Дресура

Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
Ti nemas mislenje za dreserite tuku predrasudi!
Kako ke go tepa pred tebe te molam kazi mi?
Jas ti kazav sovet i ti garantiram deka samo taka ke go resis problemot.
Si zemal dzek russel i se cudis zosto bilo mnogu zivo a? Da procitase nesto za rasata pred da go zemes na dusa ne ke bese loso,ama garant ti go poklonile ili "mnogu bilo ubavo kako malo"?
Ovoj problem - izbor na kuce spored izgledot,a ne spored karakterot,e glavna pricina za golemiot broj napusteni kucinja vo mkd.
Gledam deka si go sakas kuceto,ama toa ne znaci deka si dobar sopstvenik. Pobaraj strucna pomos za kuceto ili pokloni go na nekoj sto znae sto so nego
Другар да го прочиташе убаво мојот прв пост немаше вака да одговориш на тоа што прашав. Пред да го земам кучето многу добро знаев каква раса е и што да очекувам од него и не го земав затоа што беше мал и сладок туку поради тоа што сакав динамично куче со кое ќе можам да одам секаде бидејќи и јас живеам и функционирам активно. Зошто толку предрасуди кај тебе незнам, само прашав за насока а не реков дека не сум знаел какво куче земам и дека не знам како со него. Тоа што пишав за рахитисот беше да ја доближам ситуацијата бидејќи сите се мотавме стално околу него и тој си зема веројатно сила и помисли дека е шеф. Еве го моментално јас седам и куцам тој лежи под столот. Не знам зошто вакви одговори али ок. Ќе те замолам ако немаш некој совет да не ме напаѓаш без причина бидејќи ни јас не го правам истото
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.061
@darkoj2007 Ќе прекине со грицкањето кога ќе созрее, уште е "зелен". Најубаво е кога ќе почне појако да гризе да му ставате некоја играчка во заби и таму да ја насочува таа енергија.
За тоа со другите кучиња, тука нема совет, тоа е комплицирана работа и може никогаш нема да биде ептен дружељубив. Тоа зависи и од околностите кои не се под твоја контрола (случката од примерот) и од самиот карактер на кучето. Најмногу што можеш да направиш е редовно да го социјализираш во услови кои се под твоја контрола, да го караш ако покаже агресија итн.
За тоа дека не те слуша секогаш туку само кога му одговара има само еден лек - секојдневна дресура. Кучето го навикнуваш да слуша команди и после некој период рефлексно без да размислува извршува наредби.

Jaс сакам да прашам, како се учи куче да прекине со напад? Пример полицискине кога ќе ги с'снат после само со една команда ги враќаат на место, колку и да се разјарени. Која е тајната дали знае некој, барам на интернет ама не наоѓам нешто конкретно.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
@darkoj2007 Ќе прекине со грицкањето кога ќе созрее, уште е "зелен". Најубаво е кога ќе почне појако да гризе да му ставате некоја играчка во заби и таму да ја насочува таа енергија.
За тоа со другите кучиња, тука нема совет, тоа е комплицирана работа и може никогаш нема да биде ептен дружељубив. Тоа зависи и од околностите кои не се под твоја контрола (случката од примерот) и од самиот карактер на кучето. Најмногу што можеш да направиш е редовно да го социјализираш во услови кои се под твоја контрола, да го караш ако покаже агресија итн.
За тоа дека не те слуша секогаш туку само кога му одговара има само еден лек - секојдневна дресура. Кучето го навикнуваш да слуша команди и после некој период рефлексно без да размислува извршува наредби.

Jaс сакам да прашам, како се учи куче да прекине со напад? Пример полицискине кога ќе ги с'снат после само со една команда ги враќаат на место, колку и да се разјарени. Која е тајната дали знае некој, барам на интернет ама не наоѓам нешто конкретно.
Ти благодарам за мислењето и советот :) За командите ги слуша и секојдневно кога и да му се даде награда мора прво да седне или легне па да добие нешто исто така и на команда дојди. На 2 месеци веќе ги научивме основните команди, брзо учи и капира некој работи али надвор ако е без поводник све паѓа во вода. На поводник не влече и слуша команди освен ако е некоја ептен силна дразба на пример човек што ептен го сака и кога ќе го чуе тоа "aбе каааај си тииии" со пискав глас толку е од него и мора корекција да добие веднаш по врат. Го приметувам дека од возбуда дури вилицата му се тресе и му тропаат забите :) Фала за советите :) ако има некој уште нешто да додаде кби му бил навистина благодарен :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.061
Ти благодарам за мислењето и советот :) За командите ги слуша и секојдневно кога и да му се даде награда мора прво да седне или легне па да добие нешто исто така и на команда дојди. На 2 месеци веќе ги научивме основните команди, брзо учи и капира некој работи али надвор ако е без поводник све паѓа во вода.
Eпа лесно учат ама да ги натераш да послушаат во секој момент е вистинскиот предизвик уствари :D.
Давај му команди и кога не очекува дека ќе добие награда, во рандом моменти и кога нема потреба. Пример да седне пред да преминувате улица, да дојде иако мирно се шета на поводник пред тебе и слично. Мојата е инат белосветски и исто така не ме слушаше а знаеше точно што барам од неа. Ама некако со секојдневно "командување" ја ставив во некој вид на obedience mode, сега дури и очекува од мене да и' заповедам нешто за да изврши.
Нормално зависи и од кучето, ама вреди да продолжиш а ако не бива можеш слободно да побараш помош од дресер со кој ќе го дресирате заедно додека се шетате итн., не мора да го даваш на дресура.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Другар да го прочиташе убаво мојот прв пост немаше вака да одговориш на тоа што прашав. Пред да го земам кучето многу добро знаев каква раса е и што да очекувам од него и не го земав затоа што беше мал и сладок туку поради тоа што сакав динамично куче со кое ќе можам да одам секаде бидејќи и јас живеам и функционирам активно. Зошто толку предрасуди кај тебе незнам, само прашав за насока а не реков дека не сум знаел какво куче земам и дека не знам како со него. Тоа што пишав за рахитисот беше да ја доближам ситуацијата бидејќи сите се мотавме стално околу него и тој си зема веројатно сила и помисли дека е шеф. Еве го моментално јас седам и куцам тој лежи под столот. Не знам зошто вакви одговори али ок. Ќе те замолам ако немаш некој совет да не ме напаѓаш без причина бидејќи ни јас не го правам истото
Mojot sovet bese :NAJMI SI DRESER DA RABOTI SO TEBE I KUCETO
Tvojot odgovor: Ke ti go tepa kuceto!
Jas nemam problem so mojot pes,a ti imas i tek ke imas koga ke stane dominanten i nema da smeete hrana da mu dadete.
Ti replicirav bidejki preku glava mi e od tipcinja sto pustile video na 101 dogs i resile da imaat kuce,i posle mi gi nudat ili gi pustaat ili gi davaat vo nekoj magacin.
Tolku od mene,ti seuste go imas problemot doma. Good luck
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
Eпа лесно учат ама да ги натераш да послушаат во секој момент е вистинскиот предизвик уствари :D.
Давај му команди и кога не очекува дека ќе добие награда, во рандом моменти и кога нема потреба. Пример да седне пред да преминувате улица, да дојде иако мирно се шета на поводник пред тебе и слично. Мојата е инат белосветски и исто така не ме слушаше а знаеше точно што барам од неа. Ама некако со секојдневно "командување" ја ставив во некој вид на obedience mode, сега дури и очекува од мене да и' заповедам нешто за да изврши.
Нормално зависи и од кучето, ама вреди да продолжиш а ако не бива можеш слободно да побараш помош од дресер со кој ќе го дресирате заедно додека се шетате итн., не мора да го даваш на дресура.
Тоа и го правам постојано и има резултати. Рандом команди добива надвор и ги слуша али штом е без поводник осеќа слобода и наеднаш се му е поинтересно од мене али сега и влага во пубертет, битно ми е да не забега со однесувањето иако сум доследен со него цело време. Фала за советот :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.132
Поени од реакции
9.635
Рандом команди добива надвор и ги слуша али штом е без поводник осеќа слобода и наеднаш се му е поинтересно од мене али сега и влага во пубертет, битно ми е да не забега со однесувањето иако сум доследен со него цело време. Фала за советот :)
Чекај да ги провериме досега наведените моменти:
- немаш никаква контрола врз кучето штом ќе го одврзеш
- кучето е целосно несоцијализирано со други кучиња
- има паничен страв од други кучиња
- повремено ве повредува вас домашните заради лош bite inhibition (заради предвремено одделување од мајката и леглото)
- дома немате јасно поставени правила, како на пример дека не смее да се качува на спалната, потребна е ескалација за одстранување оттаму
- не спомна никаква намера да го неутираш (кастрираш) кучето, што ќе ти ги триплицира проблемите
- итн

Добар совет ти дадоа за дресер. Можеш да направиш муабет кој какви методи користи, пред да се одлучиш. Ако пребараш на подфорумов со киворд „дресер“ би требало да најдеш неколку препораки. Но би рекол дека дури и застарен метод со благо физичко казнување (весник и прекор), е подобар од запуштено куче на кое по некоја многу извесна идна ескалација и непријатност, му следи отстранување од домот.

Мислам дека се залажуваш себеси, дека немаш проблем. Извесно имаш. Проблем. На крај работата ќе се сведе на една од следниве три можности (и комбинации од нив):
- ќе вложиш солидно време и труд да научиш и примениш метод како позитивна реафирмација, или нешто друго.
- ќе ангажираш дресер
- ќе се откажеш од чување куче

Сето ова е многу пати видено, една е од причините заради големиот број скитници и напуштени кучиња.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.851
Поени од реакции
2.408
Дресер што ќе ти рече остави ми го кучето и дојди после х време не е дресер. Поентата е што одите двајцата на школо. Значи ти учиш како да го научиш кучето. Јас верувам дека се се корегира, но бара време и многу работа. Пред се имаш териер, доста активна и доста самостојна раса. За жал кај нас сеуште нема такви школи каде што доаѓаат повеќе сопственици со кучињата и има учител кој ги учи сите подеднакво. Кучињата учат едни од други, а во исто време го решаваш она што ти го велиш ,,не ме слуша кога е надвор,,. Тоа е знак дека ти немаш контрола над твојот пес. Поразговарај, прашај за Ристе Гиовски, дресерот од Велес. Тој е доста добар во овие работи и може доста да ти помогне.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
Чекај да ги провериме досега наведените моменти:
- немаш никаква контрола врз кучето штом ќе го одврзеш
- кучето е целосно несоцијализирано со други кучиња
- има паничен страв од други кучиња
- повремено ве повредува вас домашните заради лош bite inhibition (заради предвремено одделување од мајката и леглото)
- дома немате јасно поставени правила, како на пример дека не смее да се качува на спалната, потребна е ескалација за одстранување оттаму
- не спомна никаква намера да го неутираш (кастрираш) кучето, што ќе ти ги триплицира проблемите
- итн

Добар совет ти дадоа за дресер. Можеш да направиш муабет кој какви методи користи, пред да се одлучиш. Ако пребараш на подфорумов со киворд „дресер“ би требало да најдеш неколку препораки. Но би рекол дека дури и застарен метод со благо физичко казнување (весник и прекор), е подобар од запуштено куче на кое по некоја многу извесна идна ескалација и непријатност, му следи отстранување од домот.

Мислам дека се залажуваш себеси, дека немаш проблем. Извесно имаш. Проблем. На крај работата ќе се сведе на една од следниве три можности (и комбинации од нив):
- ќе вложиш солидно време и труд да научиш и примениш метод како позитивна реафирмација, или нешто друго.
- ќе ангажираш дресер
- ќе се откажеш од чување куче

Сето ова е многу пати видено, една е од причините заради големиот број скитници и напуштени кучиња.
На позитивна реафирмација реагира без проблем ама не е работата да реагира само кога знае дека ќе добие нешто ако послуша треба и без награда да реагира на команда. Знам дека тренингот надвор и дома се две различни работи и надвор бара многу повеќе работа. Планирам да почнам во парк за миленици да видам како ќе оди некое време. А што се однесува до Bite inhibition немаме проблем бидејќи работено е со него, грицкањето му е закачање за данте натера да си играш со него. Единствено стравот од други кучиња не знам како да го решам и како да влијаам. За креветите знам дека за два теи дена ќе биде поинаку бидејќи веќе бега кога ќе тргнам накај него си се симнува сам и оди во соба си легнува кај мене на кревет, тоа не ми пречи али ме имтересира дали треба и тоа да го забранам за да има ефект сево ова? лаичко прашање е пошто и тоа е кревет но таму ме ми пречи, пречи во дневна...[DOUBLEPOST=1506444065][/DOUBLEPOST]
Дресер што ќе ти рече остави ми го кучето и дојди после х време не е дресер. Поентата е што одите двајцата на школо. Значи ти учиш како да го научиш кучето. Јас верувам дека се се корегира, но бара време и многу работа. Пред се имаш териер, доста активна и доста самостојна раса. За жал кај нас сеуште нема такви школи каде што доаѓаат повеќе сопственици со кучињата и има учител кој ги учи сите подеднакво. Кучињата учат едни од други, а во исто време го решаваш она што ти го велиш ,,не ме слуша кога е надвор,,. Тоа е знак дека ти немаш контрола над твојот пес. Поразговарај, прашај за Ристе Гиовски, дресерот од Велес. Тој е доста добар во овие работи и може доста да ти помогне.
Благодарам! Греота е да неможе да осети слобода, зсдниот пат се бркавме по комшиски дворови и јадеше праски :( Инаку и ветеринарот го прашав за вакво школо но за жал нема ништо такво а тоа премногу значи додека се мали...
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Дресер што ќе ти рече остави ми го кучето и дојди после х време не е дресер. Поентата е што одите двајцата на школо. Значи ти учиш како да го научиш кучето. Јас верувам дека се се корегира, но бара време и многу работа. Пред се имаш териер, доста активна и доста самостојна раса. За жал кај нас сеуште нема такви школи каде што доаѓаат повеќе сопственици со кучињата и има учител кој ги учи сите подеднакво. Кучињата учат едни од други, а во исто време го решаваш она што ти го велиш ,,не ме слуша кога е надвор,,. Тоа е знак дека ти немаш контрола над твојот пес. Поразговарај, прашај за Ристе Гиовски, дресерот од Велес. Тој е доста добар во овие работи и може доста да ти помогне.
Riste raboti na princip : ostavi mi go kuceto izvesen period i ke ti go naucam. Znam G.O kaj nego na dresura 1 mesec,kuceto posle 2 nedeli ko da ne bilo nikad na dreser,gazdite " nemaat vreme", a imaat ocigledno visok pari,i nema nikakov efekt. @Vanlok mu go kaza istoto sto i jas, i sreka sto ne cuva nekoja golema rasa kade toa "grickanje" bi znacelo seriozni povredi. Vo vakvi slucai znam deka i da mu dades kontakt od dreser so koj dvajcata ke rabotat,nema da se javi,zosto ili nema pari ili nema vreme. Ke pocekame nekoe vreme i bi bilo interesno da slusneme sto se slucilo so kuceto i kako go resil problemot
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
во населба имам исто прашано сопственик н Џек Расел кој го дал кучето ма дресура, истата трселс 45 дена. Човеков ми кажа дека дресерот прво им јдирал убав ќотек за да всади страв и после тоа ако не слушаат команда корекција со струја :( тоа не е дресер... не го запамтив името на дресерот ама несакам да не си го препознаам кучето и да го земам со убиен дух... затоа и тоа го искличив како опција ако некогаш се одлучм и осетам потреба за стручна помош
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.061
Катастрофа, да платиш за некоја будала да ти го тепа и траумира кучето.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.132
Поени од реакции
9.635
...gazdite " nemaat vreme", a imaat ocigledno visok pari,i nema nikakov efekt.
Како што кажа Пепа, за успех газдите треба да идат на „школо“ заедно со кучето....стравот од други кучиња не знам како да го решам и како да влијаам.
Секојдневна дружба со други сопственици и кучиња со мирен теперамент не би требало да наштети.... :)

