Koj знае нешто повеќе за дервишите ??

sinan99

Dado
Член од
1 јули 2014
Мислења
21
Поени од реакции
2
Сте слушнале ли за дервиши ?? Тоа е една мистична секта на исламот ( инаку јас сум атеист, но едно мое другарче кое е муслиман ми спомна нешто за дервишите и јас се заинтересирав.....сепак атеистичката идеја ми е доволно цврста и не помислувајте ништо погрешно....) Сурфав доста на интернет за да најдам нешто за нив ( за дервишите) но најдов само скудни информации. Значи, знае ли некој да ми каже нешто повеќе за нив ? Кои се, што се, во што веруваат итн итн ??
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.918
У религија си требал ова да го прашаш. Мислам дека таму веќе има тема за нив.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.264
Поени од реакции
3.619
Гледај шампионите на шутка , има еден дел за дервишот таму :)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Има во Тетово во Теќето дервиш сум седел со него и разговарал,барем мислам дека рече дека е дервиш.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Сте слушнале ли за дервиши ?? Тоа е една мистична секта на исламот ( инаку јас сум атеист, но едно мое другарче кое е муслиман ми спомна нешто за дервишите и јас се заинтересирав.....сепак атеистичката идеја ми е доволно цврста и не помислувајте ништо погрешно....) Сурфав доста на интернет за да најдам нешто за нив ( за дервишите) но најдов само скудни информации. Значи, знае ли некој да ми каже нешто повеќе за нив ? Кои се, што се, во што веруваат итн итн ??
Едно погрешно шо ти помислив.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.706
Поени од реакции
23.773
Има во Тетово во Теќето дервиш сум седел со него и разговарал,барем мислам дека рече дека е дервиш.
Aко е од Скопје може да иде у Гази Баба (маалото), до школото Тефејуз има теќе.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Зошто атеистите толку се замараат со религија? Страшно.
За да покажат колку напреднале у животот. Се постигнале, дури и атеисти станале. Онака буквално, у секој ебан муабет го спомнуваат тоа.
На мама и тато ѕвонат за да им кажат на попис да ги пишат како атеисти.
 

sinan99

Dado
Член од
1 јули 2014
Мислења
21
Поени од реакции
2
За да покажат колку напреднале у животот. Се постигнале, дури и атеисти станале. Онака буквално, у секој ебан муабет го спомнуваат тоа.
На мама и тато ѕвонат за да им кажат на попис да ги пишат како атеисти.
Hhaahahhahahah mislev nekoj ke razgovara za temata, a ne veruvav deka Ateizmot ke vi kopa oci i ke vi stane tema za razgovor.....jbg:cuc::cuc::facepalm:
 
D

Daedalus

Гостин
Зошто атеистите толку се замараат со религија? Страшно.
Поголемиот дел од атеистите не се замараат со содржината на религијата. Со што се замараат атеистите се импликациите кои произлегуваат од истата и влијанието кое традиционалната компонента го има, посебно во земји кои не се секуларни. Зошто ако нема атеисти кои се замараат со религиите, утре детето ќе мора да ми учи веронаука у школо, Салахудин ќе мисли дека Алахова воља е да се разнесе у железница со невини луѓе и знаеш што е страшно? Страшно е тоа што Хозе ќе му направи неуспешен егзорцизам на синот Хулио кој ќе умре при бруталниот ритуал (ова што е најстрашно е базирано на вистински настани и колку што е смешно и глупо, толку е трагично). Не сакам дежа ву на крстоносните војни. Од кога постои историјата на човекот, илјадници срања се дешаваат поради тие навидум безопасни религии и нашата тенденција да веруваме во нешто поголемо и посилно од нас самите.

Не е така просто, не секој седи дома и си верува во што сака, па просечниот секојдневен атеист да е антагонистот во приказната и ликот кој се меша во животот на религиозните луѓе кои не замараат други луѓе со своите верувања. Можда ти ја имаш таа слика. Сликата која јас ја глеам се религиозните луѓе кои се замараат да го наметнат своето верување со нивните фанатични „Верувате ли во Исус“?, муабети. И не зборувам за секти у стилот на Јеховини Сведоци, зборувам за илјадници католичко протестантско сунитски кампањи, наменети за истребување на рокот/металот, науката, хомосексуалството и илјадници други работи кои се дела на Лукавиот. Зборувам за Шеријатот и каменуваните жени кои го изварале мажот со брат му кој ги силувал, па за тоа се каменувани до смрт. Не глеј ти тука у Македонија што прави просечниот христијанин/исламист (иако за муслиманите можам да ти дадам илјадници евидентирани криминални акти како резултат на нивното религиозно убедување)

Епа мора да учат атеистите за митологијата која ја побиваат, поинаку нема да имаат начин на кој ќе ги основаат контра аргументите кои нормално по пат на едуцирање и дебата пробуваат да ги вкоренат во игнорантниот ум на просечниот наивен верник.

Ти не мора да го знаеш лорот позади ГОТ, за да знаеш дека ГОТ е фикција, али за да му докажеш на човек кој мисли дека ГОТ се базира на реални настани или ГОТ е симболика за некои кабалистички принципи или метафизички концепти, ќе мораш да го прочиташ срањето, и да почнеш да бараш дупки у тоа, да бараш парадокси, не пошто ти е јако, туку пошто МОРАШ (страшно е тоа што ГОТ има поконзистентна и поверодостојна приказна од светите книги), пошто тоа е единствениот начин да зборуваш на јазикот на дотичниот и да пробаш да му објасниш зошто не е базирано на реални настани откако секако истиот ќе те нападне на телевизија со неговото стадо од 300 овци пошто имаш свој ЛИЧЕН блог во кој си одлучил да пишуваш за еволуција, наука и критичко размислување, а потоа ќе плаче пошто ти се замараш со религија бидејќи арсеналот од контра аргументи кој ти го дал на дебатата на која он те повикал е сценарио за ситком.

Некои од атеистите лично го осетиле тоа на своја кожа, забраната да прават/мислат акција Х и бидејќи тоа се ѓаволски работи пошто мама и тато рекле така, а они имале 15 и не можеле да идат контра шамарот на тато, не можеле да се земат со Фатима пошто Фатима е муслиманка, а Векослав е христијанин. Настрана од чесните примери на религиозните луѓе кои си тераат своја работа, што е супер и сасим ок за мене и повеќето рационални и немилитантни атеисти (милитантните атеисти се комплетно исти фанатици ко овие).

Фино ќе си беше секој да верува во што сака и да не дебатира со другите за своите лични верувања. Да не се вложуваат милиони во кампањи и пропаганди за „едуцирање“ на јавноста за злото кое абортусот го носи, па мора да се одговори од страна на тие кои се религиозни со кршење, сталкање УБИВАЊЕ и вандализам. Ама кога тие институции почнуваат да пикаат прсти во приватните животи на другите, тогаш атеистот има проблем со тоа и атеистот е токму тој кој треба да се замара со религиозните работи.

Тоа не е страшно, тоа е одлично. Ако си денес либерален атеист, а не си Русин, не тепаш, не малтретираш и не убиваш религиозни луѓе, ти ДЕБАТИРАШ со нив.

ОБРАТНО Е, РЕЛИГИОЗНИТЕ ЛУЃЕ УБИВААТ АТЕИСТИ, НА НИВО НА ДРЖАВЕН ЗАКОН ВО 13 ЕБАНИ ЗЕМЈИ (ова само што е евидентирано).

Содржината на религијата не е битниот сегмент за повеќето атеисти, вклучувајќи ме и мене. Битни се општествените и културните лузни кои ги остава позади себе. Битни се војните кои се водат во име на религијата. Битен е Станко кој ја користи наивноста на народот и го користи тоа во што веруваат како алтка за профитирање и постигнување на општествена и капитална моќ. Тоа ги засега атеистите повеќе неголи фактот дали Исус му рекол на Матеј да прдне на реката или до реката. Ме заболе уво најискрено за тоа.
 
Последно уредено од модератор:

sinan99

Dado
Член од
1 јули 2014
Мислења
21
Поени од реакции
2
Ne e vazno da gi menuvas drugite za da bidat kako tebe samo da gi odberes tie koi se veke kako tebe ( boemsko pravilo koe moze da se upotrebi vo apsolutno site slucai ) Zatoa dragi moi postoi demokratija i taa veli deka covekot go ima potpolnoto pravo nad sebe, a toa znaci da veruva vo sto saka i da bide sto saka. Jas ja postaviv ovaa tema ( tokmu kako sto kaza RogerBacom ) Da si soberam kontra argumenti proucuvajki gi lugeto koi so dlaboka verba pravat gluposti i dokazuvajki im na onie generaciii koi idat deka religijata ne e toa sto sega pretstavuva tuku pravila......Ete na primer zamislete se vo edna soba, sami, nema prozori nema vrati totalno ste sami i vo sobata imate se sto vie mislite deka vi e potrebno za zivot. Sto ke pravite, kako ke se odnesuvate ??? Da sigurno deka ke pravite se sto ke posakate. No, ako znaete deka vo sobata ima kamera i deka nekoj ve gleda???? Togas ke se podzamislite pred nesto da napravite... pozzz totalno izbegavme od temata sorryy
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Дервишите се луѓе кои веруваат во моќта на спинот. Тие му се благонаклонети на големото духовно вртење, и затоа цело време се вртат.

Дервишите веруваат во еден единствен Бог, Центрипетал. Освен тоа што тој им ја вдахнува силата потребна
за вртење, Центрипетал исто така го поништува поривот на повраќање,
и затоа дервишите можат да се вртат со часови.

Дервишите веруваат дека на центарот на секоја галаксија има еден, голем интерстеларен мегадервиш кој создава
цинцилаторно поле кое е главен двигател на забрзаната експанзија на универзумот.

Истовремено, дервишите веруваат во еден единствен ѓавол. Го именуваат како Лукавиот, Рогатиот, Нечестивиот и слично додека мистиците
го нарекуваат Центрифугал.

Легендата вели дека Центрипетал и Центрифугал настанале во Големото Вртење од кое бил создаден и самиот универзум.

Тие двајца делуваат како две спротивставени сили.
Тие се како денот и ноќта. Кога едниот владее, другиот е ослабен и обратно и ова се етапи кои траат по 10.000 години.

Ѓаволот Центрифугал е смртен непријател, архајски ривал на Центрипетал. Тој постојано се обидува
да ја дестабилизира и саботира работата на Ценртипетал така што ги одвлекува
сите луѓе од природниот центар на спинот.

Секогаш кога Центрифугал е во подем, тој дејствува со голема негативна енергија врз човештвото
и создава нагон на повраќање кога луѓето се вртат.
Моментално, сите светски катастрофи, природни и неприродни се дело на самиот Центрифугал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom