Греење со пелети

Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Fala mnogu. Ke proveram odma sabajle. Pa ke pisham da kazam.[DOUBLEPOST=1546981810][/DOUBLEPOST]
Sigurno e poskapo so peleti. Spored mene. Kolku potroshiv ke mozam da ti kazam otkako ke zavrshi zimata :) Deka mi e prva sezona so peleti.

P.S. Ako se greesh so inverteri, mozis da postignish sobna temperatura +22 ako nadvor e -22?
Ako imas losa izolacija ni so peleti nemozes druze.Znam deka toplina so peleti e podobra od inverteri no sepak gledam kolku ke platam od gjeb.I na -13 nokeska bese 24 stepeni doma ,no e do izolacijata pred se.
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Ako imas losa izolacija ni so peleti nemozes druze.Znam deka toplina so peleti e podobra od inverteri no sepak gledam kolku ke platam od gjeb.I na -13 nokeska bese 24 stepeni doma ,no e do izolacijata pred se.
Fala na odgovorot, vo pravo si za izolacijata.
Kaj mene izolacija nadvoreshna nemam, dogramata e od 1987. Ama ne e tolku losha, drvena e.
So inverterot postignuva 22 ako ne e mnogu ladno nadvor. Primer do nula ako e, ili eventualno -5 ako duva klimata 24h. Inaku nema shansi.
So peleti sega probvam ovaa godina. Sega ke probam preporakite od Ivana od postot pogore.

A prethodnite 7-8 zimi bev na kotel so drva. Toj mozese da postigni i +30 ako nadvor e -30. Temperaturata na vodata dostignuvashe do +80. Go pustiv na 90 za proba, ko bese nadvor -30 ladno.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Fala na odgovorot, vo pravo si za izolacijata.
Kaj mene izolacija nadvoreshna nemam, dogramata e od 1987. Ama ne e tolku losha, drvena e.
So inverterot postignuva 22 ako ne e mnogu ladno nadvor. Primer do nula ako e, ili eventualno -5 ako duva klimata 24h. Inaku nema shansi.
So peleti sega probvam ovaa godina. Sega ke probam preporakite od Ivana od postot pogore.

A prethodnite 7-8 zimi bev na kotel so drva. Toj mozese da postigni i +30 ako nadvor e -30. Temperaturata na vodata dostignuvashe do +80. Go pustiv na 90 za proba, ko bese nadvor -30 ladno.
So klima normalno e da rab 24h nema gasnenje kaj mene e taka .Se mislev edno vreme parno so pecka na peleti no trosok e sigurno plus 3000e .
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
20
Поени од реакции
8
Дали има некој искуство со DIECOTEC JENA HIDRO 25 kw? Во план ми е да греам 130 квадрати.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Треба да загревам простор од околу 90-100метри кв.
Препорачајте камин/печка/котел на пелети и која е разликата помеѓу овие.Куќата е со солидна изолација.Голема пуштена дневна со кујна и трпезарија,салон,ВЦ,детска соба и спална.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Здраво,ме интересира колку пелети трошите на една грејна сезона и колкав простор загревате.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Постојат штетни пелети? Пелети со хемикалии или лепаци употребувани при производство?
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Здраво,ме интересира колку пелети трошите на една грејна сезона и колкав простор загревате.
25 kw kotel, staven vo prostorija, toj osloboduva toplina + sekade na dva sprata imam radijatori.
Vkupno zagrevam okolu 140 m2, site sobi (4), WC-a (2), hodnik (2).
Izolacijata e arna - drvena, ama e stara od 87-ma.
Trosham 2.5 vreki peleti dnevno. Kupuvav skapi peleti grcki A1 klasa, ama ne postignuvaa dovolno toplina. Sega koristam od najeftinite, srpski A2 klasa i vrvam odlicno.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
25 kw kotel, staven vo prostorija, toj osloboduva toplina + sekade na dva sprata imam radijatori.
Vkupno zagrevam okolu 140 m2, site sobi (4), WC-a (2), hodnik (2).
Izolacijata e arna - drvena, ama e stara od 87-ma.
Trosham 2.5 vreki peleti dnevno. Kupuvav skapi peleti grcki A1 klasa, ama ne postignuvaa dovolno toplina. Sega koristam od najeftinite, srpski A2 klasa i vrvam odlicno.
За 140м2 мислам дека не баш грееш многу солидно.Ако си задоволен од А2 класата пелети што ги наведи,дали би можел да ми пратиш линк од каде можам да ги набавам?
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
За 140м2 мислам дека не баш грееш многу солидно.Ако си задоволен од А2 класата пелети што ги наведи,дали би можел да ми пратиш линк од каде можам да ги набавам?
Starite sakaat mnogu toplo, celo vreme +25 stepeni da bidi.:)
Do lani bev so drva na istata konstrukcija so parno, troshev poveke. Lanskata zima bese blaga, jas potroshiv 27 m3 drva :)
Inaku peletite se vikaat "Sparow" nekako, srpski se, gi nabavavam vo ABC Dojcinovski, Bitola, po cena od 185 denari od vreka.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Starite sakaat mnogu toplo, celo vreme +25 stepeni da bidi.:)
Do lani bev so drva na istata konstrukcija so parno, troshev poveke. Lanskata zima bese blaga, jas potroshiv 27 m3 drva :)
Inaku peletite se vikaat "Sparow" nekako, srpski se, gi nabavavam vo ABC Dojcinovski, Bitola, po cena od 185 denari od vreka.
Се извинувам имав грешка во цитатот
За 140м2 се грееш баш солидно,многу добро би рекол со таа потрошувачка за толкав простор.Јас планирам да греам во иднина околу 100м2 само сум во дилема за каков котел/печка на парно.
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
25 kw kotel, staven vo prostorija, toj osloboduva toplina + sekade na dva sprata imam radijatori.
Vkupno zagrevam okolu 140 m2, site sobi (4), WC-a (2), hodnik (2).
Izolacijata e arna - drvena, ama e stara od 87-ma.
Trosham 2.5 vreki peleti dnevno. Kupuvav skapi peleti grcki A1 klasa, ama ne postignuvaa dovolno toplina. Sega koristam od najeftinite, srpski A2 klasa i vrvam odlicno.
Ako mozi da mi kazis kakov kotel e tvojot 25kw koja firma tip bidejki i jas planiram da se prefrlime na peleti a imam odprilika ista kvadratura
Inaku momentalno na drva sum so 18m3 godusno super toplo 22-24
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
147
Поени од реакции
61
Ako mozi da mi kazis kakov kotel e tvojot 25kw koja firma tip bidejki i jas planiram da se prefrlime na peleti a imam odprilika ista kvadratura
Inaku momentalno na drva sum so 18m3 godusno super toplo 22-24
Milkuz e kotelot, 25kw, go zedov od Ohrid, odlicen e.
Jas sum od Bitola. I jas bev na drva do lani, ama troshev poveke.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom