Бог не е креаторот на светот?

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
тоа е неверојатното нешто што секој верник практикува..
веруваме у нешто што не сме виделе...не сме чуле..само знаеме од текстовите у светите книги...почитуваме-правиме се што ни кажал да правиме.there amazing happens :hihi:
a што ако јас си верувам дека сум супер мен и си иам правила кои се спроти вашиве пр. лажи, кради, убивај, врши прељуба...што тогаш? зошто тогаш ке ме судите според ваши правила и ваше гледање?
 
?

..........

Гостин
Во почетокот бог ги создаде небото и земјата
земјата беше пуста и празна,темнината се простираше над бездната
а божјиот дух се движеше над водите....

и бог рече нека биде светлина.............значи вака тој ја создал земјата и рекол нека биде светлина........:nesum:
земјата е капка во океан спрема цел универзум......и откога ја создал бог земјата потоа го создал масивно чудовишниот универзум ...тоес сите ѕвезди сонцето и се што се наога во вселената.........само со една цел.................... ДА БИДЕ СВЕТЛИНА НА ЗЕМЈАТА..........:uvo:

и потоа бог виде дека светлината е добра и ја оддели светлината од темнината.......

како бог увиде дека светлината е добра а темнината лоша според кои критериуми ....
а пази сам создал се.....:helou:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Јас сум постирал текст дека времто нема креатор...искрено не се сеќавам кога сум го постирал ова..а ако сум го постирал..само ќе речам..
кај ми бил паметот..
Пред Мноооооооогу одамна!
Може има година и нешо дена, ја уше на латиница пишував на форум XD
Ти го пастираше, памтам, баш се зачудив, верник, а ваков пост..па уше маани му наоѓа, а ЈАС! Семоќниот јас неможе да му најде маани XD
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
a што ако јас си верувам дека сум супер мен и си иам правила кои се спроти вашиве пр. лажи, кради, убивај, врши прељуба...што тогаш? зошто тогаш ке ме судите според ваши правила и ваше гледање?
па тогаш според нас ќе бидеш еден од тие лошите а ете остај религија и според правните норми и ти си лошко:XD:
у секоја религија сите забранети работи се штетни...некои директно нас ни штетат..некои работи луѓето околу нас без ние да сме свесни и така...и да ќе те судиме според нашите правила зш ние те гледаме од наш аспект...според наши правила проценуваме човек:)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Во почетокот бог ги создаде небото и земјата
земјата беше пуста и празна,темнината се простираше над бездната
а божјиот дух се движеше над водите....

и бог рече нека биде светлина.............значи вака тој ја создал земјата и рекол нека биде светлина........:nesum:
земјата е капка во океан спрема цел универзум......и откога ја создал бог земјата потоа го создал масивно чудовишниот универзум ...тоес сите ѕвезди сонцето и се што се наога во вселената.........само со една цел.................... ДА БИДЕ СВЕТЛИНА НА ЗЕМЈАТА..........:uvo:

и потоа бог виде дека светлината е добра и ја оддели светлината од темнината.......

како бог увиде дека светлината е добра а темнината лоша според кои критериуми ....
а пази сам создал се.....:helou:
Само неарен човек бара логика во библијата.
 
?

..........

Гостин
тоа е неверојатното нешто што секој верник практикува..
веруваме у нешто што не сме виделе...не сме чуле..само знаеме од текстовите у светите книги...почитуваме-правиме се што ни кажал да правиме.there amazing happens :hihi:
или поточно перење мозоци:helou:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
па тогаш според нас ќе бидеш еден од тие лошите а ете остај религија и според правните норми и ти си лошко:XD:
у секоја религија сите забранети работи се штетни...некои директно нас ни штетат..некои работи луѓето околу нас без ние да сме свесни и така...и да ќе те судиме според нашите правила зш ние те гледаме од наш аспект...според наши правила проценуваме човек:)
Никој нема право да суди според свои морални правила, обврски и гледишта..
Во почетокот бог ги создаде небото и земјата
земјата беше пуста и празна,темнината се простираше над бездната
а божјиот дух се движеше над водите....

и бог рече нека биде светлина.............значи вака тој ја создал земјата и рекол нека биде светлина........:nesum:
земјата е капка во океан спрема цел универзум......и откога ја создал бог земјата потоа го создал масивно чудовишниот универзум ...тоес сите ѕвезди сонцето и се што се наога во вселената.........само со една цел.................... ДА БИДЕ СВЕТЛИНА НА ЗЕМЈАТА..........:uvo:

и потоа бог виде дека светлината е добра и ја оддели светлината од темнината.......

како бог увиде дека светлината е добра а темнината лоша според кои критериуми ....
а пази сам создал се.....:helou:
ма еве и тоа да веруваме дека е вистина....ако тој го создал сево ова, значи за да се создаде нешто треба време...ако тој не го создал времето, тогаш кој? времето цело време било тука како димензија, а просторот го немало? времето владеело врз ништото? и каде бил господ лоциран? или господ е насекаде? дури и во подрумот на комшијата?-иако комшијата нема подрум...
 
?

..........

Гостин
Сакам одговор на моето прашање ...дали бог го создал универзумот за да има светлина на земјата????
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Сакам одговор на моето прашање ...дали бог го создал универзумот за да има светлина на земјата????
Да. И универзумот се врти околу земјата, а не земјата околу универзумот.
Или, да скратам, сонцето околу земјата, а не земјата околу сонцето.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Никој нема право да суди според свои морални правила, обврски и гледишта..
тие свои морални правила веќе се знае кои се и прифатени се од сите луѓе.....и се знаеш секогаш постои некој имбицилски исклучок што ќе се спротиставува и нема да се согласи со тие морални правила :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
тие свои морални правила веќе се знае кои се и прифатени се од сите луѓе.....и се знаеш секогаш постои некој имбицилски исклучок што ќе се спротиставува и нема да се согласи со тие морални правила :)
Имбецилски*

И, може еднаш барем да составиш проста проширена реченица адекватно за да те разбере некој?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Да. И универзумот се врти околу земјата, а не земјата околу универзумот.
Или, да скратам, сонцето околу земјата, а не земјата околу сонцето.
пер озбилно најголемиот глупост до сеа у форумот:)

ете со сликите пример :
Атом:

ете

соларниот систем:



и ај кажи по која случајност овие се слични?да не речам исти зш атомот е многу мал..додека соларниот систем е мноогу голем:)

како е можно сонцето да се врти околу земјата?



гледај разлика :)

Имбецилски*

И, може еднаш барем да составиш проста проширена реченица адекватно за да те разбере некој?
ме мрзи:hihi:
И да...не сфаќам што не е јасно:)
нема што да пишувам 10 реченици и да повторувам се едно истото.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Коа ќе се чуствуваш доволно спремен и паметен за да ми ја сватиш иронијата, тогаш, тек тогаш, реплицирај ми..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom