Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.181
Поени од реакции
40.955
Ако плукнеш слика на Тито ги имаше следниве можности:
1. Најдобрата одиш во Бардовци во хуманиот социјализам од 1980ти
2. Те претепува полиција на лице место
3. Паѓаш по скали во Полициска Станица едно 5-6 пати по ред
4. Одиш во Идризово и те носат во соба број 10 и случајно ти откажуваат бубрезите
5. Одиш на Голи Оток после вручи зец се давиш на вриче море
Еве пред некоја година во центар на Скопје имаше палење слики на престедател на РМ. Да беше тоа во Титово време гарант ќе имаше јавни егзекуции.
Ако си плукнел слика од Тито ќе те затвореле, а денес можеме да плукаме по слуки од претстедатели.

Колку е боље денес.


Иди бре тамо у голдман сакс и не пишувај по други теми. Како мало дете си надвор од тие теми.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
си ги измешал лончињата. Јас не се жалам од сфрј, ти си тој кој се жали.
се зависи како и колку ќе украде...и колку ќе и се упика на власта у задник. Да не се лажеме дека со чест на исклучоци во одредени занимања, успехот и парите овде се ради лична заслуга. Ене ги, избегаа 2000дитите еден куп оти многу убаво. Бар да беа со македонски произход.
немало лекови ни во бугарско и српско...или имало? сериозност и фокусирање малку не е на одмет. Немало ни свемирски станици, сателити...
Нема логика се жалиш кога се работите подобри и има прогрес а не се жалиш кога биле полоши. Ни српско ни турско ни бугарско не било подобро од денес само нема дебата за тоа. Има за југословенско и македонско. Сега сум пишал слободно отвори бизнис свој или купи удели во заеднички или слично и пари ќе направиш. Сигурно не од штедење во банка. Има сега многу можности и за пари и за одмор и за забава и за лекување и за патување и за техника и за домување и за што ли не што ги немало порано.
Јас сум поприлично сигурен дека во некое идно време да го наречам „европско“ како пример ќе зборуваат колку не го бивало македонско. Има прогрес и ќе има. Како што било овде подобро во српско од турско, во југословенско од српско, во македонско од југословенско така ќе биде подобро во европско од македонско.
Дури и тоа што луѓе лажат или нерално зборуваат за денес е знак дека сега е послободно време од југословенско. Зборувај тогаш како Српско било убаво, Кралот паметен и демократски и имало што ти ја знам што подобро...тину нину и ќотек.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.132
Поени од реакции
2.275
Сега ти праќам писмо напишано со перо по пошта...за 10 дена ќе ти стигне одговор. :D Ако не ти одговорам пак значи УДБ ме фатила и ме пратила на Голи Оток,кажи им на моите.
Споредуваш време и технологија од пред 30,40 и 50 години со денешна технологија. Со таа мерка можеш слободно да донесеш заклучок дека ние технолошки сме многу понапред и од Германија, на пример затоа што кај нас секој има мобилен телефон и интернет а тоа го немало во Германија пред 50 години... СФРЈ со технологија беше еден чекор зад најразвиените земји, сега сме километри зад тие земји.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Ако плукнеш слика на Тито ги имаше следниве можности:
1. Најдобрата одиш во Бардовци во хуманиот социјализам од 1980ти
2. Те претепува полиција на лице место
3. Паѓаш по скали во Полициска Станица едно 5-6 пати по ред
4. Одиш во Идризово и те носат во соба број 10 и случајно ти откажуваат бубрезите
5. Одиш на Голи Оток после вручи зец се давиш на вриче море
A денеска ако плукнеш на слика од Зајко сигурно нема ништо да ти направат а?

Или пак ако го запалиш, изгазиш под нозе синото знаме со жолтата петокрака и се ставиш на јутјуб сигурно ништо нема да ти направат?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Споредуваш време и технологија од пред 30,40 и 50 години со денешна технологија. Со таа мерка можеш слободно да донесеш заклучок дека ние технолошки сме многу понапред и од Германија, на пример затоа што кај нас секој има мобилен телефон и интернет а тоа го немало во Германија пред 50 години... СФРЈ со технологија беше еден чекор зад најразвиените земји, сега сме километри зад тие земји.
Во-времето-на-СФРЈ-подобро-се-живееше-Мит-или-вистина
Автоматски споено мислење:

A денеска ако плукнеш на слика од Зајко сигурно нема ништо да ти направат а?

Или пак ако го запалиш, изгазиш под нозе синото знаме со жолтата петокрака и се ставиш на јутјуб сигурно ништо нема да ти направат?
Има снимки од тоа и од многу знамиња и слики на Јутјуб
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Во-времето-на-СФРЈ-подобро-се-живееше-Мит-или-вистина
Автоматски споено мислење:


Има снимки од тоа и од многу знамиња и слики на Јутјуб
До сега такви работи не сум видел на Јутјуб...

А кажи ми ако денес има слобода на говор и демократија тогаш зошто во Шутка ги втераа Брат му на Мето Јовановски (Владо Јовановски, Дурловски музичарот, Богдан Илиевски (Бетмен Велит), Ќосињата, внук му на Ченто, лидерот на христијансkо братство Жарко Грозданоски и уште еден куп такви.

Буквално тие ги втераа во затвор за ништо...
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
90
Поени од реакции
98
Имам чуство дека опшеството било така интересно изградено што сите биле во некоја комфорт зона. Освен тие што биле политички против режимот нели.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.793
За едно 50 години кога Македонец ќе се вивне кон Јупитер, ние ќе бидеме понапредни од најголемите европски сили Франција, Германи и Бритаин, оти тогаш тие немале пратено луѓе на Јупитер во 70тите. За 50 години ќе бидеме супер.
Има снимки од тоа и од многу знамиња и слики на Јутјуб
тоа што нашите органи не ги санкционираат сторителите е минус за Македонија и нејзините институции, не е минус за претходната држава. Најголем број земји ги санкционираат овие дела како парично така и затворски.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
734
Поени од реакции
381
А Ако истакниш знаме од Југославија шо ќе се деси мислам дека ќе те напрат комуњар и малце забеган.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
А Ако истакниш знаме од Југославија шо ќе се деси мислам дека ќе те напрат комуњар и малце забеган.
Да е само тоа добро ќе е. Ништо не ме чуди во денешно време за такво нешто да те пратат во Шутка... Денешнава политика кај нас се менува преку ноќ...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
До сега такви работи не сум видел на Јутјуб...

А кажи ми ако денес има слобода на говор и демократија тогаш зошто во Шутка ги втераа Брат му на Мето Јовановски (Владо Јовановски, Дурловски музичарот, Богдан Илиевски (Бетмен Велит), Ќосињата, внук му на Ченто, лидерот на христијансkо братство Жарко Грозданоски и уште еден куп такви.

Буквално тие ги втераа во затвор за ништо...
Влези ти кај Тито и мавни му два шамари. Не затвор на кол ќе те наденат.
Автоматски споено мислење:

За едно 50 години кога Македонец ќе се вивне кон Јупитер, ние ќе бидеме понапредни од најголемите европски сили Франција, Германи и Бритаин, оти тогаш тие немале пратено луѓе на Јупитер во 70тите. За 50 години ќе бидеме супер.
тоа што нашите органи не ги санкционираат сторителите е минус за Македонија и нејзините институции, не е минус за претходната држава. Најголем број земји ги санкционираат овие дела како парично така и затворски.
Незнам зошто би требало некој да се казни за плукање и палење на слика па и знаме. Мислам дека уште си во времето на диктатурата на Тито со мајнсетот.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Влези ти кај Тито и мавни му два шамари. Не затвор на кол ќе те наденат.
А во која држава денес не е така. Дури и во „најдемократските“ држави како САД. Мавни му 2 шамари на Трамп или фрлај по него со камче или со јајца, одма те седнуваат на столче со 2000 волти напон...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
А во која држава денес не е така. Дури и во „најдемократските“ држави како САД. Мавни му 2 шамари на Трамп или фрлај по него со камче или со јајца, одма те седнуваат на столче со 2000 волти напон...
Па кај нас ги судат па ги помилуваат...
Инаку со оглед дека официјално знаме на држава со комшиски име е вентилаторот. Баш и не е некој голем грев да се запали.
Инаку почнавме од плукање на слики на Тито завршивме со тепање на де факто прв човек на држава. Па сме поминале долг пат од 1945.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.309
Поени од реакции
1.820
Па кај нас ги судат па ги помилуваат...
Инаку со оглед дека официјално знаме на држава со комшиски име е вентилаторот. Баш и не е некој голем грев да се запали.
Инаку почнавме од плукање на слики на Тито завршивме со тепање на де факто прв човек на држава. Па сме поминале долг пат од 1945.
Системот треба да функционира или суди го со максимална казна затвор, или воопшто не суди го. А и повеќето луѓе кај нас што се осудени на долги години затвор се ни криви ни должни. Како на пример 2011 година тој полицаецот во Гостивар застрела двајца Албанци бидејќи го бранеше синот (крајно нужна самоодбрана) и го осудија на доживотен затвор, тие од Смилковско езеро и диво насеље ги ослободија...

Да преживееше некој од тие децата од Смилковско езеро ништо чудно да беа прогласени за виновни и да беа осудени на доживотен затвор...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.120
Поени од реакции
2.141
Системот треба да функционира или суди го со максимална казна затвор, или воопшто не суди го. А и повеќето луѓе кај нас што се осудени на долги години затвор се ни криви ни должни. Како на пример 2011 година тој полицаецот во Гостивар застрела двајца Албанци бидејќи го бранеше синот (крајно нужна самоодбрана) и го осудија на доживотен затвор, тие од Смилковско езеро и диво насеље ги ослободија...

Да преживееше некој од тие децата од Смилковско езеро ништо чудно да беа прогласени за виновни и да беа осудени на доживотен затвор...
Тоа за судењето најдобро земи ливче и чекај на ред за да го пљукаш. ЕУ е прво на ред.
Јас лично појма немам ништо за судство, не сум бил ниеднаш во животот на судење. За многу други работи повеќе ме засегале и сум имал контакт.
Инаку на темата судството во СФРЈ беше модернизирана верзија од шпанска инквизиција. Така да ова е прогрес кој дури и јас судски дунстер го забележувам.
 
На врв Bottom