Војната на патиштата

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.373
Брзина над 120 ова го прави, плус постар тип на БМВ кај што нивото на безбедност не е на ниво на денешниве. Има инфор за тип на повреди?
Мое нагаѓање е дека ако продолжи да оди без последици треба да е среќен.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.373
Општо патот за Грција си бара концентрација многу, посебно на вакви викенди кај што има наплив од наши туристи, срби и стандард грци околу солун што се движат. Факт е дека грците не се најдобри шофери.

И уште еден доказ дека кога се купува кола треба да се размисли повеќе и за безбедноста. Волвото ја смачкало фиестата.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.034
Поени од реакции
64.300
Општо патот за Грција си бара концентрација многу, посебно на вакви викенди кај што има наплив од наши туристи, срби и стандард грци околу солун што се движат. Факт е дека грците не се најдобри шофери.

И уште еден доказ дека кога се купува кола треба да се размисли повеќе и за безбедноста. Волвото ја смачкало фиестата.
Волво би смачкало многу автомобили. Едноставно, градени се како тенкови.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.373
Волво би смачкало многу автомобили. Едноставно, градени се како тенкови.
Тоа и го зборам, од слична причина земав Мондео место Талисман пред некоја година. Талисманот иако преубав премногу пластичен ми се виде на места кај што Мондеото е легура. Никој не посакува да дојде до тој момент, ама ако било пишано, нека биде со кола која што е поцврста.

Од иста причина најверојатно и следно нешто што би земал е Волво.

А во врска со патот кон Грција мислам дека враќањата се поризични бидејќи сите брзаат, се лета по 180 на магистралата, баш вчера бев сведок на влетувања цик цак во сред колона за накрај истите 2ца да ги престигнам на граница бидејќи заглавија во поспора лента :tapp:
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.206
Поени од реакции
4.943
Не се одржува доволно простор помеѓу возила. Девојчињава првин удриле во друга кола напред, па после тоа волвото ги има забиено уште толку, буквално во сендвич ситуација биле.

Не за џабе новиве коли ти мерат размак помеѓу тебе и колата пред тебе. И на дисплејот ти стои колку секунди имаш простор за реакција. Ја би ставил и да ти пишти доколку си повеќе доближен од препорачаното. Нормално ова би важело само за поголеми брзини.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
Не се одржува доволно простор помеѓу возила. Девојчињава првин удриле во друга кола напред, па после тоа волвото ги има забиено уште толку, буквално во сендвич ситуација биле.

Не за џабе новиве коли ти мерат размак помеѓу тебе и колата пред тебе. И на дисплејот ти стои колку секунди имаш простор за реакција. Ја би ставил и да ти пишти доколку си повеќе доближен од препорачаното. Нормално ова би важело само за поголеми брзини.
500 сензори имај - џабе. Ако ти е чукнат сатот ќе ти влета некоја будала од овие цик-цак што одат со 160 до 200 на саат и ќе ти еби пиперката. Грчиштата особено го прават тоа, особено пак на тој дел од патот, ѓубриња недоквакани.

Има фајде од такви сензори ако и пред тебе и зад тебе нормален сообраќај имаш, доколку не бадијала и сензори и бутур.
Во преголеми гужви ако имам подобра кола секогаш крајно лево возам или ако е полоша (ко во случајот моментално) кога е гужва крајно десно одам кај камионите па лазам зад некој камион додека помине гужвата.

ЈБГ, можда и дефанзивното возење не е решение ама барем за колку толку си го намалваш процентот од пиздарија, а ова што викаш земање волво или некое возило кое е побезбедно игра ите како улога ама не можат сите да си дозволат. Вервам дека децата едно шо имале кола шо им била купена колку да имаат *(или сами си ја купиле, небитно), друго и искуство помалку во возење, невнимание, слабо време на реакција + будали на пат и тоа е епилогот.

Чупето, според сите мислења досега, било баш на место и добро дете. Не дека има некое дете кое е чисто зло ама муабетот ми е секогаш страдаат во голем дел невини луѓе што не ја ни предизвикале конкретната сообраќајка.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.476
Поени од реакции
40.366
на автопат да возиш и споро не е баш паметно. Јас увек гледам да расчистам гужвата пред мене. Камиони ми се голем ред флег зад кој не сакам да бидам.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.034
Поени од реакции
64.300
Едиствено во Косово имам видено полуди работи отколку во Грција.

2018-та на враќање од Космос, баш кај клучката за Евзони, наидовме на блокада, препречени коли, чекале 2 возила кои не сакале да сопрат, делуваа на тркачи. Го видов едниот, зашто беше на смрачување, дека екстремно брзо ми се приближува, и фатив да бегам во десна лента, страв ме фати дека ке ме удри од позади. Толку брзо возеше, што кога ја виде блокадата, зеде да кочи, и успеа со кочење да ме пристигне, поима немам со која брзина идеше. Тој вториот што беше зад него, го удри од позади, и дур џандари во цивилка трчаа кон колите, со пиштоли во раце, првиот успеа да ја сврти колата, и гас во контра смер од каде што дојдоа. Како на филм.

Бидејки не знаевме дека се всушност полицајци, зашто колите што беа препречени беа налик цивилни, сите што бевме во колата, штом видовме дека ликови трчаат со пиштоли во раце кон коливе што се судрија, прво нешто што ми падна на памет е дека чекаат некого да егзекутираат, па спуштивме глави долу. Во таа паника, сум заборавил да кренам рачна и бидејки главата доле, не сум забележал дека колата ми иде нанапред, па го удрив тој пред мене, среќа некој лик од Скопје, кој само гледаше како да си иде побрзо од тука како и сите останати.

2019-та кај Јоанина, лик заспа во пик ап пред нас, среќа удри во банкината, и го врати на пат без да се истумба, со жена позади, која веројатно спиела на задното седиште.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
на автопат да возиш и споро не е баш паметно. Јас увек гледам да расчистам гужвата пред мене. Камиони ми се голем ред флег зад кој не сакам да бидам.
Не можиш со 40, си има прописи ама дека ред флаг ти се камиони тоа е уплав и ништо друго, го гледаш огромен и си викаш тешко мене ако ме закачи. Сто пати се посовесни од останатите учесници во сообраќајот, особено од шанкуриња со БЕНВЕ или дечишта со некое раскантано брзинско.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.476
Поени од реакции
40.366
Не можиш со 40, си има прописи ама дека ред флаг ти се камиони тоа е уплав и ништо друго, го гледаш огромен и си викаш тешко мене ако ме закачи. Сто пати се посовесни од останатите учесници во сообраќајот, особено од шанкуриња со БЕНВЕ или дечишта со некое раскантано брзинско.
не да ме закачи, свашта носат може нешто да летне, може да укочи нагло и да се залепиш у него. Камион не сакам да видам бар 150 метри пред мене.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.673
не да ме закачи, свашта носат може нешто да летне, може да укочи нагло и да се залепиш у него. Камион не сакам да видам бар 150 метри пред мене.
Сосем те разбирам. Иако со возачко искуство од 13 години досега сум немал никаква сообраќајка. ама кога ќе видам камиони ми се лоши. За ова најголем виновник сум самиот јас поради изгледани голем број видеа на сообраќајки со камиони.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom