Journey to the Edge of the Universe

Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Сите знаеме дека универзумот е огромно пространство кое е преполно со разно разни објекти. За мене и тебе илјадници,милиони,милјарди се огромни цифри кои само ги прифаќаме дека се огромни..... колку навистина се огромни едноставно не можеме да ги сватиме ....да не филозофирам многу следува фасцинантен клип за тоа колку навистина огромно нешто е универзумот ( досега познат за нас ) ...... enjoy
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Во топ 5 документарки ми е „Journey to the Edge of the Universe“ и вистина е дека неможе да се опише колку сме мали во универзумот (скоро никој и ништо) додека не се изгледа.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Во топ 5 документарки ми е „Journey to the Edge of the Universe“ и вистина е дека неможе да се опише колку сме мали во универзумот (скоро никој и ништо) додека не се изгледа.
Па не рекле за џабе сликата е 1000 зборови , видео е уште подобра ствар :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Па нашиот мозок е "програмиран" да разбира само ограничени работи, затоа не може да сватиме како универзумот би бил бесконечен. Не знаеме како да си го замислиме тоа во главата, како би изгледало бесконечното . Се е збунувачко.
Иначе добро видео. (y) Ама друг ден ќе го гледам.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.376
Поени од реакции
58.125
Сите знаеме дека универзумот е огромно пространство кое е преполно со разно разни објекти. За мене и тебе илјадници,милиони,милјарди се огромни цифри кои само ги прифаќаме дека се огромни..... колку навистина се огромни едноставно не можеме да ги сватиме ....да не филозофирам многу следува фасцинантен клип за тоа колку навистина огромно нешто е универзумот ( досега познат за нас ) ...... enjoy
Мислам дека ми е гледано видеово (не можам да проверам поради лимитот) ама некое време подоцна ги гледав трите дела на Stephen Hawking со наслови:
1. Into the Universe with Stephen Hawking - Aliens
2. Into the Universe with Stephen Hawking - Time Travel и
3. Into the Universe with Stephen Hawking - The Story of Everything

Последниот дел беше колку што памтам исто како Journey, прошетка низ вселената, според мене подобро е видеото на Hawking. Можеби затоа што сум го подзаборавил Journey, но во секој случај предлог да го погледнете ова. На истата тема е.
 
Член од
30 јануари 2012
Мислења
7
Поени од реакции
3
Нашиот универзум има паралелен универзум - тоа значи дека таму некаде има копија од тебе,исти сеќавања,исти карактеристики се, само што одлуките не се исти - теорија за која што слушнав нa National Geographic каналот. Има разни документарци кој повеќе објаснуваат за постоењето на паралелен универзум и мултиверзум.

Ви препорачувам да го погледнете документарецот за да видите навистина колку сме ситни во споредба со универзумот !

Документарец од генијалниот научник Стивен Хокинг.

http://iluzionist.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=839:into-the-universe-with-stephen-hawking-the-story-of-verything-&catid=59&Itemid=157
 

Kajgana Shop

На врв Bottom