Џорџ Флојд

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.636
Поени од реакции
2.083
Ај чим толку муда имаат твитерашиве дај нека направат вакви слики од Али Ахмети и Зијадин Села.
И секако од неприкосновениот Артан Груби.

Ќе биде навреда за црнците, да направат такви карикатури со темен тен.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.269
Поени од реакции
18.093
Малце историја, ако во САД не си со естаблишментот т.е. ако стварно се бориш против deep state.

The day Philadelphia bombed its own people

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.825
Поени од реакции
30.494
Кој го мрзи да го чита цел текст, еве кратка верзија:

Се сетиле некои дилетанти да прават невладината организација/движење т.н MOVE. Правеле глупости што им сметале на комшиите, овие се пожалиле и градоначалникот дал наредба да полицијата да ги иссели при што овие убиле џандар. 9 од нив завршиле на доживотна робија (денес херои ќе ги направат), а останатите се преселиле во целосно црначко маало.

Следна работа што се дешава е дека црнци комшии, во црнечко маало, издејствувале од црнечки градоначалник - да издаде наредба полицијата да ги иссели и од нивното маало активистиве на невладината организација MOVE, пошто идиотиве (пак) сѐ окулу нив посрале со ѓубре и 24/7 дрндале глупости на многу гласен разглас, правеле тепачки со другите (црнци) и генерално им сметале на сите комшии. Полицијата почнала да ги исселува и нормално овие направиле вооружен отпор (а како што реков некоја година претходно убиле џандар) и после цело деноноќие вооружени пресметки со полицијата следно се десило ова:
That night, the city of Philadelphia dropped a satchel bomb, a demolition device typically used in combat, laced with Tovex and C-4 explosives on the MOVE organization
Еве им на америте working blueprint за решавање на проблемите со БЛМ, Антифа, и сличните? ;)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Кој го мрзи да го чита цел текст, еве кратка верзија:

Се сетиле некои дилетанти да прават невладината организација/движење т.н MOVE. Правеле глупости што им сметале на комшиите, овие се пожалиле и градоначалникот дал наредба да полицијата да ги иссели при што овие убиле џандар. 9 од нив завршиле на доживотна робија (денес херои ќе ги направат), а останатите се преселиле во целосно црначко маало.

Следна работа што се дешава е дека црнци комшии, во црнечко маало, издејствувале од црнечки градоначалник - да издаде наредба полицијата да ги иссели и од нивното маало активистиве на невладината организација MOVE, пошто идиотиве (пак) сѐ окулу нив посрале со ѓубре и 24/7 дрндале глупости на многу гласен разглас, правеле тепачки со другите (црнци) и генерално им сметале на сите комшии. Полицијата почнала да ги исселува и нормално овие направиле вооружен отпор (а како што реков некоја година претходно убиле џандар) и после цело деноноќие вооружени пресметки со полицијата следно се десило ова:


Еве им на америте working blueprint за решавање на проблемите со БЛМ, Антифа, и сличните? ;)
Екстерминатус? Не. Тоа не е решение. Ако ништо друго ги прави маченици во очите на другите.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.825
Поени од реакции
30.494
Во ред ама „им фрлија бомба“ некако привлечно звучи за смарачи од политички ориентирани невладини организации (што би му дошло - сите). :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.825
Поени од реакции
30.494
Белциве го вртат и вториот образ, а?
Него остај ти тоа... Глеј ги какви расисти се овие „Bureau of Justice Statistics“, ова во нерасистички држави (како Шведска) не смее да се објавува. Пошто кажување етничка припадност на криминалците е расистички акт, нели?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.880
Поени од реакции
8.696
Белциве го вртат и вториот образ, а?
Него остај ти тоа... Глеј ги какви расисти се овие „Bureau of Justice Statistics“, ова во нерасистички држави (како Шведска) не смее да се објавува. Пошто кажување етничка припадност на криминалците е расистички акт, нели?

“To release these videos would create a high level of racially insensitive commentary toward the district,” she was told. “And in addition it would create a racial bias in the riders against minorities on the trains.”

Инаку статистиката за силување е уште поблесава од ова.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.877


https://off.net.mk/vesti/svet/smrtonosnite-posledici-na-sharenite-slogani

Смртоносните последици на шарените слогани

13 февруари 2022 - 11:33Во бурните летни денови на 2020 година, се чинеше дека нема човек на американска улица кој на транспарент или на маица не носи слоган „Defund the Police,“ фокалното барање на Блек Лајвс Метер протестите инспирирани од убиството на Џорџ Флојд од страна на полицаецот од Минесота, Дерек Шовин.

Дури и во земји како Велика Британија кадешто полицајците не се вооружени а моделот на финансирање на полицијата е сосема различен од САД, разбудените се наредија зад тој чуден повик полициските сили да останат без средства а во Гардијан осамна наслов: „Одговорот на полициското насилство не е "реформа". Одговорот е дефундирање“.

Брзо овена таа идеја и денес ретко може да се слушне, слично како "Нема правда, нема мир". Од некогаш моќниот крик денес не остана ни ехо.

„ Не е тешко да се види зошто. Овој слоган се покажа како смртоносен. Тој предизвика неизбежна катастрофа во многу градови во САД. Скратувањето на буџетите на полицајците не доведе до нова цветна полиција и расна правда како што фантазираа дефундирачите. Напротив, тоа помогна да се поттикне насилниот криминал, дополнително да се дестабилизира урбаниот живот и да се направи животот уште потежок, особено за сиромашните црни и кафеави заедници. Лекцијата овде е јасна: будноста убива “, пишува Брендан О'Нил.

Идејата беше заводлива: колку помалку пари за тешката и расно пристрасна полициска рака, толку повеќе пари за корисни социјални сервиси, медицинска грижа, младински иницијативи (кај нас маваа со јајца по оние лавови на мостот Гоце Делчев, се трошеле парите за „Тамари“; Шилегов фукна 500.000 за полјана на плоштад и 700.000 за тревник на Мавровка - штурци).

„ Реалноста можеше да ја предвиди секој кој не живее во оградени и со редарски служби заштитени квартови на богатите и кој вестите не ги добива само од Њујорк Тајмс “, вели О'Нил.

„ Градот започна да го преполовува буџетот на полицијата а потоа криминалот почна да расте “, објави истиот тој Гардијан, нецела година откако сподели мислење дека само дефундирање му е мајката, во сторија за Окленд во кој бројот на убиства се зголеми за 40% а ситуацијата стана толку лоша што петмина црни полицајци напишаа отворено писмо дека „ допрва ќе одат животи ако полицијата и натаму се отстранува без соодветна алтернатива за заштита на граѓаните “.

Слични бранови на насилства им се случија и на другите градови кои почнаа да прават планови за намалување на буџетите или пак тоа веќе го спроведуваа. Рекорден број убиства имаше Индијанаполис, Филаделфија го сруши рекордот од далечната 1990-та година а во самиот Њујорк, 72 од вкупно 77 полициски окрузи бележат зголемен криминал во првите недели на 2022 отколку во истиот период лани. Во цела Америка, убиствата во 2020 беа пораснати за 30% а во 2021 продолжија да растат.

„ Ниеден кварт не е сигурен “, вели полицаец од Бруклин, Њјујорк, градот чии власти им ветија на шарените дека ќе го скратат полицискиот буџет за неверојатни една милијарда долари (Оказио-Кортез бараше 1,5 милијарди).

И на полицијата на Лос Анџелес им беза земени и пренасочени 89 милиони долари, со тажна предвидливост: во 2021 ЛА имаше најмногу убиства во последниве 15 години.

Сега е друга песна.

Наместо „дефундирање“, многу либерални градови се занимаваат со идејата за „рефундирање“ на полицијата. Градоначалничката на Сан Франциско, Лондон Брид која своевремено беше благонаклона кон идејата за дефундирање, сега порачува дека во иднина „ќе бидам далеку понетолерантна за срањето кое ни го уништи градот“.

Меѓутоа, иако дефундирањето стана рефундирање, прашањето останува: како на тоа „срање“ му беше дозволено да ги уништи “градовите“? Како толку луѓе поверуваа дека со помалку полицајци на улиците, градските заедници - особено црните - ќе бидат побезбедни?

„ Нема правда, нема мир! “
Кичеец, од небрежност.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.877
Не ми текнува на посоодветна тема од оваа за најновите достигнувања на црнечко-шареноликите идиоти кои се изродија од настаните како конкретниот настан врз кој се темели темава.

Што би рекле нашиве: роди ме мајко црнечко-шаренолик пироман и крадец, и фрли ме во пансион од 6 милиони долари.

https://off.net.mk/vesti/razno/blm-si-kupija-kukjiche-za-6-milioni-dolari

БЛМ си купија куќиче за 6 милиони долари

6 април 2022 - 16:58

Сега кога го нема Трамп па нема потреба да се дивее по американските градови во име на важноста на црнечките животи, Блек Лајвс Метер си се почастија со пансион од 6 милиони, до последен долар добиени од донации. Во пансионот на времето имаат престоојувано Хамфри Богарт и Мерилин Монро.Локацијата е Лос Анџелес а пансионот има седум спални и седум купатила, музичка сцена, аудио студио, сала за билијар, базен и башка двособна куќа за гости. Тука се и три камини (еден донесен од Италија), мермер насекаде па дури и кокошарник. Сето тоа распослано на околу 700 квадратни метри.Мувањето околу купувањето на куќата започнало кога имотот, од еден богат телевангелист, го купува фирма поврзана со глобалната мрежа на БЛМ. На крајот сепак завршува на конто на БЛМ, патем без никакви даночни обврски бидејќи како непрофитна организација, изземени се од плаќање данок.

Непосредно пред да биде склучен договорот, стариот газда, Шон Болз, на Твитер страсно зборувал за кауазата на БЛМ и барал од своите верници да го подржат ова праведничко движење. Болз е автор на книгите со прекрасни наслови „Преведување на Господ“ и „Божји тајни“.

Луксузниот комплекс најверојатно го имаат бендисано минатиот јули, кога таму емисија снимаа три лидерки на БЛМ, во знак на сеќавање на убиството на Џорџ Флојд и поводот го искористија да се изнашокираат од белите привилегии, супрематизмот и слични омилени теми.За една од нив, Патриса Кулорс, инаку коосновачка на БЛМ, се знае дека поседува 4 луксузни куќи во САД во вредност од 3,2 милиони долари. Една од куќите, таа во Атланта, имала и хангар за авиони.

БЛМ има собрано донации преку 90 милиони долари.

 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Не ми текнува на посоодветна тема од оваа за најновите достигнувања на црнечко-шареноликите идиоти кои се изродија од настаните како конкретниот настан врз кој се темели темава.

Што би рекле нашиве: роди ме мајко црнечко-шаренолик пироман и крадец, и фрли ме во пансион од 6 милиони долари.

https://off.net.mk/vesti/razno/blm-si-kupija-kukjiche-za-6-milioni-dolari

БЛМ си купија куќиче за 6 милиони долари

6 април 2022 - 16:58

Сега кога го нема Трамп па нема потреба да се дивее по американските градови во име на важноста на црнечките животи, Блек Лајвс Метер си се почастија со пансион од 6 милиони, до последен долар добиени од донации. Во пансионот на времето имаат престоојувано Хамфри Богарт и Мерилин Монро.Локацијата е Лос Анџелес а пансионот има седум спални и седум купатила, музичка сцена, аудио студио, сала за билијар, базен и башка двособна куќа за гости. Тука се и три камини (еден донесен од Италија), мермер насекаде па дури и кокошарник. Сето тоа распослано на околу 700 квадратни метри.Мувањето околу купувањето на куќата започнало кога имотот, од еден богат телевангелист, го купува фирма поврзана со глобалната мрежа на БЛМ. На крајот сепак завршува на конто на БЛМ, патем без никакви даночни обврски бидејќи како непрофитна организација, изземени се од плаќање данок.

Непосредно пред да биде склучен договорот, стариот газда, Шон Болз, на Твитер страсно зборувал за кауазата на БЛМ и барал од своите верници да го подржат ова праведничко движење. Болз е автор на книгите со прекрасни наслови „Преведување на Господ“ и „Божји тајни“.

Луксузниот комплекс најверојатно го имаат бендисано минатиот јули, кога таму емисија снимаа три лидерки на БЛМ, во знак на сеќавање на убиството на Џорџ Флојд и поводот го искористија да се изнашокираат од белите привилегии, супрематизмот и слични омилени теми.За една од нив, Патриса Кулорс, инаку коосновачка на БЛМ, се знае дека поседува 4 луксузни куќи во САД во вредност од 3,2 милиони долари. Една од куќите, таа во Атланта, имала и хангар за авиони.

БЛМ има собрано донации преку 90 милиони долари.


Преточено за average american joe никад нема да го сфати ова, ќе мисли е пропаганда.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.436
Поени од реакции
4.264
Преточено за average american joe никад нема да го сфати ова, ќе мисли е пропаганда.
За нив се е пропаганда, сите други држави се неслободни дрн дрн сите им се криви од надвор ,они па најслободните заради воено индустрискиот комплекс, криминалот, безработноста и медиум корпораците..
medical grade wokeium битно. Да ве потсетам дека една недела фокус им беше оти еден тип шлапнал друг во јавност за помала инфракција.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.825
Поени од реакции
30.494
Преточено за average american joe никад нема да го сфати ова, ќе мисли е пропаганда.
Преточи го концептов и за геополитика, можеби ќе успееш да увидиш дека и ти влегуваш во описот за „авериџ Џо“.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Преточи го концептов и за геополитика, можеби ќе успееш да увидиш дека и ти влегуваш во описот за „авериџ Џо“.
Јас не зборам за геополитика многу , чат пат некој пост да изедам г инаку претежно воено коментар на темата и споредба правам на тоа што го има Руска со Американска армија и како митот за руската чизма исчезна во очите на average Joe.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom