Навредливи билборди во Скопје

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Чудото во Св. Димитрија исмеано на билборд!

Граѓаните на Скопје се згрозени од новата „реклама“ што осамна на еден од билбордите.
Рекламирајќи го средството за чистење, нарачателот ја искористил фотографијата од прочистените фрески во црквата Св. Димитрија, со што автоматски се негира чудото господово и она во што веруваат верниците.



http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/chudoto-vo-sv-dimitrija-ismeano-na-bilbord
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Vo meguvreme bilbordot e odstranet.
Parodii DA ama so granici.
 

The countess

Аристократка
Член од
2 јуни 2012
Мислења
145
Поени од реакции
82
Грозно.
Зарем до толку сме неблагодарен народ :sick:
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Мене ми беше смешно стварно хаха :D :D али ко шо разбрав не било за реклама .. доколку било за реклама значи дека типот си прај антиреклама не-паметно му е нели :)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Го гледам билбордот секое сабајле кога идам на работа. Навистина иновативна и интересна реклама. Нема што да се навредува никој, рекламата ја збори вистината.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Ј амислам дека е добра реклама .. секако тоа со иконките беше фејк .. зашо да не се искористе за добра маркетинг :pipi:
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 16:31 ---
Ја мислам дека е добра реклама .. секако тоа со иконките беше фејк .. зашо да не се искористе за добра маркетинг :pipi:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Добра реклама. :D
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Не се работи за реклама на производи, ниту пак станува збор за средство кое постои на пазарот, туку за поставка на групата уметници „Скопје креатива“. Преку овој и неколку други билборди групата дојде до оригинална идеја за реклама на првиот Фестивал на креативни индустрии „Скопје креатива“, што треба да се одржи од 14 до 16 јуни.
Фестивалот на креативни индустрии „СКОПЈЕ КРЕАТИВА“ е нов проект на Град Скопје, кој под мотото и логото СКОПЈЕ КРЕАТИВА е тридневен настан, што опфаќа шест тематски целини: звук, текст, облик, мултимедија, комуникација и дискурс. Овие области ќе се презентираат преку работилници, перформанси, и други културни активности. На овој начин е и стимулација на младите луѓе да ја истакнат својата креативност и да создадат сосема нови, несекојдневни и неконвенционални производи.


А во уметноста се е дозволено. ЈБГ
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Јас давам подршка на уметноста и уметниците кои не смеат да бидат цензурирани. Повеќе сум згорозен на МПЦ бидејќи им треба чудо да поверуваат.

Се работи за фестивал на креативни уметници. Веројатно оваа држава сеуште нема намера да созрее па мора се да се цензурира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom