Ветеринарно катче

Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Кученцево има 2 месеца али никако да се научи да сере и моча на плочки него се мести баш на тепих (го чуваме во стан кој е не баш голем). Како да го навикнеме на некојси ред?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Кученцево има 2 месеца али никако да се научи да сере и моча на плочки него се мести баш на тепих (го чуваме во стан кој е не баш голем). Како да го навикнеме на некојси ред?
Кога ќе се помочка на тепих, ќе си земеш весниче и ќе го натопиш со мокрачата и премести го на плочки, кај што сакаш ти да ти мочка. Тепихот исчисти го убаво повеќе пати за комплетно да се изгуби миризбата. Најчесто се привикнуваат да мочкаат на едно место, а тоа е најчесто кај што им мириса на нив. За да го одучиш од тоа место, стави му го тањирчето кај што јаде, баш на тоа место. Не мочкаат таму кај што јадат, барем едно нешто позитивно со бебиња. Не очекувај чуда, нема одма да се одвикне, процес е, сепак е бебе рачунај. Мораш да му створиш навика. Веднаш кога ќе се разуди, однеси го кај натопеното весниче и чувај го таму дури да се помочка. Кога ќе е најаде по 20 минути пак остави го кај весничето. Кога ќе пие водичка пак кај весничето. Не би требало да ти одземе повеќе од недела дена.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Може предлог за добра ветеринарна амбуланта (добар ветеринар) ? Имам лошо искуство со онаа во Автокоманда поради нестручноста на ветеринарите. Скршената нога на кучето не ја наместија правилно иако земаа 500 ден. за тоа. Сега целосно му е зарасната во лоша насока и наместо да ја исправат грешката пак се заебаваат.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Може предлог за добра ветеринарна амбуланта (добар ветеринар) ? Имам лошо искуство со онаа во Автокоманда поради нестручноста на ветеринарите. Скршената нога на кучето не ја наместија правилно иако земаа 500 ден. за тоа. Сега целосно му е зарасната во лоша насока и наместо да ја исправат грешката пак се заебаваат.
Ветеринарен центар (кај Др.Диме). Убедливо најдобар ветеринар лекар кај нас. Се наоѓа во Капиштец,позади домот за деца без родители.

Скопје
Ул. Антон Панов бр. 22
Тел: 02/3178-611
Моб: 070/23 43 23
 
L

Lu

Гостин
Ветеринарен центар (кај Др.Диме). Убедливо најдобар ветеринар лекар кај нас. Се наоѓа во Капиштец,позади домот за деца без родители.

Скопје
Ул. Антон Панов бр. 22
Тел: 02/3178-611
Моб: 070/23 43 23
Диме ни е матичен ветеринар на пола Скопски кучкари :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Видете имам младо папагалче тигрица земено од пред неполн месец. Премногу е живо и сака да си игра.
Денеска сабајлево почна изметот да му станува течен, постојано да добива нагон за повраќање, целото се подуло, спие и не е како порано.

Што може да му е? Што да правам?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Aj да прашам и тука да не знај некој.

Пред скоро месец дена кучево имаше проблеми,така цел ден лежеше, не сакаше да се придвижи да се помести, и кога ќе станеше само се напнуваше како да сака да изврши нужда. Назад на крзното како да имаше малку крв, па го прашав братучед ми што може да е проблемот. Ми рече дека веројатно е затровано, му кажав што му дадовме да јади (коски од пилешко стари 3-4 дена кои ги донесе баба ми) па рече дека од тоа му е , да му дадам аналгин и парацетамол. Тоа и сторив и за ден два кучево се накрена, му се заарни.

Еве денеска гледам како да има сличен проблем. Пасивно е, исто се напнува за нужда кога ќе стани, идентична состојба како пред месец. НЕ сака да јади ништо како да има гадење, ни млеко, ни месо дури. Да напоменам само сабајле му дадовме свинско месо со коски, јадеше тогаш.

Не можам ни апчиња да му дадам нурнани кроз кренвишла. Старо е има околу 10 години, но не сакам да верувам дека во староста лежи проблемот.

Moрав и тука истото да го постирам бидејќ итно ми е
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ти кажав и тогаш измери му ја температурата,па пиши ќе најдеме чаре.
Успеав да се слушнам со братучед ми кој е ветеринар. Му кажав шо како, ми рече да дојди да ја боѕни но песов има развиено од мал некоја антипатија кон чоеков па сто посто агресивен ќе постани штом го види, не па да дозволи да прими инекција.

Овој пат веројатно е од прејаденост мрсно свинско. Моите си дојдоа вчера од слава, им пратиле од таму месо што подостанало, она свинско со кожинки и коски. Ми рече дека од свинското е, ептен се има прејадено па не сака ништо да намириса. Ајде ќе набљудувам што како, ќе пробам со аповиве ако не агресија неагресија, најдобро е да дојди и прими инекција.
 
Член од
7 јануари 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Имам златен ретривер кој е веќе 5 месеци, во последните неколку недели многу ослабе пробав со секакви витамини ништо не помага, иначе го хранам со milor cane
 
Член од
7 јануари 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Муабетот ми беше како да му ја вратам нормалната тежина, ми рекоа да пробам да му дадам пивски квасец или б комплекс
 

Attachments

Л

Лигеја

Гостин
Имам златен ретривер кој е веќе 5 месеци, во последните неколку недели многу ослабе пробав со секакви витамини ништо не помага, иначе го хранам со milor cane
--- надополнето: 29 октомври 2013 во 23:45 ---
Имам златен ретривер кој е веќе 5 месеци, во последните неколку недели многу ослабе пробав со секакви витамини ништо не помага, иначе го хранам со milor cane
Колку килограми ти е кучето и колку храна му даваш? Знаеш дека храна се дава во сооднос со тежината и потребите нели? :) Еве ти пример како се пресметува http://mycockerspaniel.com/mer.htm Можеби му даваш премалку храна за неговиот организам кој е во раст.Ако станува збор за анорексија и кучето само ја одбива храната тогаш се работи за патолошка промена и знак за болест.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Имам златен ретривер кој е веќе 5 месеци, во последните неколку недели многу ослабе пробав со секакви витамини ништо не помага, иначе го хранам со milor cane
--- надополнето: 29 октомври 2013 во 23:45 ---
Имам златен ретривер кој е веќе 5 месеци, во последните неколку недели многу ослабе пробав со секакви витамини ништо не помага, иначе го хранам со milor cane
Дали во скоро време го имаш чистено од глисти?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Добра идеја можеби станува збор и за глисти треба да му го провери изметот. :)
Колешке, па нели затоа ме пратија во Словенија, да конечно научам нешто, чунки, кај нас тоа послабо идеше :D
Он топик: Да, треба да се посоветува со ветеринарот или да отиде до ветеринарниот факултет.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Видиш мајката,отиде во словенија и не се пофали ништо.Чекам пофалби,било тука на форум било на фб :D
Јас ти кажав ама ти спиеш како Пенчо у тиквите :rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom