште неколкумина останати ама тие вредат секое евро и неможе да се најде таков квалитет сеуште.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
837
Mislam muabetot mu e zaso gi kupuvaat voopsto. Koja e potrebata da kupuvas firma i da gi brkas lugjeto. Ne deka firmive imaat neso imot.
Класично restructuring незнам што не ти е јасно. Приходите се исти трошоците се кратат.
На запад ова е и нормално. Исто не заборавај во МК сеуште го има она буткање на позиции преку пријатели.
Луѓе што стварно незнаат и не работат а земаат висока плата во странска компанија.
Извини ама 50% од луѓето во овој сектор не ги заслужуваат високите плати.
Ако сакаат џагара багара нека работат државно. Квалитетни работници никој не отпушта туку така, туку ке те стават само на други проекти.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.715
Класично restructuring незнам што не ти е јасно. Приходите се исти трошоците се кратат.
На запад ова е и нормално. Исто не заборавај во МК сеуште го има она буткање на позиции преку пријатели.
Луѓе што стварно незнаат и не работат а земаат висока плата во странска компанија.
Извини ама 50% од луѓето во овој сектор не ги заслужуваат високите плати.
Ако сакаат џагара багара нека работат државно. Квалитетни работници никој не отпушта туку така, туку ке те стават само на други проекти.
Се гледа дека немаш допир со материјата. Обично и клиентите имаат свој девелопмент тим и обично за да се вработиш, треба да поминеш неколку круга на интервјуа кои ги прави клиентот и нивните сениор девелопери, а не фирмата која те регрутирала тука (они само те пријавуваат и земаат процент од тебе), и процесот на интервјуирање може да трае од неколку недели, па во некои случаи и месеци ако бројот на кандидати е голем.

Отпушта, кога ќе се повлече тој што дава пари и немаат како да те платат, а земаш висока плата. И не е само тука во Македонија, илјадници девелопери изгубија работа на глобално ниво изминативе 2 - 3 години.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
837
Се гледа дека немаш допир со материјата. Обично и клиентите имаат свој девелопмент тим и обично за да се вработиш, треба да поминеш неколку круга на интервјуа кои ги прави клиентот и нивните сениор девелопери, а не фирмата која те регрутирала тука (они само те пријавуваат и земаат процент од тебе), и процесот на интервјуирање може да трае од неколку недели, па во некои случаи и месеци ако бројот на кандидати е голем.

Отпушта, кога ќе се повлече тој што дава пари и немаат како да те платат, а земаш висока плата. И не е само тука во Македонија, илјадници девелопери изгубија работа на глобално ниво изминативе 2 - 3 години.
Другар што мешаш баби и жаби. Одговорот беше зошто го прават компаниите тоа, генерално.
Како прво ти збориш за конкретен тип на бизнис каде имаш клиенти и оутсорсинг во мк ти е бизнис моделот.
Одговорот беше генерално за компанија што е во ИТ секторот и ја купува друга компанија.
Јас ако сум вработен тука во МК а компанијата прави пари на глобално ниво преку своите продукти и услуги нема никаква конекција работникот со клиентот. Капираш или немаш допир со бизнис светот?

Ако збориш за конкретна позиција, конкретен тип на бизнис модел, и конкретен начин на вработување тоа е сосема друго.
ИТ не се само девелопери :pos:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.715
Другар што мешаш баби и жаби. Одговорот беше зошто го прават компаниите тоа, генерално.
Како прво ти збориш за конкретен тип на бизнис каде имаш клиенти и оутсорсинг во мк ти е бизнис моделот.
Одговорот беше генерално за компанија што е во ИТ секторот и ја купува друга компанија.
Јас ако сум вработен тука во МК а компанијата прави пари на глобално ниво преку своите продукти и услуги нема никаква конекција работникот со клиентот. Капираш или немаш допир со бизнис светот?

Ако збориш за конкретна позиција, конкретен тип на бизнис модел, и конкретен начин на вработување тоа е сосема друго.
ИТ не се само девелопери :pos:
И кој беше твојот одговор? Не ги бива вработените, и вработените се вработувале преку врски и пријатели? Како би се вработиле преку врски и пријатели освен ако клиентот не реши да части плата од неколку иљади евра? Сфаќаш дека тресеш глупости или не? Може клиентот се повлекол поради некои нивни интерни причини, без разлика кој ја купил македонскава компанија. Се разбираме или не се разбираме?
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
837
И кој беше твојот одговор? Не ги бива вработените, и вработените се вработувале преку врски и пријатели? Како би се вработиле преку врски и пријатели освен ако клиентот не реши да части плата од неколку иљади евра? Сфаќаш дека тресеш глупости или не? Може клиентот се повлекол поради некои нивни интерни причини, без разлика кој ја купил македонскава компанија. Се разбираме или не се разбираме?
Очигледно не се разбираме пошто лупаш сосема друга теза и не ме разбираш тоа што сакам да ти го кажам.
Ти одиш на бизнис модел, клиент - вработен во МК. Вработениот во МК не работи - нема пари од клиентот.
Тоа е за контрактори, ако тоа го работиш и мислиш тоа е ИТ индустријата во МК тогаш си дрво зимзелено.

Поголемиот дел од ИТ фирмите овде се керка фирма на главните фирми во странство.
Секој тим работи на проект што им помага на другите фирми во странство.
Платите се високи, не сме баш ефтини ние како држава. Ама многу луѓе се имаат пикнато без никакво знаење во струката или пак имаат знаење само забушаваат. Е сега мајката фирма троши пари на ниво на цел проект, Се додека генерално се завршува работата све е ок. Тим од 10 луѓе ако има 3-4 неработници другите 6 го земаат товарот за нив. Генерално работата се завршува.
Само кога се купува друга компанија, има доста луѓе што ги гледаат овие работи и прават чистка.
Во тој случај трошоците се намалуваат кога се бркаат луѓе а работата исто се завршува како порано.

Имаш 2 грама мозок да ме сватиш? Пошто немам намера со реферати да се докажувам.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.715
Очигледно не се разбираме пошто лупаш сосема друга теза и не ме разбираш тоа што сакам да ти го кажам.
Ти одиш на бизнис модел, клиент - вработен во МК. Вработениот во МК не работи - нема пари од клиентот.
Тоа е за контрактори, ако тоа го работиш и мислиш тоа е ИТ индустријата во МК тогаш си дрво зимзелено.

Поголемиот дел од ИТ фирмите овде се керка фирма на главните фирми во странство.
Секој тим работи на проект што им помага на другите фирми во странство.
Платите се високи, не сме баш ефтини ние како држава. Ама многу луѓе се имаат пикнато без никакво знаење во струката или пак имаат знаење само забушаваат. Е сега мајката фирма троши пари на ниво на цел проект, Се додека генерално се завршува работата све е ок. Тим од 10 луѓе ако има 3-4 неработници другите 6 го земаат товарот за нив. Генерално работата се завршува.
Само кога се купува друга компанија, има доста луѓе што ги гледаат овие работи и прават чистка.
Во тој случај трошоците се намалуваат кога се бркаат луѓе а работата исто се завршува како порано.

Имаш 2 грама мозок да ме сватиш? Пошто немам намера со реферати да се докажувам.
Пак се гледа дека врска немаш. Еве у моментов работам за таква ќерка фирма. Секој ден ијам состаноци и брифирам луѓе што сум сработил и други девелопери ми го гледаат кодот што сум го комитнал, а после и QA ми тестира тоа што сум сработил, секој ден логирам време на што сум работел. Ти сериозно мислиш дека ијам некој што ќе си ја остави неговата работа и ќе ми ја сработи мојата? Или дека некој ќе ме толерира повеќе од месец дена да си го прчам и да ги кочам сите?
 
Член од
29 март 2024
Мислења
435
Поени од реакции
837
Пак се гледа дека врска немаш. Еве у моментов работам за таква ќерка фирма. Секој ден ијам состаноци и брифирам луѓе што сум сработил и други девелопери ми го гледаат кодот што сум го комитнал, а после и QA ми тестира тоа што сум сработил, секој ден логирам време на што сум работел. Ти сериозно мислиш дека ијам некој што ќе си ја остави неговата работа и ќе ми ја сработи мојата? Или дека некој ќе ме толерира повеќе од месец дена да си го прчам и да ги кочам сите?
Некој ке те толерира повеќе од месец дена да го прчиш? :pos:
Абе дибек ти кај живееш на Марс? Да ке те толерираат, дел си од проектот особено ако работиш во тим или менаџираш тим.
Еве ја сум ти менаџер, ти го правиш тоа што го правиш и те тестираат. Друг од твојот тим на пола го завршува или работи 2 пати помалку од тебе и не го бркам пошто го знам. Како тебе да има 2-3ца може да има и легачи 2-3ца.
Само повеќе ке се даде на тие што работат. Проблемот настанува кога мајката фирма гледа дека со помалку луѓе може да се заврши истата работа тука во МК и ке скрати на трошоци. Кој будала не би ако имаш своја компанија.
Ако неможеш ова да го сватиш оди паси овци негде, подобро за тебе ке биде.

И не ми збори за клиент - оутсорсинг работник тука пошто тоа е сосема друга прикаска. Што нема никаква поврзаност со муабетов.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.715
Некој ке те толерира повеќе од месец дена да го прчиш? :pos:
Абе дибек ти кај живееш на Марс? Да ке те толерираат, дел си од проектот особено ако работиш во тим или менаџираш тим.
Еве ја сум ти менаџер, ти го правиш тоа што го правиш и те тестираат. Друг од твојот тим на пола го завршува или работи 2 пати помалку од тебе и не го бркам пошто го знам. Како тебе да има 2-3ца може да има и легачи 2-3ца.
Само повеќе ке се даде на тие што работат. Проблемот настанува кога мајката фирма гледа дека со помалку луѓе може да се заврши истата работа тука во МК и ке скрати на трошоци. Кој будала не би ако имаш своја компанија.
Ако неможеш ова да го сватиш оди паси овци негде, подобро за тебе ке биде.

И не ми збори за клиент - оутсорсинг работник тука пошто тоа е сосема друга прикаска. Што нема никаква поврзаност со муабетов.
Копук нема да те толерираат да ти ја ебам мајката глупава. Не живеам на марс, у мк живеам. Пошто тие што одлучуваат дали ќе бидеш толериран или не, не се од мк прво и тотално им е сеедно кој си и што си се додека работата се завршува на време и не си токсичен со другите. А дремат на состаноци по цел ден пошто тоа им е работа, не куцаат код и у тек се со све и кој што работи и кој колку сработил. Да, можеш да добиеш статус на сениор или тим лид после долго време пројдено на проект и да имаш помалку работа поврзана со куцање код и повеќе да ти биде консултантска работата и да проаѓаш време на calls со луѓе, ама нема да значи дека пинг понг ќе маваш и ќе пиеш кафиња по цел ден. Се дешава и тоа, да си на бенч, погрешна процена на менаџерот во однос на проекти и тоа ако не земаш некоја астрономска плата и можат да те дозволат. Али и тоа долго не трае, од мои искуства.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.715
дајбоже да те издркал тој што ја ебел мајкати курвата ти го ебам племето гнасно
Не кур ми се чалами мочко еден неписмен, затоа и ке ве бркаат од работа пошто 2 грама мозок немате све ти ебам по список што имаш изрод еден
Еве ти се чаламам, и што праиме сеа? Ај да видам да ми ебеш све по списак, може?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom