Зајче како миленик

Член од
24 мај 2014
Мислења
4.358
Поени од реакции
4.368
Ma и јас си ги чувам како миленици, искрено жал ми е да ги колам, а за продавање не сум размислувал бидејќи сеуште женките не ми родиле младунчиња. Само што поради нивниот габарит, исхрана и физиолошките потреби ги чувам во посебен бокс во двор, невозможно е внатре во куќа !
Неколку месечни ми се, некои се сиви оријаши, а некои се панонски бели исто така големи по раст како и оријашите !
Чекаме слики Пиратик ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.943
Поени од реакции
184.339
Слатки се ама не знам која е поентата да ги чуваш. Кастрирај ги ако не и чувај ги надвор.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.194
Поени од реакции
4.931
Слатки се ама не знам која е поентата да ги чуваш. Кастрирај ги ако не и чувај ги надвор.
Seuste se mladi i ne se okotile, od proletva gi cuvam ... iskreno nitu mi se kolat, nitu pak prodavaat ... neznam sto ke im pravam ... jas ne gi kolam sigurno, majka mi ili tatko mi moze ke gi zakolat, no seuste e rano za nivno kolenje !
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Baba mi bog da ja prosti cuvase zajaci onaka za kef i po nekoj znaese ednas godisno da go svitka za laplap bez pardon. Vikase zajak doma cuvanje nikako, pa sega vidi.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.943
Поени од реакции
184.339
Член од
5 ноември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Чувам Оријаш, три месечно зајче дома, мало е уште и е многу питомо за се друго ама има некоја навика само моите нокти да се обидува да ги гризне.Живееме двајца заедно со зајчето, и на никој друг не пробала нешто такво освен мене. На никој ништо не му прави се гали, лиже по раце, исто и кај мене ама кога ќе ми ги види ноктите се обидува да ме гризне ( и успеа еднаш и болеше, не ќе да е од милост ), не знам дали е пошто моите нокти се лакирани па е затоа или пак оти ја повеќе викам по неа кога прави белји :) Значи повторувам, не ме гриза по кожата никако туку само по ноктите. Имал некој вакво слично искуство?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.194
Поени од реакции
4.931
Да јас чувам и оријаши и панонски бели зајци и да сите зајци кога се мали бидејќи им растат забите сакаат да грицкаат и тоа особено по ноктите, а и по брадата ме грицкале, да не зборам и за неколку пара фармерки и блузони што ми издупчиле со забите, како и 2-3 ќебиња :D
 
Член од
29 август 2017
Мислења
132
Поени од реакции
66
Се живо и диво грицкаат. И нокти. Јас чував зајче. Имавме на прозорецот мрежа за да не влегуваат инсекти, партал ја направи. Теписи, пердиња шо се подолги и ги докачува, кабли, обувки и тако даље...
 
Член од
5 ноември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Се живо и диво грицкаат. И нокти. Јас чував зајче. Имавме на прозорецот мрежа за да не влегуваат инсекти, партал ја направи. Теписи, пердиња шо се подолги и ги докачува, кабли, обувки и тако даље...
Чаре како да ја одвикнам? Прочитав некаде со табаско ама тоа малку брутално ми делува... уосталом цел стан треба да го измачкам :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.576
Поени од реакции
36.788
Кога го грицкаат и лижат сопственикот тогаш покажуваат љубов.
Ако грицкаат предмети низ домот тогаш ќе пробате да му ја сменете таа навика. Повеќе дрвени играчки на тие места.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.194
Поени од реакции
4.931
Грицкаат се најмногу дрвени работи да, но и текстил, јамболии и ќебиња, грицкаат по блузи и панталони, по нокти, брада... поретко по гола кожа , изгледа сакаат поцврсти нешта да грицкаат !
 
Член од
5 ноември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Грицкаат се најмногу дрвени работи да, но и текстил, јамболии и ќебиња, грицкаат по блузи и панталони, по нокти, брада... поретко по гола кожа , изгледа сакаат поцврсти нешта да грицкаат !
и помина изгледа, 2 дена и траеше таа фаза, денеска цел ден се мота околу мене ама не ме гризнала, сега по прекривки од кревети е тргната :D
туку имам уште едно прашање, најчесто моча на нејзиното место, ама знае и кога нема да ја видам да се качи на кревет и баш тука оти има меко кебенце таму да се измоча. Го чистам со оцет само што ќе видам ама некако пак си се враќа тука.. Има решение некое за ова освен ептен да ја пазам да не се качува воопшто на кревет?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.576
Поени од реакции
36.788
Кога ќе си најдат уште едно после оди тргни ги од таму.
Јас на различни места го пренесував кафезот и кај тебе на ептен лошо место и кафезот не можеш да го ставиш на креветот.
Забрани го пристапот до креветот и ќе видиш како ќе реагира.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.636
Поени од реакции
3.202
Дали може лесно да се научат на хигиенски навики?
Каде би можело да се најде убаво зајаче?

Одамна имам ќејф да чувам зајак. Не сум чувал до сега.

Исто така имам и многу кабли низ дома, дали би ги гризал?
 
На врв Bottom