DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.752
Џабе си го гледал. Ништо не си сфатил и сега Io, VLJ и Iceboy ти се криви :P
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Или можеби сите сме се договориле да се преправаме дека не е тоа што е, колку да се нашалиме на темава. :D

Нема што ние да бараме од филмот да биде или да разгатнуваме мистерии. Не е ова A Space Odyssey. Филмот си е тоа што е - три приказни, едната јака, втората слаба, третата измеѓу. За негова среќа, првиот дел, а може да се каже и третиот, ја надоместуваат штетата која ја прави вториот.

За тоа што Купер потфрлил со глумата не може да се обвинува само сценариото и режијата. Како што кажа Ио, особено делот во шумата му беше очаен и ја деконцентрираше целата емотивна сцена. Јасно е дека требало да сече кромид колку да пушти солза, за разлика од Гослинг и Ева.

Стокер не би го дискутирал ни дури чекам ред на каса. Попрво би го дискутирал овој хоророт од Мешеишта. :)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Чисто да се разбереме, првата приказна ми беше феноменална, втората заспав, третата подобра од втората ама далеку од првата.
Затоа нешто над просекот од мене - 6ка!
П.С. Во Плух речник ова ваљда значи нешто над онака.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Нов филм на тапет, за да се спојлериса некој во генерална.


Филм на тапет: Gravity (2013)

--

Gravity
http://www.imdb.com/title/tt1454468/
Ремек дело.
Вистинско ремек дело.
Филмов означува нова ера на филмови, филм кој за првпат ја покажува човечката беспомошност и ‘инфантилност‘ во суровата вселена. За филм од 1967 година е навистина иновативен и оригинален.
Освен што филмов искочи во 2013-та.

Малку посериозно мислење - филм од 1968-ма година на преалистичен и подобар начин го прикажа истото што и овој филм сакаше да го прикаже.
Ако се изземат визуелните ефекти и добриот саундтрек, добиваме просечен филм со тапа глумци, срање скрипта и поента стара 45 години.


Филмов ја продолжува ерата на означување просеци како ремек дела.
Како ги спореди Одисеја 2001 и овој филм не ми е јасно. Заеднички точки им се само што двата се одвиваат во вселената. И толку. Постојат стотици филмови со дејство во вселена, со сосем различен жанр и смисла.
Одисеја во својата срж е приказна за еволуција и прикажува период од милјарди години.

Gravity е авантура/приказна за преживување. Филм од час и половина, за дејство кое исто така се случува час и половина.

Настрана од то, те немам прочитано да дадеш позитивна критика на филм ако не е постар од 30 години и од странска продукција.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Како ги спореди Одисеја 2001 и овој филм не ми е јасно. Заеднички точки им се само што двата се одвиваат во вселената. И толку. Постојат стотици филмови со дејство во вселена, со сосем различен жанр и смисла.
Одисеја во својата срж е приказна за еволуција и прикажува период од милјарди години.

Gravity е авантура/приказна за преживување. Филм од час и половина, за дејство кое исто така се случува час и половина.

Настрана од то, те немам прочитано да дадеш позитивна критика на филм ако не е постар од 30 години и од странска продукција.
Одисеја не е филм за преживување? Грешка си.
Gravity буквално ја копира идејата за човекот како фетус во вселената, како беспомошен инфант кој се обидува да искочи од утробата на вселената, за да биде прероден. Буквално иста поента имаа и Одисејата и Гравитација. Буквално исти аналогии и исти идеји. Освен што Гравитацијата освен таа идеја немаше ама ништо друго во својата содржина.
Не знам како е релевантно, но јас давам критики на филмови кои се а) фантастични и вреди да се препорачаат на други или б) филмови на кои популарноста им го надвишува квалитетот.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.752
Одисеја не е филм за преживување? Грешка си.
Gravity буквално ја копира идејата за човекот како фетус во вселената, како беспомошен инфант кој се обидува да искочи од утробата на вселената, за да биде прероден. Буквално иста поента имаа и Одисејата и Гравитација. Буквално исти аналогии и исти идеји. Освен што Гравитацијата освен таа идеја немаше ама ништо друго во својата содржина.

Не знам како е релевантно, но јас давам критики на филмови кои се а) фантастични и вреди да се препорачаат на други или б) филмови на кои популарноста им го надвишува квалитетот.
Како тоа Гравити бил лош зошто имал тапа глумци. Во одисеја кои беа јаки глумци, мајмуните?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Како тоа Гравити бил лош зошто имал тапа глумци. Во одисеја кои беа јаки глумци, мајмуните?
Одисејата немаше лоши глумци, немаши ни добри, но надокнади со приказната, приказната на Гравити не надокнадува за ништо.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.752
Гравити не сака да биде Одисеја, ти сам ги спореди и после бараш монументална приказна. Тоа што тебе ти личат на исти па си правиш споредба е ОК, ние не гледаме сличност освен што се во вселената. Одисеја е sci-fi патем, а Гравити не е.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Без тролања ќе ве молам, Гравити е супер филмче, и од аспект на визуелност и музика, тоа е доволно за мене да уживам 90 мин. Јас се палам на такви работи (како на пример влегувањето со Шензу во атмосферата и самото слетување, како и моментот кога се исправи Булок на свои нозе и правеше чекори како мало бебе, симболично покажано како повторно да се родила, сетоа ова во позадина со прекрасен саундтрак)...за вас не знам...;)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Нов филм на тапет, за да се спојлериса некој во генерална.

Gravity (2013)
 
B

Blade Torch

Гостин
Ми се надига кога ќе видам некој да кења за Гравити или му дава оценка под 8 . Камерата ВЛАДЕЕ , ќе се помни оваа режија ! 90 минути кои те носат во кожата на главните актери . Споредба со Одисејата прават :pos: Арно барем ви објаснија одма ( мада тврда глава инатлива тешко да прифати објаснување дека не е во право , џабе и да му нацрташ)



п.с We are what we are има предобар саундтрак за филм кој што нема да добие некој бум во светски рамки . Инаки комплетно оценет филмот , 2.5 од 5 .
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Ми се надига кога ќе видам некој да кења за Гравити или му дава оценка под 8 . Камерата ВЛАДЕЕ , ќе се помни оваа режија ! 90 минути кои те носат во кожата на главните актери . Споредба со Одисејата прават :pos: Арно барем ви објаснија одма ( мада тврда глава инатлива тешко да прифати објаснување дека не е во право , џабе и да му нацрташ)

Kamerata vladee, i sea ocenka 10 da mu dademe a?

Kaj vi davaat filmovi da gledate be...
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.212
Поени од реакции
1.711
Go gledav pred nekoj den (iMAX 3D), se stapisav. Zaboraviv I pukanki I se, se iznaletav vo vselenata. Fenomenalno dozivuvanje.

Sent from my SCH-I535 using Tapatalk now Free
 
R

Rigel Kent

Гостин
Ретко досаден филм , значи од почеток цело време во исчекување да помине воведот а уствари тоа цел филм да ти било , издржав само поради Сандра Булок која ја ценам , но филмов е тотално промашување.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Повикот за помош на Сандра, гледан од другата страна.
Линк
 

Kajgana Shop

На врв Bottom