За креветите знам дека за два теи дена ќе биде поинаку бидејќи веќе бега кога ќе тргнам накај него си се симнува сам и оди во соба си легнува кај мене на кревет, тоа не ми пречи али ме имтересира дали треба и тоа да го забранам за да има ефект сево ова? лаичко прашање е пошто и тоа е кревет но таму ме ми пречи, пречи во дневна...
Правилата треба да бидат јасни и недвосмислени, и секогаш треба да важат и да се спроведуваат.

Греота е да неможе да осети слобода, зсдниот пат се бркавме по комшиски дворови и јадеше праски :(
Неслушање команди е немање контрола. Не знам точно што мислиш под „слобода“, ама вистинска слобода имаат волците, кучињата имаат слобода само во рамките на просторот кој ќе им се остави (фигуративно кажано). За да не им сметаш на другите (сопственици на дворови, и воопшто сите други луѓе), мора да имаш контрола врз кучето. Се друго се проблеми и главоболки за тебе, а последователно и за кучето.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
41
Поени од реакции
42
Riste raboti na princip : ostavi mi go kuceto izvesen period i ke ti go naucam. Znam G.O kaj nego na dresura 1 mesec,kuceto posle 2 nedeli ko da ne bilo nikad na dreser,gazdite " nemaat vreme", a imaat ocigledno visok pari,i nema nikakov efekt. @Vanlok mu go kaza istoto sto i jas, i sreka sto ne cuva nekoja golema rasa kade toa "grickanje" bi znacelo seriozni povredi. Vo vakvi slucai znam deka i da mu dades kontakt od dreser so koj dvajcata ke rabotat,nema da se javi,zosto ili nema pari ili nema vreme. Ke pocekame nekoe vreme i bi bilo interesno da slusneme sto se slucilo so kuceto i kako go resil problemot
другар ова е последен пат да ти реплицирам, незнам што сум ти згрешил што волку си се свртел против мене??? Јас моето куче го сакам многу повеќе од што можеш да замислиш и нема нешто што не му е пружено, само јас знам колку маки и стресови сум поминал до сега со болести за денес да е здрав и да е ок. Секогаш ќе направам се за него и ќе му пружам тоа што можам. Добро знам каква обврска е кучео, секој ден е шетан по два пати, отприлика саат ипок до два во денот плус кога одиме да изврши нужда. Дома му е пружемо внимание и се е во ред. Не е во ред да судиш и да мислиш дека се знаеш. Прашав за совет ти ме напаѓаш од прв момент. Да ќе пишам за резултатите и ако недај боже гледам дек неможам да се справам со некој работи секако дека ќе побарам стручна помош, нема ништо лошо во тоа освен ако е со отек и треба да го оставам таму. Остани во добро здравје и фала ти сепак што ми посочи некој работи...[DOUBLEPOST=1506447202][/DOUBLEPOST]
Како што кажа Пепа, за успех газдите треба да идат на „школо“ заедно со кучето.
Секојдневна дружба со други сопственици и кучиња со мирен теперамент не би требало да наштети.... :)


Правилата треба да бидат јасни и недвосмислени, и секогаш треба да важат и да се спроведуваат.


Неслушање команди е немање контрола. Не знам точно што мислиш под „слобода“, ама вистинска слобода имаат волците, кучињата имаат слобода само во рамките на просторот кој ќе им се остави (фигуративно кажано). За да не им сметаш на другите (сопственици на дворови, и воопшто сите други луѓе), мора да имаш контрола врз кучето. Се друго се проблеми и главоболки за тебе, а последователно и за кучето.
Кучињата повеќе осеќаат од нас луѓето, пример со малтезерката на девојка ми се врсници и се знаат од мали нозе, со неа нема никаков проблем. Истони со други кучиња кој се по мирни ама тоа се ретки. А за слободата зборувам кога ќе го пуштам од поводник, главоболка е да го бркаш и тој да бега дути и со награда не доаѓа пошто се му е поинтересно. Затоа планирам да почнам во дог парк и да видам како ќе оди. Ти благодарам за советите и инструкциите, за вакви совети се обратив патем... :)
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2015
Мислења
150
Поени од реакции
43
другар ова е последен пат да ти реплицирам, незнам што сум ти згрешил што волку си се свртел против мене??? Јас моето куче го сакам многу повеќе од што можеш да замислиш и нема нешто што не му е пружено, само јас знам колку маки и стресови сум поминал до сега со болести за денес да е здрав и да е ок. Секогаш ќе направам се за него и ќе му пружам тоа што можам. Добро знам каква обврска е кучео, секој ден е шетан по два пати, отприлика саат ипок до два во денот плус кога одиме да изврши нужда. Дома му е пружемо внимание и се е во ред. Не е во ред да судиш и да мислиш дека се знаеш. Прашав за совет ти ме напаѓаш од прв момент. Да ќе пишам за резултатите и ако недај боже гледам дек неможам да се справам со некој работи секако дека ќе побарам стручна помош, нема ништо лошо во тоа освен ако е со отек и треба да го оставам таму. Остани во добро здравје и фала ти сепак што ми посочи некој работи...[DOUBLEPOST=1506447202][/DOUBLEPOST]
Кучињата повеќе осеќаат од нас луѓето, пример со малтезерката на девојка ми се врсници и се знаат од мали нозе, со неа нема никаков проблем. Истони со други кучиња кој се по мирни ама тоа се ретки. А за слободата зборувам кога ќе го пуштам од поводник, главоболка е да го бркаш и тој да бега дути и со награда не доаѓа пошто се му е поинтересно. Затоа планирам да почнам во дог парк и да видам како ќе оди. Ти благодарам за советите и инструкциите, за вакви совети се обратив патем... :)
И моето куче така како помало не слушаше кога ке го пуштев од поводник.Само работа, многу работа...принципот ми беше ако слуша ке добива повеќе шетање дури и шетање без поводник, трчање играње до други кучиња итн. Така се научи и ден денес да не ја шетам една недела ке слуша зашто знае дека ке поминам пак многу време со неа..тренинзи трчање шетање итн.Само работа иначе имам куче питбул/стафорд далеку поенергично од Џек расел-от.Социјализирано со кучиња птици (папагали) и мојот мачор.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.851
Поени од реакции
2.408
главоболка е да го бркаш и тој да бега дути и со награда не доаѓа пошто се му е поинтересно
Е ова е клучниот момент. А) ти го бркаш него и Б) се друго му е поинтересно. Треба да работиш на тоа да ти бидеш поинтересен од се друго. Мора да најдеш тригер, играчка или храна, што нема да му биде достапна цело време, за која ќе биде спремен да направи се. Кучето ти е како мало дете, работи на принцип на дај ми за да ти дадам. Значи ти мораш да имаш да најдеш што е тоа што пали кај твоето куче. Никој не рече дека дресурата е едноставна работа. Бара многу упорност бидејќи е секојдневна борба на карактери :)
 
На врв Bottom