Гоце Делчев

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
Andonov ,mozes go asimiliras sto e sakal da kaze covekot?

Na prvata slika Delcev e vo levo na vojvodata so svetla obleka(Mihail Cakov), a Sandanski e gore vo sredata naj- od levo.
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
Една американска мисионерка ми кажува дека кај нив постојано доаѓаат луѓе и прашуваат колку пари ќе добијат доколку станат протестанти. Некои од овие доброволци за протестантската вера, веќе неколку пати биле и римокатолици. Прашав еден човек на која раса и припаѓа.

„Јас сум Бугарин“, ми одговори, “но мојот брат е Србин“.

„Како е тоа можно“, прашав.

„Па тој доби една турска лира за да стане Србин„.

Читај го целото значи дај пари ке видам се народ со пари не се купува

Бил бугарин па србин римокатолик па протестант. :pos2:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Дали постои аманетот на Гоце да почива во слободна и независна Македонија ?
Sarkofagot so moshtite na Goce Delcev, na koj pishuva:

"Gi zavetuvame idnite pokolenija ovie sveti koski da bidat pogrebani vo glavniot grad na nezavisna Makedonija"

 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Во

Михаил Чаков на крајот пишува и следното

 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Имам чест за прв пат не само на Кајгана, туку воопшто на интернет, во дигитален формат да ви приложам документи за пренесувањето на посмртните останки на МАКЕДОНСКИОТ ВЕЛИКАН Гоце Делчев од Бугарија во главниот град на слободна МАКЕДОНИЈА, Скопје (Црква Свети Спас, каде се и ден денеска) во 1946 год.

Имаме неколку теми отворено за овој наш најголем Македонски Револуционер, ама се одлучив да ги постирам тука зашто е едноставно насловена со "Гоце Делчев", а админите и модераторите ќе ги префрлат сите најзначајни постови од другите теми во оваа за да имаме една тема за ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ со сите релевантни информации за неговиот живот и дело.

Документите се во хронолошки редослед.


































Сите заедно ги стокмив во PDF формат и ги имате на овој линк:
http://www.scribd.com/doc/34124828/Документи-за-пренесувањето-на-посмртните-останки-на-Гоце-Делчев-од-Бугарија-во-Македонија-1946-год

Или долу во мојот потпис кликнете на Scribd линкот.


ВЕЧНА СЛАВА НА МАКЕДОНСКИОТ ВЕЛИКАН ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Додадени (преместени) се постовите од други 3 теми за Гоце Делчев за да имаме подобар преглед на важните информации на едно место.

Благодарност до ЧЕНТО за извонредните скенови, очекувам и поголема активност :)
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Денеска е 4 мај, 2011 година = 108 години од херојската смрт на еден од најголемите МАКЕДОНСКИ синови и Великани, ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Нека му е вечна славата на овој извонреден МАКЕДОНЕЦ..!


Да прочитаме што напиша академикот (роден Штипјанец и едно време регент на Бугарија) Тодор Павлов по повод пренесувањето на посмртните останки на Гоце Делчев од Софија до Скопје на 7 октомври, 1946 година:

Тодор Павлов за ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
 
Член од
13 април 2011
Мислења
18
Поени од реакции
2
Знам дека до сега многупати е постирано ама не е на одмет да го посочиме еден од омилените поети на Гоце Делчев по овој повод.


TAK V SRCETO MAKEDONSKO
DA V'ZGLASNIM NII BORBATA
SRESHTI PLEME ANADOLSKO
DA RAZVIEM ZNAMENATA.

NEK POKAZEM NA TURCINA
NA CINCARJA I NA GRKA
NA B'LGARI, NA SRBINA
I NA VSEKI STO NI BRKA.

CHE NE LAMPTIM ZA KORONI
ZA CARSTINA I ZA SLAVA
NE STEM DA SME NII BARONI
V MAKEDONSKATA DRZAVA.

NO SE TRUDIM DA V'VEDEM
BRATSTVO, RAVENSTVO, SVOBODA!
TRUDIM SE DA S'ZDADEM
LJUBOV MILA V NARODA!

TRUDIME SE I VERVAME
CHE V BORBATA STE USPEEM:
NADEZDATA NE GUBIME
SKORO PESNA STE ZAPEEM.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Статија на The Wahington Times од 26 мај 1903, за смртта на Гоце Делчев:

 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Бидејќи два пати ми ги бришете постовите, заклучувам дека се плашите од нешто. Од вистината?
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Бидејќи два пати ми ги бришете постовите, заклучувам дека се плашите од нешто. Од вистината?
Абе коски ни се тресат од такви потатарени истресоци како тебе.:pos:

Нели гледаш дека што повеќе се силиш тоа посмешен стануваш?

И од толку малку што те оставија да тролуваш, за последен пат испадна глуп, како и секогаш до сега, односно покажа дека пиринскиот и егејскиот дел на Македонија не се слободни.

http://www.youtube.com/watch?v=6nGe3XMyiU0&feature=related
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612


Бидејќи два пати ми ги бришете постовите, заклучувам дека се плашите од нешто. Од вистината?
Хаха, се вратил Kasnakoski, упс пардон, мислев "Билјана" овде.

Му стана практика на хермафродитов после секое добро плескање, да си поседи настрана 2-3 месеца, да си ги залечи раните и пак да се врати и обидува да грака тука со неговите глупости.

Ќе цркнат од мака болгарчетата зашто од А до Ш се поставени документите за пренесувањето на посмртните останки на МАКЕДОНСКИОТ великан ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, токму со таа цел = ЗА ДА НЕ МАНИПУЛИРААТ И ЛАЖАТ ЗА НИВНАТА СОДРЖИНА..!!!

Арно ама пуста семка турко-монголска и лажлива што може друго да прави освен да лаже, манипулира и да се обиде да извртува работи што се јасни како бел ден.
Па се дрзнал уште и прашања да поставува и да "заклучува" тука, бре, бре...

Во ИСТИОТ документ, којшто е постиран во целост погоре и од кај што го извадил делот и се обидел да го изврти неговото значење иако е ЈАСНО, појасно не може да биде, (прочитајте ги последните 7 збора) го има и овој дел:



Сега појасно ли е?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom