Влез во Грција со новите услови од мај 2021

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Јас немав бувално никакви проблеми, си ги средив документите во печатена форма... без да ме замараат со дополнителни прашања или било какви зафрканции.

Живо пиле немаше во Сабота на границата во Дојран... а вчера (Недела) се изненадив, буквално кола немаше за патот низ Килкис - Граница Дојран... стигам на граница само јас, мртва тишина. Ептен ми беше невообичаена ситуација, Недела обично се тркаа по патот кој по прв да стигне до граница.
Јас на 6ти Јули бев во 07:00ч на граница и живо пиле нема. Тој полицаецот вика абе многу не знаеа дека е отворен и затоа нема гужва. Исто и за враќање после неколку дена само 1 кола пред мене. Нема никаква гужва, инаку рандом ме тестираа и мене грциве на граница и додека полицаецот ги гледаше пасошите, тоа дечкото вика негативен си терај
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
ПЛФ сертификатите и негативните ПЦР тестови може од телефон да им се покажат или треба у печатена форма?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
кај ќе идеш бе, седи тука
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Може и на еден документ да се запишат сите што ќе патуваме.
Или боље секој посебно?
сите на еден, имаш на крајот опција за членови од семејство да додадеш и за лица што не ти се фамилија


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
сите на еден, имаш на крајот опција за членови од семејство да додадеш и за лица што не ти се фамилија


Sent from my iPhone using Tapatalk
Другар сеа потполнуваше формулар и му испратиле одма код. А глеам тука пишувате 23, 00h.
Што е тоа? :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Другар сеа потполнуваше формулар и му испратиле одма код. А глеам тука пишувате 23, 00h.
Што е тоа? :D
промена, од пред некој ден почнаа одма да го праќаат кодот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Како е ситуацијата со Ковид мерки моментално во Грција? Има рестрикции за невакцинирани и дали се почитуваат?
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
699
Поени од реакции
915
Како е ситуацијата со Ковид мерки моментално во Грција? Има рестрикции за невакцинирани и дали се почитуваат?

Сегде се седи на отворено, така да... не би требало да имаш некој проблем.

Маски обавезно се носат во автобус ако патуваш или ако одиш да купуваш алишта во моловите..
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Маски само во затворени простории, мада све е надвор така да нема проблеми.
Лабаво е доста.
На граница одма поминавме, нит скен нит ништо, само погледна у телефон тој. Ни по пат не не застанаа за тест. Не ни имаше контроли по пат ко што забележав.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Па нормално дека нема да ви бараат вакцинални сертификати или тестови за ковид. Чипирани сте уште на раѓање со матичниот број што го имате. Со самото впишување негово, се води евиденција за сите.

Истото е и за зелен картон. Секоја кола си има регистрација...така да знаат они точно кога и на кој треба да побараат документ.

Воглавно, it is not a big deal, ама малку замарање е ова пријавувањето. Посебно што до пред некое време кодот доаѓаше во 10 до 12 вечерта, на денот кога треба да патуваш.

Чувајте си се, на отворено маска не носат, ама избегавајте гужви. Имаат поприлично зголемување на бројот на инфицирани.

Аа да, и казнуваат ако не носиш појас назад.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
425
Поени од реакции
8
Со новите мерки треба да се покаже PCR тест и кога ќе се враќаме од Грција, ме интересира која е цената да се направи тестот во Грција и каде би можело да се изведе тоа......?
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Јас само му го покажав PLF документот на граничарот од телефон, и не ни сакаше да го види. Само од далеку формално.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
нешто начув дека и на некој од тие со вакцинален сертификат им праеле тестови на граница ?? ај со кола ако не те пуштат ќе се вратиш, ама со автобус е лошо...А од денеска Севернаја е во топ листа на најнебезбедни...на граница сигурно ќе праат повеќе тестови...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom