Дали сте крстени во црква?

Дали сте крстени во црква?

  • Да.

  • Не и не планирам.

  • Не, но планирам.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Бааги крстени по форумов... :)
Сите сте крстени што пишувате тука во подфорумот, иако некои денес може и да се атеисти, како возрасни?

П.С. Атеисти, ве бројат во христијанството секако, за нив не постои откажување иако без прашање ве крстиле како мали. Јако нели? :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.994
Бааги крстени по форумов... :)
Сите сте крстени што пишувате тука во подфорумот, иако некои денес може и да се атеисти, како возрасни?

П.С. Атеисти, ве бројат во христијанството секако, за нив не постои откажување иако без прашање ве крстиле како мали. Јако нели? :)
Обичен цермонијален обред кој се провлекувa години наназад. За време на социјализмот и не толку.
Иронично ти е што христијанството не ти дава слобода и те третира како предодреден додека вие сатанистиве имате слобода и викате прави како што ти е воља?
Демек христијанството или која и да било религија те регрутира и те маркира од раѓање без своја воља а во суштина сите сме исти бланко се додека не го осознаеме Луцифер, е тек тогаш чакрите се отвараат :P

Кога сме кај црковни обреди, крштевање, венчавка, умирачка....

Стварно ти вака како Телетабис и тие уште еден два на форумов. Дали некогаш сте продискутирале овде за односот помеѓу телетабисите и останатите човекови единки.
Дали вашето секташење дозволува љубовна врска со партнер од друга религија и други сваќања.
Пример ти ако сакаш некој христијанин или христијанка. Тоа забрането е кај вас? Ќе се трудиш да ја/го преобратиш од петни жили?
Се понашате ко оние сајентолозине? Такво некое уредување имате?
Еве пример. Ти и партнеро сакате да стапите во брак. Освен формалното правно запишување во матично имате некој религиозен обред?
Христијаните, Муслмиманите, Будисти.... Сите вршат некаков обред. Дали вие имате такво нешто? Да застанете пред олтарот и пред козата да речете ДА!

Ко ќе умреш.... Несомнено ќе умреш. Ќе те јадат црви... Гајле ми е дали си имал душа или ќе одиш во пеколот. Не веруваш во пеколот... Значи Небитно...
Дали телетабисите имаат некаков обред со кој се испраќате кај козата.
Незнам дали имате продискутирано за ова ама ме интересира а https://heptagramxi.wordpress.com нема многу информации пошто текстовите се пишувани ко 3 acid апој да сте земале и неартикулирано ви паѓала главата на тастатура па сте пишувале некој небулози, што лексигорафски немаат смисла
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Ама ти изгледа не си крстен штом вака те напаѓаат светците... кажи си од прва, што вакви текстови без врска?
Нема да ти земеме за зло - слобода имаш до бесконечност.


Ништо не е обично во однос на било кои ритуали, без разлика на било која релиијга - но треба да знаеш малку за религиите и ритуалите.
Тебе ти е обично бидејќи не се заморуваш со религиите освен што за тебе е доволно што ти си христијанин и сите други се сатанисти - доволно ти е да си веруваш дека си на „вистинската страна“, а другите што ти е гајле...

Дали се изнервира до толку за да се обидуваш да ме навредиш со простачки говор? Не сум го изгубил значи ова својство - непознати да се возбудуваат до таа мера да не знаат кај тераат....
Кај ќе ти оди душата како совршен крстен христијанин?

Ќе умрам. И ти ќе умреш, но јас ќе бидам тука ти кога ќе умреш.
Небитноа е туѓата смрт, туѓите идеали ако тие истите не ти стојат на твојот пат и те спречуваат да бидеш она што најмногу можеш сега на Земјата.
Ме разбираш? :)
Не? Да си жив и здрав :)

П.С. За Телема, во темата за Телема - не тука прашања што не се поврзани со темата. Држи си мислата зауздана не да пламнуваш без врска... полека.
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.994
Ама ти изгледа не си крстен штом вака те напаѓаат светците... кажи си од прва, што вакви текстови без врска?
Нема да ти земеме за зло - слобода имаш до бесконечност.


Ништо не е обично во однос на било кои ритуали, без разлика на било која релиијга - но треба да знаеш малку за религиите и ритуалите.
Тебе ти е обично бидејќи не се заморуваш со религиите освен што за тебе е доволно што ти си христијанин и сите други се сатанисти - доволно ти е да си веруваш дека си на „вистинската страна“, а другите што ти е гајле...

Дали се изнервира до толку за да се обидуваш да ме навредиш со простачки говор? Не сум го изгубил значи ова својство - непознати да се возбудуваат до таа мера да не знаат кај тераат....
Кај ќе ти оди душата како совршен крстен христијанин?

Ќе умрам. И ти ќе умреш, но јас ќе бидам тука ти кога ќе умреш.
Небитноа е туѓата смрт, туѓите идеали ако тие истите не ти стојат на твојот пат и те спречуваат да бидеш она што најмногу можеш сега на Земјата.
Ме разбираш? :)
Не? Да си жив и здрав :)

П.С. За Телема, во темата за Телема - не тука прашања што не се поврзани со темата. Држи си мислата зауздана не да пламнуваш без врска... полека.
Демагогии, демагогии, демагогии... ништо конкретно...
Во најмала мера можеш да ме цитираш и цитатот да го пренесеш во соодветната тема.
Ти си тој кој воскреснува тема од 2018год исмевајќи се на одредени догми кои се практикувале со векови наназад.
Секој еден верник својата религија и убедувања ги смета за вистински а сите други за погрешни. Телемитите не сe ништо поразлични во тој поглед.
Јас убаво прашав.
Ако Христијанинот се крштева, венчава и прави помен, што Са... ОК Телемитот има од обичај и обред за да се зарече пред Аивас или кои и да ви е таму хиерархиски надреден.

ПС.
Ќе умрам. И ти ќе умреш, но јас ќе бидам тука ти кога ќе умреш.
Ова незнам како да го сватам... Ќе бидеш присутен спиритуално или физички? :) Дали можеби треба да го сватам како закана по мојот живот? :unsure:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
сум крстен, пред бога, како што е редот.
Не се согласувам.
На какф ред мислиш. Крстен си пред кума и попа, а пред бога тешко.

Ја викам дека не е потребно сс силу да му се вметнуе вера на мало бебе. Нека порасне, нека учи, нека сфати што како, па тк ако сака нека се крсти, нека биде што сака.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Не се согласувам.
На какф ред мислиш. Крстен си пред кума и попа, а пред бога тешко.

Ја викам дека не е потребно сс силу да му се вметнуе вера на мало бебе. Нека порасне, нека учи, нека сфати што како, па тк ако сака нека се крсти, нека биде што сака.
Роди ме мајко кумановац и фрли ме на буниште :pos:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Роди ме мајко кумановац и фрли ме на буниште :pos:
Сфака дискусија сс тебе е затфорена. Убиен си у другу тему од мене у дискусију. Везе немаш. Ја сфе ти одговори а ти ништо. Или даваш глуп одговор или глупо видео, или на прашање одговараш сс прашање. Џабе фрљаш глупи несмешке.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.267
Не се согласувам.
На какф ред мислиш. Крстен си пред кума и попа, а пред бога тешко.

Ја викам дека не е потребно сс силу да му се вметнуе вера на мало бебе. Нека порасне, нека учи, нека сфати што како, па тк ако сака нека се крсти, нека биде што сака.
Истово го велат и за тоа дека децана сами да одлучат дал се женски или машки и да се унаказат. Или истово може и за разни дроги и што ти ја знам.
Ако крстиш дете во црква, а после детето само си кажува дека е атеист, или муслиман, нема некоја штета за детето, а сигурно нема ни да биде казнето од бог.

Телемитите не сe ништо поразлични во тој поглед.
Они се баш исти ко првите христијани кога Константин и Елена ги правеле официјална религија да се, дури и полоши би рекол. :D
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
@Bafra не се губи, не споредуј умноболни амерички глупости сс нешто непотребно.
Не викам дека ке има којзнае какфа штета, ама што е толко потребно бебе да се крсти? Скроз непотребно за невино мало бебе кое нема никакфу претставу за реалност.
Еве не га крстиш бебе. И што?
Што ке смени? Ке га урочуеф? хахаха
А башка непотребан трошак. Исус колко плати за да га крсти Јован?
Епа туј се плаќа. Лакомна верска заедница. Ед'н амин кошта 500 ден.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
@Bafra не се губи, не споредуј умноболни амерички глупости сс нешто непотребно.
Не викам дека ке има којзнае какфа штета, ама што е толко потребно бебе да се крсти? Скроз непотребно за невино мало бебе кое нема никакфу претставу за реалност.
Еве не га крстиш бебе. И што?
Што ке смени? Ке га урочуеф? хахаха
А башка непотребан трошак. Исус колко плати за да га крсти Јован?
Епа туј се плаќа. Лакомна верска заедница. Ед'н амин кошта 500 ден.
парва разбираш,

е ми ти плаќаш ли за струју, за воду, за бензин, за телефон, за „Интернет„, за храну, за пиење, за облекување?...

Или и на тргоФци и диструбитери им велиш, е му скупи сте ми и за тој ја‘ не ви плаќаФ...

Да имаш грам писменлк од православну веру, како што га немаш, има да плаќаш и у цркФу и а питујеш оше колко требе да платиш за да на Бога Му се оддужиш...
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
парва разбираш,

е ми ти плаќаш ли за струју, за воду, за бензин, за телефон, за „Интернет„, за храну, за пиење, за облекување?...

Или и на тргоФци и диструбитери им велиш, е му скупи сте ми и за тој ја‘ не ви плаќаФ...

Да имаш грам писменлк од православну веру, како што га немаш, има да плаќаш и у цркФу и а питујеш оше колко требе да платиш за да на Бога Му се оддужиш...
Около 90 посто од мислења на форум су ти глупи, ама овој мислење ти е врф.
Што мешаш основни човечки потребе сс нешто скроз заостанато и непотребно.
Кажи ми што да плаќам, што сам му ја дужан на вашега бога? Да плату за кислород што га дишу? Кислород постои и пред ваши измислени глупости.
Бог ке ги казни сфи некрстени у сфет?
Ах сирото мало нигеријче, ке скапе у пекол само затој што се родило тамо и не е крстрно.
Логика нула.
И па ке кажу, постови су ти крш, од глупо поглупо. Немој такој, ке те казни семоќниот, или синот? А сфетиот дух од коју страну седеше, горе на небесата.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.267
Не викам дека ке има којзнае какфа штета, ама што е толко потребно бебе да се крсти? Скроз непотребно за невино мало бебе кое нема никакфу претставу за реалност.
Еве не га крстиш бебе. И што?
Што ке смени? Ке га урочуеф? хахаха
Тоа си е одлука на самите родители, исто како што е твоја одлуката да не го крстиш и нема ништо лошо ниту во едното ниту во другото. Но има некоја корелација (не велам причина) колку помалку верба има народ, колку повеќе атеисти, колку повеќе слепи верници во системот, толку полошо станува за живеење.

Убаво ти потенцирав на кој дел од твојот ти реплицирав, а тоа е дека ќе си го оставел детето само да одлучи. Ако е така, тогаш за ништо не го учи детето, остај го на системот да ти го расте, па што излезе од него, тоа е. Ама така не треба да функционира родителството.

1696245673154.png


башка непотребан трошак. Исус колко плати за да га крсти Јован?
Епа туј се плаќа. Лакомна верска заедница. Ед'н амин кошта 500 ден.
А за извод од управата на матични книги колку пати плаќаш?
 
Последно уредено од модератор:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Значи мешаш лични документи сс нешто НЕПОТРЕБНО.
Задолжително е да има извод, лична карта и слични работе. Овој не е.
А и колко се бе плаќа за извод, 150-200?
Крстење деца колко е, 6-8-10 000 ден.?
Крсти си га тфое дете и не ме замарај. :icon_mrgr:
Инсекти у килибар, крстени ли су? :ROFLMAO:
Од две три крстења у цркфу, еве ги попови на бифтеци и сортни вина у Два Елена кафану.

А ако дете праилно се васпита и образуе и ако порасне у нормални услови, ке се разве у разумну особу и нека си одлучи само дали ке биде крстен, сечен, атеист или било што.
Лелееее као да е природан закон дс мора мало бебе да се стаи у некоју веру.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.267
Крсти си га тфое дете и не ме замарај. :icon_mrgr:
Па ти прв почна да замараш со глупи објаснувања.

А ако дете праилно се васпита и образуе и ако порасне у нормални услови
Што сега мењаш. Нели кажа ќе го оставам детето само да одлучи :icon_mrgr:

Значи мешаш лични документи сс нешто НЕПОТРЕБНО.
За мене и едното и другото е НЕПОТРЕБНО. Посебно извод не постар од 6 месеци, ама ете ти како слеп верник во системот, ок ти е да си присилен документи да вадиш, ама се фати за некој што од мерак, по слободен избор сака да си има документ од црква/ џамија / синагога.

Инсекти у килибар, крстени ли су? :ROFLMAO:
Крстени се, за да бидат доказ за твојата лага дека постои природен процес еволуција. :kezec:

Лелееее као да е природан закон дс мора мало бебе да се стаи у некоју веру.
Природен закон секако не е, ама па зашто паразитите ("елитата" ) 10ци генерации ги копираат верувањата, традициите, ставовите од своите предци, а тебе ти велат, остај го детето ние ќе ти го обликуваме :anco:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom