Був, како милениче?

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.667
Поени од реакции
7.845

Одсекогаш сум ги сакал бувовите и секогаш сум сакал до мене да имам едно и да го галам... и да ми ги прави тие ретардираните фаци :icon_lol:

Сношти на сред пат сретнав едно бувче, мало, веројатно не знаеше да лета поради тоа што му свирав и никако не се тргнуваше. Почекав да видам што ќе се случи, па на разминување дојде друга кола, па еден човек излезе од колата, го фати и си го зема за него.

Се работаше за видот Кукумјавка (athene noctua)


Криво ми е вака што испуштив шанса, ако ништо друго, додека да пораснеше да го гледав :cool:

Сте нашле ли некад бувче, сте го земале, чувале? Споделете некој искуства, каде сте ги чувале, со што сте ги храниле... па може еден ден стварно ќе го имам во раце :vozbud:
 
Последно уредено:

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.772
Поени од реакции
14.838
Буф е село во Егејска Македонија. Був е птица :)
Забележав минатата недела на бандера дремеше :) Некоја сивкаста боја :)
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.513
Поени од реакции
3.361
Особено снежните бувови се одлични за миленици ,но читав дека бувот има напаѓано и сопственици .
 
D

dobramuzika

Гостин
И јас многу ги сакам, ако имам прилика веднаш ќе земам да чувам едно. И ако се тетовирам, првата тетоважа ќе биде був, веќе имам најдено и скици.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.792
Поени од реакции
4.665
Прашање е колку се припитомливи и колку е тешко нивното чување за некој кој главно чувал кучиња, мачки и папагалчиња (исхрана и начин на исхрана, агресивност, интелигенција, потребен простор, способни ветеринари) или ништо не чувал. Овие птици вообичаено се ноќни животинки па не верувам дека им е до гнавења и подбуцнувања преку ден. Дивите животни бараат многу повеќе грижа и посветеност, па по некое време воодушевувањето неминовно ќе опадне. Инаку да, супер е да се има.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.513
Поени од реакции
3.361
Прашање е колку се припитомливи и колку е тешко нивното чување за некој кој главно чувал кучиња, мачки и папагалчиња (исхрана и начин на исхрана, агресивност, интелигенција, потребен простор, способни ветеринари) или ништо не чувал. Овие птици вообичаено се ноќни животинки па не верувам дека им е до гнавења и подбуцнувања преку ден. Дивите животни бараат многу повеќе грижа и посветеност, па по некое време воодушевувањето неминовно ќе опадне. Инаку да, супер е да се има.
Прашање е колку се припитомливи и колку е тешко нивното чување за некој кој главно чувал кучиња, мачки и папагалчиња (исхрана и начин на исхрана, агресивност, интелигенција, потребен простор, способни ветеринари) или ништо не чувал. Овие птици вообичаено се ноќни животинки па не верувам дека им е до гнавења и подбуцнувања преку ден. Дивите животни бараат многу повеќе грижа и посветеност, па по некое време воодушевувањето неминовно ќе опадне. Инаку да, супер е да се има.
Јас читав дека стануваат агресивни кон сопствениците после одредено време на чување .А сигурно има и некој начин за припитомување .
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.792
Поени од реакции
4.665
Јас читав дека стануваат агресивни кон сопствениците после одредено време на чување .А сигурно има и некој начин за припитомување .
Па веројатно има, но секако не е едноставно. Мислам дека не треба да се очекуваат чуда. Она што е сигурно е тоа дека нема да доставува метли за летање. :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.541
Не знам дали бувот може да се чува како домашен миленик
Не можат сите птици да се чуваа дома, едноставно не им одговара и угинуват ако некој ги затвори
И треба да се мисли за доброто на птицата
Најдобо земи си папагалче тие се дружељубиви
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.216
Поени од реакции
3.557
Не дека верувам во суеверија но жив був кој дошол на или во куќа се верува дека носи несреќа. Можеби во некој објект или дрво околу па да се грижи човек за него но дома помеѓу луѓе не фала...
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
24.770
Поени од реакции
73.857
Многу убави птици, но никако не смеат да се чуваат дома... ако имате среќа некој да се скости во вашиот двор, чувајте го тогаш, пазете го ако ви е мерак :)
 

Флеш

You plonker!
Член од
23 март 2009
Мислења
8.822
Поени од реакции
9.409
Не знам дали бувот може да се чува како домашен миленик
Не можат сите птици да се чуваа дома, едноставно не им одговара и угинуват ако некој ги затвори
И треба да се мисли за доброто на птицата
Најдобо земи си папагалче тие се дружељубиви
Голема птица е,голем кафез и е потребен и преголем трошок е за чување,исхраната само е специфична.Само тоа е еден голем проблем.Земи подобро папагал или слично .Ќе ти го задоволи барем основното нешто задоволство дека имаш птица.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.500
Не дека верувам во суеверија но жив був кој дошол на или во куќа се верува дека носи несреќа.
За ова и јас имам слушнато, го викаат утка и викаат дека кога утка во близина на некоја куќа или на самата куќа, можно било некој да умрел (чукни во дрво).

Иначе јас колку што знам, був не е за дома. Едноставно ти колку и да се грижиш за него, нема да можеш да му го пружиш она што што тој го бара како организам, а тоа е природата. Папагалот некако се привикнува на условите да живее во човечки дом и не бара некои посебни работи за негово чување. Но бувот како птица не е за во кафез.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.414
Поени од реакции
12.832
Имам чувано був, но само додека не се опорави од падот, не потпорасна, после тоа одлета на слобода. Не дека се диви тие животни но се тешки индивидуалци. Овој беше малку и питом, па си доаѓаше од рака да зоба. Најчесто јадеше мелено месо со макарони, користеше ногата за да брца и после со клунот ги јадеше. Леташе слободно низ куќи, дење си имаше свој ќош за спиење. Не сакаше многу луѓето да му галамат.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.324
Поени од реакции
7.606
Една од најубавите птици според мене, али знаат да станат премногу агресивни и гласни. Далеку повеќе и од типични птици грабливки дури. Така да не би ти препорачал баш. Особено ако не живееш сам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom