Барам информации за лечење од рак на бели дробови

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Се гледа дека не си имал искуство со оваа болест,за среќа,знаеш ете лично на нас што ни рекоа за татко ми на Онкологија ? ќе ја цитирам докторката ,,Носете го дома нема ние што да му правиме,вакви како него имаме цел стадион ние''... a и со другите е така кои се во крајни стадиуми,им викаат носете го дома нека умре.. да не го земате после од болница,трошкови,документации и слични заебанции.. а за оваа комшивкава истите овие од онкологија ја пратија дома да умре,домашните им даваа морфиум.. а морфиум како најјака дрога против болки што им даваат на војници во борба кога ќе останат без раце,нозе и слично на неа не им делуваше ни 2%.. исто како аналгин да испила.Страшно изгледаше кога ја видов на погребот.. верувај не сакаш да знаеш како изгледаше...
Не сум имал искуство со македонското здравство, но сепак во денешно време постојат повеќе видови на морфиуми кои најверојатно во Македонија според муабетов твој не се достапни за жал, знам како изгледаат во краен стадиум, сум видел и јас цел стадион ама тие што сум ги видел и биле како твојата комшика (коски и кожа) стануваат после 4-5 години борба со ракот (има и исклучоци нормално), а не за 4-5 месеца.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Не сум имал искуство со македонското здравство, но сепак во денешно време постојат повеќе видови на морфиуми кои најверојатно во Македонија според муабетов твој не се достапни за жал, знам како изгледаат во краен стадиум, сум видел и јас цел стадион ама тие што сум ги видел и биле како твојата комшика (коски и кожа) стануваат после 4-5 години борба со ракот (има и исклучоци нормално), а не за 4-5 месеца.
И двајцата живееа 4,5 месеци,единствено нешто што можеби се каеме е што дадовме да му прават биопсија,после 2,3 дена од биопсијата состојбата се влоши нагло,беше полужив.. а и ја убрза смртта,мој совет до сите што се засегнати со некој болен од рак или лично е да не прават биопсија освен ако не сакаат да примаат зрачења и хемотерапии или им треба за вадење инвалидска пензија... без биопсија се дава повеќе време за борба,кога ќе се констатира кој вид на рак е тогаш треба да се престане со натамошни испитувања,биопсии и слично и да се бара чаре... ова од искуство го зборам,штета што не го знаевме порано.................
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
И двајцата живееа 4,5 месеци,единствено нешто што можеби се каеме е што дадовме да му прават биопсија,после 2,3 дена од биопсијата состојбата се влоши нагло,беше полужив.. а и ја убрза смртта,мој совет до сите што се засегнати со некој болен од рак или лично е да не прават биопсија освен ако не сакаат да примаат зрачења и хемотерапии или им треба за вадење инвалидска пензија... без биопсија се дава повеќе време за борба,кога ќе се констатира кој вид на рак е тогаш треба да се престане со натамошни испитувања,биопсии и слично и да се бара чаре... ова од искуство го зборам,штета што не го знаевме порано.................
Како ке се констатира кој вид на рак е без биопсија?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.482
Поени од реакции
11.535
Мешаш поими, значи тумор не значи по дифолт и карцином, има огромна разлика, бенигните тумори не метастазираат и не се канцерогени.
Мешал или не мешал поими, си стојам на својот став:

ДОДЕКА ИМА ЖИВОТ, ИМА И НАДЕЖ !!!
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Се гледа дека не си имал искуство со оваа болест,за среќа,знаеш ете лично на нас што ни рекоа за татко ми на Онкологија ? ќе ја цитирам докторката ,,Носете го дома нема ние што да му правиме,вакви како него имаме цел стадион ние''... a и со другите е така кои се во крајни стадиуми,им викаат носете го дома нека умре..
Za zal toa e realnosta, ama e mnogu nehumano od nivna strana i tebe ti stanalo normalno. Imame necovecko zdravstvo koe samo se vlosuva. Ist slucaj imav vo semejstvoto i moravme sekojdnevno da vikame brza pomos i pak imaat troshoci so bolnite - znaci mora da se hospitaliziraat zatoa sto so domasnoto umiranje ne sekoj moze da se spravi - sto ako nema semejstvo ili ima vozrasen maz/zena....i ne znam dali e morphin ili nekakov anestetik, kakvi i da se bolkite go smiruva bolniot. Moze barem ako ne se sposobni da lecat, da im go napravat umiranjeto na lugjeto polesno i podostoinstveno.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Како ке се констатира кој вид на рак е без биопсија?
Во главно за сите ракови начинот на борба е исти,кога имунитетот ќе стане посилен од канцерот тогаш се победува болеста,мислам кога би се лечеле без конвенционална медицина,а тоа значи кога ќе се констатира дека некој има рак,со испитување на тумор маркери,скенови,ренгени,она со цревото орално и анално.. тогаш треба да се престане со тоа,биопсијата служи за прецизно да се испита каков вид на рак станува а и не секогаш.Лично за нашиот случај ни кажаа уште пред биопсијата напраена на лифните жлезди на рамото дека се работи за Липосаркома и дека е метастазирана низ целото тело,биопсија направиве бидејќи моравме за приложиме прецизна документација за инвалидска пензија без тоа неможевме да добиеме,и ден денеска не се знае од каде почнала,се остана на сомневањето дека е од дебелото црево бидејќи имаше хемороиди.. има разни испитуваја како да се дознае без биопсија,имам дома околу 50 листови од испитувања,биопсијата и голтањето црево беа последните.. ние знаевме уште првиот ден кога отидовме на матичен дека е рак,само тој не упати на попрецизно испитување,рече ај да не биде моја грешка дека е Липосаркома идите на подетално испитување да видите што е точно и кој стадиум е,дали вреди за лечење или оперирање.. голгота..
--- надополнето: 2 февруари 2014 во 16:46 ---
Za zal toa e realnosta, ama e mnogu nehumano od nivna strana i tebe ti stanalo normalno. Imame necovecko zdravstvo koe samo se vlosuva. Ist slucaj imav vo semejstvoto i moravme sekojdnevno da vikame brza pomos i pak imaat troshoci so bolnite - znaci mora da se hospitaliziraat zatoa sto so domasnoto umiranje ne sekoj moze da se spravi - sto ako nema semejstvo ili ima vozrasen maz/zena....i ne znam dali e morphin ili nekakov anestetik, kakvi i da se bolkite go smiruva bolniot. Moze barem ako ne se sposobni da lecat, da im go napravat umiranjeto na lugjeto polesno i podostoinstveno.
Епа тоа е,секој ден ги слушам овие вмровциве (без навреда ако некој е не ми е тоа намерата) како здравството е на некој огромен степен на професионалност,океј,мрднато е од место малку,не е како она здравство што беше после распадот на Југославија,ама за овие смртоносни болести ни Македонија,ни ВМРО ни Тодоров немаат абер како да се справат,замисли како е чуството кога ќе ти кажат НОСЕТЕ ГО ПАЦИЕНТОТ ДОМА НИЕ НЕМА ШТО ДА МУ ПРАВИМЕ,да е грип,па ајде,ама рак.. се фалат за работи кои не се ургетни и смртоносни а за овие гајле им е,кога бев тогаш на Онкологија страшно изгледа кога ќе влезеш таму,сите ќелави и со марами на глава,од деца па до најстари.. ти викам еве оваа комшивкава не им помогна морфиум ич,ние на татко ми му дававме некои работи други,можам да ги пишам овде,е сега дали он беше толку јак па што ниеднаш не рече ни ОФ а камо ли да вреска или па тоа што ние му дававме направи да умре без болки и ''поспокојно'' не знам..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Во главно за сите ракови начинот на борба е исти,кога имунитетот ќе стане посилен од канцерот тогаш се победува болеста,мислам кога би се лечеле без конвенционална медицина,а тоа значи кога ќе се констатира дека некој има рак,со испитување на тумор маркери,скенови,ренгени,она со цревото орално и анално.. тогаш треба да се престане со тоа,биопсијата служи за прецизно да се испита каков вид на рак станува а и не секогаш.Лично за нашиот случај ни кажаа уште пред биопсијата напраена на лифните жлезди на рамото дека се работи за Липосаркома и дека е метастазирана низ целото тело,биопсија направиве бидејќи моравме за приложиме прецизна документација за инвалидска пензија без тоа неможевме да добиеме,и ден денеска не се знае од каде почнала,се остана на сомневањето дека е од дебелото црево бидејќи имаше хемороиди.. има разни испитуваја како да се дознае без биопсија,имам дома околу 50 листови од испитувања,биопсијата и голтањето црево беа последните.. ние знаевме уште првиот ден кога отидовме на матичен дека е рак,само тој не упати на попрецизно испитување,рече ај да не биде моја грешка дека е Липосаркома идите на подетално испитување да видите што е точно и кој стадиум е,дали вреди за лечење или оперирање.. голгота..
--- надополнето: 2 февруари 2014 во 16:46 ---


Епа тоа е,секој ден ги слушам овие вмровциве (без навреда ако некој е не ми е тоа намерата) како здравството е на некој огромен степен на професионалност,океј,мрднато е од место малку,не е како она здравство што беше после распадот на Југославија,ама за овие смртоносни болести ни Македонија,ни ВМРО ни Тодоров немаат абер како да се справат,замисли како е чуството кога ќе ти кажат НОСЕТЕ ГО ПАЦИЕНТОТ ДОМА НИЕ НЕМА ШТО ДА МУ ПРАВИМЕ,да е грип,па ајде,ама рак.. се фалат за работи кои не се ургетни и смртоносни а за овие гајле им е,кога бев тогаш на Онкологија страшно изгледа кога ќе влезеш таму,сите ќелави и со марами на глава,од деца па до најстари.. ти викам еве оваа комшивкава не им помогна морфиум ич,ние на татко ми му дававме некои работи други,можам да ги пишам овде,е сега дали он беше толку јак па што ниеднаш не рече ни ОФ а камо ли да вреска или па тоа што ние му дававме направи да умре без болки и ''поспокојно'' не знам..
Липосаркомите се ретки и не сите канцери се липосаркома, биопсијата и те како е важна доколку се установи дека има метастази за да се определи кој тип на хемотерапија да се даде, пошо има повеќе видови на хемотерапија. Вие сте направиле биопсија, а не сте дале да се почне хемотерапија (чудно). Многу дезинформации има на нетов особено со теоријата што ја даде на почетокот на постот.


Државата треба да направи нешто повеќе за болните од рак ова што го кажуваш е трагично.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Липосаркомите се ретки и не се сите канцери се липосаркома, бипосијата и те како е важна доколку се установи дека има метастази за да се определи кој тип на хемотерапија да се даде, пошо има повеќе видови на хемотерапија. Вие сте направиле биопсија а не сте дале да се почне хемотерапија (чудно). Многу дезинформации има на нетов особено со теоријата што ја даде на почетокот на постот.

Државата треба да направи нешто повеќе за болните од рак ова што го кажуваш е трагично.
Види,хемотерапијата го закиселува организмот што тој посегнува по алкалните резерви на ноктите и косата,нашата девиза беше да го алкализираме а не да го дозакиселуваме организмот уште повеќе и постапивме правилно,што ако го дадевме на хемотерапија ? да умре во страшни маки.. ? не фала.. ги знам таквиите што примале хемотерапии,а знам и како умреле.. ете комшивката примаше,и што ? се спаси,живееше подолго ? не.. ем умре порано од татко ми ем умре во страшни маки.. ние биопсија му направивме зошто тоа беше еден од условите за инвалидска пензија,без тоа нема шанси да добие било кој,мислам од овие нас ''обични смртници'',за жал не знаевме што прави биопсијата.. извини пријателе,зошто тоа со државата е трагично ? затоа што има еден куп сведоштва,прима хемотерапија,лежи во болница,го хранат со пудинзи и говедска супа,од една страна "го лечат'' oд друга трујат.. а и тие што лежат во болница слободно нека ти кажат како се однесуваат со нив,како да се на робија а не на смртна постела,никој не сака да ги погледне.. и тоа е државата за која јас плаќам данок,за која моето семејство 200 години се бори да ја одбрани? јака некоја држава.. ако веќе мешаме држави,во Америка нема случај каде што ти викаат ,,НОСИТЕ ГО ДОМА НЕКА УМРЕ,НИЕ КАКО НЕГО ИМАМЕ ПОЛН СТАДИОН'' таму те праќа одма на хемотерапија,иако таму имаат стадиони и стадиони со такви канцерогени..
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
ако веќе мешаме држави,во Америка нема случај каде што ти викаат ,,НОСИТЕ ГО ДОМА НЕКА УМРЕ,НИЕ КАКО НЕГО ИМАМЕ ПОЛН СТАДИОН'' таму те праќа одма на хемотерапија,иако таму имаат стадиони и стадиони со такви канцерогени..
Не, во Америка викаат “плати 500000 долари или носи си го дома“!
Страшно е неблагодарно да се генерализира кај малигните заболувања, сѐ зависи од мал милион услови и не може да се каже дека хемотерапијата не помага воопшто. Твоето искуство е едно, искуството на други луѓе сосема различно.
И патем не сакам да звучам лошо ама дај бре, алкализација, закиселување, свесни ли сте луѓе што тропате?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Види,хемотерапијата го закиселува организмот што тој посегнува по алкалните резерви на ноктите и косата,нашата девиза беше да го алкализираме а не да го дозакиселуваме организмот уште повеќе и постапивме правилно,што ако го дадевме на хемотерапија ? да умре во страшни маки.. ? не фала.. ги знам таквиите што примале хемотерапии,а знам и како умреле.. ете комшивката примаше,и што ? се спаси,живееше подолго ? не.. ем умре порано од татко ми ем умре во страшни маки.. ние биопсија му направивме зошто тоа беше еден од условите за инвалидска пензија,без тоа нема шанси да добие било кој,мислам од овие нас ''обични смртници'',за жал не знаевме што прави биопсијата.. извини пријателе,зошто тоа со државата е трагично ? затоа што има еден куп сведоштва,прима хемотерапија,лежи во болница,го хранат со пудинзи и говедска супа,од една страна "го лечат'' oд друга трујат.. а и тие што лежат во болница слободно нека ти кажат како се однесуваат со нив,како да се на робија а не на смртна постела,никој не сака да ги погледне.. и тоа е државата за која јас плаќам данок,за која моето семејство 200 години се бори да ја одбрани? јака некоја држава.. ако веќе мешаме држави,во Америка нема случај каде што ти викаат ,,НОСИТЕ ГО ДОМА НЕКА УМРЕ,НИЕ КАКО НЕГО ИМАМЕ ПОЛН СТАДИОН'' таму те праќа одма на хемотерапија,иако таму имаат стадиони и стадиони со такви канцерогени..
Тресеш глупости, ти кажав еднаш дека постојат различни видови на рак и голем број соодветни хемотерапевтични медикаменти, ти ми верглаш некои твои теории кои си ги чул од шарлатани.

По муабетов можам да заклучам дека инвалидската пензија ви беше најважното, терапијата не толку.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Тресеш глупости, ти кажав еднаш дека постојат различни видови на рак и голем број соодветни хемотерапевтични медикаменти, ти ми верглаш некои твои теории кои си ги чул од шарлатани.

По муабетов можам да заклучам дека инвалидската пензија ви беше најважното, терапијата не толку.
Почнуваш несвесно да навредуваш,дека пензија или пари ми било поважно од живот,ти не разбираш! каква црна терапија човече!? прво ни ние сакавме ни докторката не сакаше да му даде треба пак да ти цитирам што рече ? ЈАС ВАКВИ СЛУЧАИ ИМАМ ПОЛН СТАДИОН НЕМАМ ШТО ДА МУ ПРАВАМ ЈАС! да не ти ја именувам докторката по име и презиме,не сакам да ја прокламирам затоа што не е она крива,кој е тој што се спасил со терапија во краен стадиум знаеш што збориш ти ? со хемотерапија или со зрачење ќе се спаси од рак во 5ти стадиум,ме заебаваш или што ? или ќе ми кажеш сега ЌЕ ЖИВЕЕЛ ПОДОЛГО,НЕМАЛ МАКИ ДА ИМА,па ете и без тоа живееше подолго и подобро за разлика од мојата комшивка која и операција и хемотерапија имаше примано... плус ШАРЛАТАНИ ВИКАШ а ? ако тебе некој што е хирург или било кој доктор на светов што сам вика дека алкализацијата и закиселувањето се поврзани со ракот ти е шарлатан тогаш не знам што да ти кажам,отвори на интернет и ќе видиш дали шарлатани го викаат тоа.. и еве бонус информација ќе ти кажам,преку врски дојдовме до еден од најјаките хирурзи во нашава мила држава кој оперира вакви случаи,и он ни кажа ,,НЕМА НЕГО ШТО ДА МУ ПРАВАТ,МЕТАСТАЗИРАН Е,ЏАБЕ Е ТЕРАПИИ,ИМА ДВЕ НЕДЕЛИ ЖИВОТ СО И БЕЗ ТЕРАПИИ'' значи ме нервира кога некој нема познавање и искуство во нешто да на друг му вика НЕ СИ ВО ПРАВО а тој го прошол тоа,очигледно е дека немаш апсолутно никаква појма како е да директно се бориш со рак па затоа и овде тропаш небулози дека мене пензијата одколку животот ми бил поважен,кој е тој што на светов му е поважна парата од животот на сопствениот родител ? се читаш ти што ми викаш или само пиши,многу ти е гајле што збориш... и да,пензија извадивме бидејќи бевме големи оптимисти дека ќе преживее,прво јас па они двајца,јас се каам за биопсијата а не за пензијата.. затоа што едно е живот друго е пара,животот нема цена и затоа друг пат размисли што збориш пред да кажеш ваква ноторна глупост во споредма со пеназија и живот..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не, во Америка викаат “плати 500000 долари или носи си го дома“!
Страшно е неблагодарно да се генерализира кај малигните заболувања, сѐ зависи од мал милион услови и не може да се каже дека хемотерапијата не помага воопшто. Твоето искуство е едно, искуството на други луѓе сосема различно.
И патем не сакам да звучам лошо ама дај бре, алкализација, закиселување, свесни ли сте луѓе што тропате?
go najdoa lekot :oops:
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Не, во Америка викаат “плати 500000 долари или носи си го дома“!
Страшно е неблагодарно да се генерализира кај малигните заболувања, сѐ зависи од мал милион услови и не може да се каже дека хемотерапијата не помага воопшто. Твоето искуство е едно, искуството на други луѓе сосема различно.
И патем не сакам да звучам лошо ама дај бре, алкализација, закиселување, свесни ли сте луѓе што тропате?
Aбе ајде ? како никаде по интернетов не сретнав таков податок,туку сегде одма матичните лекари ги праќаат на терапии,КОЛКАВ Е БРОЈОТ НА ТИЕ ВО АМЕРИКА ШТО ИМААТ ПОЛА МИЛИОН ДОЛАРИ ЗА ЛЕЧЕЊЕ!? според твојата логика тогаш Онкологиите односно таму каде што се примаат хемотерапии би постоеле само 3,4 во цела америка и би иделе таму само најбогатите кои имаат 500.000 долари.. не заебавај 500.000 долари кој ќе ти плати.. да е 15.000 е многу а не 500.000... 95% од тие што оболуваат од рак се средна или ниска класа... ти Америка ја направи ка секој втор да е мултимилионер таму.. па може и пресадување на органи да прави 2 пати неделно..
--- надополнето: 2 февруари 2014 во 18:20 ---
5 стадиум рак не доаѓа преку ноќ.
Koнечно нешто да се сложам со тебе и конечно да ме сватиш,прееска не виде што пишав,ако сака човек да не умре од смртна болест ТРЕБА ДА МИСЛИ КОГА Е НАЈЗДРАВ ДЕКА Е НАЈБОЛЕН... само тогаш со редовни контроли ќе се превенира и излечи тоа.. АКО СЕ НАДЕВА НА ДРЖАВАТА,НЕКА ОТИДЕ И САМ НЕКА ГО ИСКОПА ГРОБОТ ДОДЕКА ИМА ВРЕМЕ...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Aбе ајде ? како никаде по интернетов не сретнав таков податок,туку сегде одма матичните лекари ги праќаат на терапии,КОЛКАВ Е БРОЈОТ НА ТИЕ ВО АМЕРИКА ШТО ИМААТ ПОЛА МИЛИОН ДОЛАРИ ЗА ЛЕЧЕЊЕ!? според твојата логика тогаш Онкологиите односно таму каде што се примаат хемотерапии би постоеле само 3,4 во цела америка и би иделе таму само најбогатите кои имаат 500.000 долари.. не заебавај 500.000 долари кој ќе ти плати.. да е 15.000 е многу а не 500.000... 95% од тие што оболуваат од рак се средна или ниска класа... ти Америка ја направи ка секој втор да е мултимилионер таму.. па може и пресадување на органи да прави 2 пати неделно...

Ти очигледно не си свесен во кој свет живееш и кај тераш. Ги праќаат на терапии и луѓето земаат хипотекарни кредити и заеми за да се лечат.
Аман, пушти еден сериски и ќе видиш, зашто мислиш дека тој во Breaking Bad почна да прави и продава дрога? Од што ги лекуваат луѓето во замена за кокичиња?!
Да кажеше било која друга земја како пример ајде де, ама САД има еден од најбездушните и најскапите здравствени системи во свет, а ти ми го кажуваш како пример за ефикасно, бесплатно здравство?! Глупост! И мал е бројот на тие што имаат доволно пари за лекување, да си истражувал како што треба ќе си приметел мал милион сајтови за здравствени кредити, собирање на средства, посебни банкарски заеми и слична финансиска помош. Па побогу, Livestrong е насочена кон собирање на средства за помош на пациентите со трошоците, би го правеле ли тоа да не беше толку скапо сѐ?
Не, не е ова моја логика туку искуство. Најдобронамерен совет, сопри се со тресењево и истражи малку ако веќе сакаш да се докажуваш и да бркаш ветерници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom