Ѓорѓе Балашевиќ

Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
„ ...волеш једном, у животу, сад богату, ил сироту, то не бира памет него срце...”

„ ...јер чуд је чуд, а суд је суд...”

„ ...да сваком судиш поштено, јер част је част, а власт је власт...”

„ ...само да рата не буде...”

„ ...а у војсци сам стекао друга до гроба, и хроничну упалу зглоба...”


----------------------------------------------------------------------

е па...

типов ептен многу го поштуем, скидам капу госпон`

неговите сатирично-иронични-саркастични типични „балашевич„ текстој, и лесно певливите и препознатливи мелодии оставија белег на многу генерации

кој од вас воли Џолета?
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Ех још питаш!
Свите албуми, трите книги(потпишани).
Сме праеле муабет, и вртевме на сестра ми(која исто е по песните). Поулаве! Мада уште ми дужи поклон за тоа, скржлата. И није Џорџе, него Ѓорѓе. Немој така. Ако е по скопски правилно така. :)
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
21, 22, мамата ваша! Идеш а?
Го немаше одамна у Скопје.
Ја овој мај небев на концот у Љубљана. Првпат у четири години.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
NikolaP напиша:
И није Џорџе, него Ѓорѓе. Немој така. Ако е по скопски правилно така. :)
haha :pos:

а бе тоа е вечна дилема, ко то со јајцето, дали се крши од врво или газеро... :raz: :pos:

така и со српската „ѓ-џ„ (немам инсталирано српска кирилица, зато неможам оригинал да напишам)

во зависност од регион до регион различно се изговара

ама кај нас поќе го викаме Џорџе, па извините, јебига, излетело ми је :wink:

иначе, пошо живеам во Хамбург, мислам дека ќе почекам дури да го гледам пак во живо :(

викаш Љубљана...

ај лав словинија...

„ ...приди пријател мој, к`нам в зелено штајерско...“
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
ете ортаци :icon_lol:

„ ...само да рата не буде...”

песна испеана 86та еј! само да рата не буде :(

Прашав еднаш на една тема ама никој не ми одговори :icon_lol: пак ќе прашам, кој ја има Седам осмина ... "[SIZE=-1] opet sam tu u Skopju,
svoj na svome, milo mome[/SIZE]
"
Се гледаме на концер, па ќе раскажуваме...
Две години не бил! Срам да му е :)
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Не е до него друже. Он ми има кажано дека иде таму каде го викаат. Значи каде организираат. Криви ги тие што ги организираа концертите. Не знам шо било работата. У Љубљана иде секоја година.
Нејсе, еве ви 2 концерта.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Во Скопје само еден концерт ќе има
ако на Скопје мислеше

Едно време зареди секоја година, па сеа го снема, затоа реков. Не мислев дека е он виновен :)
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Премногу лажен за мојот вкус..."..само да рата не буде",'86??>)))
Да,да,добар е.ако си плачко па да се лигавиш на Васи Ладачком..Најмногу ме изнервира тоа што кога беше кризата во Југославија,ги нарекуваше "штрумфови" едни од нашите бивши и сегашни сограѓани..ама во Словенија..што покажува колку држи до честа и до музиката..Гледам ќе доаѓа пак во Скопје..изгледа нема пари за зимница..традиционално...бљак..Балаш,'рѓав калаш...
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Многу едноставно решение има твојот проблем - Балаш не прави музика за тебе

а дека е проблем, проблем е!
од толку теми на форумов, се фаќате за онаа каде што можете да плукате. веројатно и ништо убаво не знаете да кажете, па така сте навикнати...
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Немој така Жерар. Само еден плука :)
И у право си. Го заболе Џоле Васа Ладачки дали синоок го слуша или не.
Ме заболе и мене.
Кој си го сака си го сака, кој не го сака нема ни да го засака напрасно. Ни него ни неговите дела.
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Јас само кажувам мислење,кој не може да го истрпи,негов проблем..а и имаше војна..by the way...Милан пееше "Пар година за нас",Џони пееше "Тко то тамо пева",знае ли некој за Римтутитуки,за "Мир,брате,мир"...nevermind..дрнкајте си ја словенска..нема вредност сега да се зборува за музиката..
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Форумов све трпи изгледа. Кој те напаѓаше па тебе?
Кажуј си мислење и уживај.
Слушај си што сакаш. И јас слушам други(многу други работи) друже, и можеби и во некои ќе се сложиме.
Јас на пример никогаш не трошам време да реплицирам за нешто што не ми се свиѓа*. Зашто? Ватс д поинт.
А тоа со војната што сакаш да кажеш, ама баш ич ништо не те разбирам... Само да рата не буде е антивоена песна генерално, никогаш не е мислена да биде пророшка.
* осим турбо фолкот, и тоа ретко и ако е на тема против турбото.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
NikolaP напиша:
Немој така Жерар. Само еден плука :)
го персирав :icon_lol:

синоок, кога веќе знаеш дека Џоле не смееше да пее во неговиот дел од "југославија" за време на кризата, тогаш не знам што сакаш да насадиш со тоа штрумфови?

кога реков дека 86та ја испеал само да рата не буде, мислев на многуте заспани во тоа време, дури и години подоцна, кои плачеа кога звезда стана првак во европа. За оние кои денес ѓоа знаеле што ќе се деси несакам ни да слушнам. Јас само знам дека во тоа време сите слатко сонувале за сфрј... показатели дека не било така - немам. затоа и ја ценам неговата визија...

ти можеш каков став да имаш за музиката, пробај само да не вреѓаш...

кога збориме за музиката, џоле компонира, пишуваа и пее (како што вели самиот за себе - како гавран:)) опстанал 20 години на сцена, има фанатици од публика, самиот изјавува дека не праи музика за широки нардони маси, праи за себе и кој ќе ја прифати е негов проблем. од негови текстови филмови се прават...

ако тебе не ти штима нешто од ова, ќе разберам...

но коментарот - да се лигавиш на Васи, Штрумфови, зимница, р`ѓав калаш... говорат само за тебе, не за него. за жал...
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Еве една песна, и моите два омилени стиха

Devedesete
Mi smo bar imali stare gitare... Poneki bedž na reverima...
Glupo bi zvučalo "Je-Je!" uz sve ove dileje s revolverima...
Al zastavu šezdesetih vezle su gramofonske igle...
I put od žute cigle prostro se pred nas...

Mi smo bar imali razne Če Gevare... O-o, i veće prevare...
To mladost spiri u dahu kao šećer u prahu sa bundevare...
Protesti sedamdesetih više su bili odraz mode
Jer bokal pun slobode točen je za nas...

Mi smo bar imali putovanja... Perone, suze, cmakanja...
Crveni pasoš bez mane što prolazi grane bez puno njakanja...
Dnevnici osamdesetih švrljani su na jarke razglednice
Svet je lice šminkao zbog nas...

Mi smo bar imali one snove koji se teško ostvare...
A snovi najč
ešće vrede tek kad s tobom osede... Kad s tobom ostare...
Nije bas sve na kantaru... Čitavo čudo kupi lova
Ali snova nema piratiranih...

Onda su došle devedesete, tužne i nesretne... Opake...
Gospod je barut primirisao pa ladno zbrisao za oblake...
E, kad već puknu ustave nema nam spasa dok se reke ne zaustave...
No, i taj dan će svanuti...

Onda su došle devedesete, tužne i nesretne... Fobične...
U udžbenike i u čitanke ušle su bitange... Obične...
Kasno je da se paniči... Dali smo šansu da se ludilo ozvaniči...
A sad smo prosto zgranuti?

Mi smo bar imali neke veze s planetom i sa ljudima...
Znalo se ko togu nosi a ko cvetić u kosi... O, blago ludima...
Danas se laž odvažila... A zadnja bagra kroji moral...
Pa je OK koral dignut oko nas...

Ma, jebite se, Devedesete, vas mogu jedino psovati...
Za vama niko neće žaliti niti vam stihove kovati...
Jednu ste mladost sludele, budite sretne ako vam i strofu udele...
Pred crkvom pravih vrednosti...

Ma, jebite se, Devedesete, i vaša priča je gotova...
I dabogda se nikad ne sete svih ovih protuva i skotova...
Kad zakon metlom zamane... Ili ih pusti da se međusobno tamane...
Što ima svojih prednosti...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom