Брак помеѓу интелектуалец и работник и рок на траење

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Ќерка ти да ja пазиш, да ја чуваш, да заврши медицина и да ти дојде еден ден дома со шимпанзо ко овие двајцава шо ми реплицираат, ни школо, ни к***ц....па има да ја шинам од маање, родена мајка да не може да ја препознае.
Нека крши друг табуа....јас сум конзерва по ова прашање...инаку сум многу опуштен тип, ама презирам оваква нешколована багра.

nikola strezovski jasno ni e deka ti samo zeni mozes da mavas i da jades gomna na forumi i po stranski vesnici, za toa si ekspert, kurton prva klasa.
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Јас сум со средно, мажот ми е магистар.
Никогаш не ни било пречка. Не го ни перцепираме како разлика.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
nikola strezovski jasno ni e deka ti samo zeni mozes da mavas i da jades gomna na forumi i po stranski vesnici, za toa si ekspert, kurton prva klasa.
Да ти отвориме тема "брак меѓу животни" за да ни споделиш некое искуство, бе куртону австралиски.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Да ти отвориме тема "брак меѓу животни" за да ни споделиш некое искуство, бе куртону австралиски.
nikola strezovski, ne ja vregaj sestra ti, sto e orospija, orospija e ama ne e zivotno.

ti od druga strana si zver, pogore ubavo si kaza deka so zadovolstvo bi ja rascukal sopstvenata kerka ako ona donese nekoj sto ne ti e po keif. tezok kurton si bez mozok ama toa go znaeme veke site na forumot.
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Е, ова е веќе интересна тема.

Има две опции за ваков случај. Во првата случај, мажот интелектуалец, високообразован, таа само со средно или вишо образование. И браков трае, неретко и со години. Зошто? Затоа што егото на (речиси) секој маж бара жена која ќе биде пониско на финансиското или интелектуално скалило. Тоа психолозите уште го викаат и "Пепелашка синдром".

А сега обратното. Случај кога таа е високообразована, интелектуалка. Жената, сакала да признае или не, бара партнер кој ќе биде подобар од неа на интелектуално ниво, бидејќи тоа е добар еволутивен показател за евентуалното нивно потомство. Дури и најголемата феминистка има потреба од маж кому ќе му се восхитува. Се и да ја вади од такт и неподносливо да ја нервира, пак ќе остане со него, вака или онака. Е, затоа на жените интелектуалки им е многу потешко отколку на мажите. Мажот интелектуалец нема да се замара многу-многу дали жена му е интелектуалка или не. Битно му е да има ручек, редовен секс, да е среден, испеглан и дома да е тип-топ.

Но, женската суета е многу поразлична. Жената ако треба ќе трпи и негово пијанчење, и швалерација и што ти се уште не, дури и ќотек, ама пред народот на фамозното прашање "A што работи маж ти?", да може онака гордо да се истопори и да каже: 'Mаж ми е ДОКТОР, ЕКОНОМИСТ, АРХИТЕКТ!"

Сума сумарум, ваков брак (работник-интелектуалец) може да опстои само ако е тој интелектуалецот. Обратното не. Жените по природа се премногу пресметливи за да си дозволат себеси да завршат со некој со кого не можат да се фалат во социјалните кругови.Такви се и интелектуалките, а работничките тројно повеќе, бидејќи достигнувањата на мажот и стануваат нејзини лични (ако веќе јас немам образование, барем маж ми е магистар, доктор на науки и што-ти-не).
Така обично оди тоа, тој се перчи со својата убава жена, таа со неговиот интелектуален и финансиски статус.

Најдобра комбинација е или двајца работници или двајца интелектуалци. Се друго е само мачкање очи и замижување пред неизбежната вистина дека брак може да опстои само кај индивидуи со слични афинитети, образование и поглед на свет.
Сепак нивото на образование наметнува и начин на однесување и мислење. Посебно ако има голема разлика во образование. Не може ако си доктор да ти работи мозокот или егото на пониско ниво. Не може да ти биде ни забавно, ни инспирирачки да бидеш со некој кој не те разбира, нема манири, или заеднички интереси.

Плавоока спомна за пепелашка синдром, се сложувам и со тоа и го забележувам често. Функционира и кај двата пола како што навела: Мажот си бира некоја инфериорна, неинтелигентна риба чисто за фукање, а она е со него ради ќешот, образованието или функцијата. Или е обратно.
Овие врски по дифолт се со разлики на многу нивоа и веројатно е да не успеат(има многу примери). Кај и да е ќе избијат и разлики и ставови и однесувања и се у пм.
Лично не би можел да изберам некоја гуска со „едвај средно“ каква и да е, ниту пак можам да се замислам пред некој доктор на науки жена-и-пол. Не иде...
Кој сака нека ме разубедува и колку сака ке се објаснуваме знам дека никогаш нема да бидат компатибилни и функционални луѓе од различни слоеви .НЕ СИТЕ но голем % . Зборуваме на екстремна разлика , хирур и текстилна работничка или можеби жена педијатар и механичар . Првин едните не само што имаат високо образование , имаат и сосема различен начин на живот, дружбите се поинакви и поинакви гледиште на животот имаат ,финансиите си го прават своето ( + ) . Не велам дека сите доктрои се такви , или професори .. само сакам да кажам не се мешаат така лесно со било кој во животот. Пари на различни начини се заработуваат, овие луѓе се нарциси , самобендисани створења .До душа и мајсторите по разни професии се исто ѓубре. Ко зејтин и оцет се , едноставно не се мешаат а се трпат во одредени ситуации.

Не се сите исти. Многу генерализирате.[DOUBLEPOST=1527847985][/DOUBLEPOST]
Ќерка ти да ja пазиш, да ја чуваш, да заврши медицина и да ти дојде еден ден дома со шимпанзо ко овие двајцава шо ми реплицираат, ни школо, ни к***ц....па има да ја шинам од маање, родена мајка да не може да ја препознае.
Нека крши друг табуа....јас сум конзерва по ова прашање...инаку сум многу опуштен тип, ама презирам оваква нешколована багра.
А ти ако си школован, демек, подобар си?

Ќерка ти многу поубаву би си поминала со некој со основно, отколку со некој 'интелектуалец', како тебе, кој ќе и' го прави ова:
има да ја шинам од маање, родена мајка да не може да ја препознае
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ќерка ти многу поубаву би си поминала со некој со основно, отколку со некој 'интелектуалец', како тебе, кој ќе и' го прави ова:
Пошо не знаеш каква ретардирана особа е овој мајмунов што ме цитира погоре.

Инаку женско не сум удрил во живот и неам намера тоа да го напраам (тоа беше figure of speech што необразуван народ го сфаќа баш така како што ти го сфаќаш).
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Пошо не знаеш каква ретардирана особа е овој мајмунов што ме цитира погоре.

Инаку женско не сум удрил во живот и неам намера тоа да го напраам (тоа беше figure of speech што необразуван народ го сфаќа баш така како што ти го сфаќаш).

poretardirana osoba od tebe nemalo na forumot.

1. napravi profil da propagiras za politika.
2. na pola forum im isprati miljarda zakani i navredi po privatni poraki.
3. jasno i glasno ovde si kaza deka ke ja iskrsis kerka ti od mavanje ako ima nekoj decko sto ne gi ispolnuva tvojte ocekivanja. ne me mesaj mene u ova, ti si kaza sto mislese. jas od tebe sum sekako kade kade poskolovan i sreden, ti si za mene eden obicen kurton, cigan sto si ja ruga sopstvenata drzava i nacija pred stranci. KURTON

PS. jasno ti e deka nasilstvo protiv ponezniot pol e uglavno odlika na traumi preziveani vo detstvoto. izgleda tatko ti se izzivuval doma pa sega u genot ti e. KURTON
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Кажи ни како е да си син на животни во Австралија. Носиш кеси на луѓе од маркет до дома? Растовараш камиони?
Ти сакаш да се ожениш со интелектуалка? Па кој и да е човек со таква ќерка ако ја види со орангутан ко тебе, има да ве убие и двајцата.
Остаи ме ти мене, види се ти каков ретардиран небањат куртон си....уште живееш у времето на паторот и му го земаш по три пати на ден...најди нешо да праиш у животот патетичен, те створила природа таков, јеби га...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Кажи ни како е да си син на животни во Австралија. Носиш кеси на луѓе од маркет до дома? Растовараш камиони?
Ти сакаш да се ожениш со интелектуалка? Па кој и да е човек со таква ќерка ако ја види со орангутан ко тебе, има да ве убие и двајцата.
Остаи ме ти мене, види се ти каков ретардиран небањат куртон си....уште живееш у времето на паторот и му го земаш по три пати на ден...најди нешо да праиш у животот патетичен, те створила природа таков, јеби га...

tatko ti mora da bil mnogu naselen tip. aj sega odjebi kurtone
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Ја запустивте темата со лични препукувања!
Расправајте се во ЛП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom