ЈСП - случки, прашања, дискусии

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.138
Поени од реакции
3.353
Работев во Пасау, Германија лани. Секој ден одев со бус до работа, кај сите автобуси се купуваа хартиени карти кај шоферот.
Passau за Германија е Берово за Македонија.
Во Штутгарт, Минхен и другите погилеми градови, има еден куп автомати на самите автобуски, или има автомат во самите автобуси. Скопје е скоро милионски град, со нерегулиран сообраќај, и намајлце што му треба е и шоферите да наплаќаат пак за карти и да фрлаат кусури.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.703
Поени од реакции
2.025
Passau за Германија е Берово за Македонија.
Во Штутгарт, Минхен и другите погилеми градови, има еден куп автомати на самите автобуски, или има автомат во самите автобуси. Скопје е скоро милионски град, со нерегулиран сообраќај, и намајлце што му треба е и шоферите да наплаќаат пак за карти и да фрлаат кусури.
Dobro, neka e taka za mali mesta. Eve jas za vo Frankfurt ti kazuvam deka mesecnata karta, koja sto vazi za celiot prevoz e vo hartiena forma. So praime sea ?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.668
Поени од реакции
17.279
Dobro, neka e taka za mali mesta. Eve jas za vo Frankfurt ti kazuvam deka mesecnata karta, koja sto vazi za celiot prevoz e vo hartiena forma. So praime sea ?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Да ги вратиме хартиените?
Не знам зашто туркате инает, сте се возеле ли во ЈСП воопшто? 5 пати е подобро од тоа што беше претходно. Ја кај што сум бил не сум видел шоферот да наплаќа карта, ете ако во Франкфурт функционира супер, ама кај нас не функционираше.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.703
Поени од реакции
2.025
Да ги вратиме хартиените?
Не знам зашто туркате инает, сте се возеле ли во ЈСП воопшто? 5 пати е подобро од тоа што беше претходно. Ја кај што сум бил не сум видел шоферот да наплаќа карта, ете ако во Франкфурт функционира супер, ама кај нас не функционираше.
Ne ne, apsolutno sum za plasticnite, bidejkji i vremeto za koe se pristignuva na zacrtanata lokacija i bezbednosta e mnogu pogolema, zatoa shto shoferot si ima samo 1 rabota, a toa e da si go gleda patot. Megjutoa chlenot gore pochna da zbori gluposti i morav da reagiram.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Ме живцира у 50ка коа сум како сардина у конзерва. Еднаш еден батко толку ми се залепи од напред пошто немаше место, уште да го сексав одзади :ROFLMAO:

А да и не ги перат, коа се испрскани со кал, си стојат автобусите испрскани со кал... или напластена прашина од надвор, па не гледаш добро нанадвор... или тоа рекламите залепени на самите автобуси...

А да коа беше крунисувањето на Пендаровски, како не се договараат каде ќе проаѓаат политичарски возила, да тибам тоа, шоферот два пати требаше нагло да ја застане 50ката за да може да пројдат возила со затемнети стакла, притоа една жена падна на подот од седечка положба...
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.138
Поени од реакции
3.353
Dobro, neka e taka za mali mesta. Eve jas za vo Frankfurt ti kazuvam deka mesecnata karta, koja sto vazi za celiot prevoz e vo hartiena forma. So praime sea ?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Ама каде реков дека во Штутгарт и Минхен не се хартирни билетите? Секаде се хартиени билетите во Германија, освен годишните и месечните. Не знам за франкфурт, ама мене не ми е логично месечен билет да е во хартиена форма. Ако е персонализиран како? Не е проблемот у материјалот, туку што нема опција да си купиш карта од автомат за едно возење. Со телефон е добро, ама тоа пола не знаат да го користат, пола манипулираат и лажат со пораките и се вадат дека не знаеле како треба.. Screenshot_2020-02-26-01-06-34-457_com.android.chrome.jpg
Ова на сликата е хартиен билет или пластика, не можам да најдам :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.640
Поени од реакции
12.014
тоа е и проблемот (меѓу другите проблеми, недостатоци и немање можност на комбинација билети или разновиден јавен транспорт),
Скопје нема еден куп автомати или автомати во автобусите.
Има трафики од кај може да се купи, но не баш сегде и не во секое време. Навечер на пример или кај што нема трафики.

Btw,
The big day is coming closer! Luxembourg is proud to become the first country in the world to offer nationwide free public transport.
From 1st March 2020, your travels will get easier: you will no longer need a ticket to board any national bus, train or the tram. However, first class train tickets and passes will remain valid: there will be no change or discount. Free public transport ends at the border. This is why cross-border tickets have been reassessed. Commuters from neighbouring countries will benefit from reduced fares!

Имаат и фрстклас, ццц

 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.703
Поени од реакции
2.025
Ама каде реков дека во Штутгарт и Минхен не се хартирни билетите? Секаде се хартиени билетите во Германија, освен годишните и месечните. Не знам за франкфурт, ама мене не ми е логично месечен билет да е во хартиена форма. Ако е персонализиран како? Не е проблемот у материјалот, туку што нема опција да си купиш карта од автомат за едно возење. Со телефон е добро, ама тоа пола не знаат да го користат, пола манипулираат и лажат со пораките и се вадат дека не знаеле како треба..Прегледај го приврзокот 235180
Ова на сликата е хартиен билет или пластика, не можам да најдам :)
Momche, lichno i personalno imav hartien mesecen bilet. Oti ima mnogu karticki na zaliha, isto kako kaj nas, pa pocnuvajkji od hauptbahnhof i drugite pogolemi centri na rmv vo frankfurt bev i rekoa deka nema plastiki. Vadev hartien, kapish? Znam deka ima plasticni. Nema potreba od vodenje inat. Bashka na avtomat mozhesh da si izvadish hartien mesechen bilet. Glup sum jas aj, pa slika mi postirash. Vidovme po drugite temi kolku ne prifakjash, posebno u fudbal, pa sea i ovde.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.138
Поени од реакции
3.353
Momche, lichno i personalno imav hartien mesecen bilet. Oti ima mnogu karticki na zaliha, isto kako kaj nas, pa pocnuvajkji od hauptbahnhof i drugite pogolemi centri na rmv vo frankfurt bev i rekoa deka nema plastiki. Vadev hartien, kapish? Znam deka ima plasticni. Nema potreba od vodenje inat. Bashka na avtomat mozhesh da si izvadish hartien mesechen bilet. Glup sum jas aj, pa slika mi postirash. Vidovme po drugite temi kolku ne prifakjash, posebno u fudbal, pa sea i ovde.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Затоа убаво прашав и не терам инат.
Сепак, не ми беше поентата за материјалот, ако сакаат и од метал нека се билетите. Муабетот беше дека во Германија, можеш на секој чекор да извадиш карта на сите станици у градот, од автомат, без притоа да го тормозиш шоферот, како што тоа се правело ете во Пасау, а и во другите помали местенца, што не се репер во споредба со Скопје. Никаде не бев против тебе, освен делот дека немав видено хартиен месечен билет во Германија. Но ете кога ми докажа,нема што да се бунам.

Проблемот во Скопје, е дека нема доволно пластични билети, а нема ХАРТИЕНИ како опција. Треба да направат нешто за тие што се возат еднаш, да може од автомат да се земе, ама на просечниот македонец тоа му е научна фантастика. Или ќе го искршат, или нема да купуваат карти и пак ќе се шверцаат :D
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Здраво дечки ,
Пред 2 години се качив во автобус со испразнета картичка(не приметив , ретко со автобус се возам).
се качи контрола , ме симнаа од бус -ми побараа лична карта - им дадов и им објаснив што е работата, ми кажаа - во ред е, ова ти е опомена сега ...не ми кажаа друго ништо и ете денеска ми пристигнува писмо со барање за покренување пријава поради возење без билет и известување за случката од пред 2 години во кое се бара да дадам изјава за настанот,

Каде може да се обратам за овој случај ? Во писменото известување кажува да се предаде писмена изјава за настанот. Читам сега викаат 50 евра казна била ....

Има некој слично искуство ? На цела година со проблеми уште ова ми фалеше ...
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.047
Поени од реакции
1.167
консултирај се со адвокат или правник за колку време застарува можноста да те гонат за ова дело, ако не се лажам за сообраќајка беше 3 години (различни дела различно е времето за застарување) од денот на случувањето за овој прекршок не сум сигурен
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Здраво дечки ,
Пред 2 години се качив во автобус со испразнета картичка(не приметив , ретко со автобус се возам).
се качи контрола , ме симнаа од бус -ми побараа лична карта - им дадов и им објаснив што е работата, ми кажаа - во ред е, ова ти е опомена сега ...не ми кажаа друго ништо и ете денеска ми пристигнува писмо со барање за покренување пријава поради возење без билет и известување за случката од пред 2 години во кое се бара да дадам изјава за настанот,

Каде може да се обратам за овој случај ? Во писменото известување кажува да се предаде писмена изјава за настанот. Читам сега викаат 50 евра казна била ....

Има некој слично искуство ? На цела година со проблеми уште ова ми фалеше ...
Види кога е поведена прекршочнава постапка, зошто законот за прекршоци вика дека не треба да поминат 2 години од сторувањето на прекршокот. Ако ја повеле постапката у рок од тие 2 години, почнуваат одново да им течат тие 2 години.
Ако сакаш нешто да пишеш како одговор, а не си сигурен дека можеш сам тоа да го напишеш, контактирај адвокат.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Види кога е поведена прекршочнава постапка, зошто законот за прекршоци вика дека не треба да поминат 2 години од сторувањето на прекршокот. Ако ја повеле постапката у рок од тие 2 години, почнуваат одново да им течат тие 2 години.
Ако сакаш нешто да пишеш како одговор, а не си сигурен дека можеш сам тоа да го напишеш, контактирај адвокат.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Поведена е постапката во декември 2019 , прекршокот е февруари 2019 - писмото ми стига сега декември 2020,
се консултирав со адвокат а и во барањето така е наведено да се даде изјава писмено до Комисијата за прекршоци , ме советуваше адвокат да кажам како било и да замолам во изјавата да ми ја намалат казната и тоа е тоа , сепак фала дечки, ќе пишам што-како бидна со случајов ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom