Емиграција во Канада

Член од
29 март 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво друштво
Јас сакам да емигрирам за Канада. ја отворив страната и видов дека сега е актуелна Express Entry визата. Имам високо образование машински факултет а мажот ми правен. Бидејки јас сум со машински мислев јас да аплицирам но немам една година работно искуство во струката, и мислам дека нема да поминам заради работното искуство. Бидејќи сега почнав да рзгледувам ве молам погнете ми каде е тоа бодувањето и казете ми во која категорија да аплицирам. Благодарам
 
Член од
29 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas sum momentalno vo Kanada, i mozam da ti kazam deka sansite ti se ednakvi na nula da bides izvlezen na express entry bez kanadsko rabotno iskustvo a kamo li bez nikakvo rabotno iskustvo vo tvojata struka.
 
Член од
29 март 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Па добро тогаш за кој вид виза имам најмногу шанси да добијам?
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Дали важи во Канада важи TOEFL ила само IELTS? И ако важи со колку бода?Какви се можностите за наоѓање работа со CISCO CCNA level associate сертификат?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Jas sum momentalno vo Kanada, i mozam da ti kazam deka sansite ti se ednakvi na nula da bides izvlezen na express entry bez kanadsko rabotno iskustvo a kamo li bez nikakvo rabotno iskustvo vo tvojata struka.
А дали постои поголема шанса со програмите за некои провинции? На пример Монитоба, Саскачеван, Њуфауленд? Знам дека они имаат посебни програми за имиграција.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
@miskris гледам дека и ти си заинтересирана, па можеме да се консултираме :) Дали имаш аплицирано за некаде? Јас и дечко ми сакаме да пуштиме апликации, ама бидејќи не сме венчани не знам колкави ни се шансите.
Јас колку што читав полесно било да добиеш виза за некоја провинција, особено тие градови што не се уште населени. На емигрико читав за процедурата, ама не знам никој што аплицирал, за да може да се консултираме.
 
Член од
29 март 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
@miskris гледам дека и ти си заинтересирана, па можеме да се консултираме :) Дали имаш аплицирано за некаде? Јас и дечко ми сакаме да пуштиме апликации, ама бидејќи не сме венчани не знам колкави ни се шансите.
Јас колку што читав полесно било да добиеш виза за некоја провинција, особено тие градови што не се уште населени. На емигрико читав за процедурата, ама не знам никој што аплицирал, за да може да се консултираме.
nemam aplicirano, ama gi razglduvav site moznosti osven za provinciite sto se pomalku naseleni, a izgleda deka tie na kraj ke mi bidamn najdobra varijanta. Jas imam semejstvo, imam 32 god i imam zavrseno masinski fakultet no nazalost nemam rabotno iskustvo od dve godini vo strukata. Angliski znam mnogu dobro sega gi gledam i testovite za ILTS (na you tube) pa se nadevam deka na nego mozam da izvadam dobri poeni. imam i rodnini bliski vo Canada i zatoa prvicno se interesirav da emigriram tamu, mi rekoa barem deka prvicno ke mozam da prestojuvam tamu za sto so malo dete bi mi bilo od golema korist. Inaku ako znaes nesto za Manitoba ili drugite provincii koj se pravilata te molam izvestime. Drago bi mi bilo da si pomogneme edna na druga, sekogas e podobro timski da se raboti. pozzz
 
Член од
7 април 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
nemam aplicirano, ama gi razglduvav site moznosti osven za provinciite sto se pomalku naseleni, a izgleda deka tie na kraj ke mi bidamn najdobra varijanta. Jas imam semejstvo, imam 32 god i imam zavrseno masinski fakultet no nazalost nemam rabotno iskustvo od dve godini vo strukata. Angliski znam mnogu dobro sega gi gledam i testovite za ILTS (na you tube) pa se nadevam deka na nego mozam da izvadam dobri poeni. imam i rodnini bliski vo Canada i zatoa prvicno se interesirav da emigriram tamu, mi rekoa barem deka prvicno ke mozam da prestojuvam tamu za sto so malo dete bi mi bilo od golema korist. Inaku ako znaes nesto za Manitoba ili drugite provincii koj se pravilata te molam izvestime. Drago bi mi bilo da si pomogneme edna na druga, sekogas e podobro timski da se raboti. pozzz
Јас овде ги читав процедурите
http://emigriko.mk/програма-за-емиграција-во-морден-кана/

http://emigriko.mk/иселенички-визи-за-саскачеван-канада/

За Морден некако ми изгледа полесно за добивање виза, макар што мојата професија не одговара на листата, ама на дечко ми да. За IELTS ни мене нема да ми биде проблем, само мислам дека ќе не кочи тоа што не сме во брак.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
174
Поени од реакции
139
Здраво. Имам аплицирано за иселеничка виза за Канада. Процедурава трае веќе година и некој месец. Од документи ми побараа само да пратам нов документ за неосудуван зошто бил застарен ( поради грешка на полицијава наша ) друг документ не ми побараа. сакав да прашам дали има шанси да се добие визата ?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво. Имам аплицирано за иселеничка виза за Канада. Процедурава трае веќе година и некој месец. Од документи ми побараа само да пратам нов документ за неосудуван зошто бил застарен ( поради грешка на полицијава наша ) друг документ не ми побараа. сакав да прашам дали има шанси да се добие визата ?
Sansite ti se mnogu dobri I bi rekol 99% deka ke dobies viza bidejki ako ti falele poeni do sega ke te odbiele. Prati gi dokumentite sto ti falat nabrzina I so sreka.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
174
Поени од реакции
139
Sansite ti se mnogu dobri I bi rekol 99% deka ke dobies viza bidejki ako ti falele poeni do sega ke te odbiele. Prati gi dokumentite sto ti falat nabrzina I so sreka.
Документите ги испратив усте во Јуни минатата година по DHL. Фала за мислењето. Поздрав
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Сега чекај медицински прегледи .... ако ти пратат мејл да направиш прегледи сметај дека си со една нога во Канада.После медицинските прегледи за многу кратко време ќе добиеш уште еден мејл да пратиш пасош.Секако ако оди се како што треба.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
174
Поени од реакции
139
Сега чекај медицински прегледи .... ако ти пратат мејл да направиш прегледи сметај дека си со една нога во Канада.После медицинските прегледи за многу кратко време ќе добиеш уште еден мејл да пратиш пасош.Секако ако оди се како што треба.
не треба прво да ми одговора дали сум примен или не ?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
не треба прво да ми одговора дали сум примен или не ?
Не можат да те примат без лекарско, таква е процедурата од безбедносни причини. Мораат да проверат во случај некој да е закана за општото здравје на Канаѓаните, или ако му треба скапо лекување на сметка на канадското здравствено осигурување.
Само да те прашам, преку Express Entry аплицираше или преку провинциските програми?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom