Забранет брак од страна на родителите

  • Креатор на темата Rale
  • Време на започнување
Член од
4 мај 2012
Мислења
183
Поени од реакции
90
Не си свесен КОЛКУ се заебале со тоа барање на соодветна,или сопред статусот во опшеството.
Ама познавам и луѓе којшто се оставиле и нашле други со којшто се сите посреќни.

Животот ти е тоа, одлуки тешки и одговорни.

Јас можда тоа све го гледам го како постар и со очилата на домаќин кајшто фамилијата треба да се надградува и негува а не да се растура од пасија.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Потполно те сфаќам друже што сакаш да И кажеш(на дамата), ама приметувам дека народецов наш од ден во ден, од година во година се повеќе утупавува во мозокот т.е. се враќа наназад ретроградно со сфаќањата, наместо да оди напред !
Бракот е пред се лична, интимна и природна работа и работа врз која влијаат многу ХХХ фактори, не е поентата само ожени се/омажи се на 18 год.(полнолетство) и точка решен проблем, па после кљанкај деца на 20/25 години, наместо во тие години да учиш факултет или пак да напредуваш, работиш, градиш кариера и.т.н.
Во мое маало има сељачаана(не сите) и приметувам дека најбитно достигнување во животот им е бракот и кљанкањето дете/деца уште на 20 год., што е другото битно, школо, работа, кров над глава, пари, што е битно тоа нели ! :icon_mrgr:
Влегувањето во брак неизживеан, не по своја желба, со непосакувана личност, прерано, неподготвен финансиски и станбено .......... е најкатастрофалната грешка што може да му се случи на еден маж !
Не ајде да сватам прошетале виделе во животот, ама со 20 / 25 нема видено буквално ништо,ајде останала трудна се земале ( демек абортусот не е опција ) Ама во денешно време не е ни убаво човек да се затвори на тие години , зошто па времево е сменето на 1000 начини од пред 30 години кога освен факултетот, и работа дома немаше друга опција.
па и да се “ Скрасиш“ на 20 / 25 не е толку страшно,ама во денешно време излегување, шетање, интернети, промискуитетност, идејата не е толку добра.
Ајде и да не е до тоа,но што видел човек на тие години ( знам дека многу мислат дека се поминале но се лажат) што постигнал, мама и тато да им ги ранат дечињата ? Или батката ке чека од фирмичката која што ја отворил тато на времето да изиграва газда,или од парите на невестата. Кај бил што направил што видел тој човек на тие години ? Постигнал нешто со што ке каже - Еве јас сум тој и тој, за кога ке се сврти назад живото да не бу биде само цупкање на деца ?
Да децата се најголемо богатсво,но тоа не значи дека стапувањето во брак треба да биде рано рано,па после налетал некој и го сматил паметот или муго сматила паметот ,па објаснувања од типот првиот брак морав остана трудна грешка беше.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.560
Поени од реакции
34.918
Kao prvo incidentot i golemata raspravija bese vcera pod moja zakana deka ke se iselam a mnogu dobro znaat deka sum spremen da go storam toa.
Posle fakultet ona ide so mene na brod da raboti
Blagoslovot e daden za vreme na familijaren rucek onaka od vedro nebo
A ocigledno posto mnogu gi sakas tie serii(jebiga nezaposlica nema sto drugo da se pravi)jas sum nemal vreme nitu pak interes za niv ikad vo mojot zivot.
Браво за тебе, твоите родители многу добро знаат дека ти си спремен да го сториш тоа, а при тоа со тебе манипулираат 3 години :cuc:, знаат тие дека ти имаш м--а, дури и совет бараш за твојов 3годишен проблем на форум, свесни се тие за твојата спремност ;)
Сега после добиениот благослов ти ќе си ја запишеш на факултет твојата идна женичка, па неможеш ти туку така да им го оцрниш образот на твоите родители, па да земеш неписмена жена + немој да заборавиш дека без факс на бродот може неа да не ја примаат:свиркам:

Рале, повеќе од очигледно дека во твоите 31 година не си чул за сарказам и иронија друже.
А ти за мојата ‘‘незапослица‘‘ ич да не се секираш, гледај си таму бродот и свиркај си:pos:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ама познавам и луѓе којшто се оставиле и нашле други со којшто се сите посреќни.

Животот ти е тоа, одлуки тешки и одговорни.

Јас можда тоа све го гледам го како постар и со очилата на домаќин кајшто фамилијата треба да се надградува и негува а не да се растура од пасија.
Алек.а не сум ни јас дете,нема опција каде што сите се среќни има ситуација каде што сите околу тебе се несреќни поради твојот избор а ти си среќен,има опција каде што ти си среќен сите останати го прифаќаат тоа дека тоа е твој избор,и поради твојата среќа и тие се среќни,има ситуација каде што за да сите околу тебе бидат среќни бираш според нивните желби,сите околу тебе се среќни а ти глумиш лудило дека си среќен, и у меѓу време трчаш по швалери швалерки.
И сите викаат само фаза е тоа ке и пројде ке му пројде,глумиш лудило дека си среќен, а сите околу тебе ги презираш поради тоа што ти го направиле.
Не е се до местото во опшеството,не е се до парите, парите се губат ранговите се менуваат и остаnуваат само бледи муабети леле колку беше имотна оваа фамилија ама син пијаница им еба мамата.
Она што е битно карактерот на човекот,тој останува се друго е менлива категорија.
Е сега прашање е дали по цена на среќата на блиските твој си спремен да мизеруваш цел живот ( или додека ти скурчи ) или ке гледаш ти да си среќен. Фамилијата не е фирма па да гледаш на тоа како на спојување на две компании за взаемно добро и раст на капиталот, во фирмата после 4 сатот си одиш дома додека овде си 24 / 7
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Браво за тебе, твоите родители многу добро знаат дека ти си спремен да го сториш тоа, а при тоа со тебе манипулираат 3 години :cuc:, знаат тие дека ти имаш м--а, дури и совет бараш за твојов 3годишен проблем на форум, свесни се тие за твојата спремност ;)
Сега после добиениот благослов ти ќе си ја запишеш на факултет твојата идна женичка, па неможеш ти туку така да им го оцрниш образот на твоите родители, па да земеш неписмена жена + немој да заборавиш дека без факс на бродот може неа да не ја примаат:свиркам:

Рале, повеќе од очигледно дека во твоите 31 година не си чул за сарказам и иронија друже.
А ти за мојата ‘‘незапослица‘‘ ич да не се секираш, гледај си таму бродот и свиркај си:pos:
Pa treba li da se misli sto POSLE brod,,,nie nema vecno po brodovi da se baftame...2-3 ugovora so nea da odrabotam i kraj da se stavi na taa tema.
I ubavo napisav vo vovedniot del deka ne sakam u detali da obrazlozuvam nitu pak baram sovet tuku baram razlicni mislenja...a ti so toj sarkazam i ironija ne moras mene da me citiras posto sit sum od takvi luge...bidi covek i bidi iskrena,toa go cenam kaj sekogo pa makar bilo toa i na forum.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Втора работа е што им е страв од разводи бидејќи така ќе изгубат пола од своината. Не им веруваат на сватојте бидејќи се сиромашни па имаат добра мотивација да земаат. Ова се реални работи којпто се случуваат редовно. Цели фамилии се корнат заради оставшини и нерешени односи.

Сум видел доволно бракови кои се растуриле и заради смао една од двете причини горе. Децата твои ќе страдаат и родиелите.

Имаш неколку опции:
1. Ја оставаш и бараш соодветна
2. Продавате куќата и си делите станови после секој
3. Наоѓаш друга работа и комбинираш со некое од погорните

Само немој да се инатиш со родиедлите и да прајш свадби без нив бидејќи ќе ти се упропасти цел живот. Треба да најдеш решение за нивните забелешки а да сте вие двајцата задоволни.
Токму тоа и јас сакав да му го прецизирам прееска на Рале, ама се предомислив, бидејќи Рале рече дека веќе готово се средиле работите по дома со родителите !
Инаку да точно е тоа дека многу девојки од посиромашни фамилии намерно се мажат со дечки од средно-ситуирани или пак побогати/високо-ситуирани фамилии, баш поради дел од наследството, доколку дојде до развод .......... а денеска разводи има толку многу што многумина млади не сакаат да влезат во брак баш поради тој (можен) развод, али по некое непишано правило како и да се сврти човек г’зот секогаш се наоѓа отпозади и пиздарии се случуваат денеска ненормално, не дека и порано немало, ама денеска е капак на се, познавам и такви млади брачни парови(во комшилук) кои се разведоа по само 2-3 години поминати заедно во брак ! :вонзем:
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Другар те сваќам во каква ситуација. Мое мислење е да си го земеш девојчето и уште еднаш пробај да им кажеш на родителите дека таа ја сакаш, со таа сакаш да го поминеш животот итн итн. Верувај на почеток ќе ти бидат многу лути и нема да зборат со тебе може би ќе пуштаат муабет дека ќе се откажат, дека ќуката ќе ја препишат на други. Но биди сигурен на крај и они ќе сватат (особено после првото внуче кога ќе дојде на свет, Ви пожелувам да Ви даде господ што поскоро) и веднаш ќе дојдат да ти подадат рака и да се смират. Значи ако имате вистинска љубов не размислувај, земај ја биди сугурен дека после одреден период, после и ти и родителите ќе бидете најсреќни и смирени.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Другар те сваќам во каква ситуација. Мое мислење е да си го земеш девојчето и уште еднаш пробај да им кажеш на родителите дека таа ја сакаш, со таа сакаш да го поминеш животот итн итн. Верувај на почеток ќе ти бидат многу лути и нема да зборат со тебе може би ќе пуштаат муабет дека ќе се откажат, дека ќуката ќе ја препишат на други. Но биди сигурен на крај и они ќе сватат (особено после првото внуче кога ќе дојде на свет, Ви пожелувам да Ви даде господ што поскоро) и веднаш ќе дојдат да ти подадат рака и да се смират. Значи ако имате вистинска љубов не размислувај, земај ја биди сугурен дека после одреден период, после и ти и родителите ќе бидете најсреќни и смирени.
Fala druze i so ubavo da ti se vrati...mislam deka se ke bide vo red i vcerasnata raspravija so moite mnogu raboti bea kazani vo afekt,,ali deneska so ladni glavi site sednavme i po moe mislenje mislam deka konecno stavivme kraj na ovaa saga.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Зарем за ова треба да бараш совет ? Сеееелиии сеее!!!!!:)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Се слагам со твојот пост, но јас не мислев само на тоа образование/факултет и работа/пари ........... општо се си треба во животот ... секако во умерени граници(според мене) .......... ама не ми беше тоа поентата ОК сфаќам има секакви луѓе ........ познавам секакви луѓе тешки конзервативци кои сеуште имаат потполно исти сфаќања како од пред 100 год. има и умерено-конзервативни луѓе, нешто прифаќаат од денешницата, а нешто не, има и крајно-либерални луѓе, но и тоа е претеризам екстремниот-либерализам, исто како што е претеризам и екстремниот-конзервативизам !
Конкретно кај нас сеуште има и такви конзервативни-фамилии каде што таткото на девојката ти кажува: ако ја скинеш ќерка ми ќе ја земеш за жена, а од друга страна пак има и фамилии каде што кучето стопанот не си го знае, родителите секој на своја страна, мажот на една, жената на друга, а детето/децата на трета страна ............. свашта има денеска, секаков тип на семејства и на луѓе/поединци !
Сепак според мене бракот е природна, интимна, лична работа врз која влијаат ХХХ фактори ........ влегувањето во брак недоволно изживеан, прерано, неподготвен финансиски и станбено, со личност која не ја познаваш 100%, под присила/наметнување од родителите или од средината т.е. не по своја воља, како и влегувањето во брак со личност различна од тебе(различно интелектуално ниво, различни сфаќања, различен начин на живот...) е однапред пропаднат брак и најголема грешка што може да ја направи едно машко !
 
F

FARANG

Гостин
Rale, kaj plovis ziti sve? 7 meseci na brod i sakas da se zenis? Bravo...

Edna rabota da znaes roditelite ke se lutat i tufkaat nekoj period ama ke se pomirat stom ke vidat vnuci. Moj sovet zemi ja devokata, napravi svadba nekade nadvor od MKD, ostaj im prostor na tvojte da se pomirat so sudbinata i poleka se ke si dojde na svoe mesto. Ako ne se zavisen od niv lol, sto baras doma? Zar ne mislis bolje ke ti bide so nea sam u stan?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Имам огромен проблем со моите родители,проблемот е во тоа што они ни под која цена не ја прифаќаат мојата девојка.Еве веќе 3 години откако сум со неа и планирам брак со неа во скоро време.
Проблемот со моите е во тоа што она нема факултет и доага од сиромашно семејство и викаат дека заслужувам подобра.
Да не навлегувам премногу во детали,,јас ја гледам големата слика тука а таа е...и да ја прифатат некако тоа ке биде само на сила а не од срце а пошто јас како син единец никад не сум планирал да се отселам од моите а имам услови за тоа пошо не сум финансиски зависен од моите од своја 22ра а сега имам 31...дали би било најпаметно да баталам све и да се отселам од дома...само така изгледа ке бидам на раат јас и мојата идна сопруга.Не би сакал утре кога ке се вратам на брод каде работам веке 9 години да му мислам како и е на неа со моите тие 7 месеци дур сум отсутен..
Прашањето до вас ми е''што би направиле на мое место''
само би ве замолил ако може без употреба на лоши зборови на било кој начин.

Прво и најосновно од кога ќе се ожениш никако идење на брод више, жена 7 месеци сама дома не се остава,if you know what i mean;).
Второ,нормално е да се иселиш и да си створите свое гнездо, ништо не е побитно од тоа, а твоите ќе си легнат на брашното ипак снаа ќе имаат..
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
батица да сум на твое место че им кажам дома дека имаат 3 дена да ја напуштат кујчата и да си бараат чарето:sneaky:
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Послушај го родителите во право се луѓето брак ти е заебана институција а животот интерес.

Зошто мислиш дека девојката со која си во врска утре нема да ти даде клоца ако види дека неможеш да најдеш работа и да бидеш самостален ова е Македонија нема милост животот од ден на ден станува полош .

Оптимизмот е во тоа да работиш ама денеска тешко се наоѓа работа гледаш луѓето спијат по кладилници за да фатат некој денар.

Сега си млад ама утре ќе остариш и ќе видиш зошто таа одлука која ти ја дале твоите родители е исправна.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom