Во Ташкент се одржа парада на коњи

Член од
7 септември 2016
Мислења
16.909
Поени од реакции
30.325
... во главниот град на Узбекистан има многу наши сонародници, поточно потомци од намачени деца избеглици од Егејска Македонија кои се однесени низ цел свет каде бил нели социјализмот, а Сталин ги однел дури до Узбекистан да го градат глевниот град Ташкент!


7819a97898523e8edd7beb9cc0dcbf3c_m.jpg

... на 18ти март во главниот град на Узбекистан, Ташкент, се одржила парада на коњи посветена на пролетниот празник Науриз.

AQAGhoGF4C06HWNvalQmtEKrre1dwe0OOzKsGkhqUWdU7XjIN0J-2XIR_8eAEu3kfjAnV4V3FGKfoeAsPB-PcmrbUg0.jpg

... по авенијата Амир Темур марширале единици на вооружените сили, Министерството за внатрешни работи на Узбекистан, можност да присутните се восхитуваат на најубавото животно чистокрвните коњи јавани од воени коњаници и тоа повеќе од 100 коњи од англиски, германски, новокиргистански, карабаир и фризиски раси.

5PiJYo15310611032843_b.jpg arbatmedia-konnyi-parad-v-cest-nauryza-proidet-v-taskente-4343-800x448.jpg

... првата парада на коњи во историјата на Узбекистан се одржала во 2018 година.

П.С.
ме потсети на екс Министерот за внатрешни работи Фрчкоски кој купувал коњи липицанери и рејбан очила за мк полиција, можеше да имаме и ние некаква традиција со такви расни коњи дресирани на Хиподром, па денес да ги бркаат по скопските булевари возачите кои со едно око возат а со друго го гледаат ајфонот или зборуваат со него како што е денес во Англија.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.668
Поени од реакции
2.409
ме потсети на екс Министерот за внатрешни работи Фрчкоски кој купувал коњи липицанери и рејбан очила за мк полиција, можеше да имаме и ние некаква традиција со такви расни коњи дресирани на Хиподром, па денес да ги бркаат по скопските булевари возачите кои со едно око возат а со друго го гледаат ајфонот или зборуваат со него како што е денес во Англија.
Па и имаме традиција со коњи кои се борат со "криминалот". До душа не се расни, ама сепак.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.909
Поени од реакции
30.325
srednyy-aziy.png

... да се потсетиме за Узбекистан,
екс држава на СССР, независна од '91 со над 440 000 км2 површина и околу 30 мил. жители, главен град Ташкент, со 80% Узбеци, 6% Руси, 3% Казаци, 2% Каракалпаци и нешто Татари, службен јазик узбески, спореден каракалпачки јазик, меѓуетничко свеопфатен руски јазик.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
7.549
Поени од реакции
47.086
Да се потсетиме. :pos:

Пошто некој стварно е запознаен со површината на Узбекистан, нивното население и секако службениот, споредниот и сеопфатно прифатениот јазик во овие измислени земји.
Па еве докторот по Википедија ќе не потсети. Одлична кратка лекција за тие што не знаат, а за тие што знаат одлична можност, како што стои на почетокот на излагањето, да се потсетат.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.832
Поени од реакции
6.456
Во тој дел од светот сега се слави новата година Nowruz !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.909
Поени од реакции
30.325
Во тој дел од светот сега се слави новата година Nowruz !
Nowruz-History.jpg dreamstime_l_51770271.jpg

...Новруз(Novruz, Navruz, Nooruz, Nevruz, Nauryz) значи „нов ден“- ирански традиционален празник Нова Година,

Nowruz-Ancient-Iran.jpg


... стар празник кој го слават милиони луѓе низ цел свет, посебно се слави во Крим, северозападна Кина, Азербеџан и курдски дел во Турција, а исто означува прв ден на пролетта како во Узбекистан!

3-copy.jpg

... меѓународниот ден на Невруз бил прогласен од Генералното собрание на Обединетите нации, во 2010 година, на иницијатива на неколку земји кои го делат овој празник „култура на мирот“, земјите-членки на Авганистан, Азербејџан, Албанија, Република Македонија, Иран (Исламска Република), Индија, Казахстан, Киргистан, Таџикистан, Турција и Туркменистан подготвија и воведоа нацрт-резолуција со наслов „Меѓународен ден на Новруз“ .

index.jpg23.jpg Nowruz-tea-sprouts-eggs-and-candy.1.jpg

... освен со парада со коњаница во Ташкент, Узбекистан, луѓето во Ташкент го славеле и првиот ден на пролетта со песни, игри и шаренило од цвеќиња, како и свечена колоритна трпеза со тукушто порасната мини пченица и шарени јајца, ферментиран црн чај и слатки.

navruz5.jpg Uzbek National.JPG
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.909
Поени од реакции
30.325
gUeTG03rgzll1mjHgTuZzN4WCi8DjPbd.jpg

... привлечноста на Навруз е тоа што ги прокламира идеалите на мирот и хуманоста, светлината и добрината во куќата не се само убави зборови, па според легендата, со доаѓањето на Навруз, добрите ангели се спуштале на Земјата, но тие не ги посетувале куќите каде што немало мир, затоа, пред празникот, луѓето се трудат да ги заборават сите кавги, да им помогнат на сираците, осамените, болните и сиромашните.

1414dec4eed90454ee14a0388cb64649.jpg

...традициите на прославувањето на Новруз во септември 2009 година се вклучени во Репрезентативната листа на нематеријалното културно наследство на УНЕСКО.

5017178_7 0 1200 674_600x0_80_0_0_41241a0ee5f756ad01ed33e50afb2e36.jpg

... од тогаш, 21 март е прогласен за Меѓународен ден на Навруз, единство со природата и нејзиното зачувување, мир, помош на слабите и сиромашните - идеалите на ООН, како нематеријалното културно наследство вклучува обичаи и форми на креативност кои се пренесуваат од генерација на генерација, изведувачки уметности, општествени церемонии, свечени и ритуални церемонии, претстави поврзани со природата, традиционални занаети.

1571234417_zhenschiny-tadzhikistan-president_tj1.jpg

... празникот Навруз, покрај другите национални вредности, служи како духовна поддршка за големите демократски реформи што ги спроведувале и изградбата на слободна и просперитетна држава и воздигнување на вредноста на човекот.

6698d63789fc75d4bc3d02b58005ad7f0225.jpg

...приготвување на исцеден сок од пченица и интрегрално брашно помешано со фстаци и бадеми врз оган 10-15ч, како традиционално јадење - „Сумалак“ за време на празникот Навруз.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.832
Поени од реакции
6.456
Nowruz е всушност Персиска Нова Година и се слави во тој регион од светот, каде што живеат или Персиски или некои Туркски народи !
Нашата Нова Година на пр. која ја славиме и ние како и генерално поголемиот дел од светов е фактички во среде зима, но Новрузот е всушност т.е. календарски се совпаѓа со доаѓањето на пролетта, крај на март !
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.307
Поени од реакции
32.202
Го живеат животот луѓево. Глобалистичкиот запад сака само да не лоботомира да не сме задоволни од малите работи и све да тежнееме кон неостварливото и нон стоп да бидеме издепримирани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom