Влез во Грција со новите услови од мај 2021

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Само грците останаа да ги викаме цигани, се друго се европеизира, просветли, себевоздигна мме.
Така да уа цигани!
Циган да биде има секој легитимно право, да молиш циган за да одиш кај него треба бетер од циган да бидеш...математика.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
треба да не ти е понов од 2 и не постар од 7 плус греба со нашиве да се замараш да ти го издадат, не ме чуди и појма да немаат и да те шетаат таму ваму а и кога се поплнува тоа ПЛФ како опција не дава антигенски тест така да малку ризик е ако имаш нешто резервирано


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да, сепак со тест ќе мора. Јас имам позитивен ПЦР тест, нешто над 2 месеца и со него ќе врвам. Зезнато ми е што е Меџитлија затворена, до Солун е 3 и пол сати преку Гевгелија од БТ инаку е за 1 сат побрзо во правец...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
напрај те си фалц и кој ги е.е
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Продолжени се мерките до 7-ми Јуни.

- Задолжителна маска на отворено.
- Забрана за движење после 00:30 часот (полициски час)

За влез важат следниве мерки:
- Пополнет PLF формулар (https://travel.gov.gr)
- Сертификат за вакцинација, PCR тест или потврда за прележан COVID 19.

Работи само преминот Евзони (Богородица) со работно време од 7 до 23 часот по локално, односно од 6 до 22 часот по македонско време.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.539
Поминав граница со негативен тест, дополнително тестирање не ни правеа иако немаше жив човек, маски по Солун носат на отворено по туристичкиве места и не баш, само во продавница кога ке се влезе ама има и таму што се шетаат без маски а не гледам баш да ги опоменуваат, полиција сеуште немам видено а тек па да казнува.
QR кодот ми пристигна една минута по 23:00 по наше време, доколку барате смештај на лице место или одите на еден ден кај адреса пишете го местото само и толку


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Да, сепак со тест ќе мора. Јас имам позитивен ПЦР тест, нешто над 2 месеца и со него ќе врвам. Зезнато ми е што е Меџитлија затворена, до Солун е 3 и пол сати преку Гевгелија од БТ инаку е за 1 сат побрзо во правец...
Со позитивен ПЦР помина? Јас имам од Биотек позитивен ПЦР од Март, меѓутоа на македонски е. Може тоа да го приложам?
 
Член од
7 април 2019
Мислења
23
Поени од реакции
43
И сега значи со стар позитивен ПЦР тест може да поминиш а со сегашен тест за IgG антитела не може?
да ти јебем логиката :confused:

Па присуството на IgG антитела е најголем знак дека имаш имунизацја од Covid.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
И сега значи со стар позитивен ПЦР тест може да поминиш а со сегашен тест за IgG антитела не може?
да ти јебем логиката :confused:

Па присуството на IgG антитела е најголем знак дека имаш имунизацја од Covid.
Не знам ни со стар PCR дали можеш, што читам на нет измешани информации има...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.539
врска си нема дека со позитивен пцр дека ке поминете граница, само со позитивен на антитела може да се помине и тоа преведен на англиски


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
врска си нема дека со позитивен пцр дека ке поминете граница, само со позитивен на антитела може да се помине и тоа преведен на англиски


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ако си позитивен на антитела, колку време можеш да патуваш со тој истиот документ? Или и од како PCR тестот важи 72 саати?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.539
Ако си позитивен на антитела, колку време можеш да патуваш со тој истиот документ? Или и од како PCR тестот важи 72 саати?
Седум месеци, ама има правило да не е понов од 2 и не постар од 9месеци, што значи ако денес направиш тек послем два месеци ке можеш со тој тест да влезеш у Гр
во Систина сеа им е промотивно 500ден така да кој има прележано нека си направи за во иднина и обавезно земете си сертификат на англиски јазик


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Седум месеци, ама има правило да не е понов од 2 и не постар од 9месеци, што значи ако денес направиш тек послем два месеци ке можеш со тој тест да влезеш у Гр
во Систина сеа им е промотивно 500ден така да кој има прележано нека си направи за во иднина и обавезно земете си сертификат на англиски јазик


Sent from my iPhone using Tapatalk
да не беше 2 до 7или 9? месеци стар ПОЗИТИВЕН ПЦР тест, а антителата нормално по тазе ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom