Leverage левериџ

Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
867
Насловот!
Тема за коцкари, трговци, шпекуланти, раја и луѓе што сакаат да заработат. Користите ли? Кој дава најдобри услови? Какви се вашите сфаќања и видувања на таа тема.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.144
Поени од реакции
8.965
jas kolku so razbiram, ova leverage go ima samo pri rabotenje/investiranje so akcii i slicni raboti na berzi.
moze li da pises poekje detali vo opisot za temata?

znam deka e eden vid poagresivno/porizicno investiranje, ama ne sum se zaangaziral da vidam povekje.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
867
Taka neкако. Повеќе се користи на запад. Доаѓа нешто како голем кредит, селски кажано, ама легална работа...
Имаш 1:1 или пример 10:1 односно како што ќе ти дадат услови...
1:1 значи ставаш пример 1000 евра и 1000 добиваш кредит. Тоа имаат овие брокерите. Мада за Македонија не знам дали важи, зависи од државата на акаунтот.
Или 10 према 1, тоа значи 1000 ставаш 10000 добиваш кредит. ...Кој потоа го враќаш, ако не го врати ти земаат тоа што имаш...

Нешто слично како во време на транзицијата што правеа, само што сега тоа е достапно и за раја.

Го користат на волстрит бетс одат фул Хванг... Земаат максимум и јоло прават на опции.

Во основа опции и со кеш да се купени без кредит делуваат понекогаш на ист принцип како leverage...Има и акции што се понашаат како опции па е слично...
Ставаш одредена сума, можеш да добиеш многу или да изгубиш се.
Фјучрси исто. Пример ако некој сака да купи многу злато ради тргување и шпекулации, наместо да купува физички или наместо да зема кредит купува Фјучрси ако сака голем ризик..

Најако што досега иам видено беше еден на волстрит бест имаше земено кредит и ставено на трипле леверејџд етф опции...

пс. не сум финансиски советник и не треба да ме слушате пошо можете да изгубите се...
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.144
Поени од реакции
8.965
jas malku poinaku go tumacam ova, barem za delot so akcii/berzi

primer imas 10000 evra/dolari/whatever

gi stavas site na X proizvod (akcija, metali, portfolio)
da pretpostavime deka vrednosta na tvojot proizvod pagja za 1000e
koga stavas bez leverage, gubis 1000e, ti ostanuva vrednost od 9000e

ako koristis leverage 10:1, pagjas na 0.

jas kolku so sum gledal nema opcija za da bidis vo minus/dolg, povekje e kako multiplikator/acelerator
na tvojot vlog sprema cenite na berzata. neka me koregira nekoj ako ima povekje iskustvo.

inaku generalna logika vo zivotot (i so ovie investicii i so se drugo),
kolku pogolem rizik, tolku pogolema potencijalna nagrada, ili zaguba.

ne rabotam so akcii/berzi, ama generalno ne mi se gleda kako strategija za pocetnici.
mozda za nekoj so dolgogodisno iskustvo, i ako ima moznost za nekoj leverage 2,3,5 da receme,
x10 i vise e apla kockanje.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
867
jas malku poinaku go tumacam ova, barem za delot so akcii/berzi

primer imas 10000 evra/dolari/whatever

gi stavas site na X proizvod (akcija, metali, portfolio)
da pretpostavime deka vrednosta na tvojot proizvod pagja za 1000e
koga stavas bez leverage, gubis 1000e, ti ostanuva vrednost od 9000e

ako koristis leverage 10:1, pagjas na 0.

jas kolku so sum gledal nema opcija za da bidis vo minus/dolg, povekje e kako multiplikator/acelerator
na tvojot vlog sprema cenite na berzata. neka me koregira nekoj ako ima povekje iskustvo.

inaku generalna logika vo zivotot (i so ovie investicii i so se drugo),
kolku pogolem rizik, tolku pogolema potencijalna nagrada, ili zaguba.

ne rabotam so akcii/berzi, ama generalno ne mi se gleda kako strategija za pocetnici.
mozda za nekoj so dolgogodisno iskustvo, i ako ima moznost za nekoj leverage 2,3,5 da receme,
x10 i vise e apla kockanje.
Хм, разбирам што сакаш да кажеш. Инаку претежно 1:1 даваат на физички лица...Во пракса ако падне цената на инструментите во портфолиото автоматски ти ги продаваат да покријат... Или мораш да направиш депозит додека не се врати вредноста на 1:1. Тоа го викаат margin call.

10:1 претежно на банки даваат или на големи инвеститори и институции...И така доаѓа до кризи на пример...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.686
Поени од реакции
35.033
Насловот!
Тема за коцкари, трговци, шпекуланти, раја и луѓе што сакаат да заработат. Користите ли? Кој дава најдобри услови? Какви се вашите сфаќања и видувања на таа тема.
Јас го користам на крипто берзи. Инаку наједноставо да го разбереш:
ако имаш 100че и користиш х 2 левериџ ќе играш на маркетот со 200, па ако порасне 10% наместо да добиеш 10 долари на твоите 100 што си ги имал, ќе добиеш 20 долари оти пораснале 200те. Арно ама исто е и ако тргне надоле, т.е ако губиш: кога играш без левериџ за да стигнеш до 0 треба валутата која ја тргуваш да изгуби 100% од вредноста на која си ја купил, а кај левериџ зависи од стапката: пример на 2х ако отиде надоле 50% ти си на 0, ако си со 5х ако отиде надоле за 20% пак си на 0 тн.
И не заборавај левериџот е и врз fee-to, па ако за сингл трејд без левериџ имаш 0.04% fee, тоа ќе биде поможено по стапката која ја играш.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Хм, разбирам што сакаш да кажеш. Инаку претежно 1:1 даваат на физички лица...Во пракса ако падне цената на инструментите во портфолиото автоматски ти ги продаваат да покријат... Или мораш да направиш депозит додека не се врати вредноста на 1:1. Тоа го викаат margin call.

10:1 претежно на банки даваат или на големи инвеститори и институции...И така доаѓа до кризи на пример...
Баш банки и финансиски институции не работат со левериџ, напротив!
Два поста пиша, а очигледно не разбираш!
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
867
Баш банки и финансиски институции не работат со левериџ, напротив!
Два поста пиша, а очигледно не разбираш!
За тоа е темата, кажи, да рабереме кога си веќе тука бујрум отур бурда...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Јас користам обично ×2 или ×3. Морам зошто имам многу лоу риск капитал инаку би имал низок поврат. А можам да си дозволам волитилити
Автоматски споено мислење:

Некогаш користам класичен кредит од банка, некогаш маргин на брокер некогаш сами по себе дизајнирани левериџ етф.
Автоматски споено мислење:

Исто начин да добиеш левериџ е инвестиција во акции со висок бета. Крипто е всушност тоа. Хај бета сток. Нешто меѓу комодитет и хиперволтил валута.
Автоматски споено мислење:

Почнав како лонг терм инвеститор +10 години. Рекорд ми е позиција отворена 16 години во 2020 ја затворив. Сега тргувам до 5 години. Некои позиции ми се и со хоризонт од 6 месеци. Мислам да почнам и пократко и на 1 месец.
Автоматски споено мислење:

На валути има логика да се отворат и ×10 и ×20 позиции.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom