Влезна врата за куќа, масивно дрво или квалитетен блиндор.

Член од
27 март 2018
Мислења
23
Поени од реакции
16
Искуства и мислења за тип на влезна врата за куќа.
Напоменувам куќа, бидејќи постои огромна разлика помеѓу врата за надвор, и врата за во влез (отпорна на влага и сонце, дихтување и термо изолација, звучна изолација и тн).
Во игра се врата од квалитетно масивно дрво, и блиндор за надворешна употреба.
Би сакал да прочитам ваши искуства и мислења што ќе ми помогнат при изборот. :)
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Во зависност од типот на блиндорот, на двете страни на вратата (лице и опачина) можеш да ставиш медиапан или масивно дрво како украсен елемент, всушност повеќето од блиндорите имаат оставено простор за ваква намена. Однадвор ќе си ставиш дрво, одвнатре медиапан што ќе ти одговара на ентериерот. Само добро распрашај се за типот на блиндорот, уствари најбитен ти е типот на бравата, бидејќи арамиите ги обиваат бравите а не вратите. И нека не те лажат со кинески блиндори за 200 евра, во тој случај поарно остави ја отклучена вратата, посигурен ќе си :)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Во зависност од типот на блиндорот, на двете страни на вратата (лице и опачина) можеш да ставиш медиапан или масивно дрво како украсен елемент, всушност повеќето од блиндорите имаат оставено простор за ваква намена. Однадвор ќе си ставиш дрво, одвнатре медиапан што ќе ти одговара на ентериерот. Само добро распрашај се за типот на блиндорот, уствари најбитен ти е типот на бравата, бидејќи арамиите ги обиваат бравите а не вратите. И нека не те лажат со кинески блиндори за 200 евра, во тој случај поарно остави ја отклучена вратата, посигурен ќе си :)
Vo kuka valjda polesno e da vlezes preku PVC prozor ili PVC vrata, namesto da krsis vrata, makar bila i kineska :)
Najbitni se termickite svojstva i dihtuvanjeto, a ne sigurnosta (slusaj patalec)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
3.720
http://www.despina.com.mk/gallery.html ова ти дрво, секако ако имаш солиден буџет, од ова нема подобро. Мислам дека се доста квалитетни а тоа ти е многу битно бидејќи денес во мк нема квалитетни сушари од каде може да се набави екстра материјал па да ти го изработи некој мајстор, секогаш ке бидеш во ризик да се искриви вратата бидејќи дрвото не било добро исушено. Овие работат екстра роба со екстра материјал и воглавном за добро ситуирана клиентела која може да си го дозволи дрвото како материјал. Е сега, секако треба да имаш во предвид каква ти е и останатата столарија, да не ти дели вратата од останатото, мислам дека не иде некоја ваква врата со пвц останата столарија... а за безбедност, битна ти е бравата.
 
Член од
27 март 2018
Мислења
23
Поени од реакции
16
http://www.despina.com.mk/gallery.html ова ти дрво, секако ако имаш солиден буџет, од ова нема подобро. Мислам дека се доста квалитетни а тоа ти е многу битно бидејќи денес во мк нема квалитетни сушари од каде може да се набави екстра материјал па да ти го изработи некој мајстор, секогаш ке бидеш во ризик да се искриви вратата бидејќи дрвото не било добро исушено. Овие работат екстра роба со екстра материјал и воглавном за добро ситуирана клиентела која може да си го дозволи дрвото како материјал. Е сега, секако треба да имаш во предвид каква ти е и останатата столарија, да не ти дели вратата од останатото, мислам дека не иде некоја ваква врата со пвц останата столарија... а за безбедност, битна ти е бравата.
Да, ја гледав странава. Побарав понуда пред извесно време, и сеуште ја чекам. Изгледа имаат многу работа :)
Токму поради недостаток на квалитетен материјал во Македонија, ризично ми е да набавам дрвена врата без добра препорака. Имаш ти, или некој твој познаник искуство со фирмава, или препоракава е базирана на муабет? Не ме сфаќај погрешно, ама од рекла-казала, до препорака базирана на искуство има разлика.
Инаку да, се сложувам дека треба да се совпаѓа со останатата дограма. Лани ја менував, ставив ПВЦ, но во боја/текстура на темен даб, и визуелно ќе одговара со дрвена врата.[DOUBLEPOST=1522341258][/DOUBLEPOST]
Во зависност од типот на блиндорот, на двете страни на вратата (лице и опачина) можеш да ставиш медиапан или масивно дрво како украсен елемент, всушност повеќето од блиндорите имаат оставено простор за ваква намена. Однадвор ќе си ставиш дрво, одвнатре медиапан што ќе ти одговара на ентериерот. Само добро распрашај се за типот на блиндорот, уствари најбитен ти е типот на бравата, бидејќи арамиите ги обиваат бравите а не вратите. И нека не те лажат со кинески блиндори за 200 евра, во тој случај поарно остави ја отклучена вратата, посигурен ќе си :)
До сега не наидов на блиндор со надворешно лице од масивно дрво. Има иверка, медијапан, и алуминиум со текстура и боја на дрво. Алуминиумските се добри, но многу скапи (околу 1600еур), додека иверката и медијапанот ни под разно не се за надвор.
Доколку имаш информација за фирма која прави или увезува такви, со дрвено лице, дај ми контакт или име на фирма.
Што се однесува до брава, сите посериозни врати (над 600-700 евра) имаат солидни брави.
Кинески таканаречени блиндори секако не доаѓаат во предвид :D
 
Последно уредено:

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
До сега не наидов на блиндор со надворешно лице од масивно дрво. Има иверка, медијапан, и алуминиум со текстура и боја на дрво. Алуминиумските се добри, но многу скапи (околу 1600еур), додека иверката и медијапанот ни под разно не се за надвор.
Доколку имаш информација за фирма која прави или увезува такви, со дрвено лице, дај ми контакт или име на фирма.
Што се однесува до брава, сите посериозни врати (над 600-700 евра) имаат солидни брави.
Кинески таканаречени блиндори секако не доаѓаат во предвид :D
Блиндор вратата што ја ставив кај мене се набавува без лице и опачина, значи само масивна метална врата (конструкција да ја наречам). На лицето и опачината можеш да ставиш каков сакаш материјал за да добие посакуван изглед, барем така ми рече човекот од кај што ја набавив, а најчесто ставаат медиапан. А тој е дограмаџија, па ми даде целосна цена за вратата, бравата, материјалот (медиапан) и изработката на лицето, опачината и первазите. Станува збор за стандардна влезна врата од стан (80 х 200 приближно), така да ако твојата врата треба да е поголема, ваљда тоа ќе влијае и на цената. Знам само дека ги набавува вратите од Грција по порачка и димензии, a бравата е италијанска.

Фирмата се вика Киара Дизајн, од Битола. Ќе го бараш Аце 075/617-002
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Искуства и мислења за тип на влезна врата за куќа.
Напоменувам куќа, бидејќи постои огромна разлика помеѓу врата за надвор, и врата за во влез (отпорна на влага и сонце, дихтување и термо изолација, звучна изолација и тн).
Во игра се врата од квалитетно масивно дрво, и блиндор за надворешна употреба.
Би сакал да прочитам ваши искуства и мислења што ќе ми помогнат при изборот. :)
Се си има свои предности и маани. Дрвото дава топлина, пријатност, ако целата врата е од масивно дрво и има одличен заштитен слој, вратата ќе нема гајле, но ако завршната обработка и не е баш најдобро одработена од самата влага со текот на времето враата ќе почне да ја менува својата површина, а со самото тоа и својот квалитет. Од друга страна дрвото како дрво има карактеристика да се шири и собира, со што со текот на годините ја променува својата првобитна форма, а со самото тоа и дихтувањето, изолацијата о квалитетот. Блиндор надворешните врати за мене се одлични, но само ако се квалитетно изработени. Отпорна, одлична изолација, само избери некоја со што помалку стакло на неа:D
 
Член од
27 март 2018
Мислења
23
Поени од реакции
16
Се си има свои предности и маани. Дрвото дава топлина, пријатност, ако целата врата е од масивно дрво и има одличен заштитен слој, вратата ќе нема гајле, но ако завршната обработка и не е баш најдобро одработена од самата влага со текот на времето враата ќе почне да ја менува својата површина, а со самото тоа и својот квалитет. Од друга страна дрвото како дрво има карактеристика да се шири и собира, со што со текот на годините ја променува својата првобитна форма, а со самото тоа и дихтувањето, изолацијата о квалитетот. Блиндор надворешните врати за мене се одлични, но само ако се квалитетно изработени. Отпорна, одлична изолација, само избери некоја со што помалку стакло на неа:D
Токму затоа барам некој што има монтирано нова дрвена врата, годиниве уназад, за да слушнам мислење од прва рака. Старите дрвени врати, генерално беа со беспрекорен квалитет, но дали денешниве се барем приближно како тие. Вратата што ја користам во моментов е од 1971год. Се издеформира да речеме последниве 4-5 год, што значи била во одлична состојба добри 40 години...
Тоа знам дека нема шанси да го добијам, ама барем приближно :D
Кај блиндорот, кога е изложен на влага, а кај мене при појак ветер ја врне, страдаат металните делови. На другар мој, блиндор од 800 евра, и тоа целосно покриен, значи не го врне дирекно, за 5 години почна да појавува корозија на неколку места. Замисли како ќе изгледа таа врата после 40 години :anco:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Токму затоа барам некој што има монтирано нова дрвена врата, годиниве уназад, за да слушнам мислење од прва рака. Старите дрвени врати, генерално беа со беспрекорен квалитет, но дали денешниве се барем приближно како тие. Вратата што ја користам во моментов е од 1971год. Се издеформира да речеме последниве 4-5 год, што значи била во одлична состојба добри 40 години...
Тоа знам дека нема шанси да го добијам, ама барем приближно :D
Кај блиндорот, кога е изложен на влага, а кај мене при појак ветер ја врне, страдаат металните делови. На другар мој, блиндор од 800 евра, и тоа целосно покриен, значи не го врне дирекно, за 5 години почна да појавува корозија на неколку места. Замисли како ќе изгледа таа врата после 40 години :anco:
Дали е дрвена, дали е блиндор, или било каква и да е, се зависи од квалитетот на материјалот, техниката на правење и која ја прави. Дрвена врата, а поевтина не може да биде баш квалитетна, иако има исклучоци. Словенските дрвени врати се познати како добри, но кај нас која фирма нуди квалитетни дрвени врати, не знам, а ги има. За блиндор надворешна врата за куќа би ти рекол да ги контактираш Rehau, па види што одговор ќе добиеш. Секако разгледај и други фирми. Само за надворешна врата, не се залетувај одма за некоја од огласите од Реклама 5, Пазар 3 и сличните.
 
Член од
27 март 2018
Мислења
23
Поени од реакции
16
Дали е дрвена, дали е блиндор, или било каква и да е, се зависи од квалитетот на материјалот, техниката на правење и која ја прави. Дрвена врата, а поевтина не може да биде баш квалитетна, иако има исклучоци. Словенските дрвени врати се познати како добри, но кај нас која фирма нуди квалитетни дрвени врати, не знам, а ги има. За блиндор надворешна врата за куќа би ти рекол да ги контактираш Rehau, па види што одговор ќе добиеш. Секако разгледај и други фирми. Само за надворешна врата, не се залетувај одма за некоја од огласите од Реклама 5, Пазар 3 и сличните.
Никако не се залетувам, не се менува врата секоја година :icon_mrgr:
Rehau мислев дека има само ПВЦ врати. Имаат и од друг материјал!? Пошто не би ставил ПВЦ...
Словенечки, т.е. мислев дека Лесна се словенечки, ама испадна дека се прават во Косово :eek: Не знам дали воопшто има некој словенечки бренд кај нас.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Никако не се залетувам, не се менува врата секоја година :icon_mrgr:
Rehau мислев дека има само ПВЦ врати. Имаат и од друг материјал!? Пошто не би ставил ПВЦ...
Словенечки, т.е. мислев дека Лесна се словенечки, ама испадна дека се прават во Косово :eek: Не знам дали воопшто има некој словенечки бренд кај нас.
Види на страната на Рехау, ги има карактеристиките, материјалите и дизајните на вратите. Иначе случајно наидов на страната на Герман Лукс, имаат најразлични влезни врати. Разгледај и контактирај ги.
 
Член од
27 март 2018
Мислења
23
Поени од реакции
16
Види на страната на Рехау, ги има карактеристиките, материјалите и дизајните на вратите. Иначе случајно наидов на страната на Герман Лукс, имаат најразлични влезни врати. Разгледај и контактирај ги.
Зборев со Рехау, сепак завршницата на сите модели им е пластика. Другиве Герман Лукс не ги знаев, ќе ги контактирам. Фала на инфо :ojeaa:
 
Член од
27 март 2018
Мислења
23
Поени од реакции
16
Се одлучив за блиндор од фирмата Тензор, македонско производство на врата, со италијанска брава Securemme. Најдобар сооднос цена/квалитет. Како ќе се покаже, ќе видиме :) Фала ви на сите за мислењата и сугестиите (y)
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
168
Поени од реакции
77
Се одлучив за блиндор од фирмата Тензор, македонско производство на врата, со италијанска брава Securemme. Најдобар сооднос цена/квалитет. Како ќе се покаже, ќе видиме :) Фала ви на сите за мислењата и сугестиите (y)
Постирај слики од вратата ако не ти е проблем :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom