SLOBODNO VREME NA FUDBALERITE

Член од
16 мај 2016
Мислења
14
Поени од реакции
2
Koj znaj kolku vreme dnevno treniraat fudbalerite? da recime od samo od ovie dve ligi TURCIJA I SPANIJA
me interesiraa toa sto dali imaat poveke slobodno vreme vo sporedba so obicna rabota (6-8 casovi dnevno),i da kazite ako mozi od kade tocno go znaete toa i kolku ste sigurni ?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Koj znaj kolku vreme dnevno treniraat fudbalerite? da recime od samo od ovie dve ligi TURCIJA I SPANIJA
me interesiraa toa sto dali imaat poveke slobodno vreme vo sporedba so obicna rabota (6-8 casovi dnevno),i da kazite ako mozi od kade tocno go znaete toa i kolku ste sigurni ?
2 тренинзи дневно(минимум стандард) по саат и пол, плус спремање, туширање и превоз до тренинг камп и до дома по саат и пол, минимум 6 саати дневно, со тоа што немаат цел викенд слободен.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
14
Поени од реакции
2
e so primer da imas kuka blisku do stadion ? se na se eve neka se 5 od 10 primer do 15;00 ,hahaha primer velam,i kolku si druze siguren za ova i ot kaj znajs? sea izvini da ne me sfatis pogresno so poslednovo :D i sovikas kako so rekov ima shansi,primer vo sporedba kako so rekov so obicna rabota(6-8 sati dnevno,i plus vamu imas vikend sloboden) (a vamu samo eden den tie sigurno sloboden cel den,ako igras gosti eden den porano dva dena gubis odma,ostanvat uste 4tri,sovikas vo ovie 4tri barem nema da imas dovolno i poveke slobodno vreme od obicnata rabota? i izvini pisam onaka brzo bes da pratam prethodno se brzam vo momentov hahaha
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Ми изгледа дека се мислиш за сериозна животна одлука која што не те вклучува само тебе, туку и блиски како што спомна претходно. А, такви одлуки не се прават туку така набрзинка. Не иде ни со многу мислење, ама даваш импресија дека до вечер треба да ја донесеш и/или некој те брза во тоа.

Седни медитирај, собери си ги мислите, размисли, преспиј, ако си спремен одлучи.

Ѕирни го и Elliott Hulse на јутуб, нешто во стил "Elliott hulse decision" на search.

Негово е и "Damned if you do, damned if you don't".
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Во Италија во слободно време ебат како луди.За другиве не знам.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
14
Поени од реакции
2
hahahahah,ok drugari fala vi mnogu,VIE SLEDNITE SO CITATE KAZVAJTE ako znajte,inaku vo forumov decki super ste site eeeeej[DOUBLEPOST=1463426395][/DOUBLEPOST]komsija,inaku mozi da se reci ne bas za zivotna odluka ama taka nes :D a za eliot,ne toj bilder?
a deka i za to kazva sega razbrav,i koso gledam ke mi pomozi
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
e so primer da imas kuka blisku do stadion ? se na se eve neka se 5 od 10 primer do 15;00 ,hahaha primer velam,i kolku si druze siguren za ova i ot kaj znajs? sea izvini da ne me sfatis pogresno so poslednovo :D i sovikas kako so rekov ima shansi,primer vo sporedba kako so rekov so obicna rabota(6-8 sati dnevno,i plus vamu imas vikend sloboden) (a vamu samo eden den tie sigurno sloboden cel den,ako igras gosti eden den porano dva dena gubis odma,ostanvat uste 4tri,sovikas vo ovie 4tri barem nema da imas dovolno i poveke slobodno vreme od obicnata rabota? i izvini pisam onaka brzo bes da pratam prethodno se brzam vo momentov hahaha
Колкави се шансите да имаш куќа во радиус од километар од стадионот?

Сигурен сум пошто се занимавам со спорт и отприлика сум искусил како стојат работите. Најпрво сметај дека имаш и зимски и летни припреми на кои си минимум 10 дена настрана од дома, во тие 10 дена имаш три тренинзи дневно(доколку си во топ организирана екипа), а во меѓувреме и утакмици и цел ден ти поминува во јадење, спиење и тренинг и имаш само 1 час слободен навечер за дружба со екипата, во кој час и нема баш да ти биде до дружење, ќе гледаш само кревет пред очи. После припреми имаш нормален тренажен процес. Нема врска тоа што викаш 5 до 10 минути спремање. Насабајле треба да станеш порано, да си спремиш доручек и да оставиш време да ти го дигестира организмот, не можеш да се разбудиш во 8 и 15, да лапнеш сендвич и во 9 да ти почне тренингот. Исто и со ручек, ти требаат 2 саати минимум простор меѓу ручек и тренинг. Навечер кога ќе си дојдеш од тренинг мислиш ќе имаш сила да лумпуваш или нешто друго да правиш? Еднаш до два пати неделно ќе излезеш, другите денови нема да ти се мрднува од дома и од троседот. Затоа пак имаш зимски и летен распуст во кои немаш никакви обврски(иако нормално дека ќе треба тука сам да си одржуваш форма, со трчање, теретана, аеробик...).

Се ти зависи од временскиот распоред на тренинзите и колку простор имаш измеѓу. Секако дека ќе имаш дел преку денот слободен, но што ќе можеш да направиш во таа временска рамка зависи од многу фактори, а за вкупното време, имаш 3-5 часа активна работа, другото е сето пропратно изгубено време, но не е огромна разликата од нормално осумчасовно работно време.
 
J

joe.b

Гостин
Ќебапи, пиво, шопска, ракија, тука во срцето на Балканот :)
Мхм, така барем прават клубовиве од нискиве лиги низ Македонија, поготово ако победат утакмица. Одма после утакмицата газдата (кој вероватно е газда на кафана, 80% од нисколигашките тимови имаат газди кафанџии) ги носи на ќебапи, пиво итн. :pos::pos:
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
А бе терање живот на обичен работник со 8 сати работно време не е исто со терање спортски живот на професионален во случајов фудбалер. Не може да споредуваш ниту кариера ниту пари ниту ништо... Ако си професионален спортс тоа си од станување во 6 до легнување во 10 вечерта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom